Фентъзи и фантастика -Тема 7

  • 31 593
  • 728
# 645
Под западният свят не визирам само Америка на която изобщо не съм фен. Твърдо съм за европейски и всякакви други, но за съжаление на книжния и филмов пазар преобладава американска продукция.
Виж целия пост
# 646
Под западният свят не визирам само Америка на която изобщо не съм фен. Твърдо съм за европейски и всякакви други, но за съжаление на книжния и филмов пазар преобладава американска продукция.
От американските неща предпочитам само сериалите и донякъде филмите (не се сещам за наистина страхотен филм от последните 5 години), но забелязвам, че от известно време английските сериали настъпват здраво. ...От друга страна, много от американските сериали, които харесвам са с преобладаващо английски актьори  Laughing
А що се отнася до книгите - обикновено европейските и руските са по-добри от американските. Американските са пълни с пропаганда (освен това, често книгите са поръчкови/писани насила за пари) и стават само за по едно четене - нямат душа.
Виж целия пост
# 647
Доста аниме се кльопа баш от американци и се прави специално за тях, щото джапанчетата не се кефят на същите неща като западните подлизурковци. Ти им дай някакви ежедневни ученически простотии с яко наблягане на гащичките на невръстни момиченца и хората са щастливи. Докато неща като JoJo's Bizarre Adventure или Cowboy Bebop са с доста западен привкус. Не че не са и мания в Япония, но без западния пазар едва ли биха рискували с тях. Въпреки че мангата JoJo's Bizarre Adventure си разцъква още от 80-те години и е няква основополагаща и си е феномен сама по себе си. И тя е друга бира... Просто ми се говори за JoJo's Bizarre Adventure  Cry

И най-вече за анимето, дето почна 2012-та. Най-добрата адаптация на нещо въобще. Няма властелин на пръстените, няма филмите на Куросава по Достоевски. Тия пичове правят абсолютен шедьовър с този анимационен сериал.
Виж целия пост
# 648
 по принцип американците могат да правят и качествени филми  но проблемът е, че ценностите на днешните американци са доста различи от ценностите на американците от 60-те и 70-те г. и са немислимо далеч от ценностите на европейците.

"Принцът на Персия" стана хит в Европа, но няма да има продължения, защото в САЩ не го харесаха.
по същия начин Когато Никита Михалков споделил първоначалната идея на своя добър приятел Кевин Костнър той му казал "Никита, никой американец няма да гледа този филм. Има американец, който е по-скоро отрицателен герой, както и американка проститутка, и ред други работи. Дори на мен ми бе трудно да харесам филма - публиката няма да го разбере" Сибирският бръснар бе направен в Русия, излъчен в Европа и стана Хит. Обаче в Сащ не го харесаха.

Чарли Чаплин също е бил остракиран от Цензурата, както и Оливър Стоун - за по-ранните му филм например за ВЗвод. "Коса" пък е поляризирал американското общество на две половини.

и обратно - ако питате европейците кой е Слай  вероятно само безпомощно ще вдигнат рамене и ще предположат, че е някаква попзвезда,(Има Сленг, Стинг и т.н., а на европейците не им е работа да гледат повече от два екшъна филма със Сталоун- първият Роки и първият Рамбо) но ако питате американците всеки ще се сети че става дума за Сталоун.

американците си падат по рекламиране на неолиберални глупости - гейове, колко добре се държим с негрите и т.н. 90-те години пък бяха пълни с темата за феминизма и тогава на дневен ред бяха  звезди като Мишел Пфайфър (Опасен Ум, Батман се завръща) и Деми Мур (СТрийптиз, Разкриване).

ЕВропейското кино е по-друго, по-сложно, по-многопластово.

За съжаление в България се пускат твърде рядко качествени американски филми като "Обществото на мъртвите поети" или "Шоколад", а вместо това "Умирай трудно" се върти поне за 42 път за последните 4 години. Купуваме евтини екшъни на килограм и после се чудим защо затъпяваме. Не е проблем в САЩ да се направи качествен филм, проблемът е че той не е ориентиран към американската аудитория, а ако такъв  филм пожъне успех навън рязко се оскъпява.

Аз лично с удоволствие гледам филми на Шаялман - Селото, Следите, Неуязвимият, Шесто Чувство,  Явлението,жената от водата, а и фантастиката и фентъзи в тях са смесени по мноог интригуващ начин.....предпочитам ги пред безмозъчните екшъни. но това има - това дават.
Виж целия пост
# 649
Съгласна съм с много от нещата, които казваш - важат за съвременната американска фантастика (литература и др..) - все едно завидяха на успеха на Дж.К.Роулинг и от там тръгна една абсолютна лудост, която продължава вече десетина години (а именно модата на тийн романите, чийто авторки са предимно жени без никакъв опит в писането, а често - и без дарба). Невероятно е как американците успяват да профанизират всичко!

От друга страна пък, има и някои добри попадения - не може да се отрече. "Игрите на глада", "Червен изгрев" и тук там по нещо друго интересно, нямаше да видят бял свят, ако не беше тази ужасна мода.

За Шаямалан съм на друго мнение - единственият му филм, който харесвам, е "Шесто чувство". А откакто направи лайв-екшън адаптация на "Аватар:Последният повелител на въздуха", направо го намразих. Това е един от любимите ми сериали (в личния ми топ 5, в който включвам всички жанрове, не само анимация или само фантастика), а той успя да го превърне в някаква абоминация. 
Виж целия пост
# 650
О-о, изобщо не е задължително да са жени, колко мъже пробиват на женския литературен пазар под женски имена. Един от любимите ми фантасти Волфганг Холбайн, например, който пише истории за Барби като Ангела Бонелла или Томас Хъф, който има цели 4 женски псевдонима /освен името или инициалите си/ за различните си типове романи.

Обаче такива романчета, независимо малки книжлета или стотомници, неминуемо са обречени на забрава след 30-40 години, за разлика от истински стойностните откъм език и идеи автори. Все едно днес някой помни кои са Едгар Райс Бъроуз, Едгар Уолъс, Херман Гьодше, Жан де ла Хир, Понсон дю Терай, Йожен Сю и прочее автори на хитови романи-подлистници, едновремешните еквиваленти на сагите.
Виж целия пост
# 651
Шшш-т отклонявате се, аз трябва да мисля тема скоро. Mr. Green

Само да кажа, че сериалът по "Мечът на истината" беше пълна скръб, не препоръчвам въобще на челите книгата. Е, който не е чел, може да го харесва.

Виж целия пост
# 652
Той е нарицателно за кофти филмиране
Но децата си го изгледаха с кеф
Виж целия пост
# 653
О, сетих се каква ще бъда темата на ФФ-8.

Айде пишете. Mr. Green
Той е нарицателно за кофти филмиране
Но децата си го изгледаха с кеф
Ричард не беше толкова зле, малко на келеш биеше, представях си го по-различен. Зед - потрес, Кара, Калан и Рал - ок.
Виж целия пост
# 654
Аз гледах до някъде, но си имах по-интересни неща и го зарязах. Общо взето, ставаше като за убиване на времето. Актрисата, която играеше Калан има много интересно излъчване - впечатли ме в "Агент Картър"  Sunglasses
Виж целия пост
# 655
Тя му беше като леля...но ме кефеше. Той беше дребен и ...никакво излъчване   Stop
Виж целия пост
# 656
Мен ми харесваше другата, забравих й името, с червения костюм в началото , която беше
Виж целия пост
# 657
Кара, да
Морещиците бяха супер  Peace
Виж целия пост
# 658
Шшш-т отклонявате се, аз трябва да мисля тема скоро. Mr. Green
hahaha

Този Меч на истината ми отлежава намси-коя година поред  Embarassed .
Ще се чете, то е ясно, но кога ли  33uu

Джон, щом си фен на Лъвкрафт, можеш да пробваш да прочетеш "Ключът към бездната" на Сомоса.
Виж целия пост
# 659
...Джон, щом си фен на Лъвкрафт, можеш да пробваш да прочетеш "Ключът към бездната" на Сомоса.
+1  Peace

И "Орла" на Мопасан.  Laughing Лъвкрафт твърди, че се е вдъхновил от него за "Зовът на Ктхулу".
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия