Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-23

  • 77 626
  • 741
# 570
Това е тема за имотния пазар...
Виж целия пост
# 571
В Дружба 1 до входа на метростанцията около Цариградския сондират почвата. Очакваме скоро да почнат да никнат строежи в празното пространство там.

Мират продължават да строят пред Цариградски и в момента почват да строят буквално на Цариградско шосе - цени от 900 евро Grinning
Виж целия пост
# 572
По закон началната цена е под оценката, т.е. горе-долу под пазарната, но никога не знаеш колко души ще наддават на търга. Плюсът е, че може да попаднеш на имоти, които иначе трудно излизат на пазара или ако излязат, се купуват преди даже да успееш да ги видиш.


Vessela Nickolaeva наддаването на търг на ЧСИ тайно ли е?  Може ли да разясните как точно се наддава. Вие, лично, как избирате каква сума да предложите, какви проучвания правите...Моля, споделете опит, може и на лични.
Виж целия пост
# 573
lira5, в пликовете предложенията са тайни. После чси ги отваря, чете и след най-високата запитва има ли желаещи за устни наддавания. Те трябва да са 1 стъпка от задатъка. Цената на първата продан е 90% от оценката на вещото лице( която не е задължително да е пазарната).Моля, споделяйте не на лични, за да може и ние да разберем има ли смисъл...
Виж целия пост
# 574
Само да вметна, че за да играете на търг е добре да сте подсигурили кеш пара. После да няма неприятно изненадани - спечелили първо място на търга и ако до 7 дни не се внесе остатъка от цялата сума - губите даденото капаро. Второ - постановлението за възлагане на имота подлежи на обжалване и може да се проточи то да влезе в сила. Още по-лошо би било да бъде отменено.
Виж целия пост
# 575
Скочубра, не съм сигурна, но не го ли промениха на 14 дни за внасяне на останалата сума
Виж целия пост
# 576
ГПК Чл. 492 (3) (Изм. - ДВ, бр. 86 от 2017 г.) Купувачът е длъжен в двуседмичен срок от обявяването му за купувач да внесе предложената от него цена, като приспадне внесения задатък.

Така било, моля за извинение, не знаех, че има изменение от миналата година.
Виж целия пост
# 577
Не ползвайте по никакъв повод услугите на агенция за недвижими имоти ПАРМА - най-парлявата агенция в София, всички обяви са им със снимки от Google Street View.

Не съм им клиент, само питах за една обява и шефа на фирмата почна да обижда и крещи по тел.

Никакъв контрол няма над тея мизерни фирмички никакави задръжки всеки си прави каквото си поиска.




Виж целия пост
# 578
ЧСИ: Задатъкът е обикновено 10%? А стъпката също ли е 10%?
След като внесеш задатък, казват ли ти колко са регистрираните наддавачи. Например, ако няма други освен теб, може да минеш ниско?
Виж целия пост
# 579
Тези Парма ги знам не с дорбо още като търсихме нашия ап. преди години.
Виж целия пост
# 580
ЧСИ: Задатъкът е обикновено 10%? А стъпката също ли е 10%?
След като внесеш задатък, казват ли ти колко са регистрираните наддавачи. Например, ако няма други освен теб, може да минеш ниско?
да
Да
На, научаваш в деня на отварянето на плика, или ако подадеш в последната минута и питаш деловодителката
Виж целия пост
# 581
Задатъкът е 10%, стъпката е 10%. Никой не ти казва колко оферти са подадени. В София не е далавера от години. Сега по курортите изпадат добри предложения. Многократно е писано по темата - ползвай търсачката
Виж целия пост
# 582
Здравейте, някой били припомнил каква е процедурата при купуване на ипотекиран апартамент без съдействие на агенция. Благодаря предварително. Може и на лични.
Виж целия пост
# 583
Писала съм в темата за ипотечните кредити:
Не, при рефинансирането стъпките са следните: първо се учредява втора поред ипотека в полза на новата банка, после тя превежда парите по сметката в първат банка (преди това трябва да сте взели писмо-намерение от първата банка, в което пише, че ако се погаси сумата, ще вдигнат ипотеката). После подавате молба в първата банка да погасите предсрочно кредита и те трябва да ви дадат една молба до съдията по вписванията да заличи първата ипотека, която се носи на нотариус, плащат се таксите и когато той заличи старата ипотека, вземате удостоверение за тежести от Агенция по вписванията и го носите в новата банка, за да се види, че тяхната ипотека е първа по ред. Същото е и когато се купува ипотекиран имот и купувачът също тегли ипотечен кредит.
Продавачът трябва да представи на банката на купувача писмо-намерение от своята банка, наред с другите документи на имота (ако не се лъжа, бяха - скица, данъчна оценка, удостоверения за липса на задължение и удостоверение за семейно положение). След като банката одобри кредита, сделката се изповядва при нотариус, който учредява втора по ред ипотека. Купувачът носи нотариалния акт в банката и тя превежда на продавача сумата за погасяване на кредита (ако има наказателна такса за предсрочно погасяване, трябва да се обърне внимание на банката на купувача дали тази сума да се включи, или ще си го плати със собствени средства). Продавача отива в своятга банка и подава заявление за предсрочно погасяване. След извършване на такова, му дават писмото до Съдията по вписванията, носи го на нотариус и след извършване на заличаването, вади удостоверение от Агенция по вписванията, в което да се вижда, че ипотеката на купувача е първа поред. Носи го в банката на купувача и те му превеждат остатъка от сумата. Ако купувача е кандидатствал за по-голяма сума (за обзавеждане и ремонт примерно), също я получава след като ипотеката стане първа по ред. Тези неща се описват и в нотариалния акт.
Виж целия пост
# 584
За търг на ЧСИ (извън най-търсените софийски, пловдивски и варненски квартали), особено в помалки градове, излизат доста изгодни имоти.

Камарата на ЧСИ има сайт, в който се качват всички търгове - http://sales.bcpea.org/

Харесваш си имот. Началната цена я пише в обявата, пише срокове и всичко, което ти трябва. Началната цена е 80% от оценката, която дава лицензиран оценител. Ако е първа продажба трябва да е поне на данъчна оценка, ама това за големите градове няма значение, там цените са много над данъчните. При липса на интерес имотите се предлагат на втори търг, с цена 90% от първата.

Искаш да участваш - внасяш задатък, който е 10% от минималната цена, внасяш предложението си колко даваш за имота. Внася се в запечатан плик, един кандидат=едно предложение (в районния съд се внасят). Преди това може да огледаш имота, трябва да има някой, който в определени часове да го показва.

Важно!
"предложения, надхвърлящи началната с повече от 30 на сто, са недействителни."

Предложенията се отварят в районния съд. Ако има повече от един кандидат може да се правят устни наддавания. Стъпката е един задатък, т.е. 10% от минималната цена.
Имаш две седмици да внесеш цялата сума, като ти се приспада задатъка. Заради краткия срок е трудно да се купи с банков кредит, макар че не е невъзможно, има и такива случаи.

Ако няма обжалване, те вписват като собственик и ти връчват ключове. Е, има и случаи, когато длъжниците правят погром, или се налага влизане с полиция, но са редки.

Има и търгове на държавни съдебни изпълнители. Обявяват ги на страниците на районните съдилища и на таблата им за обявления. Няма единен регистър. Те са дейни обикновено в малки съдебни райони. За големите градове държавните изпълнители рядко продават хубави имоти, занимават се с по-малки дела, банките предпочитат да оправят ипотеките с ЧСИ.

Един съвет - когато си харесате имота, гледайте го само като стени и местоположение, защото не се знае до края на търга какво ще стане. Един познат купи, длъжника му заяви, че ще си свали и вратите.
Питайте в кантората на съдебния изпълнител каква е вероятността  да има обжалване на търга. Ако са свестни, ще ви кажат честно и ако бързате, ще ви насочат към имот, който очакват да мине безпроблемно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия