Частни училища - информативна тема 12

  • 100 934
  • 728
# 285
Onna  bouquet
Записвам се,изчетох всичко до тук,  искам да помоля за малко повече информация за Образователни технологии  Hug
Виж целия пост
# 286
Дали образователни ще направят ПУК както се носи слух.

За коя учебна година се носи слух? Много го искам аз, ама за 2016/2017 надали ...
Виж целия пост
# 287
Моите наблюдения за съжаление са следните-родителите полагат огромни усилия и учат децата си в къщи, понякога вероятно не по най-добрия начин, на неща, които в пъти изпреварват заложеното в програмата на МОН. След това децата отиват на изпит и решават задачи за влизане в ПУК на съответното училище, които в крайна сметка се оказват такива, каквито решават ПУК-четата в края на подготвителна група в училището.
Това е така, защото масово ЧУ работят по стандартната програма на МОН и учителите се съобразяват с нея. И или изпреварват малко нещата и взимат в Пук, това което се учи в първи клас, следователно после в първи клас се тъпче на 1 място или се тъпче на място в ПУК.
Другият проблем в ЧУ е, че няма ясна програма, какво кога и как трябва да се случва. На учителите е дадена свобода сами да определят как, какво и по какво да се учи и много често няма приемственост между класовете. Разчита се единствено на знанията, възможностите, далновидността и морала на отделния преподавател, без да има адекватен предварителен и текущ контрол. В повечето училища няма методист, човека който следи как се преподава и какво да се изучава, като трябва да има такъв по различните направление. Общо взето получаване на добро образование е лотария и късмет
Виж целия пост
# 288
Моите наблюдения за съжаление са следните-родителите полагат огромни усилия и учат децата си в къщи, понякога вероятно не по най-добрия начин, на неща, които в пъти изпреварват заложеното в програмата на МОН. След това децата отиват на изпит и решават задачи за влизане в ПУК на съответното училище, които в крайна сметка се оказват такива, каквито решават ПУК-четата в края на подготвителна група в училището.
Това е така, защото масово ЧУ работят по стандартната програма на МОН и учителите се съобразяват с нея. И или изпреварват малко нещата и взимат в Пук, това което се учи в първи клас, следователно после в първи клас се тъпче на 1 място или се тъпче на място в ПУК.
Другият проблем в ЧУ е, че няма ясна програма, какво кога и как трябва да се случва. На учителите е дадена свобода сами да определят как, какво и по какво да се учи и много често няма приемственост между класовете. Разчита се единствено на знанията, възможностите, далновидността и морала на отделния преподавател, без да има адекватен предварителен и текущ контрол. В повечето училища няма методист, човека който следи как се преподава и какво да се изучава, като трябва да има такъв по различните направление. Общо взето получаване на добро образование е лотария и късмет

Не мисля, че всички ЧУ могат да бъдат сложени под общ знаменател и да се обясни системата на обучение така подробно и това обяснение да важи за ЧУ по принцип.
D-V-D, имате наблюдения за всички ЧУ така ли? В България? Или само в София?
Виж целия пост
# 289
Alcazar, права сте, че не трябва да се обобщава. Не познавам всички ЧУ.
Но смятам, че частните училища, които не отговарят на горенаписаното по скоро са изключения.
Има и такива с разработена авторска програма, които надграждат над МОН / ЕСПА например/, но при тях пък текучеството на преподавателите е голямо, което също е огромен минус.
Това, не означава че предпочитам предлаганото образование в повечето държавни училища, не ме разбирайте погрешно. Просто смятам, че ни се налага да избираме по-малката от двете "злини"
Виж целия пост
# 290
D-V-D а ти върху кои ЧУ имаш наблюдение?

Мисля, че това което пишеш е далеч от истина. Поне в 2 ЧУ с които аз имам досег, няма нищо общо с твоя пост. Имат си абсолютно ясна програма и си я следват.
За мен частично минат материал от 1 клас в ПУК е само предимство. Повторението е майка на знанието а и без това материала е доста сбит за краткото време  в което децата учат.
Виж целия пост
# 291
Според мен ЧУ, които работят от много години вече са координирали обучението в една обща за целия курс на обучение система.
Виж целия пост
# 292
Скрит текст:
Моите наблюдения за съжаление са следните-родителите полагат огромни усилия и учат децата си в къщи, понякога вероятно не по най-добрия начин, на неща, които в пъти изпреварват заложеното в програмата на МОН. След това децата отиват на изпит и решават задачи за влизане в ПУК на съответното училище, които в крайна сметка се оказват такива, каквито решават ПУК-четата в края на подготвителна група в училището.

Това е проблем на родителите, не на училището. Продължавам да съм на мнение, че не е необходимо изпреварващо обучение, за да се "влезе"  ПУК в Частно училище, та дори и в най-желаните.

Скрит текст:
Другият проблем в ЧУ е, че няма ясна програма, какво кога и как трябва да се случва. На учителите е дадена свобода сами да определят как, какво и по какво да се учи и много често няма приемственост между класовете. Разчита се единствено на знанията, възможностите, далновидността и морала на отделния преподавател, без да има адекватен предварителен и текущ контрол. В повечето училища няма методист, човека който следи как се преподава и какво да се изучава, като трябва да има такъв по различните направление. Общо взето получаване на добро образование е лотария и късмет

Извинявай, но това от личен опит ли го казваш? Обикновено учителя от 1 до 3/4 клас е един (и един по език) и рядко има промени, та не ми стана ясно за каква приемственост става въпрос. От една страна казваш, че учителите следват програмата на МОН, а от друга, че учителя сам определя какво да преподава  newsm78
Имам поглед над 3 ЧУ, в две от тях са моите деца и това, което казваш е доста далеч от истината - и трите имат ясна програма, ясни критерии, които децата трябва да покриват в края на учебната година. Същите в голяма степен се припокриват с тези на МОН. Изпреварващо обучение разбира се има, но то обикновено е по чуждия език. Но това е отново на база програмата и профилирането на съответното училище, а не е хрумване на даден учител.
Виж целия пост
# 293
Радвам се, че сте доволни от училища, с които имате досег. Може пък аз да греша. Ще кажа само, че съм и родител и учител и имам информация и наблюдения и от двете страни на "барикадата". Говоря само от личния си опит и разбиране за това как трябва да се случват нещата.
Виж целия пост
# 294
Радвам се, че сте доволни от училища, с които имате досег. Може пък аз да греша. Ще кажа само, че съм и родител и учител и имам информация и наблюдения и от двете страни на "барикадата". Говоря само от личния си опит и разбиране за това как трябва да се случват нещата.

Аз не оспорвам, това, което сте споделили, възможно е да е така в някои училища. Споделям личния си опит с 3 училища. За това, за да бъде мнението Ви максимално полезно е добре да има малко повече специфика в него, защото в сегашния му вид, не предоставя никаква конкретна информация, а нали все пак темата е точно такава  Peace
Виж целия пост
# 295
Изпреварващо обучение в ПУК има в ЧУ! Нима оспорвате, че децата ви пишат диктовки (на текст, не на думи), или ръкописно в ПУК? Нима оспорвате, че децата ви решават задачи от типа: аритметични действия с 3/4 числа, уравнения и неравенства с неизвестни, неравенства с две аритметични действия и намиране на неизвестното число, двуцифрени числа(до 20) и действия с тях?

Изпреварващо обучение за влизане в ПУК в известните ЧУ (говорим за СС и Питагор) е задължително. Както и за 1 клас. Мога да давам примери със задачи дадени и на двете нива, които или не влизат в материала за съответната възрастова група или са толкова леко засегнати (колкото да подготвят следващия етап) при това в материал за края на учебната година (а те се дават на изпити през февруари).

Пък, кой каквото ще да си говори. Peace Така преди доста време аз се хванах на брътвежите в тази тема, че не е нужна подготовка.
Виж целия пост
# 296
Изпреварващо обучение в ПУК има в ЧУ! Нима оспорвате, че децата ви пишат диктовки (на текст, не на думи), или ръкописно в ПУК? Нима оспорвате, че децата ви решават задачи от типа: аритметични действия с 3/4 числа, уравнения и неравенства с неизвестни, неравенства с две аритметични действия и намиране на неизвестното число, двуцифрени числа(до 20) и действия с тях?
Да, оспорвам.
Нито едно от тези неща не е имало в ПУК в Питагор. Всички те започнаха да се случват в първи клас.

За изпита не твърдя със сигурност, тъй като напливът расте всяка година и изискванията вероятно стават по-високи. Но моето дете влезе без подготовка и без да е посещавало детска градина с образователна програма (беше нелицензирана и много фриволна, в една група 2-годишни бебета и 6-годишни).
Виж целия пост
# 297
Може би не си видяла това?



Тогава, зам. директорката Райчева лъже когато казва, че техните ПУК в края на годината държат абсолютно същия тест като децата кандидатстващи за 1 клас. И че покриват същите изисквания. А в теста за 1 клас аз твърдя, че поне 80 % от горното го има. А в СС 100% от горното го има.
Виж целия пост
# 298
Че държат тест за 1-ви клас - държат, и има официални оценки на него.
Но не съм виждала в него диктовки на текст, нито задачи от описания тип.

Сега намерих някакви неща оттогава, има познавателна диагностика и психологическа диагностика и точките се сборуват, точно както при приема на външни деца.
Виж целия пост
# 299
Че държат тест за 1-ви клас - държат, и има официални оценки на него (май процентно беше оценяването, не помня вече подробностите).
Но не съм виждала в него диктовки на текст, нито задачи от описания тип.

Диктовката е в СС. В Питагор е звуков анализ на сложни думи и диктовка на думи. В Питагор има и задачи от всички гореописани видове, с изключение на големите двуцифрени (11, 12 присъстват).

Вероятно през годините има разлика. Аз говоря за настоящия випуск ПУК. От учители знам, че и в двете училища тази година е бил най-трудния входящ тест. И ако отговаря на истината твърдението, че същия тест се държи и от техните деца в ПУК, то няма начин да не са изучавани в клас.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия