Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-13

  • 100 011
  • 750
# 630
newsm78Аз по темата Simple Smile Цените в момента реални ли са? Имам съмнение, че статистиките в различните платформи за имоти, са изкривени (завишени). Моля запознатите, нека напишат, на какви цени реално се сключват сделките, като процент на долу или на горе от обявената цена. Конкретно ме интересува панел в Дианабад. Гледах един двустаен през 2014 г за 31000Е, а сега е 58000 Е. Още не е продаден, но кривата е в посока на горе и то драстично.Та въпросът ми е - това някаква заблуда на продавача ли е или той би могъл веднага да го продаде за 57000 Е (примерно), но държи на цената си от 58 000Е, при положение, че преди 2 г е бил склонен да го продаде за 31000Е? Има разлика 0т 17000 Е,

Пиянството на един народ, 2-ро издание (след онова от 2008-ма). Алчни брокери... Какво още ?
Глупостта тя никога не си е отивала...
Виж целия пост
# 631
Тези, които знаят, ще кажат, че не е особено трудно да се извади чисто такова, макар да има вписани тежести.
Да допълня, че много отдавна в УВТ не фигурира понятието "тежест". Има вписвания, отбелязвания и заличавания, понякога списъкът е дълъг и трябва да се чете особено внимателно.
Виж целия пост
# 632
Не ми се вярва. Нали брокерите искарват парите си като продават? По- склонен съм да мисля,че самите продавачи са заблудени. За да има пари за брокера, трябва да има продажба. продавачите нещо са в заблуда според мен.
Виж целия пост
# 633
@Лорда
Познавам брокерки, дето по 6 месеца нямат нито една сделка. Стигнаха дотам да искат пари от клиентите си на оглед, все едно са екскурзоводи. И все говорят, как цените били ниски....
Виж целия пост
# 634
newsm78Аз по темата Simple Smile Цените в момента реални ли са? Имам съмнение, че статистиките в различните платформи за имоти, са изкривени (завишени). Моля запознатите, нека напишат, на какви цени реално се сключват сделките, като процент на долу или на горе от обявената цена. Конкретно ме интересува панел в Дианабад. Гледах един двустаен през 2014 г за 31000Е, а сега е 58000 Е. Още не е продаден, но кривата е в посока на горе и то драстично.Та въпросът ми е - това някаква заблуда на продавача ли е или той би могъл веднага да го продаде за 57000 Е (примерно), но държи на цената си от 58 000Е, при положение, че преди 2 г е бил склонен да го продаде за 31000Е? Има разлика 0т 17000 Е,

Явно не само на мен ми изглеждат високи цените... Пълен абсурд са тия цени!
Виж целия пост
# 635
 @hrs
'Това' не са брокери. Пазарът би трябвало да ги отсее.Въпросът ми е защо след като няма сделка с даден имот повече от година, продавачът не намалява цената, а я увеличава? Странно ми е. Той иска ли да продаде или....Незнам. Затова питам тук във форума, в тази тема. Ако някой знае, и не е 'големата' тайна, да ме осветли Simple Smile
Виж целия пост
# 636
Алчност, драги ми Лорде, най-обикновена шопска тъпота и алчност...
Виж целия пост
# 637
Абсурд са спрямо масовите доходи. За държава в Европа, член на ЕС, са направо ниски, особено ако ги сравняваме с тези в развитите икономики (Германия, Франция, Италия и т.н.).
Естествено, зависи от вида на имота, но и пост-соц държавите в блока ни изпреварват по ръст.
Виж целия пост
# 638
Прави ми впечатление, че за разлика от 2007-2008г. днес купувачите са със значителна част самоучастие т.е. със лични средства и кредитите, които вземат са 50-60% от стойността на имота. Малко са тези, които търсят максимално кредитиране или комбинират ипотечен с потребителски кредит. А за по-високите нива над 120 000 Евро, преобладават покупките с лични средства без кредит.


Виж целия пост
# 639
tomeva, ти очевидно си по-в час от мен в нещата. 'Кажи ми моля те защо е толкова драстична разликата в цените от преди две години? Има ли нещо, което да се е случило, повишено търсене, забогатял народ, висока доходност от имотите? Алчността, както каза hrs може ли да е фактор?
Виж целия пост
# 640
Да, цените се вдигнаха през последната година и нещо, но в безброй случаи са нереално високи. Може  най-високите цени за даден квартал да си струват за определени привлекателни апраменти - ново стоителство, хубаво разпределение, реална квадратура, добро изложение и т.н., но вече масово се надценяват от собственици и брокери всякакви недоносчета. Днес пак се смях глас, като видях в известията един апартамент в Гео Милев, който проучих и отхвърлих преди месеци. Такива люшкания в цената са напълно безумни.

Дата и час         Промяна             Цена
Начало                                 64900 EUR
20.10 в 13.33 ч.    + 5000    69900 EUR
21.10 в 10.47 ч.    - 5000    64900 EUR
28.10 в 20.23 ч.    - 1000    63900 EUR
06.11 в 19.23 ч.    - 3910    59990 EUR
04.01 в 12.47 ч.    - 1090    58900 EUR
17.01 в 13.26 ч.    + 11000    69900 EUR
27.01 в 11.09 ч.    - 11000    58900 EUR

И не, не е неориентиран собственик, предлага се от брокер. Който пише възторжено как апартаментът е обзаведен с висок клас мебели и уреди, нов, готов, отлична инвестиция, но пропуска да спомене, че е със статут на ателие. А дори и тази цена е висока, защото макар да е ново строителство, е маломерен двустаен: кухничка-трапезария и дневна, в която се спи на дивана, със скосявания, колони и прочие.  
Виж целия пост
# 641
'Кажи ми моля те защо е толкова драстична разликата в цените от преди две години? Има ли нещо, което да се е случило, повишено търсене, забогатял народ, висока доходност от имотите? Алчността, както каза hrs може ли да е фактор?

Първо, всички пазари по света (стокови борси, финансови пазари, недвижимости и т.н.) се движат от страха и алчността. Така е било и така ще бъде по целия свят и недей да се учудваш. По време на кризата доминираше страхът, сега доминира алчността.

Второ, като говорите за ръст спрямо две години по-рано забравяте, че всъщност две-три години по-рано имаше срив на цените. Сравнявайте в по-дългосрочен план и ще видите, че че имаше балон, после срив и сега цените са горе-долу реални според пазара и не са стигнали равнището от балона - т.е. няма нов балон за сега.

Трето, от 2007 - 2008 насам (когато беше пикът на имотния балон) брутният продукт се е повишил с 40%, а средната заплата се е повишила от 400 лева (2007) на 1000 лева днес (2,5 пъти). Вярно, има и инфлация, но не е голяма и има много осезаем ръст на покупателната способност на хората. ОК, нека не е на всички, нека ножицата между високи и ниски заплати да е много разтворена, но какво от това? Пазарът се движи от хората с пари, а не от хората без пари.

Четвърто, лихвите паднаха драстично и хората си вадят парите от банките. Лошите спомени от срива на БФБ пречат на това парите да отидат натам и каква алтернатива остава - имот. То си е и традиционна българска ценност това - да си построиш дом, че ако можеш да осигуриш и децата.

Пето, има огромна разлика от имотите през 2007 и имотите днес. Доброто ново строителство днес се прави с хубави тухли Винербергер, с изолация 8-10 см, с качествена силиконова мазилка, с цветно дограми с троен стъклопакет, с гранитни фоайета и партерни етажи и т.н. Това според вас не струва ли пари и не е ли нараснала себестойността на строителството? А тази себестойност се вдига и с цените на земята (компенсациите).

Та след всичко това още ли искаш обяснение?

П.П. Ако има нещо куцо в пазара това е липсата на по-голямо разслоение в цените на имотите. Както казах, добрите имоти си струват цената, но собствениците на не чак толкова добри имоти от алчност, пристрастие и сантименти не оценяват реално своите стари жилища и се опитват да ги продават на цените на топ имотите. Но според мен това е само в офертите, а като се стигне до реални сдлеки нещата си идват на мястото, защото кой ще даде 1000 евро за панелка, ако за толкова ще си купи и качествено ново строителство?
Виж целия пост
# 642
Да попитам за мнение!
Според вас дали е изгодно в дългосрочен план да се изтегли ипотечен кредит в евро!!
Знам, че няма врачки между вас, просто моля за вашето мнение съобразно европейската криза, която се задава.
Виж целия пост
# 643
ЧС е точна, както винаги.
Само две неща да добявя:

1. Случката с КТБ - народът беше позабравил че живеем в БГ и всичко е възможно, включително и на пръв поглед невъзможното за страна, почти член на евросистемата. Просто никой, дори и в гилдията не вярваше, че ще се допусне фалит, е стана, ВЪПРЕКИ ЕЦБ. В момента никой не го казва, нямат интерес, разбира се, политиците си правят изборите, всеки си "гледа занята" зер, с това живее.
И не само живее, а и слага нещо настрани. И това нещо, понеже няма вече така вяра , както преди, гледа да е в актив сигурен и ликвиден. И битува мнението, че имотите са първо сигурни (да, но зависи от периода) и второ ликвидни - да, но сравнително бавно и без гаранция за главницата, съответно с не малки, непридвидими у нас съпътстващи разходи.
С две думи - да се инвестира в имот, инвестира в смисъл да дадеш пари за да направиш доход с цел да излезеш от инвестицията у нас се размива и бърка с мисията да си купиш жилище понеже ти трябва, това не е инвестиция в същия смисъл... Кога ще я реализираш и кой ще я реализира?

2. По ред други причини - изключвам горната, в обществото нарастна масата на "спестените" средства. Да кажем - от закуски, както се изразяваше един депутатин от ВНС май беше, дето глътна вода под джет, ако помните. Случайно или не нещата корелират с едни милиарди влизащи в държавата под формата на усвоявани средства по европейски програми.
Нищо ново под слънцето - и европейско и световно. Различното е, че ако там тези "спестявания" се управляват от професионалисти и години не виждаха бял свят скрити по данъчните райове по света , едва напоследък с онази афера позала ъгълче от милиардните далавери, то у нас няма нито опит нито акъл на облажилите се за подобен висш пилотаж. И правят каквото са чули от баба си, е, и народпсихология, естествено, - купуват апартаменти.
Като от Анжел навремето, като от Ситиком, като Варненските пирамиди, като Недялков, само дето тогава онези пари пак бяха лесни, но с друг произход.
Изобщо, питането ми се струва малко измислено - да не живеете в чужбина, че не си давате сметка какво става.
Ако не е така, това е показателно за финансовата култура на "един инвеститор в НИ".

За кредит в евро. Теглете във валутата в която печелите. Като правило. Дали ще има движения или не, после няма да Ви интересува. Ако имате очаквания за валутния курс, вероятността да се сбъднат е теоретично равна на вероятността да не се сбъднат, тоест поемате колосален риск, ако можете да го управлявате - теглете, ако не се чувставате подготвен или не Ви се дават пари за финансови консултации по въпроса - не го правете.
За справка - кредитите в швейцарски франкове и воят до небесата на поелите тогава риска. И закъсали до шия Отнесоха го банките по белите държави, в по-цветните леко им се помогна. Познайте у нас какво се случи...
Виж целия пост
# 644
Лорд Самързби, Черна станция e отговорила доста подробно, аз бих добавила само, че слабото строителство от 2009-2013г. си каза думата, защото се получиха 4 години с много малко за мащабите на Столицата строителство/ макар да ви се струва точно обратно/. Може би чак 2017 ще наваксат. Това е за хората с по-големи бюджети, а за всички други, които са на вторичния пазар на панелно, ЕПК и стара тухла строителство водещо е възможността да получих кредит, при ниска лихва или да си вложиш спестените пари в имот.

А дали е балон или обяснимо развитие на нещата, времето ще покаже. Аз това, което съм видяла е, че каквото и да се случва в живота, той си продължава...създават се семейства, раждат се деца, хората трябва да живеят някъде...То животът си е криза, след криза, докато се усмихнеш и пак се озъбиш, така че всеки сам си преценява.

Искам да Ви кажа, че дъното на цените беше 2012 края...от 2013 почнаха плавано на горе, защото все по-малко хубавите имоти имаше, и все повече купувачи. И ако отворите старите теми 1-2... ще видите, че този въпрос се дискутирал и доводите бяха същите относно цените. Та си мисля: за които и години да става въпрос, цените никога няма да са ни таман.  Grinning

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия