Етажна собственост - между танц със саби и етажна гроздова - тема 4

  • 78 855
  • 763
# 435
Много красиво звучи, когато е написано. Бабите си звънят на вратите да си искат по 2 лева назаем до пенсия.
Аз се ядосах на една, защото ми поиска да й услужа с 50 стотинки до другия ден. Казах й да не ми ги връща. Заминах за кратка ваканция, връщам се, в найлонов плик, вързан за дръжката на вратата, пуснала 50 стотинки. Колкото да ми извика крадците.
Как да й кажа, че искам да съберем пари за чип система, за да не се вози домоуправителят безплатно в асансьора. Ще ми каже да му кажа да не се вози или да си плаща. Но чипове няма да иска да купуваме. Те се интересуват само от това дали в магазина ще има кренвирши на промоция.
Виж целия пост
# 436
Фри, всичко, което си описала, е казвано и правено. Хората не желаят. Знаят, че не е правилно, но не им се занимава, не им се подписва, махат нехайно с ръка и викат: "Абе, майната му, 3 сем-ва са.". Моите родители ли да поемат разходите? И в крайна сметка това не ни е бащиния, а обща собственост. Няколко сем-ва са дейни, а останалите са апатични и нехайни. Лошото е, че и малкото дейни хора вече се умориха.
Виж целия пост
# 437
Чл. 12. (1) Общото събрание се свиква най-малко един път годишно от:
1. управителния съвет (управителя);
2. контролния съвет (контрольора).
(2) Общото събрание може да се свика и по писмено искане на собственици, които имат най-малко 20 на сто идеални части от общите части на сградата.
(3) Искането по ал. 2 се отправя до управителния съвет (управителя), който свиква общото събрание в 10-дневен срок от получаването му.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Когато управителният съвет (управителят) не свика общото събрание в срока по ал. 3, общото събрание се свиква от собствениците по ал. 2 по реда, предвиден в този закон.
(5) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Общо събрание може да бъде свикано от всеки собственик или ползвател в неотложни случаи или когато е изминала повече от една година от последното проведено общо събрание.
(6) (Предишна ал. 5, изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) При нововъзникнала етажна собственост първото общо събрание се свиква в 6-месечен срок от възникването и от собственици на самостоятелни обекти, които имат най-малко 20 на сто идеални части от общите части. Когато общото събрание не е свикано в посочения срок, то може да се свика от всеки собственик или ползвател.

Да кажем, че ти си ползвател и имаш право да свикаш ОС.
При нас винаги домоуправителката лепи съобщение, изобщо не спазваме правилото за 20%.

Представителство в общото събрание
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик или ползвател, който не може да участва в общото събрание, може да упълномощи пълнолетен член на домакинството си, който е вписан в книгата на етажната собственост, или друг собственик, който да го представлява. Упълномощаването може да бъде направено устно на същото или на предходно заседание на общото събрание, което се отразява в протокола на събранието, или в писмена форма.

Може с писмено пълномощно майка ти да те упълномощи да я представляваш на събранието, ако изобщо някой го изиска от теб - пишеш на един лист, без нотариална заверка на подписа!

Извършване на неотложен ремонт
Чл. 49. (1) В случаи, когато сградата или отделният вход в режим на етажна собственост се нуждаят от неотложен ремонт, с решение на управителния съвет (управителя) незабавно се отпускат финансови средства от фонда по чл. 50.
(2) Когато във фонда по чл. 50 липсват средства или средствата са недостатъчни, председателят на управителния съвет (управителят) незабавно свиква общото събрание по реда на чл. 13, ал. 1 да приеме решение за набиране на средства за извършването на ремонта.
(3) Ако общото събрание не бъде свикано или не вземе решение по реда на ал. 2, председателят на управителния съвет (управителят) или заинтересованите лица уведомяват кмета на общината или района за обстоятелствата по ал. 1.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Кметът на общината или района или оправомощено от него длъжностно лице извършва проверка и издава заповед в срок до един месец от уведомяването по ал. 3, с която задължава собствениците да осъществят в определен срок ремонта по ал. 1, но не по-късно от три месеца. Заповедта се съобщава на председателя на управителния съвет (управителя) и може да се обжалва пред административния съд по местонахождението на етажната собственост.
(5) (Доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Когато заповедта по ал. 4 не е изпълнена в срок или е допуснато предварително изпълнение по нея, неотложният ремонт се извършва от кмета на общината или района в срок до три месеца от изтичане на срока за ремонт по ал. 4. В тези случаи въз основа на заповедта и платежните документи за извършените разходи се издава изпълнителен лист в полза на общината или района за събиране на вземането по реда на Гражданския процесуален кодекс.


А какво става ако при свикано събрание (при неотложен проблем)  както си му редът, домоуправителя не се яви ?
Предполагаемо превишаване на правата в изразходване на общи средства.
Виж целия пост
# 438
Не те разбрах.
В случая управителят не е отказал. Просто не му се занимава с намирането на майстори.
Не вади думите ми от контекста.
Виж целия пост
# 439
Скрит текст:
Чл. 12. (1) Общото събрание се свиква най-малко един път годишно от:
1. управителния съвет (управителя);
2. контролния съвет (контрольора).
(2) Общото събрание може да се свика и по писмено искане на собственици, които имат най-малко 20 на сто идеални части от общите части на сградата.
(3) Искането по ал. 2 се отправя до управителния съвет (управителя), който свиква общото събрание в 10-дневен срок от получаването му.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Когато управителният съвет (управителят) не свика общото събрание в срока по ал. 3, общото събрание се свиква от собствениците по ал. 2 по реда, предвиден в този закон.
(5) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Общо събрание може да бъде свикано от всеки собственик или ползвател в неотложни случаи или когато е изминала повече от една година от последното проведено общо събрание.
(6) (Предишна ал. 5, изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) При нововъзникнала етажна собственост първото общо събрание се свиква в 6-месечен срок от възникването и от собственици на самостоятелни обекти, които имат най-малко 20 на сто идеални части от общите части. Когато общото събрание не е свикано в посочения срок, то може да се свика от всеки собственик или ползвател.

Да кажем, че ти си ползвател и имаш право да свикаш ОС.
При нас винаги домоуправителката лепи съобщение, изобщо не спазваме правилото за 20%.

Представителство в общото събрание
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик или ползвател, който не може да участва в общото събрание, може да упълномощи пълнолетен член на домакинството си, който е вписан в книгата на етажната собственост, или друг собственик, който да го представлява. Упълномощаването може да бъде направено устно на същото или на предходно заседание на общото събрание, което се отразява в протокола на събранието, или в писмена форма.

Може с писмено пълномощно майка ти да те упълномощи да я представляваш на събранието, ако изобщо някой го изиска от теб - пишеш на един лист, без нотариална заверка на подписа!

Извършване на неотложен ремонт
Чл. 49. (1) В случаи, когато сградата или отделният вход в режим на етажна собственост се нуждаят от неотложен ремонт, с решение на управителния съвет (управителя) незабавно се отпускат финансови средства от фонда по чл. 50.
(2) Когато във фонда по чл. 50 липсват средства или средствата са недостатъчни, председателят на управителния съвет (управителят) незабавно свиква общото събрание по реда на чл. 13, ал. 1 да приеме решение за набиране на средства за извършването на ремонта.
(3) Ако общото събрание не бъде свикано или не вземе решение по реда на ал. 2, председателят на управителния съвет (управителят) или заинтересованите лица уведомяват кмета на общината или района за обстоятелствата по ал. 1.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Кметът на общината или района или оправомощено от него длъжностно лице извършва проверка и издава заповед в срок до един месец от уведомяването по ал. 3, с която задължава собствениците да осъществят в определен срок ремонта по ал. 1, но не по-късно от три месеца. Заповедта се съобщава на председателя на управителния съвет (управителя) и може да се обжалва пред административния съд по местонахождението на етажната собственост.
(5) (Доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Когато заповедта по ал. 4 не е изпълнена в срок или е допуснато предварително изпълнение по нея, неотложният ремонт се извършва от кмета на общината или района в срок до три месеца от изтичане на срока за ремонт по ал. 4. В тези случаи въз основа на заповедта и платежните документи за извършените разходи се издава изпълнителен лист в полза на общината или района за събиране на вземането по реда на Гражданския процесуален кодекс.


А какво става ако при свикано събрание (при неотложен проблем)  както си му редът, домоуправителя не се яви ?
Предполагаемо превишаване на правата в изразходване на общи средства.

избирате си протоколчик на събранието и действате с които са там.
 ЗУЕС Simple Smile
Цитат
Кворум за провеждане на общото събрание

Чл. 15. (1) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Общото събрание се провежда, ако присъстват лично или чрез представители собственици на най-малко 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, с изключение на случаите по чл. 17, ал. 2, т. 1 - 4 и 7.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Ако събранието не може да се проведе в посочения в поканата час поради липса на кворум по ал. 1, събранието се отлага с един час, провежда се по предварително обявения дневен ред и се смята за законно, ако на него са представени не по-малко от 33 на сто идеални части от общите части на етажната собственост.

(3) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Когато в случаите по ал. 2 липсва изискуемият кворум, събранието се провежда на следващия ден, а ако той е почивен или официален празник, в следващия работен ден, в часа и на мястото, посочени в поканата по чл. 13, ал. 1 за свикване на общото събрание. Ако липсва необходимият кворум по ал. 1, събранието се провежда по предварително обявения дневен ред и се смята за законно, колкото и идеални части от общите части на етажната собственост да са представени.


водите си протокол по всички изисквания, с подписи на присъстващите, предложения, гласуване, решения и т.н. и след това го обявявате на видно място във входа (табло ако имате).
Виж целия пост
# 440
Тя имаше предвид чл.49, ал.1 вероятно......решението на управителя за отпускане на парите.
То става и без събрание...неотложно.
Събранието е преди това...
Виж целия пост
# 441
може да не съм разбрала.
стори ми се, че пита какво се прави при обявено събрание, на което домоуправителя не се явява за да не дава обяснение за самоволно изразходвани средства.
Виж целия пост
# 442
А, може...то и аз точно не разбрах. Но понеже ме цитира, потърсих в поста си причината за питането...стори ми се, че ме оборва...
Виж целия пост
# 443
Simple Smile поне сме дали идеи Simple Smile
Виж целия пост
# 444
Не те разбрах.
В случая управителят не е отказал. Просто не му се занимава с намирането на майстори.
Не вади думите ми от контекста.

Здравей, всъщност питах за мой случай ... по-скоро в кооперацията на майка ми , и ползвах последния отговор по подобна тема.

Да, това е отделен казус -
Домоуправителят избира сам и поставя пощенски кутии ... сумата е доста завишена.
Затова и хора от кооперацията се събират на обявено от съкооператор събрание, на което домоуправителя не се явява ... явно да не му се търси обяснение.
Като цяло нещата им не са организирани добре, защото домоуправителя е и касиер. Та с това събрание те са искали да променят и това.

Въпросът ми беше как се процедира ... особено ако не се появи и на второто такова.
Виж целия пост
# 445
Извинявай в такъв случай..друго разбрах аз.

 Какво - домоуправителят държи общите пари и отказва да развърже кесията ли? Защо не си проведете общо събрание по обикновения ред /не при неотложност/, да си вземете решение там за отпускане на нунжата сума? Той е длъжен да изпълни решението на ОС, както и всеки останал съсобственик, междувпрочем...

Сега прочетох редакцията - решението е да назначите друго лице за касиер, такова-на което имате доверие. Този явно е някакъв самоуверен тип, с чувство за безнаказаност.
Как така е разходвал общи пари без решение на ОС?
Свикайте си ново спешно събрание, гласувайте си решение и определете нов касиер. Нов домоуправител също, ако е нужно. Съгласието на стария касиер не ви е необходимо, така че неприсъствието му на събранието не е пречка да бъде избран нов.
После му цъфвате на вратата десетина души и вземата касовата книга и парите.

ПС...Добри позна точно за какво става въпрос. Виж нейният пост как се свиква ОС, кворум, вземане на решения. Прочети и ЗУЕС, не е дълъг, а ще ви е от полза....

И като не идва домоуправителят, вие не може ли да му позвъните - прибира се да спи предполагам в ап.си, и да му потърсите сметка. събирате се няколко човека и звъните и лопате по вратата...не че ще върнете парите, ама защо го оставяте да си развява коня.
Виж целия пост
# 446
Извинявай в такъв случай..друго разбрах аз.

 Какво - домоуправителят държи общите пари и отказва да развърже кесията ли? Защо не си проведете общо събрание по обикновения ред /не при неотложност/, да си вземете решение там за отпускане на нунжата сума? Той е длъжен да изпълни решението на ОС, както и всеки останал съсобственик, междувпрочем...

Сега прочетох редакцията - решението е да назначите друго лице за касиер, такова-на което имате доверие. Този явно е някакъв самоуверен тип, с чувство за безнаказаност.
Как така е разходвал общи пари без решение на ОС?
Свикайте си ново спешно събрание, гласувайте си решение и определете нов касиер. Нов домоуправител също, ако е нужно. Съгласието на стария касиер не ви е необходимо, така че неприсъствието му на събранието не е пречка да бъде избран нов.
После му цъфвате на вратата десетина души и вземата касовата книга и парите.

ПС...Добри позна точно за какво става въпрос. Виж нейният пост как се свиква ОС, кворум, вземане на решения. Прочети и ЗУЕС, не е дълъг, а ще ви е от полза....

И като не идва домоуправителят, вие не може ли да му позвъните - прибира се да спи предполагам в ап.си, и да му потърсите сметка. събирате се няколко човека и звъните и лопате по вратата...не че ще върнете парите, ама защо го оставяте да си развява коня.

Именно ... така и ще се направи.
Чела съм закона преди време и исках да бъда сигурна в някои неща, преди да дам съвет на майка ми.
Благодаря на всички.
Виж целия пост
# 447
Някой има ли отзиви за фирма Тавор 12, професионален домоуправител?. Мисля, че в София имат адреси, а вече предлагат и в наше село, та се чудя.
Виж целия пост
# 448
Някой има ли представа как става регистрацията на домоуправител в общината, миналата седмица отидох там с протокол от общото събрание и ме върнаха понеже протокола трябва да е под формата на някаква таблица с проценти? И другия ми въпрос е някой може ли да препоръча свястна чистачка за входа за София(Дървеница)!?
Виж целия пост
# 449
Ремонт на асан
сьора е като ремонт на покрива, например - за общи части плащат всички. Обикновено от Фонд ремонти

Това нормативно регламентитано ли е в Закона, защото не си спомням да съм го чела, а ме интересува живо. В нашия вход ремонтите на асансьора ги плащаме тези, които го ползваме. Преди няколко месеца сложихме автомат на вратата на нашия етаж, за да не се тряска вратата и не пожелаха да ни го платят.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия