Майчински! Молби???

  • 3 842
  • 39
Здравейте!
Някой може ли да ми обясни, какво става с тези майчински и молби...???
Аз от 6г. работя по трудов договор. 135-те дни болнични за бременност и раждане изтекоха на 30.06.04г. До колкото знаех, трябваше майчинските ми да се превеждат при работодателя и не бях чувала за молба в Дирекция "Социално подпомагане" по местоживеене. От снощи в новините съобщават за подадени молби до 01.07.04г. и след това, разногласия в парламента и т.н., евентуално неизпащане на майчински до октомври на подалите такива молби след 01.07.04г. Confused:
Виж целия пост
# 1
da i za men shte e vajno da razbera za kakvi molbi stava vapros ... na men mi predstoi rajdane i ako niakoi moje da mi dade info...za tova koga i kakvi molbi tryabva da podavam.../men me osiguryavat na min. rab. zaplata/...?
Виж целия пост
# 2
Пак съм аз Wink
Обадих се в Дирекция "Социално подпомагане" по местоживеене и ми отговориха, че трябва да подам молба, ако ми е прекратен трудовият договор и ще ми се изплащат само 1 година. В противен случай ще си получавам майчинските 2г. от работодателя (той съответно ги тегли от НОИ).

Мила, tedi@az, мен също ме осигуряват на мин. раб. заплата. До сега не съм подавала молби, но за 135-те дни болнични за бременност и майчинство представях на работодателя 3 болнични по за 45 дни, издадени последователно от наблюдаващия бременността гинеколог, от родилния дом и от педиатъра на дъщеричката ми. Уточнявам, че родих точно на термина, а ако има разминаване лекарите си изчисляват, кой колко дни дава.
Виж целия пост
# 3
Чл.46. (1) (изм.,ДВ,бр.54 от 2001 г.) Отпускът за отглеждане на дете до двегодишна възраст по чл.164, ал.1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление на майката (осиновителката) или на лицата, посочени в чл.164, ал.3 КТ. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в молбата. Ако лицето няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си.
(2) Когато молбата по ал.1 се подава от майката (осиновителката), към нея се прилага декларация, че детето не е настанено в детско заведение и че майката (осиновителката) не е дала съгласие по чл.164, ал.3 КТ отпускът да бъде ползуван от бащата (осиновителя) или от някой от теxните родители.
(3) Към молбата по ал. 1 се прилагат декларация и справка съгласно приложение No 1 и 2 в 2 екземпляра.




Това е от НАРЕДБА ЗА РАБОТНОТО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИТЕ И ОТПУСКИТЕ. Аз си спомням, че подавах молби и за платеното и за неплатеното майчинство, но ти подаваш такава молба във фирмата, в която работиш, а не в НОИ.
Общо взето нещата са регламентирани в КТ и в тази наредба, а за помощите в  ЗАКОН ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ЗА ДЕЦА, но там нали непрекъснато нещо променят, та не съм много запозната как са нещата в момента.
Виж целия пост
# 4
Аз пък не разбрах Embarassed .
Какво означава майчински?
Това ли е платеното майчинство за отглеждане на дете до 2 годишна възраст (ако си на трудов договор) и което е 120 лева на месец, или става въпрос за детските надбавки до 18-годишна възраст на детето?
Виж целия пост
# 5
120тте лева са майчинството, а кога се подават тези молби - след като родиш ли?
Виж целия пост
# 6
Майчинските са платения отпуск за отглеждане на дете до 2 -годишна възраст (който е на трудов договор). Това е отделно от семейните надбавки (18 лв. на месец за 1 дете) и отделно от еднократната помощ при раждане на дете. Също така отпускът по майчинство (до 2 години) започва да тече след изтичането на отпуска поради бременност и раждане (т.е. болничните 135 дена). Молбата се подава до работодателя след изтичане на 135-те дни болнични (даже е хубаво преди този ден!). До края на тази 2004 година, 120 лв. се изплащат от работодателя, а за следващата 2005 са замислили да се получават от социалните служби, както сега семейните надбавки (който ги получава, де)
Виж целия пост
# 7
Искам и аз да се включа с въпрос.
Тези 135дни болнични за бременност и раждане са 90% от заплатата и се плащат от държавата на работодателя, който пък от своя страна го превежда на работника/служителя - така ли е! И след това този отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст, който е 120лв. пак ли се превежда на майката, чрез работодателя? И последно - тази молба към работодателя за тези 120лв. в свободен текст ли е или има някакви стандартни бланки (ако да, откъде се взимат)?
Благодаря!
Виж целия пост
# 8
Re: Ана Минева

Това за 135-те дни и за майчинските е точно така - превеждат се от държавата на работодателя, а той - на майката.
По отношение на молбата (дали да е в свободен текст или на бланка) - зависи от конкретния работодател. Най-добре е да попиташ счетоводителя (ако работодателят ти има изискване молбата да е на бланка, тази бланка можеш да вземеш също от счетоводството).
Виж целия пост
# 9
Благодаря!!!!!!!! Simple Smile
Виж целия пост
# 10
Чл.46. ((3) Към молбата по ал. 1 се прилагат декларация и справка съгласно приложение No 1 и 2 в 2 екземпляра.

По принцип тези бланки са стандартни и би трябвало да ти ги дадат от фирмата, в която работиш, но когато аз родих нашите хубавци нямаха та си написах молбата в свободен текст. Иначе тези приложения са дадени в края на Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
Виж целия пост
# 11
А някой може ли да ми разясни, по какъв начин стои ползването на тези 2г. майчинство - имам пред вид при разпределянето между майката и бащата, след последните промени в закона. Нали 6 месеца от тях, трябваше да се ползват задължително от таткото, за сметка на отпуска на майката! Кой 6 месеца по-точно? Объркана съм!

P.S. И къде греша с тази лентичка?..........
Виж целия пост
# 12
Цитат на: Ана Минева

P.S. И къде греша с тази лентичка?..........

Напиши:
Код:
[img]lilypie.com/days/040812/2/6/0/+10[/img]
Виж целия пост
# 13
Мисля, че трябва да изглежда така

но не съм сигурна Embarassed
Виж целия пост
# 14
Цитат на: Ана Минева
А някой може ли да ми разясни, по какъв начин стои ползването на тези 2г. майчинство - имам пред вид при разпределянето между майката и бащата, след последните промени в закона. Нали 6 месеца от тях, трябваше да се ползват задължително от таткото, за сметка на отпуска на майката! Кой 6 месеца по-точно? Объркана съм!

Мисля, че става въпрос за неплатения отпуск за гледане на дете (преди беше до 3 -годишна възраст, сега до Sunglasses- всеки от родителите има право да си вземе по 6 месеца неплатен отпуск по негово желание до навършване на 8 (или май беше 6) години на детето.
Досега само майката имаше право да ползва неплатен едногодишен отпуск за гледане на дете от 2 до 3 години.
А и тези ще корекции касаят само родилите след 1 януари 2005.
Виж целия пост
# 15
Съвсем объркано стана тук. Значи, ако си на трудов договор, получаваш еднократната помощ - 200 лв, както и майчинството - 120 лв от работодателя си. Ако не си на трудов договор, всичките тези неща плюс семейните (които се изплащат до навършване на 18 години на детето и ако семейството има право на тях, т.е. няма ПОВЕЧЕ от 200 лв доход на член от семейството) се получават от социални грижи, като майчинството там е в размер на 100 лв месечно и се получава една година. Еднократната помощ пак от там, както и семейните - 18те лева. За всичките тези неща има стандартни бланки, дават ги от социални или си ги купуваш от книжарницата или пък от счетоводството на фирмата.
Болничните се превеждат от държавата на работодателя, а ако не си осигуряванм съответно няма да получиш и болнични, моят случай е такъв.
Ако майката започне работа преди навършване на 2 години на детето, може да прехвърли майчинството на някой близък роднина - баба (ако е работеща, баща), или да взима половината от рамера му, в случая 60 лв, до навършване 2 години на детето.
Говоря от личен опит, не съм запозната точно с наредбите, но покрай всичките препятствия с получаването на семейни, майчинство и прочие ги поразбрах нещата.
Виж целия пост
# 16
Жужу,
Почти си уцелила нещата - мамите, които не са на трудов договор, получават всичко от социалните. Имам само малко уточнение за тези, които са на трудов договор - от работодателя те си получават само майчинските, а еднократната помощ и детските ги вземат от социалните.
Осигурените майки наистина получават болничните си през работодателя, докато за неосигурените има идея да получават еднократна помощ от 150 лв. - в рамките на 45-те дни преди раждане (вместо болничните), но не знам дали е приета от Парламента.
Относно 6-те месеца, за които питаше Ана Минева - те нямат нищо общо с 2-те години платено майчинство, а заместват 3-тата година (която е неплатена). След навършване на 2 години от детето и преди навършването на 8-годишна възраст всеки от родителите може да ползва по 6 месеца неплатен отпуск (това обаче не е задължително и наистина ще важи само за родените след 01.01.2005).
Виж целия пост
# 17
Аз не разбрах какви са тея 135 дни болнични, кога се взимат и какво става с неосигурените майки (говоря за тези, които не са по трудов договор, но си внасят здравни осигуровки), а също и кога се подават тези молби, след като родиш или преди това?
Виж целия пост
# 18
azaf,
мисля, че когато аз родих беше така, тогава ги нямаше и тези 150 лв.
А за плащането на болничните, мисля че е необходимо да имаш не само здравна осигуровка, ами и да се осигуряваш за болест, бременност и раждане.
Виж целия пост
# 19
Цитат на: juju
azaf,
А за плащането на болничните, мисля че е необходимо да имаш не само здравна осигуровка, ами и да се осигуряваш за болест, бременност и раждане.


И аз така знам, ако си неосигурен получаваш 150 лв. еднократна помощ.
Виж целия пост
# 20
Цитат на: juju
...А за плащането на болничните, мисля че е необходимо да имаш не само здравна осигуровка, ами и да се осигуряваш за болест, бременност и раждане.


Не е точно така - здравните осигуровки, тези за болест, бременност и раждане - са един общ пакет от социални осигуровки. Условието да получава каквито и да е болнични (независимо дали тези 135 дни или някакви други) е жената в момента да работи, за да има как да определят болничните на база на заплатата.
Във връзка с питането на Силвия за неосигурените майки - 135-те дни са болнични, които се взимат след раждането. На тях имат право само майки, които работят на трудов договор към момента на раждането (идеята на 150-те лева - майките, които не работят или не са на трудов договор, независимо дали се самоосигуряват или не и не могат да вземат болнични, да ги получат като компенсация).
След раждането (със свидетелството за раждане на детето) майката подава молба за майчински до работодателя си и има право на тях, ако има 4 месеца трудов стаж в рамките на последните 12 месеца (възможно е изискването за стаж да отпадне и всички майки да получават майчински до 2-годишната възраст на детето).
Към момента - тези, които са без такъв стаж - подават молба за майчинските в социалната служба към общината.
Виж целия пост
# 21
Azaf, много ти благодаря за изчерпателния отговор.  Grinning  Само искам да попитам това за 4те месеца трудов стаж сигурно ли е, защото аз до колкото разбрах трябва жената да има 3 месеца трудов стаж (за който се надявам да се преборя) през последните 12 месеца. Или не съм разбрала правилно? ooooh!
Виж целия пост
# 22
Цитат на: Silviya
Azaf, много ти благодаря за изчерпателния отговор.  Grinning  Само искам да попитам това за 4те месеца трудов стаж сигурно ли е, защото аз до колкото разбрах трябва жената да има 3 месеца трудов стаж (за който се надявам да се преборя) през последните 12 месеца. Или не съм разбрала правилно? ooooh!


Не е. Първанов върна за преразглеждане тези поправки в закона, според които жените трябва да имат поне 4 месеца трудов стаж в годината преди да излязят в отпуск. На този етап това не важи заради наложеното вето. И доста разумно според мен. Би се получило така, че жени с дълъг стаж, но неработили преди да родят няма да получат помощи, а такива с 1-2 г. стаж ще получат Sad . Някой гениален мозък явно го е измислил. Особено при ниската ни раждаемост това е направо малоумие - вместо да приемат клаузи, които да насърчават раждаемоста! Добре, че има и трезвомислещи хора в тази страна.
Виж целия пост
# 23
Елфи, да разбирам ли, че жената трябва да има 3 месеца трудов стаж през последните 12 месеца, за да получава майчинство?
Виж целия пост
# 24
Цитат на: Silviya
Елфи, да разбирам ли, че жената трябва да има 3 месеца трудов стаж през последните 12 месеца, за да получава майчинство?

Докато не се приеме новата поправка, важи стария закон, т.е. изиксват се 4 месеца стаж през последната година.
Дано не те заблуждавам!
Виж целия пост
# 25
Цитат на: anuschka
Цитат на: Silviya
Елфи, да разбирам ли, че жената трябва да има 3 месеца трудов стаж през последните 12 месеца, за да получава майчинство?

Докато не се приеме новата поправка, важи стария закон, т.е. изиксват се 4 месеца стаж през последната година.
Дано не те заблуждавам!


Аз разбирам, че това с 4-те месеца е новата поправка, върху която има вето, а старото е, че жената трябва да има 6 месеца трудов стаж изобщо през живота си, за да получава майчинство.
Виж целия пост
# 26
Grinning Лелееее, съвсем се обърках вече! Ако наистина важи това за 6те с месеца, значи ще имам право и аз на майчинство. Как да разбера кое важи, влизах в сайта на социалното министерство, но нищо не разбрах  Sad
Виж целия пост
# 27
Цитат на: Silviya
Grinning Лелееее, съвсем се обърках вече! Ако наистина важи това за 6те с месеца, значи ще имам право и аз на майчинство. Как да разбера кое важи, влизах в сайта на социалното министерство, но нищо не разбрах  Sad

Така е, както казва evpraksia - върху новата поправка с изискванията за 4 месеца стаж е наложено вето и тя не важи, така че остава в сила това, че трябва да имаш поне 6 месеца трудов стаж /независимо откога/, за да получиш помощ за раждане.

За да не стане объркване - по принцип тези четири месеца касаят еднократната помощ при раждане, а не последващото ежемесечно майчинство!
Виж целия пост
# 28
Silviya,

Отиди и си подай молбите-декларации колкото се може по-скоро защото ако имаш право на някакви помощи те не се изплащат със задна дата, а от месеца в който е подадена молбата. Изплащат се по 100 лв. на месец до навършване на една година на детето. Условието е дохода на член от семейство на месец да е под 200лв.
Аз подадох когато малкият стана на 4 месеца и ми обясниха че със задна дата не се изплащат. Confused

Ето и документите които се изискват за неработещите майки (поне на мен това ми поискаха):
1. Акт за раждане на детето - оригинал + 2 ксерокопия
2. Трудова книжка на майката - за справка
3. Лични карти на майката и на бащата - за справка
4. Служебна бележка за брутното трудово възнаграждение на бащата за предходните 6 месеца, ако работи
5. Служебна бележка за семейно състояние от служба ГРАО - тая служба се намира в общината
6. Копия от удостоверенията за раждане на другите деца

Искам да попитам нещо, ако някой е компетентен моля да ми отговори - има ли някой законно право да изиска оригинал на документ освен ако не е за справка? По повод на това че в момента акта за раждане на детето ми е в социалните и ще бъде там повече от месец. Мисля че това е нередно.

Поздрави  Simple Smile
Виж целия пост
# 29
Цитат на: loreena
Silviya,



Ето и документите които се изискват за неработещите майки (поне на мен това ми поискаха):
1. Акт за раждане на детето - оригинал + 2 ксерокопия
2. Трудова книжка на майката - за справка
3. Лични карти на майката и на бащата - за справка
4. Служебна бележка за брутното трудово възнаграждение на бащата за предходните 6 месеца, ако работи
5. Служебна бележка за семейно състояние от служба ГРАО - тая служба се намира в общината
6. Копия от удостоверенията за раждане на другите деца

Искам да попитам нещо, ако някой е компетентен моля да ми отговори - има ли някой законно право да изиска оригинал на документ освен ако не е за справка? По повод на това че в момента акта за раждане на детето ми е в социалните и ще бъде там повече от месец. Мисля че това е нередно.

Поздрави  Simple Smile


А защо са ти поискали оригинала на акта за раждане?
Ето какво пише в Правилника за прилагане на закона за семейни помощи за деца:

"МЕСЕЧНИ ПОМОЩИ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ ДО НАВЪРШВАНЕ НА ЕДНА ГОДИНА
Чл.25. (1) Месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година се отпускат въз основа на молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
(2) Към молба-декларацията по ал.1 се прилагат следните документи:
1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за 6 календарни месеца преди месеца, през който е подадена молба-декларацията, за лицата, работещи по трудови и/или по служебни правоотношения;
2. копие от удостоверението за раждане на детето;3. копие от експертното решение на РЕЛКК/ЦЕЛКК (само за децата с трайни увреждания);
4. лична карта (за справка);
5. копие от решението на съда за допускане на развод между съпрузите.
Чл.26. (1) Месечните помощи за отглеждане на дете до една година се отпускат от началото на месеца, през който е подадена молба-декларацията с необходимите документи, и са налице условията по чл.8, ал.1 ЗСПД."

Никъде не пише, че трябва да дадеш оригинала на акта за раждане???
Виж целия пост
# 30
на мен също ми взвха оригинала на акта за раждане и ми казха от социалните,че ще ми го върнат след като си получа еднократната помощ.
Виж целия пост
# 31
Цитат на: sv_bobo
на мен също ми взвха оригинала на акта за раждане и ми казха от социалните,че ще ми го върнат след като си получа еднократната помощ.


Когато става дума за еднократната помощ при раждане наистина го искат /така е посочено и в Правилника .../, но не би трябвало да го изискват за помощите за отглеждане на дете до 1г.
Виж целия пост
# 32
за помощите за отглеждане на дете до 1 година ми искаха копие на акта и оригинала за справка.
Виж целия пост
# 33
Цитат на: sv_bobo
за помощите за отглеждане на дете до 1 година ми искаха копие на акта и оригинала за справка.


Така де! Аз затова се учудвам, че на loreena са й взели и акта за раждане.
Виж целия пост
# 34
ами те и на мен ми го взеха, докато си получа тези 200лв еднократна помощ, но не разбрах защо
Виж целия пост
# 35
Цитат на: sv_bobo
ами те и на мен ми го взеха, докато си получа тези 200лв еднократна помощ, но не разбрах защо


Ами не ми е ясно за какво им е бил оригинала, но поне са имали законово основание - в Павилника за прилагане ЗСПД пише:

"Чл.11. (1) Еднократна помощ при раждане на живо дете се отпуска въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
(2) Към молба-декларацията се прилагат следните документи:
1. оригинално удостоверение за раждане на детето, за което се иска помощта;"
,

но това не важи, когато става дума за 100 лв всеки месец - тогава не би трябвало да взимат оригинала! Ето какво пише пак там:

"МЕСЕЧНИ ПОМОЩИ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ ДО НАВЪРШВАНЕ НА ЕДНА ГОДИНА
Чл.25. (1) Месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година се отпускат въз основа на молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
(2) Към молба-декларацията по ал.1 се прилагат следните документи:
1. ...
2. копие от удостоверението за раждане на детето;
Виж целия пост
# 36
Вземат оригинала на акта за раждане, защото на гърба се изписва сумата на еднократната помощ за раждане.
Виж целия пост
# 37
Цитат на: asa
Вземат оригинала на акта за раждане, защото на гърба се изписва сумата на еднократната помощ за раждане.


Сериозно!?  Shocked
Нямах представа, ама ми се струва глупаво! Shocked
Цял живот детето ще ходи с акт за раждане, на гърба на който има следа за получена еднократна помощ!?  Shocked
Виж целия пост
# 38
Цитат на: evpraksia
Цитат на: asa
Вземат оригинала на акта за раждане, защото на гърба се изписва сумата на еднократната помощ за раждане.


Сериозно!?  Shocked
Нямах представа, ама ми се струва глупаво! Shocked
Цял живот детето ще ходи с акт за раждане, на гърба на който има следа за получена еднократна помощ!?  Shocked

Сигурно ги е страх да не се вземе помощта и от друго място!!!
Виж целия пост
# 39
не се сетих,че го пишат отзад.Сега погледнах акта за рааждане на мъжа ми,т.к. той ми е под ръка и на гърба му има печат, с който  се удостоверява, че е изплатена еднократна помощ, така че той си ходи с този печат вече 28 години.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия