Проблем във възпитанието на 3г. дете.

  • 5 714
  • 108
# 90
Въобще не говоря за самоцелни забрани. Всяка забрана си има цел и от нея има положителен ефект.

Моята дъщеричка не иска джънк толкова заради яденето, колкото заради шарените опаковки. Обича да отваря пакетчета, после нещата си стоят. И затова започвам да отказвам покупки. Особено на яйца, защото са гаднички.

Виж целия пост
# 91
Благодаря ви момичета, че се включихте в темата ми, всяко мнение е ценно за мен и разбира се няма как всички да сме на едно, но намирам истина и ще са ми полезни съветите ви Simple Smile Благодаря още веднъж!
Виж целия пост
# 92
Между другото днес се запознах с един интересен детайл около т. нар. "тръшкане", защото подозирах, че има различни видове.

Та не е едно и също дали ще е "тантрум", който има някаква цел- играчка, дейност, или meltdown, разтапяне, когато детето вече е извън всякакви граници на емоциите, няма цел, просто избухва.

Ако се разтопи, просто го оставяш на безопасно място да се събере пак. Преговори не работят. Не е обикновено тръшкане.
Виж целия пост
# 93
А как процедирате с тръшканията? Примерно в магазина иска да и купя яйце, а аз преценя по една или друга причина, че няма да и купя ( не може всеки път да и купувам) ляга и се тръшка и реве и рита- искам искам. Умирам от срам, нито позволява да я гушна, нито ме чува като и говоря.

Най-лесно е да ги предотвратиш. Когато тръгнете до магазина обясняваш "Сега отиваме в магазина, ще пазаруваме това и това, ще купим еди-какво-си." И така нататък, обясняваш и затвърждаваш, че ще купите само нещата, които имате за цел да купите. В магазина можеш да ангажираш вниманието на детето като го помолиш да ти помогне, например да държи кошницата, да слага вътре продукти и т.н.
Аз така процедирам с дъщеря ми откакто е проходила и много преди да настъпи фазата на тръшкането. Водех я в кварталния магазин от голяма верига в "мъртвите" часове през деня, за да не пречим на хората и там се учихме как пазаруваме, как слагаме продуктите в кошницата и т.н. Смея да твърдя, че може би това е основната причина досега никога да не сме имали тръшкане в магазин и сцени.
Горепосоченото прилагам за всякакви подобни провокатори на тръшкането.
Всичко това според мен работи най-добре, когато е започнато да се прилага отрано, преди да настъпи даден "критичен" период. Като цяло смятам, че е важно още от началото детето да се въвлича в разнообразие от социални ситуации (подходящи за възрастта му, разбира се), в които да му се помогне да навлезе в рамките на социално приемливото поведение.
Виж целия пост
# 94
Когато си водя детето в магазина да пазаруваме, съм с ясната представа, че трябва да й купя поне едно нещо. Защото иначе за тях си е досадно понякога - олио, брашно, захар, ориз, месо и т.н. Ок, помагат, подреждат, но трябва да има и нещо за тях в списъка. Не пазарувам всеки ден, та един-два пъти в седмицата не ми пречи да купя яйце, пръчки с подарък или каквото и да било друго.

Не съм привърженик на идеята, че мога да налагам забрани със следната причина - защото аз казах, защото не може всеки път, защото не ми е кеф в момента. Забраните трябва да имат логично обяснение - защото в момента нямам достатъчно пари например върши хубава работа. Обаче, ако кажа, че нямам достатъчно пари за нейните неща, не купувам и глезотии за нас - примерно кола, цигари и т.н. Кажа ли, че няма пари, значи се купуват само продукти за готвене и нищо друго.
Виж целия пост
# 95
Скрит текст:
Един мой познат е привърженик на такъв метод - да забраняваме, за да се научи детето, че не може да има всичко. Аз пък съм противник на безсмислените забрани. Веднъж имахме такъв случай - дъщеря ми беше започнала да харесва "Замръзналото кралство" и искаше да ѝ купя дрехи с Ана и Елза. Аз го споменах това и той ме пита защо не ѝ купя други дрешки, вместо тези - ей така, да се научи, че не може всичко да има в тоя свят. Аз му обясних, че всъщност така или иначе трябва да ѝ купя дрехи за идния сезон; за мен лично е напълно без значение дали ще бъдат с тези герои, с някакви други или без никакви, така че не виждам защо да не купя тези. Ако имаше драстична разлика в цената и не можех да си позволя да купя с героите, тогава нямаше да ги купя колкото и да ги иска, но при положение, че такава няма - не виждам защо да не ѝ ги купя; а и в крайна сметка това да си избираш дрехите (според джоба си, естествено) е напълно нормално и изобщо не виждам възпитателната стойност на една такава забрана. Е, той не се съгласи с мен, аз не се съгласих с него. Но горното илюстрира мнението ми за такъв тип забрани - в действителност няма особено значение дали ще се позволи или не, но се забранява с идеята, че това на нещо учи и най-често - че не може винаги да е на твоето. Полезен урок безспорно, но според мен има безброй други възможности и начини за научаването му.
Това е просто безумно тъпо. Да откажеш нещо просто с идеята отсрещната страна да свикне с отказа. По-голяма тъпотия трудно мога да си представя. Трябваше да попиташ познатия си как би се чувствал, ако някой висшестоящ му откаже нещо единствено с идеята да му направи напук. Сигурно ще му се отрази много възпитателно.
Виж целия пост
# 96
Мисля, че немалко хора именно така си представят възпитанието - да научиш детето, че животът е суров. Да наказват, да забраняват, да отказват за 'да се научи'. Самия родител не знае на какво точно учи, но 'да се научи'. Да не се разглези. Каквото и да означава това  Thinking 
Виж целия пост
# 97
Според мен пък има нужда детето в един момент да знае, че "защото аз казах" е достатъчно добра причина. Защото има такива моменти, в които нещо просто трябва да се направи и няма време за обяснения.
Виж целия пост
# 98
До сега не съм изпадала в такава ситуация. А и тя е вече на 5 и половина, няма нужда от много обяснения, за да се случат нещата. Трудния период беше до към 3-4 някъде.
Виж целия пост
# 99
Според мен пък има нужда детето в един момент да знае, че "защото аз казах" е достатъчно добра причина. Защото има такива моменти, в които нещо просто трябва да се направи и няма време за обяснения.
Разбира се, и до този израз съм прибягвала, но съм имала някакви причини да откажа и причината не е да направя напук.
Виж целия пост
# 100
Ако трябва да качиш всички в колата, ако трябва да излезете от къщи и всякакви други чувствителни към времето и пространството ситуации- трябва да са научени да се подчиняват. За блузи не говоря въобще.
Виж целия пост
# 101
Това също не се научава на принципа - защото казах.

Дъщеря ми много добре знае, кое е спешна ситуация и кога нямам време за преговори и обяснения. Случвало се е да я събудя и да й кажа, че има точно 10 минути, защото спешно трябва да се изстреляме от къщи. Тя е готова на 5-тата минута и изчезваме. После в колата се обясняваме защо бързаме и т.н.
Виж целия пост
# 102
На колко години това?

Има една възраст, в която точно в името на тяхната безопасност трябва да имат навика да се подчиняват без обяснения.
Виж целия пост
# 103
Мисля, че немалко хора именно така си представят възпитанието - да научиш детето, че животът е суров. Да наказват, да забраняват, да отказват за 'да се научи'. Самия родител не знае на какво точно учи, но 'да се научи'. Да не се разглези. Каквото и да означава това  Thinking 

Аха, точно.
Виж целия пост
# 104
Сирен, на 4 години.

Преди това и да съм имала нещо супер спешно, просто съм я грабвала и не съм се обяснявала.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия