Да теглим ли жилищен кредит?Тема 2

  • 69 468
  • 599
# 510
А ако имам 30% от сумата, а останалото е кредит, и се договорим с хората да изповядаме на данъчна оценка, а останалата сума да им я преведем като закупуване на обзавеждане? Дали ще се получи?  newsm78
Ако е кредитът е по голям от  данъчната оценка няма да стане, банката не отпуска ипотечен за мебели.
Виж целия пост
# 511
Банката нали отпуска 80/90% от пазарната оценка, която почти се припокривала според нашия брокер с данъчната. Тогава как кредитът да е по-голям?
Виж целия пост
# 512
Не знам нито за какъв имот говориш, нито за коя банка, нито какъв/какви кредити ще усвоявате, нито каква ви е данъчната оценка...абе говоря най общо. Ако имаш конкретен въпрос, задай го в темата за недвижими имоти, в случай че не ти се чете, понеже това е писано многократно.
Виж целия пост
# 513
Възможно е и нот. такси да се поделят м/у продавач и купувач, въпрос на договорка.
Виж целия пост
# 514
...та значи на Брокера 3% и отделно на Нотариуса 4-4,5%. Това прави около 7/8% от стойността на жилището само за такси, отделно данъци и евентуално други док. за вадене.
Не, в тези 4-4,5% (според мен е по-малко) влизат и данъците. Всъщност данъкът е най-голямата част. За София е 2,5%. И е различен за всяка община. Ето ти калкулатор, с който можеш да сметнеш какво ще дължиш. www.calculator.bg/1/imoti_taksi_danatzi.html

Ето и по-подробно какво се удържа като данъци и такси:
1. Местен данък - Всяка община сама определя в определени граници местния данък.

2. Вписване (Агенция вписвания) - 0.1%

3. Нотариална такса - Изчислява се по определена скала и се плаща в процент от удостоверявания материален интерес (Закон за Нотариусите и Нотариалната дейност)

Материален интерес в лв.          Нотариална такса в лв.

до 100 лв.  включително               30 лв.
от 101 до 1 000 лв.                       30 лв. и 1,5% за над 100 лв.
от 1001 до 10 000 лв.                   43,50 лв. и 1,3% за над 1 000 лв.  
от 10 001 до 50 000 лв.                160,50 лв. и 0,8% за над 10 000 лв.  
от 50 001 до 100 000 лв.              480,50 лв. и 0,5% за над 50 000 лв.
от 100 000 – 500 000 лв.              730,50 лв. и 0,2% за над 100 000 лв.
над 500 000 лв.                            1530,50 лв. и 0,1% за над 500 000 лв., но не повече от 6000 лв.
Виж целия пост
# 515
Изповядването на сделка на занижена цена крие своите рискове и те са само за купувача!
Виж целия пост
# 516
Изповядването на сделка на занижена цена крие своите рискове и те са само за купувача!
Toчно така. При едно разваляне на сделката, иди доказвай колко пари си превел, и за какво са...
Обаче все още хората купуват жилища за над 100 000 лева и гледат да спестят от такси 300-500 лева, без да се замислят, че могат да загубят тези 100 000лв и много нерви...
Виж целия пост
# 517
Има си защитни точки. Не че казвам да действате така, а че досега няма нито един изгорял при този начин. Пък и какво разваляне, то прехвърлянето е минало.
Ако кредитът е по-голям от данъчната се минава на сумата на кредита.
Виж целия пост
# 518
Пробвайте да се договаряте с продавача ако е фирма строител за вътрешнофирмен лизинг , или ако е по ясно - на изплащане , като към цената се прибавя и лихва долу горе съвместима с банковата.Тънкоста е че се избягват застраховки , такси , доказване на доходи и тем подобни.Изобщо много ми е неразбираемо защо при покупка на новопостроено жилище се отива при брокер.Логично е да си харесате жилищен район и да тръгнете да обикаляте и харесвате сгади , след това огледи , срещи и преговори със строителя и така се постигат най - добри условия.
Виж целия пост
# 519
something, мерси за калкулатора, ще ми е полезен.

Лъки, ама на 100 000лв. 4-4,5% не са 300-500лв. То ако са 500лв. няма какво да се мисли за пестене.
Виж целия пост
# 520


Лъки, ама на 100 000лв. 4-4,5% не са 300-500лв. То ако са 500лв. няма какво да се мисли за пестене.
Е, ти искаш нищо ли да не платиш на нотариуса. Laughing  LaughingСпестява се малко, защото се изповяда на малко по ниска цена.
Виж целия пост
# 521
Повече са, освен това се плаща обикновено и горницата на другата страна. Т.е. ако и двете страни не искат на реалната, единият си плаща на данъчна, другият на реална + разликата м/у на данъчна и реалната.
Виж целия пост
# 522
...неразбираемо защо при покупка на новопостроено жилище се отива при брокер.Логично е да си харесате жилищен район и да тръгнете да обикаляте и харесвате сгади , след това огледи , срещи и преговори със строителя и така се постигат най - добри условия.
Защото съм с малко дете и нямам физическата и психическата възможност да се занимавам сама, с търсене, огледи, документи, а ми е важно нещата да се случат най-късно до края на лятото.
Виж целия пост
# 523
Повече са, освен това се плаща обикновено и горницата на другата страна. Т.е. ако и двете страни не искат на реалната, единият си плаща на данъчна, другият на реална + разликата м/у на данъчна и реалната.
Това ако се навият да делят нот такси, нали? Обикновено купувачът плаща прехвърлянето. Peace

Скрит текст:
Пробвайте да се договаряте с продавача ако е фирма строител за вътрешнофирмен лизинг , или ако е по ясно - на изплащане , като към цената се прибавя и лихва долу горе съвместима с банковата.Тънкоста е че се избягват застраховки , такси , доказване на доходи и тем подобни.Изобщо много ми е неразбираемо защо при покупка на новопостроено жилище се отива при брокер.Логично е да си харесате жилищен район и да тръгнете да обикаляте и харесвате сгади , след това огледи , срещи и преговори със строителя и така се постигат най - добри условия
.
Всичко е налазено то брокери, малко строителни фирми имат и търговски отдел и се занимават лично с продажби. Ако парцела е на хубаво място, свестните апартаменти се продават още преди втора плоча.
Виж целия пост
# 524
Така или иначе с ипотечен кредит тия гимнастики не са възможни. Банката финансира с ипотечен кредит 80% от по-ниската от двете суми - стойността на сделката или оценката (не данъчната, а тази от оценителя по пазарна, нетна-реализируема или ликвидна стойност). Ако ще изповядва на по-ниската сума, то банката ще ти отпусне 80% от нея и остатъка ще се наложи да покриеш със собствени средства.

На брокери сте готови да дадете 3%  по подразбиране, а гледате да спестите от нот. такси и данъци баш, че като, не дай си боже, се развали сделката, да изгорите с разликата между реалната цена, която сте платили и тази, на която сте изповядали... Tired
Прехвърлянето и да е минало, ще вземе да цъфне от някъде някой наследник или някоя измама, дето ми е извън обозримото възприятие. И да очаквате тогава законът да е на ваша страна, като вие самите го заобикаляте.

Успех поне с брокера, щом се налага да набутате толкова пари за комисионни, вместо доста по-малко за читав адвокат. Дано е съвестен и си свърши работата, която очаквате от него, аз такъв в живия живот така и не срещнах, май само по форумите ги има.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия