Спомени и впечатления за социализма в България

  • 550 784
  • 11 975
# 1 290
Майка ми е от село от около 3000 човека - тогава беше, помня, защото там си прекарвах летата и баба и дядо, не чакаха с 20 години за телефон. На село! За няма  и 6 месеца им сложиха и то не защото те искаха толкова,  а заради мен.

Тук в София винаги сме имали,  но не помня да е имало  драми... Може пък баща ми да е подал молба 45 година, но не е споделил.

В интерес на истината много стари хора /познати и непознати/ са се обръщали по различни поводи към мен с: "Абе ние си поживяхме хубаво, ама вие младите днес не ми се мисли какво ви чака."
Предполагам въпросните хора са убедени, че техният живот на младини е бил по-прост и по-лесен от животът на младите хора днес. Предполагам са искрени и това е въпрос на гледна точка.

И предполагам, че един американски пенсионер ще има достатчно основания да направи същото заключение.

Едва ли е бил лесен, безпроблемен и по  мед и масло. Просто това е мил спомен по младостта. Каквото и да си говорим и да се лъжем , че животът започвал на 50 години( и прочие тралала позитивни призиви) най - хубавите години в един човешки живот са младостта и зрелите години. У всеки, предполагам се крие една  малка носталгия в сърцето по безвъвратно отминалите млади години.  
Виж целия пост
# 1 291
Ами той светът 26 г се гради вече, но май по добре не става за възрастните хора.

Нали същите ни управляват, как да стане.

Не не са същите. Управляват тези, които са били за изхвърляне от партията, но те успяват преди това да свалят Живков и оттам се почва с разграбване на държавата. Социализмът, защото не бе комунизъм, или живота тогава такъв какъвто е бил, е нямало да продължи дълго и това Живков е знаел. Обаче безспорен факт е, че тогава държавата бе нещо. Имаше армия, здравеопазване, образование. Трите стълба на стабилната държава. Имаше производство - какво ли не. Бяхме производители и то качествени. Сега сме качествени потребители, но на скапана продукция. И много от качествените специалисти днес са продукт на социализма, на стабилната образователна система например, и в днешно време още има някакви запаси от качеството, което произвеждаше страната тогава. Но какво гради държавата днес и какви запаси ще имаме за утре предвид престъпността, корупцията, платени дипломи шоф. книжки и какви ли още не чудеса, за които сме информирани ежедневно.

Но едно нещо не е имало при социализма и то не е маловажно - свободата да имаш различно мнение и право на избор. Сега и свобода и избор има колкото си искате, но платихме и още си плащаме високата цена. Няма ги заводите, няма ги предприятията, земеделието, армията - къде са. Стигнахме до там, че приоритета на днешните политици е да се обясняват колко качествено и прозрачно усвояват еврофондовете. Представяте ли си колко сме паднали ниско за да е пироритет усвоявянето на подаянията от ЕС. Докато отговорим на какви ли не техни стандарти, отидоха и АЕЦ, и промишленост и всичко, което страната произвеждаше и притежаваше. Но тук има много политика, а и темата е за спомените от социализма. Социализма никога няма да се върне, поне не това което е било. Би било нездравословно да се мисли обратното, но хората, които са живеели през социалистическите години и сега, могат да направят сравнение за състоянието на държавата, а то сега не е добро.
Виж целия пост
# 1 292
Старата тема е завършила на 13 юли 2015 след 260 страници. Тази и тя натам отива. Дали да не я заковем и да си пишем постоянно в нея? Очевидно има нужда.  Grinning

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=806864.3885;topicrefid=20
Виж целия пост
# 1 293
Не съм съгласна за производството - много неща бяха измислени. Нямахме суровини, но насила влачехме, само и само да кажем, че произвеждаме. А това оскъпява продукцията, съответно не сме конкурентни навън.
Ниските цени бяха възможни и заради нулевата стойност на парцела, сградите, защото те бяха откраднати от хора, вложили в тях парите и живота си. Като върнаха което не е тяхно вече няма как да се постигне подобна цена.
А стабилността беше измамна, всичко се крепеше на насилието. Много хора "изчезваха", затова всеки гледаше да се прави на незабележим.
В казармата - много хора бяха направени инвалиди заради избиването на нечии комплекси. И не говоря за нараняване в процеса на обучението, а за насилието от стари към нови войници, което беше толерирано от управляващите, необяснимо си остава завинаги за мен това, но и в никакъв случай не бих го нарекла стабилност, всъщност не се е налагало да проверяваме стабилността й, така че...
За здравеопазването също не съм съгласна, ако нямаш пари и връзки беше чист късмет да оцелееш, напред по страниците писах вече, че като ни се наложеше отношението беше като към куче.

Относно качеството - то беше във връзка с времето, не със строя. Тогава навсякъде е било такова, защото не са били разработени новите технологии.

Виж целия пост
# 1 294
Баба и дядо също имаха телефон , който стоеше покрит с каренце . Сега като се замисля , не си спомням да  е звънял   докато съм била там.

Имаха и електрическа печка , която стоеше като паметник - чисто нова, покрита с каренца. Използваха печка с дърва цял живот, и слава Богу затова- всичко сготвено на дърва беше 100 пъти по-вкусно.  Simple Smile

Телевизор имаха мисля , че беше " София " .

Живота на село беше по-различен от този в града- баба и дядо купуваха всичко  в промишлени количества - захар с чували ( за ракия, зимнина , олио - 20-30 бутилки  , брашното им идваше в чували . Масло , мляко си правеха сами ..... Никога не съм ги чувала да се оплакват , че са нямали нещо.



Виж целия пост
# 1 295
Не знам какво здравеопазване е имало в провинцията, но много добре си спомням, че де ще познати и роднини от България имахме, всички идваха в болница в София, ако стане напечено.  Предполагам същото е било и в още няколко големи града.


Виж целия пост
# 1 296
Имахме телевизор Електрон, със стабилизатор  Laughing. Телевизорът тежеше сигурно над 50 килограма.
Домашен телефон също имахме. Бях вече ученичка, но не си спомням кой клас - в началното някъде беше.
Виж целия пост
# 1 297
Имахме телевизор Електрон, със стабилизатор  Laughing. Телевизорът тежеше сигурно над 50 килограма.
Още ги имаме на вилата  Joy
А телевизорът тежеше 60 кг  Grinning
Виж целия пост
# 1 298

Живота на село беше по-различен от този в града- баба и дядо купуваха всичко  в промишлени количества - захар с чували ( за ракия, зимнина , олио - 20-30 бутилки  , брашното им идваше в чували . Масло , мляко си правеха сами ..... Никога не съм ги чувала да се оплакват , че са нямали нещо.

Купуваха се с чували, защото не винаги имаше всичко. Запасявали са се.

Виж целия пост
# 1 299
Не съм съгласна за производството - много неща бяха измислени. Нямахме суровини, но насила влачехме, само и само да кажем, че произвеждаме. А това оскъпява продукцията, съответно не сме конкурентни навън.
Ниските цени бяха възможни и заради нулевата стойност на парцела, сградите, защото те бяха откраднати от хора, вложили в тях парите и живота си. Като върнаха което не е тяхно вече няма как да се постигне подобна цена.
А стабилността беше измамна, всичко се крепеше на насилието. Много хора "изчезваха", затова всеки гледаше да се прави на незабележим.
В казармата - много хора бяха направени инвалиди заради избиването на нечии комплекси. И не говоря за нараняване в процеса на обучението, а за насилието от стари към нови войници, което беше толерирано от управляващите, необяснимо си остава завинаги за мен това, но и в никакъв случай не бих го нарекла стабилност, всъщност не се е налагало да проверяваме стабилността й, така че...
За здравеопазването също не съм съгласна, ако нямаш пари и връзки беше чист късмет да оцелееш, напред по страниците писах вече, че като ни се наложеше отношението беше като към куче.

Относно качеството - то беше във връзка с времето, не със строя. Тогава навсякъде е било такова, защото не са били разработени новите технологии.



Всяко време има своите проблеми и никой не отрича, тези които са били тогава, но цялостното състояние на държавата тогава и сега се различава драстично и тази мантра да се повтаря какъв шок и ужас е било просто не е вярно.
Сегашните проблеми по-незначителни ли ви се виждат или ги приемате по-лесно защото сме демокрация. Само че за много хора тази дума вече звучи мръсно, защото покрай нея се сдобихме с какво ли не в отрицателен и се лишихме от какво ли не в положителен план.
Виж целия пост
# 1 300
Всяко време има своите проблеми и никой не отрича, тези които са били тогава, но цялостното състояние на държавата тогава и сега се различава драстично и тази мантра да се повтаря какъв шок и ужас е било просто не е вярно.
Сегашните проблеми по-незначителни ли ви се виждат или ги приемате по-лесно защото сме демокрация. Само че за много хора тази дума вече звучи мръсно, защото покрай нея се сдобихме с какво ли не в отрицателен и се лишихме от какво ли не в положителен план.

И какво е твоето обяснение, защо този така хубав социалистически свят можеше да съществува само с тоталитарен режим и не пускаха хората да надникнат зад желязната завеса и да се убедят сами колко е загниващ загниващият капитализъм?  Laughing
Виж целия пост
# 1 301
Студената война е моето обяснение, която се е водила както от Изток така и от Запад и не че и техните мозъци не са били промивани и там не е било цветя и рози... и не ми слагайте думи в устата, които не съм казала.  Naughty
Виж целия пост
# 1 302
Аз си спомням как  разказвах на мъжа ми, че съм стояла на опашка за тоалетна хартия и той не може да проумее този факт. Ама как, ама защо , ама верно ли? Верно, я! Той милият гледан с памперси - не че е за хвала това, но искам да илюстрирам до какво и унижение ни докарваха да нямаме елементарни продукти за лична хигиена.
Виж целия пост
# 1 303
Имам ярки спомени от времето на социализма как като шестнайсетгодишна се прибирам посред нощ с такси от рожден ден, майка ми обаче спи дълбоко и не ме чува като звъня, а ключът е отвътре. Тогава взимам пак такси за някакви лев и нещо до другия край на София и почуквам на прозореца на дядо ми и баба ми, които живееха на партера, та пренощувах у тях. На днешно време една ученичка да тръгне така по нощите сама с таксита първо колко ще й струва пътуването, после поне пет пъти ще я изнасилят или направо отвлекат за проститутка. Така че от гледна точка на сигурността не може да се сравнява с днешното бандитско време.
Телефон имахме и колкото и дълъг да беше разговорът, отчиташе се един разговор, един импулс. така че съм чела на една съученичка цели книги по телефона за без пари.
Като се замисля какво сме изгубили като качество на живота, храната, сигурността, българската култура, направо не може да се сравни с днешния американизъм, цигания и простотия. Вярно, имаше отрядни съвети и четох "Овчарчето Калитко" (по желание), но даже и то беше по-интересно от много от сегашните бози. Пък това циганин да се репчи, да напада или да се отваря, Боже, никога! Имаха страх от милицията и с право, бачкаха там по заводи, както и колкото могат, но такава разпасаност и разплождане като на днешно време не е имало. За добро или за лошо, но милицията здраво пипаше.
Виж целия пост
# 1 304
Сегашните проблеми по-незначителни ли ви се виждат или ги приемате по-лесно защото сме демокрация.
Пост социализъм, нари4аме го западна демокрация , но не е същото.
Аз много се 4удя как биха реагирали милите съфорумки, ако наистина се въведат западните условия и се наложи всеки да облага вси4ко, ама абс. вси4ко. И данъка не е флет, ами прогресивен ... Просто ми е интересно какъв писък ще настане.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия