Етажна собственост - между танц със саби и етажна гроздова - тема 4

  • 78 841
  • 763
# 465
Когато се развали автомата на някоя ас.врата, викам техника, на когото даваме не малка сума за поддръжка. Като касиер плащам от Фонд ремонти за подмяната - необходим ремонт на обща част. Та тряскането на врата стряска целия вход. Никога не сме правили ОС за подобни ремонти, а само за големите, изискващи солидни суми и избор на фирма.
Виж целия пост
# 466
И аз си мисля, че това е нормалния подход, но за съжаление при нас не стоят така нещата. Когато се развали асансьора и не искаше да спира на един от етажите, коментара на домоуправителката беше, че асансьора няма да спира на този етаж!!! Естествено съседите извикаха техниците да го поправят и ги пратиха при касиерката за плащане.
Виж целия пост
# 467
Всеки може да извика техника при такава повреда. Чудесна домоуправителка си имате  Mr. Green
Виж целия пост
# 468
Отивам аз на събрание за улуците.
Така съм побесняла, цялата стена вече е във влага.
Мислим със строителката на блока /която живее във входа/ да правим преврат и да махаме домоуправителя. Mr. Green
Виж целия пост
# 469
трябва да е вписано като точка в поканата за събрание Simple Smile
другият вариант е да имате точка "други" и да го предложите в нея.
успех
Виж целия пост
# 470
Здравейте.
Има ли ограничение за броя мандати на домоуправителя?
Аз съм домоуправител на нашата ЕС два мандата, през пролетта на следващата година ни предстои Общо събрание. Никой няма да иска да се занимава, вероятно целият УС ще си остане в предишния състав. Има ли законова пречка за това? Рових из ЗУЕС, но ен намирам такъв параграф.
Виж целия пост
# 471
Няма ограничение. Може и доживотно....Simple Smile
Виж целия пост
# 472
Колко години е мандата на домуоправителя ? Ние сме свиквали ощо събрание , но никой не е поставял на въпрос смяната му т.е никога не е било точка от дневния ред, а и при избора му не сме посочили за колко години...
Виж целия пост
# 473
Цитат
Управителен съвет (управител)
Чл. 19. (1) Изпълнителният орган на етажната собственост е управителен съвет (управител). (2) Управителен съвет (управител) се избира за срок до две години. (3) Управителният съвет се състои от нечетен брой членове, определен с решение на общото събрание, но не по-малко от трима. (4) Членовете на управителния съвет избират от своя състав председател. (5) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Членове на управителния съвет могат да бъдат собственици и ползватели. За член на управителния съвет (управител) може да бъде избрано и посочено от собственика лице, което живее в сградата и е вписано в книгата на етажната собственост, както и лице, посочено от представляващия юридическото лице или едноличния търговец, когато самостоятелни обекти са собственост на юридически лица или еднолични търговци. (6) Мандатът на член на управителния съвет (управителя) може да се прекрати предсрочно при неизпълнение на задълженията му само с решение на общото събрание. (7) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) По решение на общото събрание на членовете на управителния съвет (управителя) и касиера може да се заплаща възнаграждение. (Sunglasses (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) По решение на общото събрание, взето с мнозинството повече от 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, правомощията или част от тях на управителния съвет (управителя) могат да бъдат възлагани на физически лица или на юридически лица, които не са собственици. Договорът за възлагане се одобрява с решение на общото събрание, взето с мнозинство повече от 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, и се сключва от упълномощено от общото събрание лице за срок до две години. Договор, сключен за по-дълъг срок, се смята за сключен за две години, а клауза, предвиждаща автоматично подновяване на договора или превръщането му в безсрочен, се смята за недействителна. В срока на договора избраното физическо или юридическо лице има правата, задълженията и отговорността на управителния съвет (управителя) по този закон.
Виж целия пост
# 474
st.Dobri bouquet bouquet bouquet bouquet bouquet
Виж целия пост
# 475
Колко години е мандата на домуоправителя ? Ние сме свиквали ощо събрание , но никой не е поставял на въпрос смяната му т.е никога не е било точка от дневния ред, а и при избора му не сме посочили за колко години...

Две години
Виж целия пост
# 476
Дари*, съберете още няколко души подкрепа и го махайте. Тази влага да не е само естетичен дефект? Направо стресни съседите, че от течаща вода може да стане късо съединение и пожар. Ако не иска с това да се занимава, значи няма да иска и с други проблеми, и въобще - защо изобщо е домоуправител?
Виж целия пост
# 477
Момичета, иска ми се да чуя и вашето мнение. Домоуправител съм от скоро и се налага да взема решение, зазради което касиерът ме кара да се чувствам виновна. Както знаете, законът за телефон и аварийно осветление в асансьорите отдавна е факт. Въпреки това, ние досега не ги бяхме монтирали. Вчера запечатаха асансьора и за въпросното оборудване ни искат около 460лв.
Касиерката обаче е на втория етаж, средна възраст, здрава и без малки деца. Съответно асансьор не й трябва. Това са ни почти всичките пари в касата и на нея й се свидят. Деца с колички имаме на 2 и 3-ти етаж, на 4-я лятото има има трудноподвижна жена, а на последния, 5-я, асансьора се ползва по мое наблюдение целогодишно, не знам от кого точно.
Тъй като сме на сравнително курортно място край морето, сградите са предимно населени с руснаци, които си идват лятото. Масово наоколо асансьора се спира през зимата и заработва лятото. Тя ми дава този пример и иска и при нас да е така, или зимата да плащаме само ползващите. За мен това е система в полза само на временно живеещите и нито е честно, нито е законно.  При нас се увеличават все повече семействата, които живеят целогодишно и не можем да се лишим от асансьор, най-малкото защото няма как да си свалим количките. В крайна сметка ми даде парите и ще пусна асансьора утре, но ми е гузно след изнесената лекция как не били само мои парите, били на всички, щяло да има недоволни, и т.н. И сега хем ми е гузно, хем не знам какво да направя.
Виж целия пост
# 478
всички имат съсобственост и са длъжни да я поддържат. А дали ще си живеят в жилищата си е техен проблем.
Виж целия пост
# 479
Асансьорът се води общи части и поддръжката му по закон е задължение на всички собственици. Щом нямате решение на общото събрание, че трябва да бъде спрян и няма да се ползва, тогава сте длъжни да го поддържате във вид, какъвто изисква законът. Изобщо няма за какво да ти е гузно. В края на краищатата, той е съоръжение, което да улеснява живота ви.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия