Инхалаторната терапия набира все по-голяма популярност поради своята ефективност и наличието на минимален брой странични реакции. Инхалаторът може да се ползва от всички в семейството – децата, майката и таткото – при първи симптоми на водниста хрема или общо неразположение. Разбирането как работят и правилният избор на инхалатор и веществата, които да употребявате с него, са от изключителна важност за вашето и здравето на вашите близки.

Инхалаторите могат да ви спестят много разходи за лекарства, болнични и главоболия.
Инхалаторите са апарати, служещи за подаване на лекарствено вещество към организма. Те превръщат течните лекарствени вещества във фини частици (аерозол), които лесно могат да бъдат вдишани и отведени до белите дробове. Инхалаторите са особено ефективни и незаменими при терапия на астма, ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест), муковисцидоза и други по-леки белодробни заболявания. Особено са подходящи за малки деца и за всички, които трудно използват дозираните аерозоли.
Инхалаторите са много удобни, когато е необходимо инхалиране на голяма доза лекарствено вещество. Чрез тях се провежда терапия както за бързо овладяване на симптомите, така и поддържаща терапия.

Изключително подходящи при деца, за които е трудно използването на дозирани аерозоли, и по-възрастни хора, изпитващи същите проблеми.

Съществуват различни видове небулизатори – болнични, за домашна употреба, преносими (Инхалатор компакт Доктор Фрай).
Инхалаторите за домашна употреба са сравнително големи и се използват със захранване в електрическата мрежа, докато портативните работят на батерии.
Небулизаторите могат да използват компресия, ултразвук или меш технология.

Компресорните инхалатори са най-евтини и лесни за използване. Компресорите използват сгъстен въздух, за да се осигури превръщането на лекарството във фина мъгла. Компресорните инхалатори често се нуждаят от електричество, за да работят, и по тази причина не са предназначени за пътувания. Повечето модели на компресорните инхалатори са също така по-големи по размер и обикновено са сравнително шумни.
•   Инхалатор турбо-100 Доктор Фрай
•   Инхалатор Гама ефект Ню

Ултразвуковите инхалатори са компактни, могат да са преносими и дори да работят на батерии, като не се нуждаят от физиологичен разтвор, с който да се смесва с лекарството. Те са по-бързи от компресорните пулверизатори по скорост на инхалация. Произвеждат по-ниско ниво на шум в сравнение с компресорните, което често ги прави пръв избор за малки деца, тъй се избягва стресиращият шум. Те не разполагат с компресор, а използват ултразвукови вълни, за да превърнат лекарството в аерозол.
•   Инхалатор Пик Проджект ултразвуков

Меш инхалаторите са най-бързите от всички пулверизатори, като имат и най-висока цена в сравнение с останалите видове. Високата цена не е случайна. Те ползват най-модерната технология при небулизаторите. Използват вибрираща мембрана за производство на аерозолен спрей от течно лекарство. Тази технология е изключително безшумна и също така позволява на майките да правят инхалации на децата дори в легнало положение. Също така тези инхалатори идват в преносим и компактен корпус, който е идеален за пътувания.
•   Инхалатор Супер Меш НЕ-СМ1 Доктор Фрай


Срещат се най-различни видове инхалатори, като стремежът, особено при децата, е по-лесно и удобно да бъде извършена една инхалация. По тази причина има модели инхалатори, които, освен че са изключително ефективни и качествени, са и с интересна и забавна форма на тюлен Инхалатор Филипс "Сами тюленчето"), заек (Инхалатор Пик "Мистър Карот"), количка (Инхалатор "Турбо кар" Доктор Фрай) и други. Така те привличат и задържат вниманието на детето и правят инхалацията по-малко стресираща.

Малките деца и пациенти, които имат затруднения да ползват дозираните аерозолни форми и за които не са приложими инхалаторите, могат да използват Бейбихалер (Аерочембър). Те са проектирани максимално да подпомагат подаването на дозирано лекарството към белите дробове. Употребата на бейбихалер се налага при кърмачета и малки деца, тъй като спреят твърде силно и "остро" изхвърля лекарството направо в белия дроб на пациента. Посредством бейбихалер то се разрежда с въздух и се осигурява по-плавно инхалиране на лекарството без загуби и без риск от нараняване на дихателните пътища на детето - Аерочембър.

Обичайно инхалаторите се състоят от следните компоненти:
•   Компресор
•   Небулизаторна чашка (чашката, в която се поставят лекарствените вещества)
•   Маска, мундщук (за вдишване през уста) и накрайник за нос
•   Свързващи маркучи
За да направите инхалация, се нуждаете от лекарство и физиологичен разтвор. Лекарствата, които се използват за инхалации, са специално пригодени за това и се използват само след лекарско предписание. Физиологичният разтвор, който ще се инхалира, трябва да е задължително стерилен, като най-добре е да се използват дози (ампули) за еднократна употреба.



За инхалации се използват само лекарствени вещества, за които изрично е указано, че са за небулизатор.
Обикновено на тях е изписано "разтвор за инхалации". Тези лекарства могат да съдържат ралични вещества като салбутамол за бързо овладяване на астматичен пристъп, кортикостероиди за продължително и поддържащо лечение, бромхексин и др. Всички тези лекарства се използват само след лекарско предписание. Никога не предприемайте самолечение с подобни продукти, защото неправилната им употреба може да е опасна.
Повечето лекарствени вещества, за да бъдат инхалирани, трябва да бъдат разтворени (смесени) във физиологичен разтвор.

Физиологичният разтвор може да бъде и самостоятелно инхалиран, като има клинични проучвания доказващи почти еднаквата му ефективност при инхалиране със системно приложение на бромхексин.
За инхалации използвайте специални ампули с физиологичен разтвор (Ринофлукс), на които изрично е обозначено, че са за инхалатори.

Не използвайте ампули физиологичен разтвор, които са за накапване в носа, тези разтвори не са изоосмотични и апирогенни (след употребата им пациентът може да развие треска и висока температура). Избягвайте да използвате стъклени ампули поради опасност от попадане на стъклени частици в разтвора за инхалиране. Физиологичният разтвор трябва да бъде стерилен, поради това много хора грешно използват банки, които са стерилни само при първото отваряне.

Никога в инхалатора не трябва да се поставят билки, чайове, отвари, етерични масла и други неща, които не са пригодени специално за инхалиране. Тяхното използване, освен че може да доведе до мощни алергични реакции и треска, може да доведе и до сериозни белодробни усложнения. Освен това има опасност от попадане на частици от билките или влакна от марлите, с които са цедени, в разтвора и така директно да бъдат инхалирани до най-тесните участъци на белите дробове.

Съхранение
•   Покрийте компресора с чисто сухо покривало, когато не се използва.
•   Не поставяйте компресора на земята – нито при инхалации, нито при съхранение.
•   Оборудването трябва да се съхранява в оригиналната опаковка. Обичайно е чантичка от изкуствена материя с цип.
•   Лекарствата, които се използват с инхалатора, се съхраняват на сухо, прохладно място, далеч от пряка слънчева светлина. Някои лекарства изискват съхранение в хладилник.

Указания за употреба на инхалатори
На специализирания сайт за инхалатори – inhalatori.eu, фармацевтите от Аптеки "Дара" избраха за вас някои от най-добрите инхалатори, с които ще си осигурите качествена и ефективна аерозолна терапия.

При наличие на въпроси, можете да ги зададете към специалистите на аптеки "Дара" в създадената консултативна тема във форума.
Виж целия пост