Да изградим отново Голямата базилика!

  • 10 254
  • 61
Не е за вярване,но някога нашата държава е била ....един от центровете на света.Невероятно,нали?Казват,това се дължи на изключително силната ни вяра в Господ.Вярвам,че е така.
***
Есента на 1995г.,няколко месеца пради да си отиде от този свят,Ванга вика при себе си проф.Божидар Димитров.Не,не са се виждали дотогава.Пък и тази среща помежду им се оказва първа и последна....На нея пророчицата му споделя,че трябва да възстанови четири "държавни" църкви,за да тръгне България напред.Професорът тогава няма отношение към тези въпроси и и протиовречи.Но както често става,3 месеца по-късно,му вменяват и това задължение...Църквите са в Охрид-"Св.Панталеймон",Боянската църква,"Св.40 мъченици" в Търново и Голямата базилика.Три от четирите църкви вече са възстановени.Остава най-трудното предизвикателство-да издигнем от руините най-големия християнски храм в Европа до 17 век отново.Базиликата е била дълга цели 102 метра-нещо невиждано дотогава...Необходими са 8 милиона,правителството вече даде 500 хиляди лева.Но,в този недоимък е трудно...Моето семейство ще отдели 10-20лв.Ако смятате,че си заслужава,направете го и вие.Ето възможност да докажем,че можем да се обединим около една кауза!
За да я бъде България!
***
Банковата сметка за дарения за реставрацията на Голямата базилика е:
ЮРОБАНК И ЕФ ДЖИ БЪЛГАРИЯ АД
IBAN: BG47 BPBI 7939 1087 7828 01
BIC: BPBIBGSF
Сдружение Плиска


Виж целия пост
# 1
Вижте руините на едно минало величие......
www.youtube.com/watch?v=1v0X-0HJbzM
Виж целия пост
# 2
8 милиона лева за пророчество на Ванга... ooooh! Аз си мислех, че страната ни ще тръгне напред с образование, законност и инвестиции, пък то колко просто било. И като се взрем в "славното и героично православно минало" тутакси ще станем център на света. Tired Крайно време е да се разбере, че в България няма толкова много "руини от героично минало". Това е положението - някъде има повече, другаде - по-малко. Около кой да е средно голям град в Германия има повече църкви, замъци и дворци отколкото в половин България.

Освен това, Божидар Димитров с итонг ли ще строи арките? За един прЕятел питам.
Виж целия пост
# 3
С общи усилия и това ще построим.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2016/07/26/2801743_vatikanut_dari … amata_bazilika_v/
Виж целия пост
# 4
До каква степен ще се възстановява?
Виж целия пост
# 5
Абстрахирам се от мнението на Ванга и разни други врачки и баячки. Скапано здравеопазване, рушащи се сгради и за всичко това държавата е безхаберна и е добре дошло ние да плащаме. Защо не пробвате И други варианти? Има си общински съвети по места, съберете подписка и излезте с гражданско предложение общински съвет да поиска финансиране /или част/ от държавата за изграждане/реставриране да дадена сграда /която може да е със статут на паметник на културата/. Друг вариант е да проучите европейски програми за финансиране и съответното общината да кандидатства по съответната програма. Публичността дава изненадващи резултати понякога.
Виж целия пост
# 6
България ще я бъде, ако се променят някои механизми, които пък са в разрез със сегашното статукво.Не е това начина на просперитет на една нация.Много други неща трябва да се свършат преди това, които са от много по-голямо и жизненоважно значение за хората .Чак тогава можем да си го позволим.
Виж целия пост
# 7
Апелът Ви сам по себе си очевидно е от благородни подбуди, независимо от смехотворното намесване на Ванга и прочие алабализми.
Проблемът е в липсата на какъвто и да е капацитет, най-вече интелектуален, от страна на управляващите (и на централно, и на местно ниво), за да направят подобен вид реставрация и възстановяване. Реално ще се налеят пари в една каца без дъно, а накрая резултатът ще е грозновата недомислица от споменатите тухли итонг и нискокачествен цимент.
Това, което направиха в центъра на София е такъв кич и подигравка, което не бих искала да се случи и на Голямата Базилика. Нека си остане, каквато е, просто с добра поддръжка от това ниво, да не се руши повече. Който има очи - вижда величието ѝ и без за е "изградена наново".
Похарчете си парите за нещо по-смислено.
Виж целия пост
# 8

Това, което направиха в центъра на София е такъв кич и подигравка, което не бих искала да се случи и на Голямата Базилика. Нека си остане, каквато е, просто с добра поддръжка от това ниво, да не се руши повече. Който има очи - вижда величието ѝ и без за е "изградена наново".

Напълно съм съгласна. В цивилизования свят е пълно с подобни примери. Да не би италианците да нямат пари да възстановят Колизеума? Да не би германците да не могат да направят същото със замъка в Хайделберг - един огромен и изключително красив комплекс със стотици години история? Да не би гърците да не могат да реставрират Акропола? Тия хора си имат пари и то много повече от нас, но също така имат усет, ерудиция и вкус, поне що се отнася до исторически и културни паметници.
Виж целия пост
# 9
Нямам 10-20 лева за Божидар Димитров, но бих могла да му поръся с малко захар против уроки, той би го оценил. Hug
Виж целия пост
# 10
Само няколко месеца след началото си,кампанията по набиране на средства за възстановяване на Голямата базилика добива все по-голяма популярност:


http://www.historymuseum.org/web/attachments/News/89/475/5799b671b9456.PDF
Виж целия пост
# 11



http://epicenter.bg/article/Glasuvayte-v-natsionalnata-kampaniya … liska-/103607/2/0



На избор са подложени три имена на светци – Света София, Свети Георги и Свети цар Борис-Михаил Български
Гласувайте в националната кампания за името на Голямата базилика в Плиска!

14 юни 2016 | 12:19
Светото място излъчва огромна притегателна сила за вярващите. Затова няма нищо по-естествено от това катедралата на първата българска столица Плиска да остане християнски храм, който ще се възвиси в първоначалното си величие

Уважаеми читатели,

По инициатива на Националния исторически музей и на неговия директор проф. Божидар Димитров сайтът „Епицентър“ провежда национална кампания за избиране на патронен светец на Голямата базилика в Плиска.

Това става чрез електронно гласуване в специална анкета, което ще продължи до Коледните празници на 2016 г. На базата на резултатите ще бъде отправено официално предложение до Българската православна църква за светеца, чието име да носи Голямата базилика.

За съжаление досега не са намерени писмени паметници, които да дават информация за това. Но всеки храм има свой патронен светец и носи неговото име.

Както „Епицентър“ съобщи, преди броени дни Божидар Димитров излезе с предложение след завършването на реставрацията на базиликата тя да не бъде превърната в музей, а предадена на Българската православна църква като най-големия действащ храм у нас. А българите да изберат с национално гласуване как да се нарича базиликата.

Мотовите за това са железни - дори сега, в осветените от патриарх Неофит руини на църквата се извършват стотици християнски тайнства - сватби, кръщенета и други, за които се стичат хора от цяла България. Светото място излъчва огромна притегателна сила за вярващите.

Затова няма нищо по-естествено от това катедралата на първата българска столица Плиска да остане християнски храм, който ще се възвиси в първоначалното си величие след края на възстановителните работи. Според прогнозите на специалистите това може да стане до една година.

Проф. Димитров още веднъж подчерта, че много от българските граждани, пожелаха референдумът за името на храма в първата ни столица да стане не когато наближи края на реставрационните процеси, а да започне веднага. Моралното право на миряните, особено на дарителите на средства в кампанията за възстановявавенота на базиликата, е несъмнено.

На гласуване са подложени три имена на светци – Света София, Свети Георги и Свети цар Борис-Михаил Български.

Защо точно те?

„Катедралните /главните/ храмове в столиците на ранните средновековни държави и големите градски центрове обикновено носят името „Св.София” /Божия премъдрост/. Така е в Константинопол, Несебър, Охрид… Но не винаги.

„Св.София”, макар и дала името на днешната ни столица, не е катедралният й храм, убеден е Божидар Димитров. Тя е построена извън градските стени на тогавашния град и елитът му не можел да се черкува там, тъй като би бил изложен на опасности от нападения – от варвари, разбойници и т.н.

Катедралната църква на Средец /София/ изглежда е бил храмът „Св.Георги”, част от който е Ротондата, запазена до наши дни в двора на президентството. Ротондата вероятно е била кръщелна църква на „Св. Георги“.

И в Созопол катедралата е носела името на светеца-воин. Неслучайно най-разпространеното име сред българите днес е Георги – след него с много назад са Димитър, Тодор и Иван. Св.Георги е конен светец и при покръстването стотици хиляди българи, които в армията са били конни бойци /а те почти всички са били такива/ са избрали и името и светеца за свой покровител. А вероятно и за патрон на църквата в големите градски центрове. Така че „Св.Георги” е второто възможно име на храма Голямата базилика, което може да изберете.

Третото име е „Св. цар Борис-Михаил Български”. Това е човекът, който не само утвърждава християнството за официална религия на българската държава, но и построява Голямата базилика в периода между 865 и 875 г., отделяйки значим държавен ресурс. Издига я като катедрален храм, превъзхождащ по размери най-големите подобни църкви в тогавашния християнски свят - „Свети Петър“ в Рим и „Света София“ в Константинопол.

Нещо повече - Свети цар Борис-Михаил застава с още по-голям политически и финансов ресурс, като прави базиликата патриаршеска резиденция и построява към нея голям манастирски комплекс с локално парно отопление. Той е бил „фабриката за книги“ на тогавашното българско царство. Смята се, че в манастира са живели Сава, Наум и Ангеларий – учениците на светите братя Кирил и Методий, и именно там е създадена старобългарската азбука.

А на името на Свети цар Борис-Михаил няма нито един голям български християнски храм.
Когато бъде завършена реставрацията и базиликата в Плиска стане пълноценен действащ храм, тя ще бъде най-голямата църква в България. Катедралният храм „Св.Александър Невски” в София е дълъг 76.50 м., а Голямата базилика е 102.50 м. Редно е най-голямата ни църква да носи името на български светия, смята проф. Димитров.

„И каквото кажат православните християни, така ще бъде. „Глас народен – глас божи”, обобщи директорът на НИМ.
 
Гласувайте ТУК.

Затова всеки българин у нас и зад граница, който желае да се включи в достойното именуване на „майката на българските църкви“, нека даде своя глас в анкетата на заглавната страница на сайта „Епицентър.бг“.

Резултатите могат да следят в процентно съотношение в реално време, а периодично ще бъде публикувана информация за броя на гласовете, събрани за всяко от трите имена на светци, предложени в националното допитване.

И не забравяйте, че продължава и дарителската акция, с чиито средства се възстановява Голямата базилика. Тя не разчита на големи суми, а на масовост, и вече се превърна във всенародно дело, прекрачило границите на България и обединило родолюбците в и извън пределите на родината ни.
 
Гласувайте ТУК.
Виж целия пост
# 12
Папата дари 5 хил. евро за Голямата базилика в Плиска
 
Папата дари средства за възстановяването на Голямата базилика в Плиска, съобщиха от Националния исторически музей.

Директорът на НИМ проф. Божидар Димитров е получил писмо от папския нунций в България – Н. Пр. Анселмо Пекорари, с което го уведомява, че Светият отец папа Франциск е отпуснал сумата от 5 хил. евро за реставриране на Голямата базилика в Плиска.

„Този принос е в рамките на отбелязването на 1150 години от първите отношения между Римския папа и Българското царство”, се казва в писмото.

Процесът на възстановяване на Голямата базилика в Плиска започна миналата година, когато за целта правителството отпусна средства, а Божидар Димитров започна кампания за набиране на дарения..

С отпуснатите досега от държавата 800 000 лв. и дарения на граждани работата усилено тече вече втори месец. При наличие на финанси, реставрацията и църквата, според директора на НИМ, може да бъде завършена към средата на следващата година.

До момента са се отзовали много българи от страната и чужбина.

Каузата подкрепиха и Вселенският патриарх Вартоломей и неговият архонт - цариградският българин Димитър Атанасов, както и Великият приор на Ордена на тамплиерите в България Румен Ралчев.


http://shumen.topnovini.bg/node/720413



Виж целия пост
# 13
Великият приор на Ордена на тамплиерите в България Румен Ралчев.

 hahaha Това ме убеди окончателно. Какъв орден, какви тамплери... Fex се мисли за rex. Joy
Виж целия пост
# 14
Ох, голям зор за тази т.нар. базилика..... Whistling
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия