Изследване на ХОРМОНИ – 14 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 76 059
  • 726
# 540

Здравейте, момичета.
Скрит текст:
Нашата борба по пътя към забременяването продължава - почти 2 години откакто за първи път писах тук. Накратко казано, преди 2 години и половина направих спонтанен аборт в 6 г.с. и оттогава не успявам да забременея. За това време сме правили СГ, ЦС, консултации в клиника по репродуктивна медицина, хормони на 3 ден от цикъла и тъй като нищо от изброените не показва проблем, лекарят ми ме посъветва да преминем към лапароскопия. Този месец на 15 ден от цикъла (с късна овулация и редовен цикъл 28-29 дни съм) бях на преглед и гинеколога ми видя ДФ в дясно 22мм, на 16 ден имах положителен тест за О и реших, че О ще настъпи на 17 ден. Лекарят ми не ми е предлагал да правим фоликулометрия, аз също не съм го питала (което сега отчитам като грешка  Embarassed ) Реших да си самоназнача изследване на прогестерон, въпреки че знам, че О трябва да е доказана и да е видяно, че Ф се пука. Резултатите обаче силно ме притесниха - пуснах изследване в 2 последователни дни, за да съм по-сигурна, че няма да изпусна пика и ето ги резултатите:
на 23 ден - Estradiol   0.50   nmol/l   М(0.0-0.13) Ж(фол 0.08-0.79; ов0.7-2.1; лут 0.0-1.13
                   Progesteron   22.96   nmol/l   М(2.2-10.7) Ж(фол 0.85-8.2; лут 16.6-122.8)
на 24 ден- Estradiol   0.31   nmol/l   М(0.0-0.13) Ж(фол 0.08-0.79; ов0.7-2.1; лут 0.0-1.13
                 Progesteron   14.08   nmol/l   М(2.2-10.7) Ж(фол 0.85-8.2; лут 16.6-122.8)
Въпроса ми е следния: показателен ли е изобщо резултата при положение, че О не е проследена с фоликулометрия ? И това не са ли прекалено ниски стойности и за какво говорят ? Бихте ли ме посъветвали да изчакам с лапароскопията и да направя няколко месеца на фоликулометрия ? Може ли това (ако доказва недостатъчност) да е причина за незабременяване или по-скоро води до невъзможност за износване на плода ?
Момичета, извинете ме за дългия пост, просто много ме шокираха тези стойности на прогестерона, а моя гинеколог никога не е споменавал да ги измерваме, та вие сте ми най-сигурния източник на информация и подкрепа. Денис, много бих се радвала, отново на съвет и от теб   bouquet
П.С. От 2 месеца приемам Агнес , не знам дали е рано и още няма ефект, или просто при мен няма да даде резултат
Здравей!
Скрит текст:
Изследванията показват, че не е имало О.
Има вариант да си с ПКЯ и да е имало по-ранна О. / така теста за О. не е показателен и лекаря е видял ДФ/
Или да е имало киста /не ДФ/ - лутеинова и затова прогестерона да е по-висок.
Ако не е имало О. , тези стойности не се коментират и по тях не се правят никакви изводи за нива на Прогестерона и т.н.
Добре е да те видят на УЗ, макар че прогестерона и Е2 се понижават, което показва че "нещото" /какво е, лекар преценява/  търпи обратно развитие.
Ще чакам да пишеш.
Добро утро, Денис! Благодаря много за отговора и за цялото време и енергия, които влагаш, за да помогнеш на всички момичета тук  bouquet
Тъй като споменаваш ПКЯ, може ли да добавя хормоналните изследвания, които ми направиха в клиниката по асистирана репродукция, която посещавам. Правени са м. март на 3 ден от цикъла, от тях лекаря заключи, че нямам ПКЯ, и че са добри като цяло, но ще съм благодарна на още един поглед върху резултатите:
Estradiol - 17,4 Pg/ml  (11-69)
LH - 1,8 mIU/ml  (1,7-13,3)
FSH - 4,59 mIU/ml  (4,5-11)
Prolaktin - 290 mIU/ml (86-613)
"Или да е имало киста /не ДФ/ - лутеинова и затова прогестерона да е по-висок." - какво имаш предвид под по-висок прогестерон ? Изследванията не показват ли, че е прекалено нисък за фазата от цикъла ? За съжаление от днес съм извън града и нямам възможност да отида на УЗ, за да видя, какво се е случило с фоликула и какво е нещото, което търпи обратно развитие (за което много ме е яд). Смятам да отложа с няколко месеца лапароскопията, за да проследя цикъла.
Виж целия пост
# 541
Привет!

Денис, пуснах на 7 ден след ову хормони, ето резултатите...

Е2 156,0  лут. фаза: 27-246

Прогестерон 48,20 лут. фаза: 19,00-76,0

Пролактин 842  40-530   Shocked

За пролактина, до сега съм вадила 2 пъти, но на 3 ден от МЦ. Тогава беше на горна граница. Вчера изобщо не бях планирала да го вадя, абсолютно нито едно условие не е спазено, но въпреки всичко смятам, че този резултат си е за притеснение. Честно казано  се стреснах доста.

Какви изводи мога да си извадя от Е2 и прогестерона? Никога не съм ги вадила 7 дни след О. и ми е тъмна Индия. 4 дни след О. бях на УЗ, но не в репродуктивната клиника, а при доки, и ми каза, че фоликула се е спукал.

Във сряда имах някакво белезникаво течение, възможно ли е това да е свързано с прогестерона?

Благодаря предварително!  Hug bouquet
Виж целия пост
# 542
Скрит текст:

Здравейте, момичета.
Скрит текст:
Нашата борба по пътя към забременяването продължава - почти 2 години откакто за първи път писах тук. Накратко казано, преди 2 години и половина направих спонтанен аборт в 6 г.с. и оттогава не успявам да забременея. За това време сме правили СГ, ЦС, консултации в клиника по репродуктивна медицина, хормони на 3 ден от цикъла и тъй като нищо от изброените не показва проблем, лекарят ми ме посъветва да преминем към лапароскопия. Този месец на 15 ден от цикъла (с късна овулация и редовен цикъл 28-29 дни съм) бях на преглед и гинеколога ми видя ДФ в дясно 22мм, на 16 ден имах положителен тест за О и реших, че О ще настъпи на 17 ден. Лекарят ми не ми е предлагал да правим фоликулометрия, аз също не съм го питала (което сега отчитам като грешка  Embarassed ) Реших да си самоназнача изследване на прогестерон, въпреки че знам, че О трябва да е доказана и да е видяно, че Ф се пука. Резултатите обаче силно ме притесниха - пуснах изследване в 2 последователни дни, за да съм по-сигурна, че няма да изпусна пика и ето ги резултатите:
на 23 ден - Estradiol   0.50   nmol/l   М(0.0-0.13) Ж(фол 0.08-0.79; ов0.7-2.1; лут 0.0-1.13
                   Progesteron   22.96   nmol/l   М(2.2-10.7) Ж(фол 0.85-8.2; лут 16.6-122.8)
на 24 ден- Estradiol   0.31   nmol/l   М(0.0-0.13) Ж(фол 0.08-0.79; ов0.7-2.1; лут 0.0-1.13
                 Progesteron   14.08   nmol/l   М(2.2-10.7) Ж(фол 0.85-8.2; лут 16.6-122.8)
Въпроса ми е следния: показателен ли е изобщо резултата при положение, че О не е проследена с фоликулометрия ? И това не са ли прекалено ниски стойности и за какво говорят ? Бихте ли ме посъветвали да изчакам с лапароскопията и да направя няколко месеца на фоликулометрия ? Може ли това (ако доказва недостатъчност) да е причина за незабременяване или по-скоро води до невъзможност за износване на плода ?
Момичета, извинете ме за дългия пост, просто много ме шокираха тези стойности на прогестерона, а моя гинеколог никога не е споменавал да ги измерваме, та вие сте ми най-сигурния източник на информация и подкрепа. Денис, много бих се радвала, отново на съвет и от теб   bouquet
П.С. От 2 месеца приемам Агнес , не знам дали е рано и още няма ефект, или просто при мен няма да даде резултат
Здравей!
Скрит текст:
Изследванията показват, че не е имало О.
Има вариант да си с ПКЯ и да е имало по-ранна О. / така теста за О. не е показателен и лекаря е видял ДФ/
Или да е имало киста /не ДФ/ - лутеинова и затова прогестерона да е по-висок.
Ако не е имало О. , тези стойности не се коментират и по тях не се правят никакви изводи за нива на Прогестерона и т.н.
Добре е да те видят на УЗ, макар че прогестерона и Е2 се понижават, което показва че "нещото" /какво е, лекар преценява/  търпи обратно развитие.
Ще чакам да пишеш.
Добро утро, Денис! Благодаря много за отговора и за цялото време и енергия, които влагаш, за да помогнеш на всички момичета тук  bouquet
Тъй като споменаваш ПКЯ, може ли да добавя хормоналните изследвания, които ми направиха в клиниката по асистирана репродукция, която посещавам. Правени са м. март на 3 ден от цикъла, от тях лекаря заключи, че нямам ПКЯ, и че са добри като цяло, но ще съм благодарна на още един поглед върху резултатите:
Estradiol - 17,4 Pg/ml  (11-69)
LH - 1,8 mIU/ml  (1,7-13,3)
FSH - 4,59 mIU/ml  (4,5-11)
Prolaktin - 290 mIU/ml (86-613)
"Или да е имало киста /не ДФ/ - лутеинова и затова прогестерона да е по-висок." - какво имаш предвид под по-висок прогестерон ? Изследванията не показват ли, че е прекалено нисък за фазата от цикъла ? За съжаление от днес съм извън града и нямам възможност да отида на УЗ, за да видя, какво се е случило с фоликула и какво е нещото, което търпи обратно развитие (за което много ме е яд). Смятам да отложа с няколко месеца лапароскопията, за да проследя цикъла.
ЛХ е бил нисък, което не е много добре - но, може да са го приели за инцидент.
Да, тези изследвания не показват ПКЯ.

Когато няма О. - няма прогестерон.
Когато има киста и не е имало О., но нивата на прогестерона са по-високи, все едно е имало О.,  тогава се предполага, че кистата е лутеинова, че самата тя, синтезира Прогестерон.
Ако е фоликуларна киста, Е2 ще е висок, но Прогестерона ще е нисък, на долна граница.
Не отлагай Лапароскопията, тя може да даде отговори много по-рано от проследяването на МЦ. Т.е по-бързо ще се открие проблема и ще се вземат мерки.


Привет!
Скрит текст:
Денис, пуснах на 7 ден след ову хормони, ето резултатите...

Е2 156,0  лут. фаза: 27-246

Прогестерон 48,20 лут. фаза: 19,00-76,0

Пролактин 842  40-530   Shocked

За пролактина, до сега съм вадила 2 пъти, но на 3 ден от МЦ. Тогава беше на горна граница. Вчера изобщо не бях планирала да го вадя, абсолютно нито едно условие не е спазено, но въпреки всичко смятам, че този резултат си е за притеснение. Честно казано  се стреснах доста.

Какви изводи мога да си извадя от Е2 и прогестерона? Никога не съм ги вадила 7 дни след О. и ми е тъмна Индия. 4 дни след О. бях на УЗ, но не в репродуктивната клиника, а при доки, и ми каза, че фоликула се е спукал.

Във сряда имах някакво белезникаво течение, възможно ли е това да е свързано с прогестерона?

Благодаря предварително!  Hug bouquet
Имало е О., но Прогестерона може да е и по-висок.
Пролактинът е висок - трябва да е около 200-250.  Може  той да потиска синтеза на Прогестерон.
Консултирай се с Ендокринолог.
Виж целия пост
# 543
Здравей Дорис,

Преди 2 месеца изследвах хормони и тогава отбеляза, че FSH е високо, a DHEA-S е ниско.
Припомням:






Вчера пуснах нови изследвания на FSH, Inhibin B и Антимюлеров хормон. Също така преброихме антралните фолукули. Това са резултатите (5-ти ден от цикъл):
Десен яйчник - МОД 26, АФ - 6
Ляв яйчник - МОД 27, АФ -7
FSH 7.09 (при същите референтни стойнсоти като по-горе.

Не знам какво е МОД, но FSH като че ли е по-добре? Другата седмица ще излязат останалите...
Виж целия пост
# 544
Здравей Дорис,

Преди 2 месеца изследвах хормони и тогава отбеляза, че FSH е високо, a DHEA-S е ниско.
Припомням:






Вчера пуснах нови изследвания на FSH, Inhibin B и Антимюлеров хормон. Също така преброихме антралните фолукули. Това са резултатите (5-ти ден от цикъл):
Десен яйчник - МОД 26, АФ - 6
Ляв яйчник - МОД 27, АФ -7
FSH 7.09 (при същите референтни стойнсоти като по-горе.

Не знам какво е МОД, но FSH като че ли е по-добре? Другата седмица ще излязат останалите...
Да, ФСХ сега е по-добре. Peace
МОД е среден овариален диаметър. И в двата яйчника е добре.
Броя на АФ, показва добър ЯР, но трябва да се действа и да не се отлага.

ПП. 5-ти ден от МЦ е малко късно за преброяване на АФ и МОД и дано това да не е повлияло много на резултата. Трябва да се прави 2-3 ден от МЦ.
Виж целия пост
# 545
Добро утро, имам въпрос към Denis. По твоя препоръка ще пускам тази седмица инсулин + глюкоза, моля да ме ориентираш кое изследване според описаните в лабораторията трябва да е:
предполагам това: ОГТТ + Трикрат. Инсулин" - тестове/
    Глюкоза ( Glucose )
    Глюкоза - 0ва мин
    Глюкоза - 60та мин
    Глюкоза - 120 та мин
    Insulin ( Серумен Инсулин )
    Insulin ( 60 м post 75g glucose )
    Insulin ( 120 м post 75g glucose )
    HOMA ( IR ) индекс
В лабораторията предлагат и други: Глюкозотолерантен ОГТТ 3 кр., Глюкоза-4 кратен профил, глюкоза втора, глюкоза трета.
Тези са в отдел биохимичен анализ, отделно в хормонален анализ има Insulin ( Серумен Инсулин ), Insulin ( 60 м post 75g glucose ), Insulin ( 120 м post 75g glucose )   
Моля да ме ориентираш  Praynig
Виж целия пост
# 546
ОГТТ + Трикрат. Инсулин"
Това е пакет. Другите са така да се каже "на дребно"
Виж целия пост
# 547
Здравейте, момичета бихте ли коментирали хормоналните изследвания, според Вас има ли нещо притеснително в резултатите относно FSH високо ли е ?

TSH    2.100 mIU/I             0.300-4.200
LH      6.94 IU                    фол 2.4-12.6 Овул 14-96 лут.1.0-11.4 мен 7.7-59
FSH    8.13IU/I                   фол.3.5-12.5 Овул 4.7-12.5 лут 1.7-7.7  мен 25.8-134.8
Естрадиол   117.70 pmol/I     фол.46-607  овул 315-1828 лут 161-774 мен  до.201
тестостерон   2.07 nmol/I      0.22-2.90
пролактин   225.00 mIU/I      125.00-635.00
Виж целия пост
# 548
Здравейте момичета!Денис  bouquet
Мисля ,че всичко е в норма ,но все пак ако може да коментирата ,ще съм по-спокойна.
Щитовидна жлеза  Реф.стойности
   FT3 4.93 pmol/L    -  3.1 - 6.8
  FT4  16.00 pmol/L -12.00 - 22.00
   TSH 1.24 mkIU/ml - 0.27-5.50
  Anti - Tg 26.80IU/mL- 0 - 115.0
  Anti - TPO 16.99IU/mL0 - 34.0
Виж целия пост
# 549
Здравейте, момичета бихте ли коментирали хормоналните изследвания, според Вас има ли нещо притеснително в резултатите относно FSH високо ли е ?

TSH    2.100 mIU/I             0.300-4.200
LH      6.94 IU                    фол 2.4-12.6 Овул 14-96 лут.1.0-11.4 мен 7.7-59
FSH    8.13IU/I                   фол.3.5-12.5 Овул 4.7-12.5 лут 1.7-7.7  мен 25.8-134.8
Естрадиол   117.70 pmol/I     фол.46-607  овул 315-1828 лут 161-774 мен  до.201
тестостерон   2.07 nmol/I      0.22-2.90
пролактин   225.00 mIU/I      125.00-635.00

Зависи на колко години си
Виж целия пост
# 550
39г
Виж целия пост
# 551
Значи е добре. На тези години физиологично  е по-висок. Якно е, че яйчниците не работят като на 20
Виж целия пост
# 552
Благодаря за отговора Nandin  bouquet
Виж целия пост
# 553
Попитах в репродуктивнaта тема, но не получих конкретен отговор.

TSH 1.21   Ref: 0.25-5.00
T4  10.13  Ref: 10.6 - 19.4

Ще правя ин-витро. Проблем ли е, че Т4 е нисък? Доктора нищо не изкоментира, но все пак аз да попитам и тук...  Simple Smile
Виж целия пост
# 554
Попитах в репродуктивнaта тема, но не получих конкретен отговор.

TSH 1.21   Ref: 0.25-5.00
T4  10.13  Ref: 10.6 - 19.4

Ще правя ин-витро. Проблем ли е, че Т4 е нисък? Доктора нищо не изкоментира, но все пак аз да попитам и тук...  Simple Smile
На терапия ли си?
Потърси второ мнение - това се води вторичен или третичен хипотиреоидизъм.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия