ИТАЛИАНСКА кухня

  • 103 334
  • 992
# 60
Баба ми си гледа босилек на балкона в България. Странно е, че не е станало при вас 🤔

Мен пък много ми тежи, че не намирам копър в Италия или много трудно. Веднъж купих и казах на свекърва ми да го замрази, а тя го метнала във фризера, както е цял във връзката 😳 Все ме питат какво е това, ама за какво го ползваш... Исках да им направя тиквички с кисело мляко, ама като няма копър...

Стандартните италиански рецепти са много семпли и с малко продукти, а Джейми Оливър блъска на всичко от всичко. Личи му, че е американец. Иначе за САЩ си му е направо изтънчена кухнята...
Виж целия пост
# 61
Е, имам и други задачи освен форума все пак. Simple Smile

За различията, по на юг е пп-лека кухнята като цяло. Всичката паста с яйца идва от Емилия-Романия (Болоня) и в частност всички варианти на пълнена паста. Страхотни рецепти, но на мен не ми понася - тежка е. Венето пък имат много рибни рецепти интерени. Генуа са известни с босилека и пинолите - бедни продукти, поне са били, известни са че са много стиснати. Grinning Ломбардия е била доста бедна преди, на мен лично въобще не ми допадат особуко, зелето и т.н. Лацио има интересни режцепти, както и Тоскана, но признавам че знам много малко.  Югът е бил доста време една държава , богата при това, със столица Неапол и за малко Палермо. Голяма част от пастата, пицата, всички известни рецепти за десерти без тирамисуто са от там. Най-богата и с най-сложни рецепти е неаполитанската кухня, имат невероятни рецепти, много от които са смес от френски рецепти и местни традиции - много време френски готвачи са работили в богатите семейства там. На второ място е Сицилия, но там най-хубави са сладките неща, в които се вижда и арабското влияние. Солените са много по-прости. В Калабрия всичко в люто, наистина всичко. Пулия има интересни неща, но не е много различна от кухнята в Кампания (Неапол).
Утре ще сложа някоя рецепта , че сега нямам повече време, но кажете поне какво - паста, месо, риба, зеленчук, сладко?
Съгласна съм със повечето написано от теб...но,че на юг е по-лека храната...няма как да се съглася😀Всичко за моя вкус плуваше в зехтин,поне 3 пръста.А и тези дългииии обади,следващи се с вечери и спасената след полунощ😣😣😣😣😣Всичко друго,но не и лека кухня.
Виж целия пост
# 62
К.Лера, била ли си в Емилия Романя например за сравнение? Ежедневната кухня на юг е лека, празничната обяснимо не. Ядат се много зеленчуци, много, ама много риба, масло, мас и т.н. почти липсват, месото е по-малко. Ако сравняваме с японската кухня безспорно е тежка, но в сравнение дори с нашата е лека. А късното хранене е обяснимо, и на мен при 40 градуса не ми се яде. Simple Smile Иначе мазно почти никъде не съм яла освен при свеки, която понякога прекалява.

Сноуче, финокиетто селватико, което много прилича на външен вид на копъра така се замразява, затова го е бутнала цял във фризера. Grinning

Босилек на балкона е супер, но зимата не става дори покрит. То и в градините няма, а и зимата се ползва много по-малко...
Виж целия пост
# 63
За ризотото имаше тема преди време, обяснявахме подобно на един младеж къде бърка:
http://m.bg-mamma.com/?topic=993017

За артишока, най-важното е да го избереш и изчистиш добре. Трябва само най-нежните листа да се оставят, на практика 2/3 се хвърля, всичко леко отворено. Отгоре се режат върховете с бодлите и накрая се почистват тичинките вътре, може с лъжичка. Всъщност това е цветето на братовчед на магарешкия бодил. Simple Smile Веднага като се изчисти се слага в купа с вода и един изтискан лимон за поне половин час, маха част от горчивото.
От тук нататък може да се прави на много рецепти - пълнени с или без месо, с доматен сос, с картофи, с телешко и т.н. Най-лесно като за начало е да се нареже на продуълговати ивици, после да се запържи чесън в зехтин, добавяте артишока и запържвате. След това се добавя или домати и се гоъви до пълно омекване, или се долива вода и като е почти готов се добавят нарязани на кубчета сварени почти до готовност картофи и се оставя 10на минути да се овкуси, след което се спира огъня и се добавя чер пипер. Може и с телешко, представете си как се прави с грах и сменете с артишок.
Виж целия пост
# 64
Точно щях да кажа, че сравнено с централна и Северна Италия, в Южна храната е много лека. Моята свекърва е от Калабрия - основно готви зеленчуци, салати, риба. Паста ядат един-два пъти в седмицата. Свекърът е от един планински регион, близо до Рим - ох малеее! Всеки ден паста, меса, суджуци, салати и супи почти не близват... Аз съм късметлийка с мъж, отгледан от такава майка, защото си умира за български манджички 😁
Виж целия пост
# 65
Добро утро! Така като гледам, до малките часове сте разисквали тънкостите на кухнята, и отново много полезни мнения!

По-назад срещнах бегли следи от спор за Джейми Оливър. Единствено искам да уточня, че последният е британец (знаете каква е славата на английската кухня), така че няма нищо странно в това, че е супер кулинарна звезда в медиите. И спирам до тук.
Истината е, че по телевизията могат да се намерят много сполучливи рецепти. По 24 kitchen съм засичала поне три различни предавания конкретно за италианска кухня: с един младеж, който гостува на разни баби из провинцията и готвят "по автентично му"; с една мацка от района на Абруцо, на която брат й често й помага и приготвят празнични менюта; и с едни сестри, които готвят някой път и с децата си. Ох, за какво изписах всичко това? Искам да споделя рецепта от едното предаване:

Италиански пандишпанов кекс
5 яйца - претеглят се на кухненска везна заедно с черупките и със същия грамаж се вземат:
бяло брашно;
меко краве масло (по рецепта обезсолено, но може и обикновено, важното е да е качествено);
захар;
още: 1-2 ч.л. бакпулвер;
2 с.л. прясно мляко.
Всички съставки трябва да са със стайна температура, брашното - пресято. Разбиват се хубаво яйцата със захарта, добавя се маслото, биенето продължава, постепенно се добавя брашното с бакпулвера, по някое време и двете лъжици мляко. Получава се гъсто кексово тесто.
Сипва се в предварително намазана и леко набрашнена класическа оребрена форма с дупка. Фурната трябва да е загрята на 180 градуса, решетката - на най-ниското ниво, пече се само с долен реотан. Готов е след 40-тина минути, дървена клечка, забодена в центъра, трябва да излиза суха.

Не знам има ли наистина такава италианска рецепта, обаче кексът е много сполучлив, сладичък, мекичък. Последните пъти, когато изобщо правя кекс, е този.
Решила съм обаче тези дни да опитам тирамисуто по рецептата, която по-рано пуснахте. Някаква идея за белтъците, които остават?
Виж целия пост
# 66
Ахаха, вярно, и аз се учудих колко хора са станали като мен по първи петли. Simple Smile Това е пан ди спаня, но не го ядат като кекс, а сползва като блат за торти и други сладкиши. Аз го правя без набухватели, но трябва да погледна рецептата, че го правя два пъти годишно. Послеще я сложа, заедно с ньоките и една сицилианска рецепта.

Белтъците ги ползвам или за паниране, или като част от омлет. Не е съвсем като с цели яйца, но ми е жал да ги хвърлям.
Виж целия пост
# 67
Ааа, най ми бил британец 😂

Това предаване с младото момче, което гостува на лели и баби съм го гледала - много ми харесва! Но понякога му показват твърде странни гозби. Според мен не неща, които ядат всеки ден 🤔 Доста засукани ми изглеждат, а повечето италиански не отделят повече от 30-40 Мин на ядене. Но, разбира се, бабите са друго нещо 😁

Кексът звучи мнооого добре!
Виж целия пост
# 68
Мога от опит да споделя за много рецепти на Оливър които съм приготвял и са доста вкусни.Не зная защо не ви допада.Италианска кухня също смея да твърдя ,че готвя добре.У дома прясна паста ,равиоли,ризото и тирамису са на почит.
Виж целия пост
# 69
Мога от опит да споделя за много рецепти на Оливър които съм приготвял и са доста вкусни.Не зная защо не ви допада.Италианска кухня също смея да твърдя ,че готвя добре.У дома прясна паста ,равиоли,ризото и тирамису са на почит.

Не че не ми харесва, но просто рядко готви ‘традиционна’ италианска кухня. Аз например приготвям хумус по негова рецепта и много го харесвам.

По света това, което се нарича италианска кухня, рядко някой италианец ще го яде. Давам ти пример с паста карбонара. Навсякъде блъскат сметана, а в традиционната италианска рецепта не се слага сметана - само зехтин, бекон и яйце...
Виж целия пост
# 70
Нямам нищо против Джейми Оливър, просто не е "моят" шеф. Неговата идея е да научи на по-здравословно хранене американци и англичани, да ги накара да започнат да готвят, съответно прави рецепти, които могат да им харесат и да са им лесни. Адмирации за инициативата, определено мисля че има нужда, но не мисля че НИЕ имаме нужда от точно това. Много сме далеч от таргет групата му, имаме добра кулинарна традиция и определено не сме забравили как се готви. Честно казано и голяма част от рецептите му, на които съм попадала не ме вдъхновяват да ги пробвам,така че лично аз го оставям на англичаните и американците и предпочитам да се уча от други места.

Сарде а беккафико - обещаната сицилианска рецепта. Натровиха ме с тях първия път като ги пробвах и пак не се отказах. Joy Трябват ви сурови сардини, сух хляб или галета, магданоз, пиноли, стафиди, аншоа, лимони, чер пипер, сол. Као начало изчистете сардините като им махнете главата и гръбначния стълб, но оставите опашката - отварят се като ветрило така, получава се филе, което се държи на опашката:
Скрит текст:
След това сложете в един тиган зехтин и 2 филета аншоа (от хамсия, не от сардини!) и на бавен огън изчакайте да се разпадне, да стане като сос. Добавете първо пинолите и стафидите (малко, ако не ви харесва може и да ги пропуснете, има и такъв вариант), после и трохите сух хляб или галетата и запържете да поеме соса. След това изключете котлона и добавете магданоза, черния пипер и солта. Това е пълнежа.
Сложете в една тава малко зехтин, едно листо дафинов лист и някой резен лимон. Вземете една сардина, сложете малко от сместа и я завийте на руло и я поставете в тигана. Така с в-сички сардини и накрая поръсвате отгоре с галета, лимонов сок и зехтин. Пече се на минути в загрята фурна на 180-200 градуса според фурната.

Беконът е ерес, слага се само гуанчале. Laughing Някои заместват с панчетта, но бекон никога. Гуанчалето е от бузата, панчетта - от корема, но е различно и на вкус, и като консистенция от бекона.
Виж целия пост
# 71
Панчета, да, но мислех, че се превежда като бекон... Така или иначе сметана няма
Виж целия пост
# 72
Панчета, да, но мислех, че се превежда като бекон... Така или иначе сметана няма
Шегувам се, защото това е титаничен традиционен спор може ли дори панчетта да се сложи, защото традиционно е с гуначале. Беконът е много по-мек и с различен вкус.
Виж целия пост
# 73
Босилек в зехтин - няма рецепта. Сложихме листенца с горни клонки в стъклена бутилка и бурканчета и доляхме зехтин да го покрива. Държиш на тъмно.
Виж целия пост
# 74
Дами, благодаря за рецептите, които споделяте. Страхотни сте Hug

Нелиг, специални благодарности за пастата с тиквички...невероятна е, днес си я сготвих и не мога да повярвам колко е вкусна bouquet bouquet bouquet

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия