Плюсове и минуси на кварталите в София - 3

  • 46 403
  • 757
# 330
Напротив, привърженици сме на метрото и когато ни се наложи, слизаме в центъра на града с него.

Аз нямам проблем да съм "зависима" от ММ, ние работим заедно, в един офис.

Аз с моето нешофиране никъде не ставам за живеене. Дано съм жива да видя driverless коли и в  България.

Малкия ми син от началото на 7 клас сам се придвижва до метро, училище (пеш) и т.н.
Точно в центъра не ти се налага да шофираш въобще.  Хубави офиси има колкото искаш, а и всичко друго буквално е около теб. На една ръка разстояние са всички банки, държавни учреждения, заведения, училища, детски градини, магазини, градинки, паркове и т.н.
Точно така е, но Шарки е убедена в собствената си непогрешимост Simple Smile и дискусията на тази тема е изгубена кауза.
Това, че сте привърженици на метрото, Шарки, е много хубаво, но от вас до спирката е 15 мин пеш през околовръстното, а после имате чакане на спирката, ковто през уик-ендите е 10-ина минути, защото са разредени,  и още 20 мин до центъра с метрото, а после на връщане пак така, в дъжд и пек. Което, разбира се, е възможно, но е решение за хора с ограничен бюджет, които не могат да си купят удобството хем да са на зелено и тихо място  с достъп до хубав парк, хем да не им асе налага да ползват ГТ, за да отидат където и да било.

Опитавам се на нормален български да ти обясня, че предимствата на твоето място ги има на хубавите места в София, но там няма недостатъците на твоето място. Това, че ти не го знаеш, не го прави невярно. Затова продължавам да пиша - не заради теб, а заради всички четящи, които ще прочетат, че центърът (или Иван Вазов, Лозенец, Яворов...) е гадно и няма зеленина, което не е вярно. Хем има зеленина, хем е тихо, хем орех ти гледа в спалнята, но и можеш да си навсякъде, без да ходиш 15-20 мин до последната спирка на метрото. Само е въпрос на пари. Ти може и да не си знаела това, когато си купувала там, къедто си купила, което е нормално, след като не си от София, но няма защо да заблуждаваш другите, че след като ти не знаеш за такива места, то такива места няма. 
Виж целия пост
# 331
Напротив, привърженици сме на метрото и когато ни се наложи, слизаме в центъра на града с него.

Аз нямам проблем да съм "зависима" от ММ, ние работим заедно, в един офис.

Аз с моето нешофиране никъде не ставам за живеене. Дано съм жива да видя driverless коли и в  България.

Малкия ми син от началото на 7 клас сам се придвижва до метро, училище (пеш) и т.н.
Точно в центъра не ти се налага да шофираш въобще.  Хубави офиси има колкото искаш, а и всичко друго буквално е около теб. На една ръка разстояние са всички банки, държавни учреждения, заведения, училища, детски градини, магазини, градинки, паркове и т.н.
Странно: ползвам изцяло онлайн банкиране, с НАП общуваме изцяло с електронен подпис, ИТ се намира извън центъра (до 3те кули на Литекс). Училището - АК е до нас, 1200 м. И сори, дрехи не пазарувам от България,  по-качествени и доста по-евтини са в Щатите и Великобритания.

Ходя за здраве, следя си броя на стъпките на ден с часовника.

Не сме по пиенето на алкохол, та ако ни се налага слизане в Центъра вечер, паркираме в паркинга на метрото.

И много мразя миризмата на трева /урина/повръщано по улиците.
Виж целия пост
# 332
При българите има и друго - много собственици, които с годините стават по-опърничави и трудно се навиват да продават, дори едва да си покриват разходите.
Не зная дали из центъра още има такива - живеят в мизерни и неподдържани жилища, почти като клошари, обаче не щат да се местят. Разбирам нежеланието донякъде, местенето е трудна работа, особено за възрастен, но това е малко от типа "вода гази - жаден ходи". И нашите са донякъде така, но те си имат достатъчно доходи, както и допълнителни съображения.
Писала съм и преди- на практика е изключително трудно упражнението с продажба на единствено жилище, в което живееш, и закупуване на друго. Ако искаш да запазиш  квартал и продаваш тристаен и искаш двустаен, цялата галимация се обезмисля напълно. Не познавам много възрастни хора, които, живели цял живот в центъра, да искат да отидат в краен жилищен квартал, който не познават. Може да се случи, само ако децата им помогнат с продажба и местене и ако идеята е да са по-близо до тях, за да им помагат.
Виж целия пост
# 333
Само не ми говорете за Драгалевци, където още са на септични ями и при големи валежи текат лайна по улиците. Това лично го е казвал Митко Цонев лека му пръст.
Е, щом го е казал Митко Цонев, сигурно е вярно така ли? Много странно, че той живееше в Бояна, където също няма канализация при септичните ями и .....по улиците. Сигурно е искал да му е кофти.
Сигурно е вярно да Simple Smile Родителите му живеели там, баща му починал, защото линейката не могла да стигне до къщата им, че било непроходимо за нормални коли. Сигурно лъжеше в ефир за глупости знам ли ...
Факт ли е, че са на септични ями? Факт е... а дали текат фекалии при по-обилни валежи не знам, не искам и да разбирам... той го е казал не аз Simple Smile
Виж целия пост
# 334
Скрит текст:
Напротив, привърженици сме на метрото и когато ни се наложи, слизаме в центъра на града с него.

Аз нямам проблем да съм "зависима" от ММ, ние работим заедно, в един офис.

Аз с моето нешофиране никъде не ставам за живеене. Дано съм жива да видя driverless коли и в  България.

Малкия ми син от началото на 7 клас сам се придвижва до метро, училище (пеш) и т.н.
Точно в центъра не ти се налага да шофираш въобще.  Хубави офиси има колкото искаш, а и всичко друго буквално е около теб. На една ръка разстояние са всички банки, държавни учреждения, заведения, училища, детски градини, магазини, градинки, паркове и т.н.
Странно: ползвам изцяло онлайн банкиране, с НАП общуваме изцяло с електронен подпис, ИТ се намира извън центъра (до 3те кули на Литекс). Училището - АК е до нас, 1200 м. И сори, дрехи не пазарувам от България,  по-качествени и доста по-евтини са в Щатите и Великобритания.
Ходя за здраве, следя си броя на стъпките на ден с часовника.

Не сме по пиенето на алкохол, та ако ни се налага слизане в Центъра вечер, паркираме в паркинга на метрото.

И много мразя миризмата на трева /урина/повръщано по улиците.

Къде - по околовръстното и гадните улички на бизнес парка? И кога? Помежду круизите и театрите в Лондон и Ню Йорк, и работата в офиса? Simple Smile И аз ходя, но до офиса минавам по тихи зелени улици с липи и трева, а често  минавам през парка, макар да е по-дълго.
Не знам кой я обича, но около нас няма такава миризма. Не знам защо си мислиш, че цяла София освен вашия затворен комплекс е оповръщана и опикана.
За последен път ще го напиша, който иска, да разбира - в София има достатъчно тихи, зелени и приятни места в и около центъра, за който има пари. Включително и еднофамилни къщи с дворове. И не е необходимо да живее зад околовръстното, за да има тези дадености. А ако някой твърди, че може да си позволи ВСЕКИ имот в София, но най-топ е в затворен комплекс на в.з. Малинова долина, то този някой е много ненаясно с пазара на имотите в София и по тази причина заблуждава четящите. Не поставям въпроса за вероятността да лъже целенасочено, приемам, че просто не знае.
Виж целия пост
# 335
Само не ми говорете за Драгалевци, където още са на септични ями и при големи валежи текат лайна по улиците. Това лично го е казвал Митко Цонев лека му пръст.
Е, щом го е казал Митко Цонев, сигурно е вярно така ли? Много странно, че той живееше в Бояна, където също няма канализация при септичните ями и .....по улиците. Сигурно е искал да му е кофти.
Сигурно е вярно да Simple Smile Родителите му живеели там, баща му починал, защото линейката не могла да стигне до къщата им, че било непроходимо за нормални коли. Сигурно лъжеше в ефир за глупости знам ли ...
Факт ли е, че са на септични ями? Факт е... а дали текат фекалии при по-обилни валежи не знам, не искам и да разбирам... той го е казал не аз Simple Smile
Нещо май си се пообъркал....баща му живееше в Бистрица и до там не стигаше линейка....И има екологични варианти, които не позволяват на л....да текат по улиците, които по центъра обаче са си натурално там - неразводнени. Ако ще се обобщава така де....
Виж целия пост
# 336
На мен пък Резиденшъл паркът много повече ми харесва от т.нар. Център. Имам приятелка, която живее в Лозенец, близо до Милин камък и често ходя на гости, но не е уау и на метри от тях има много коли и е шумно. Да не говорим колко зле изглеждат кооперациите, входовете, тротоарите. Също - макар да харесвам зеленина и дървета отвън, когато съм в стая, не мога да понасям да има гъста корона пред прозореца, която да скрива светлината. А само като се сетя как се качваше пеша до 5-ия етаж с бебешка количка и бебе на ръце Grinning. Не че няма потенциал и в Центъра, но при сегашния му ографитен и задръстен от коли вид и при факта, че училището и ДГ са ни в Бояна/Княжево, не бих си купила нещо централно
Виж целия пост
# 337
Писала съм и преди- на практика е изключително трудно упражнението с продажба на единствено жилище, в което живееш, и закупуване на друго...
Разбира се, възрастен човек няма как да се нагърби сам. Обаче има начини - да се търси купувач, склонен да изчака известно време, преди да се изнесеш. Или да се вземе кредит за цялата сума и да се погаси след продажба на старото жилище. Нормално е децата да помагат, особено ако ще получат готови пари от размяната.
Познавам жена, отишла от Жолио Кюри в Обеля, за да помогне на децата си. Относително голям град сме, има всякакви хора. Моите родители на тази възраст (над 80) нямат особени претенции за местоживеенето си.
Poppea, на един му се ходи в центъра, друг не е стъпвал с години. Аз съм от първите, но се опитвам да разбирам и вторите.
Виж целия пост
# 338
В Драгалевци сме със септични ями, да. При дъжд по улиците тече вода, защото няма канализация. Аз за 23 години не съм видяла на някой да му прелива септичната яма и да тече нещо по улицата. А квартала го знам на изуст, като тийнове все търсехме улица, по която не сме минавали, та бих казала, че го познавам.
За съжаление не мога да си позволя имот там иначе бих се върнала с 200.
Виж целия пост
# 339
На мен пък Резиденшъл паркът много повече ми харесва от т.нар. Център. Имам приятелка, която живее в Лозенец, близо до Милин камък и често ходя на гости, но не е уау и на метри от тях има много коли и е шумно. Да не говорим колко зле изглеждат кооперациите, входовете, тротоарите. Също - макар да харесвам зеленина и дървета отвън, когато съм в стая, не мога да понасям да има гъста корона пред прозореца, която да скрива светлината. А само като се сетя как се качваше пеша до 5-ия етаж с бебешка количка и бебе на ръце Grinning. Не че няма потенциал и в Центъра, но при сегашния му ографитен и задръстен от коли вид и при факта, че училището и ДГ са ни в Бояна/Княжево, не бих си купила нещо централно

Това е добре, защото има доста повече предлагане на жилища в затоврени комплекси отвъд околовръстното, отколкото в долен Лозенец или хубавия център Simple Smile

Решенията са много прости - не си купуваш на етаж 5 без асансьор (много по-евтини от 2 и 3 етажи или в сграда с асансьор), а ако си купиш, слагаш асансьор за своя сметка, не си купуваш на шумна улица (много по-евтини от тези на тиха)- нито на Милин Камък, нито на Свети Наум (предполагам, че са близо до него) или ако е там, гледаш спалните да са към вътрешен двор. Ако имаш достатъчно пари, можеш да избегнеш всички тези недостатъци. За дърветата - лятото правят сянка, а зимата не скриват слънцето, защото са без листа. Но ако те дразнят, не си купуваш жилище с дърво пред спалнята. И си купуваш жилище с много и/или големи прозорци.
За фасадите и графитите е така, дори и нови, току-що боядисани кооперации са ографитени.  Но против това решението е да живееш в Хамбург, а не в София, защото и в Резиденшъл да си, все някога ще трябва да излезеш от оградата и да влезеш в града. Всъщност - да излезеш на гадното околовръстно, да вървиш сред шума на коли до бизнес парка и да влезеш сред хаотичните и големи сгради на офисите там. Това, ако си пеш и работиш в бизнес парка. Ако не, тогава те очакват същите улици и фасади, каквито и всеки в София, само че за да ги стигнеш, ще трябва да чакаш метрото и да ползваш ГТ. Или да се набуташ в задръстванията и да губиш по час и половина в едната посока с кола.

Има много варианти за избор, когато човек може да си позволи навсякъде в София- защото това е условието на задачата, поставена в диалога с Шарки, и решенията отговарят само на него.
Виж целия пост
# 340
Е, болшинството искат да живеят в центъра явно, но не всички. Аз лично център мразя и не понасям, достатъчно време живяхме там на квартира, за да оценя затворения комплекс до околовръстното. За мен е за предпочитане. Мисълта ми е друга - за всяко изискване си има предлагане и съответно покриване. Както за някои е неприемливо да живеят в покрайнините с оглед голямото разстояние от центъра и евентуални дупки по пътищата, така други не понасят живот в центъра. На тази тема няма смисъл да се "дрънкате", хора всякакви. Иначе, че масово искат да живеят в центъра - така е. Все пак не са всички, за да генерализираме.
Виж целия пост
# 341
Интересното в случая е, че има "мразя центъра", а в отговор на обратното "не харесвам отдалечени комплекси". В единият случай става дума за омраза... много негативни тез хора от покрайнините бре Simple Smile
Аз пък имам приятели, които се преместиха в Овча Купел и други техни приятели не обичат да им ходят на гости, защото са много далеч. Представям си ако бяха след околовръстното... не знам Simple Smile
Виж целия пост
# 342
Най-"ефектно" мирише на урина и повръщано под колоните на триъгълника на Валентините, а тревата се усеща във всички улички около Витошка.

В нашия квартал стрижат истинската трева между 8 и 10  сутринта, когато съм вече тръгнала за работа и досега и на такава трева не ми е замирисвало. По отношение на чистота на улиците: лятно време ходя на разходка боса, и не съм само аз, масово деца и други възрастни го правят. Не само няма прах и боклук по асфалта, ами и дребни камъчета.
Виж целия пост
# 343
Точно за отглеждане на деца е супер. Страхотни училища, детски градини и места за игра. Ето едно от тях.
Скрит текст:
   
Не ми изглежда много подходящо с тези камъни за малки деца. По-големи, които в кварталите играят сами - в центъра не бих посмяла да пусна. А и въздухът е по-мръсен в централната част, независимо дали са оформили градинка или не. Но може би понеже израснах в къща на оживена улица, винаги ме е привличала идеята за големите групи деца в кварталите с блокове, които свободно, без родители, тичат, играят, карат колелета Simple Smile

Скрит текст:
Интересното в случая е, че има "мразя центъра", а в отговор на обратното "не харесвам отдалечени комплекси". В единият случай става дума за омраза... много негативни тез хора от покрайнините бре Simple Smile
Просто визираш конкретен потребител Ако прочетеш цялата тема ще видиш какво значи негативност Laughing
Виж целия пост
# 344
Добре де, ама чисти улички, осветлние, окосена тревица, китни храстчета - това го има само в комплекса - извън него - погром.. А пък да живееш само зад оградата, аз лично бих психясала...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия