Австрийска тема - №53

  • 141 067
  • 759
# 90
Здравейте,
Знаете ли как стоят нещата с по-ранен болничен в Австрия? Бременна съм в 16 г.с. и от 2-3 седмици съм със силни болки ниско в корема, стигнахме до спешното и сега съм болничен 1 седмица. Казаха, че всичко е наред и с бебчо и с мен, но исках да питам колко по-рано мога да изляза в продължителен болничен и каква е процедурата, защото работата ми е свързана с тежък физически труд и се притеснявам??? Confused
Учителките на моето дете веднага спираха да работят. При тях заради децата да не ги заразят с нещо.
При теб шефът ти или трябва да ти осигури подходяща работа или си взимаш болнични.
Аз не знам да има някаква специална процедура. Болничния се дава от гинеколога.
Кажи му, че работата ти е тежка.
Виж целия пост
# 91
Службата, която се занимава със защитата на здравето на работещите е Арбаитсинсректорат. Към него можеш да се обърнеш за информация.
Твоят работодател е задължен да ти осигури съответните условия за работа. Ако имаш действително здравни проблеми, поради които да ти е противопоказано да работиш каквато и да е работа тогава твоя гинеколог ти дава бележка с обоснование за Freistellung или Vorzeitiger Mutterschutz. След години злоупотребяване в тази насока гинеколозите не са склонни да дават за има няма такива бележки и отговорността остава при работодателя. В единия случай парите ти се плащат от здравна каса в другия от работодателя.
Тук: http://www.arbeitsinspektion.gv.at/inspektorat/Personengruppen/W … tillende_Muetter/
са информациите за всичките забрани; прочети специално за Beschäftigungsverbote und -beschränkungen vor der Entbindung и си търси правото при работодателя. Ако имаш проблеми Arbeiterkammer е на твоя страна. Естественно питай и гинеколога си, но той не може да ти помогне с трудната работа.
Виж целия пост
# 92

Учителките на моето дете веднага спираха да работят. При тях заради децата да не ги заразят с нещо.
При теб шефът ти или трябва да ти осигури подходяща работа или си взимаш болнични.
Аз не знам да има някаква специална процедура. Болничния се дава от гинеколога.
Кажи му, че работата ти е тежка.
Извинявай, че ти противореча, но информацията, която даваш е грешна.
Виж целия пост
# 93

Учителките на моето дете веднага спираха да работят. При тях заради децата да не ги заразят с нещо.
При теб шефът ти или трябва да ти осигури подходяща работа или си взимаш болнични.
Аз не знам да има някаква специална процедура. Болничния се дава от гинеколога.
Кажи му, че работата ти е тежка.
Извинявай, че ти противореча, но информацията, която даваш е грешна.
Не е нужно да ми се извиняваш.  Simple Smile
Възможно е и да е грешна. Аз споделям това което аз съм видяла и преживяла.
По миналата година детето ми смени 2 учителки. И двете забременяха и веднага спряха да ходят на работа.
Аз когато бях бременна (преди 8г.) моят гинеколог сам предложи и настоя да ми даде болнични.
Виж целия пост
# 94
Т.е. да не се опитвам при гинеколога да искам болничен? На предния преглед говорих с него за работата ми и каза, че щом е така е нормално да имам болки. Чудех се лекаря ли да сменям, все пак съм в началото на бременноста още и просто искам всичко да мине нормално, но явно ще трябва да стискам зъби.
Службата, която се занимава със защитата на здравето на работещите е Арбаитсинсректорат. Към него можеш да се обърнеш за информация.
Твоят работодател е задължен да ти осигури съответните условия за работа. Ако имаш действително здравни проблеми, поради които да ти е противопоказано да работиш каквато и да е работа тогава твоя гинеколог ти дава бележка с обоснование за Freistellung или Vorzeitiger Mutterschutz. След години злоупотребяване в тази насока гинеколозите не са склонни да дават за има няма такива бележки и отговорността остава при работодателя. В единия случай парите ти се плащат от здравна каса в другия от работодателя.
Тук: http://www.arbeitsinspektion.gv.at/inspektorat/Personengruppen/W … tillende_Muetter/
са информациите за всичките забрани; прочети специално за Beschäftigungsverbote und -beschränkungen vor der Entbindung и си търси правото при работодателя. Ако имаш проблеми Arbeiterkammer е на твоя страна. Естественно питай и гинеколога си, но той не може да ти помогне с трудната работа.
Виж целия пост
# 95
Аз първо бих говорила с гинеколога. Бих казала директно, че не се чувствам добре и че искам болничен.
Прочети информацията от линка на леден облак и ако ти откажат болничен и шефът ти не ти предложи подходяща работа, която да е съвместима с бременността, тогава се свържи с Arbeitekammer.
Няма смисъл да стискаш зъби!
Виж целия пост
# 96
Другата седмица сме на лекар и ще видим какво ще стане. Много ви благодаря! Hug
Виж целия пост
# 97
Здравейте,мами! Днес чух слух, че се обмисля нов закон за детските на европейските граждани в Австрия. Щели да ги правят толкова, колкото би трябвало да взимаме от съответната ни страна. Някой запознат ли е с тази новост?
Виж целия пост
# 98
По произход ли?
Според мен е невъзможно....щом живееш в Австрия и плащаш австрийски данъци, ще получаваш и австрийски детски.
Виж целия пост
# 99
Здравейте,мами! Днес чух слух, че се обмисля нов закон за детските на европейските граждани в Австрия. Щели да ги правят толкова, колкото би трябвало да взимаме от съответната ни страна. Някой запознат ли е с тази новост?
Този закон се обмисля от доста време и има политици, които го подкрепят, но аз продължавам да получавам толкова, колкото и австрийците.  Simple Smile
При положение че плащаме австрийски данъци не е редно да получаваме колкото българите в България. Така мисля аз. Но и да ми намалят детските няма да е фатално и ще го преживея.  Simple Smile
Виж ако ни върнат визите, тогава вече ще е супер неприятно.
Виж целия пост
# 100
По произход ли?
Според мен е невъзможно....щом живееш в Австрия и плащаш австрийски данъци, ще получаваш и австрийски детски.

Ами и аз това се чудех... Няма как да ни дават по 15 евро на месец... То ако е тей, ако някоя българска майка е с ниски доходи и с 15 евро детски те от социалните ще и вземат детето.. Наистина се надявам да е само слух.
Виж целия пост
# 101
Не виждам как биха могли да го прокарат това-нито за визите, нито за детските. Ние сме и част от ЕС. Освен ако не вземат австрийците да излязат от ЕС....тогава наистина ще стане много неприятно, но не толкова за нас българите.
Виж целия пост
# 102
Иху пак съм аз.... Съжалявам, че ставам малко (много) нахална, но с търсачката не намерих нищо и реших да попитам вас. Днес ММ получи писмо от GKK, че от 1.12 той ще ме осигурява. Този месец започна втората година от майчинството ми и съм занесла всички листчета от прегледите на мен и на бебока. Малко ми е объркано в момента в главата и въпроса ми е как седят нещата с 2рата година трябва ли пак да попълвам нещо? Да не да ми спират майчинството ?

Виж целия пост
# 103
Става въпрос за детските за деца живеещи в чужбина. Има и такива случаи: примерно мъжа работи тук и взима детски за децата си живеещи при майка/баба си в България.
Виж целия пост
# 104
Здравейте.
Имате ли опит с некоректни работодатели във Виена?
Знам, че трябва да се обърна към Арбайтскамара, но почти нищо не разбирам от сайта. Разкажете какви сигнали сте подавали и дали на място мога да потърся помощ с английски език?
Благодаря

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия