Ясла и майчинство ?

  • 7 670
  • 64
# 45

Ако детето е на ясла, независимо дали майката работи или не - не получава майчинство.

Майчинството  е вид обезщетение, че майката не работи и си гледа детето у дома.
Ако детето е на ясла/градина - то майката е свободна да работи - и обезщетението се прекратява.
Ако майката работи, а детето не е на ясла/градина - получава 50%.
Ако майката работи, а детето не е на ясла/градина - гледа го баба/детегледачка по Програмата за майчинтвото - и майчинството е прехвърлено на бабата/детегледачката - то последните взимат 100%.

Това знам аз.  Thinking [/color]
Подчертаното в зелено не е съвсем вярно-ако майката пусне детето на ясла,преди 2 години и се върне на работа получава пак заплата+50%майчинство.Както и това,ако тя работи,а то не е на ясла,получава пак 50% и заплата.

Майките са раздвоени относно тези 50% и тълкуването им в закона. Както всяка българска работа и тук (нормативно) не е описано много добре. Като дам дъщеря си на ясла и се върна на работа и служителките от НОИ ми кажат че нямам право на 50 % майчинство, аз няма да мога да го успоря  Sick  #Cussing out.  Има ли някоя мама, която се е върнала на работа и детето й е на ясла и взима тези пари да потвърди. И ако да към заплатата ли й ги дават или се превеждат от НОИ? newsm78
Виж целия пост
# 46
Да, на предната страница на темата точно това съм казала - работя,  дребната е на ясла и получавам 50 % от майчинството. На държавна работа съм, така че е проучен щателно въпросът
Виж целия пост
# 47
Да, на предната страница на темата точно това съм казала - работя,  дребната е на ясла и получавам 50 % от майчинството. На държавна работа съм, така че е проучен щателно въпросът
Много ти благодаря, всъщност и аз съм на държавна работа. Касиерката и счетоводителката би трябвало да ги знаят тогава тези неща та да не се "караме и бием". А към заплатата ли се добавят или от НОИ се плащат?
Виж целия пост
# 48
От НОИ
Виж целия пост
# 49
Изплащат ми ги към заплатата, те си ги теглят от НОИ - по дебитната ми карта се превежда всичко  Peace

Вярно е, че трябва да го знаят служителките, но в мойта работа не го знаеха, аз се разтърсих и им казах как трябва да е, а те провериха като се обадиха направо в НОИ  Mr. Green
Виж целия пост
# 50
Изплащат ми ги към заплатата, те си ги теглят от НОИ - по дебитната ми карта се превежда всичко  Peace

Вярно е, че трябва да го знаят служителките, но в мойта работа не го знаеха, аз се разтърсих и им казах как трябва да е, а те провериха като се обадиха направо в НОИ  Mr. Green
  newsm51
Ще го имам впредвид и ако не знаят ще настоявам да се обадят и те. Дано не ги убеждавам дълго. Не съм сигурна дали знаят, понеже малко майки се връщат в моята служба преди втората година. Даже май се сещам само за една, но тя е прехвърлила майчинството на бабата, а и не е дала дъщеря си на ясла. Сигурна съм, че като има кажа за тези 50 % ще ме гледат като треснати smile3556
Виж целия пост
# 51
Добре, че го има този форум и някой е пуснал и такава тема. Всъщност от тук разбрах, че все пак имам право на 1/2 майчинство. Аз като реших, че ще я давам на ясла се бях примирила с мисълта, че минавам само на заплата. А сега съм щастлива  newsm74. 110 лв. кой ти ги дава? Ще си платя някоя друга сметка! Много Ви благодаря за консултациите и се надявам като се върна лятото да нямам проблеми с някои "патки". Twisted Evil
Виж целия пост
# 52
Как съм я загазила. Помагайте със съвет, че много се притесних.
Както се вижда от линийки съм бременна с второ дете. Двете майчинства ще се засичат и няма да се връщам на работа. В яслата ни пазеха места, но казаха че повече не може и трябва да го запиша. Записан е на 26.02., а в болничен за бебчо ще излеза на 05.04., т.е. ще имам прекъсване на майченството. От прочетеното по-горе разбирам че от НОИ ще ми искат парите за този период. Това е по-малкия проблем. Проблема ми е дали ще мога да си почувамвам 90% от РЗ за 315 дни за бебчето.
Моля ви за помощ.
Виж целия пост
# 53
И аз да попитам нещо - ако децата трягнат на ясла преди да ми е изтекло майчинството и си взема неплатения отпуск, ще получавам ли половината майчинство до навършване на двегодишна възраст на децата? Благодаря предварително  Hug
И нещо друго - има ли някакво изискване за поредността на ползване на платен и неплатен отпуск?
Виж целия пост
# 54
Прочети предната страница - на 5 места е написан отговорът на първият ти въпрос  Peace - ще си получаваш 50% от майчинството

За второто не съм сигурна  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 55
Как съм я загазила. Помагайте със съвет, че много се притесних.
Както се вижда от линийки съм бременна с второ дете. Двете майчинства ще се засичат и няма да се връщам на работа. В яслата ни пазеха места, но казаха че повече не може и трябва да го запиша. Записан е на 26.02., а в болничен за бебчо ще излеза на 05.04., т.е. ще имам прекъсване на майченството. От прочетеното по-горе разбирам че от НОИ ще ми искат парите за този период. Това е по-малкия проблем. Проблема ми е дали ще мога да си почувамвам 90% от РЗ за 315 дни за бебчето.
Моля ви за помощ.

Имаш прекъсване на майчинството, но може да си вземеш болничен от гинеколога, заради втората бременност. Въпросните 90% ще си ги получаваш, но не мога да ти кажа от къде ще ти ги изчисляват... дали от заплатата преди болничния за първото дете или направо от болничния за първото дете.  newsm78 Най-добре иди в НОИ и ги питай, те ще ти кажат. А факта, че си прекъснала майчинството не значи ли, че трябва да си на работа???  newsm78
Виж целия пост
# 56
Моите 90% ми ги изчисляваха върху майчинството за по-голямото дете. Получиха се някакви смешни суми за трите болнични.Абсолютно недомислена работа. #2gunfire
Виж целия пост
# 57
veskata, според мен трябва да се върнеш поне за 2 седмици на работа, за да ти актуалзират болничните и да ги изчисляват върху заплатата  Peace
Иначе губиш много (освен разбира се, ако те осигуряват на минимална заплата - тогава няма смисъл)
Виж целия пост
# 58
veskata, според мен трябва да се върнеш поне за 2 седмици на работа, за да ти актуалзират болничните и да ги изчисляват върху заплатата  Peace
Иначе губиш много (освен разбира се, ако те осигуряват на минимална заплата - тогава няма смисъл)

Мисля, че само за две седмици няма да ги актуализират, нали за изчисляване на болничния при бременност връщат шест месеца назад.  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 59
Здравейте, аз също искам да дам сина ми от есента на ясла, но частна. Държавен служител съм, но нямам намерение да се връщам на работа, дали ще ми създаде проблем в бъдеще време НОИ, ако детето ми е в частна ясла и за това аз си плащам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия