Спомени и впечатления за социализма в България

  • 551 001
  • 11 975
# 840
Дядо ми навремето е направил сватбата на нашите в ресторант, за да се покаже пред сватовете - родителите на майка ми. Ако не беше това, сватбата е щяла да бъде в стол. След това и леля ми е рекла, че щом сватбата на брат й е била в ресторант, и нейната ще е така. Когато се жениха двама от братовчедите им, сватбите им бяха в столове - повече хора се събират и по-евтино е било. Столовете бяха в Благоевград, а баща ми и братовчедите му са от село на 7-8 км от града.
Виж целия пост
# 841
Какви са тези задължителни сватби в гарнизони и столове...някакви селски истории, сигурно сега е равносилно с наемане на селската кръчма /щото гарнизони и столове вече няма, а и да има няма средства да ги наемеш/. Нашите са правили малка сватба и почерпка в ресторанта на гранд хотел София - имат прекрасни снимки.

Каквато си компетентна, реших, че поне твоята сватба е била през социализма.
Виж целия пост
# 842
Коментирани ли са задължителните сватби през комунизма?
Наемането на гарнизонни и ученически столове за целта или пък палатки с пейки съчетано с войнишко изпращане? Mr. Green
Моля да споделите спомени,много ми е интересно,нашите са ми разказвали много,искам да чуя и вас,било е голяма атракция Grinning
Не са били по закон задължителни, но че всеки се надскачаше със съседа е ясно, кой ще покани повече гости. Правеха се в най-голямото помещение в населеното място. Дневна сватба с по близките и продължава вечерта за тези, които са били заети през деня. Някои тарикати и уж по близки и да помагат си  прекарват деня и вечерта купонжийски. Да не си младоженец в този ден, няма край.
Виж целия пост
# 843
Сватбите си бяха задължителни, защото не можеше така - да живееш с някого. И на хотел не можеше да отидеш. Морал имаше.
Да, това с хотелите ме вбесяваше!

Имаше "комсомолски" сватби, само се подписвате, без дандании.
Виж целия пост
# 844
Уиш, сега ти е смешно, но тогава си се почувствала сигурно гадно.Аз поне на 20 още се впрягах.
Е, мъжа ако е с фамилия, която не харесвам и аз не бих я взела.Едно време беше много рядко срещано жената да не вземе фамилията на мъжа си.
На сестра ми мъжа има хубава фамилия, но тя не я взе-прецени, че в комбинация с името и не звучала доре... Flutter
Виж целия пост
# 845
Спомням си престилките и гадните хапчета за зъби които раздаваше сестрата в 1 клас;Забраната да ходиш с дънки; По късно военното обучение, бригадите ги пропуснах както и комсомола; Спомням си как се толерираха децата на тоя и оня ; Моите родили пътуваха та съм виждала бонбони,дъвки, че и плачещо бебе;Но са ме изкарвали от строя заради розов панталон; За Чернобил нашите донесоха итал.вестник и изхвърлихме марулите с баба, за съжаление сестра ми се разболя от гуша. Единственото хубаво бяха ваканциите ми в краен квартал на Пловдив . Там пък бяха раздали на живеещите в блоковете по леха да си копаят след работа.   newsm78
Спомням си и деня, в който дядо остана без работа,защото си позволил да проведе свободно разговор на немски.
Не страдам изобщо за онова време!
Всеки идиот беше внедрен доносник.Простотията беше водещ критерий! Praynig  Peace
Виж целия пост
# 846
Щом си пропуснала някои неща, значи нямаш много лични спомени.
Спомням си как се толерираха децата на тоя и оня Нищо не се е променило, напротив, който има пари плаща и детето му пълен неграмотник се бута напред за сметка на друго.
Спомням си и деня, в който дядо остана без работа,защото си позволил да проведе свободно разговор на немски Не мисля, че това е била причината, щом го помниш. Ако е било веднага след 1944г, съм склонна да повярвам, но в края, когато вече се толерираше ученето на езици не.
Без връзка с горното само ще дам пример с един, който преди 10 ноември лежа в затвора за кражба сериозна и веднага след промените се опита да се изкара репресиран от народната власт.
Виж целия пост
# 847
Какво толериране на учене на езици, майка ми работеше в Балкантурист - руски, полски, чешки.. за английски и немски си трябваха връзки, френски са учили в училище - ама само проформа
За ЕГ те проучват до девето коляно, майка ми не е успяла, но леля ми е успяла да се вмести в критериите за соц другарка и е била в ЕГ в Русе
Виж целия пост
# 848
Бабите ми са учили само немски и френски в училище, защото края на 40-те и началото на 50-те не е имало много учители по други езици. Дори по руски. Баща ми е учил само английски, но той е бил в софийска гимназия в края на 60-те. Майка ми е учила само френски, поради непопулярността на английския в Стара Загора по това време.
Виж целия пост
# 849
Простотията беше водещ критерий! Praynig  Peace


И това не се е променило, напротив-в стихията си е.
Виж целия пост
# 850
Нали ни управляват същите. 
Виж целия пост
# 851
Какво толериране на учене на езици, майка ми работеше в Балкантурист - руски, полски, чешки.. за английски и немски си трябваха връзки, френски са учили в училище - ама само проформа
За ЕГ те проучват до девето коляно, майка ми не е успяла, но леля ми е успяла да се вмести в критериите за соц другарка и е била в ЕГ в Русе


Ами не е вярно. Никой не ме е проучвал до девето коляно. И аз в АГ съм учила. Майка ти не е успяла и сега си търси извинения. Влизаше се с изпит, който не го издържи, не влиза (с изключение на парашутистите, коментирани по-рано). Аз си влязох без връзки.

Относно "задължителните" сватби - всъщност, задължителния брак ли се има предвид? Аз не съм се женила през соца и не зная всъщност, може и сватбите да са били задължителни. Ходила съм и в стол, и в ресторант. Ами зависи от семейството, от възможностите. То и сега е така.

Виж целия пост
# 852
Сватбите са били големи и малки едно време, както и сега. Със своите традиции, някои от тях днес изменени или направо изместени от нови тенденции.

Между другото по селата и градовете още от старо време хората от населеното място са имали обичай да се събират всички на една маса по разни поводи. Това съществува и днес, може би в по-малко населените места, чувала съм за такива примери. Традициите не отмират толкова лесно. Иван Хаджийски пише по темата и е интересно колко черти от обществото ни от миналото ги има и днес и си имат своето определение.

За сватбите по комсомолски може да гледате комедията "Два диоптъра далекогледство" с Георги Парцалев.  Wink

А за чуждите езици - майка ми в училището (най обикновено) е изучавала немски.
Виж целия пост
# 853
Какво толериране на учене на езици, майка ми работеше в Балкантурист - руски, полски, чешки.. за английски и немски си трябваха връзки, френски са учили в училище - ама само проформа
За ЕГ те проучват до девето коляно, майка ми не е успяла, но леля ми е успяла да се вмести в критериите за соц другарка и е била в ЕГ в Русе


Ами не е вярно. Никой не ме е проучвал до девето коляно. И аз в АГ съм учила. Майка ти не е успяла и сега си търси извинения. Влизаше се с изпит, който не го издържи, не влиза (с изключение на парашутистите, коментирани по-рано). Аз си влязох без връзки.

Относно "задължителните" сватби - всъщност, задължителния брак ли се има предвид? Аз не съм се женила през соца и не зная всъщност, може и сватбите да са били задължителни. Ходила съм и в стол, и в ресторант. Ами зависи от семейството, от възможностите. То и сега е така.



Е тук не позна  Stop балът и е бил по-висок, но не получила разрешение за западен език, а за руски само
Виж целия пост
# 854
Уиш, сега ти е смешно, но тогава си се почувствала сигурно гадно.Аз поне на 20 още се впрягах.
А, не, не ми беше гадно. Аз тогава бях някакво наперено врабче, дето се мислеше за орел, та навирих нос до небесата, заклеймих лелята като задръстена консерва и гордо закрачих към стаята.  Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия