Как се прави пастърма?

  • 16 075
  • 8
Покрай великденските празници и всичкото това агнешко дето се изяде Grinning,си спомних че като бяхме малки ,баба ми на село правеше агнешка пастърма Heart Eyes
Е няма такава вкусотия!!!помня че беше много солено но много вкусно, пастърмата беше с кокалите и такова ръфане падаше за всяко парценце месо не е истина.Много вкусно наистина,не може да се сравни с нищо купешко!
Как се прави,каква е технологията ,дали е трудно??
Правите ли си домашна пастърма?
Виж целия пост
# 1
Аз лично за агнешка пастърма с кокали чувам за първи път.
Ето една рецепта за пъстърма
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,825.msg9373.html#msg9373
Виж целия пост
# 2
Беше с кокали наистина,не най-големите разбира се ,но имаше.
Мерси за рецептата Hug
Виж целия пост
# 3
да не е агнешка саздърма? Тя се вари с кокалите и пак е страхотна вкусотия  Peace Но за пастърма с кокал дори аз сефте чувам  Laughing
Виж целия пост
# 4
яла сам в Югославия такава пъстарма и знам 4е е много вкусна.Спомням си 4е ребрата както са цели с смесото
се сушат за жалост не знам как се прави.Предполагам 4е цялото пар4е се обработва както нашенската пастарма.Порови се из Юго форумите може да намериш някоя рецепта newsm78.Матце
Виж целия пост
# 5
аз правя от телеШки сърца.
разрязвам сърцето,из4иствам от съсиреци ако има,махам до колкото мога жилите.
заравям в сол 24 4аса,след това измивам хубаво само със студена вода.
обвивам в тензух и ока4вам на простора.
за около 20 дни е готова.
добър апетит
Виж целия пост
# 6
Ето една друга рецепта, която открих. Не съм я пробвала, но ме заинтригува да опитам.

Домашна пастърма

Продукти:
10 кг.месо (агнешко,овче, козе, телешко, и др.)
3-4 кг. сол.
дървено сандъче за пастърмата
Приготвяне:
В дървен сандък пригоден за пастърмата се наръсва ред сол. Отгоре подреждаме месото, нарязано и порционирано, като предварително е осолено от всички страни и гънки.
Отново поръсваме и зариваме месото в сол. Така редуваме ред сол, ред месо до изчерпване на количеството, като завършваме с ред сол. Месото нарязваме в зависимост от това за какво ще се използва.

За мезе - чисто месо без ципи и сухожилия:

За готвене - по-тлъсто с кост.

Покриваме с дърван капак пригоден за сандъчето. Съндъчето слагаме на по-високо и леко приведено на страни. От долу слагаме съд, в който ще се отцежда водата от пастърмата. За около 7-10 дни пастърмата е готова за консумация. Съхранява се на тъмно и хладно място.
Виж целия пост
# 7
да не е агнешка саздърма? Тя се вари с кокалите и пак е страхотна вкусотия  Peace Но за пастърма с кокал дори аз сефте чувам  Laughing

Сетих се малко по-късно,след като пуснах темата,че всъщност на село тази пастърма я правеха след като се заколи агне,на кокалите и ребрата им се оставяше по малко месце,правеха се на пастърма и се закачаше  да се суши .А самото месо,се консумираше веднага на агнето.
Ето защо моят спомен от детството е за пастърма от агнешко на кокал Simple Smile
За пастърмата знам че се прави наесен.Никой не го споменава в рецептите,може ли и по друго време на годината? Rolling Eyes
Виж целия пост
# 8
Ето една друга рецепта, която открих. Не съм я пробвала, но ме заинтригува да опитам.

Домашна пастърма

Продукти:
10 кг.месо (агнешко,овче, козе, телешко, и др.)
3-4 кг. сол.
дървено сандъче за пастърмата
Приготвяне:
В дървен сандък пригоден за пастърмата се наръсва ред сол. Отгоре подреждаме месото, нарязано и порционирано, като предварително е осолено от всички страни и гънки.
Отново поръсваме и зариваме месото в сол. Така редуваме ред сол, ред месо до изчерпване на количеството, като завършваме с ред сол. Месото нарязваме в зависимост от това за какво ще се използва.

За мезе - чисто месо без ципи и сухожилия:

За готвене - по-тлъсто с кост.

Покриваме с дърван капак пригоден за сандъчето. Съндъчето слагаме на по-високо и леко приведено на страни. От долу слагаме съд, в който ще се отцежда водата от пастърмата. За около 7-10 дни пастърмата е готова за консумация. Съхранява се на тъмно и хладно място.

Да,тази рецепта е за месо с кости от всички части на животното, като с кост се слага за готвене, а другото без кост за мезенца Wink
Прави се есента предимно, за да има за бобче и мезенце за червено домашно винце, но и през друго време да се направи няма проблем, но да е по-хладничко все пак де Wink

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия