Дискусионна тема. Говорилник. Частно vs държавно образование.

  • 39 415
  • 855
# 210
.
Виж целия пост
# 211
Нима връщането в България прави доброто образование ненужно? А в България университети, които да предлагат такова, банално не останаха.
Доброто образование за детето ми е най-смисленото нещо , в което бих вложила парите си (след здравето, разбира се). Но не виждам бъдеще в България. Затова зададох въпроса си. Очевидно, интелигентни хора се връщат в България. Какво бъдеще виждат тук? Каква им е мотивацията да живеят тук?

EliG, ти пак ме разби с мили думи! Не, не мисля на детето си като вид инвестиция, спокойно! А, че съм от "най-неприятните" за теб отдавна съм го разбрала, но нищо не мога да направя, още не си ме осветлила с какво точно те нагрубих, но вече не се и интересувам. Не мога да се харесвам на всеки.
Виж целия пост
# 212
Нима връщането в България прави доброто образование ненужно? А в България университети, които да предлагат такова, банално не останаха.
Какво ще рече" банално не останаха", преди време ме озадачи ти  в някоя от темите пак с неразбираемата, поне за мен, употреба на тази (същата) дума в такова изречение. Вероятно имаш предвид  буквално.
Има специалности и тук, стига сме отричали всичко поголовно. Ако дъщеря ми навреме се беше ориентирала към солидна подготовка по химия и биология за МА тук, нямаше да има нищо  толкова лошо да остане и тук. Заради трудния прием с високи дипломи в Германия/Холандия чужденци оттам идват насам и учат медицина тук, та даже по форуми изразяват и задоволството си. После има опции за навън, най-тежката част щеше да е на матерния й език. Но само за един 12 клас да се подготвиш е химера. Познавам деца, доволни от обучението си в  КН и  СУ на ФМИ, от немския факултет на ТУ, от билингвалните програми на стопанския факултет на СУ.
Друг е въпросът, че има специалности, за които предлагане на качествено обучение няма, даже понякога никакво няма. Сещам се на първо четене за специалности като Логистика, Авио/Спейсинформатика, изучавани от познати деца навън.
Виж целия пост
# 213
Русалке, директно уцели настоящата професия на дъщеря ми...

Ежко, аз съм доволна от АУБГ. Дъщеря ми излезе от него с два мейджъра, единият по математика.
Виж целия пост
# 214
Русалке, директно уцели настоящата професия на дъщеря ми...

Ежко, аз съм доволна от АУБГ. Дъщеря ми излезе от него с два мейджъра, единият по математика.

Към АУБГ имам много пряк поглед. Аз съм работил там, а съпругата е с двоен мейджър оттам. COS и BUS. Сега няма много общо с това, което беше докъм 2000-ната (то кое ли има). Но да допуснем, че е изключението, което потвърждава правилото. Може би защото не се управлява и финансира от МОН?
Виж целия пост
# 215
Ученето в чужбина не е само знания, то е и допир до друга среда и култура, създаване на нови контакти и приятелства, разширяване на хоризонта на разбиранията, усъвършенстване на език, изграждане на самостоятелност, ей такива неща.
Виж целия пост
# 216
Ученето в чужбина не е само знания, то е и допир до друга среда и култура, създаване на нови контакти и приятелства, разширяване на хоризонта на разбиранията, усъвършенстване на език, изграждане на самостоятелност, ей такива неща.
Аз това не съм го отрекла, просто казвам, че и тук има варианти, макар и по-лимитирани, не бива с лека ръка съвсем всичко да отричаме. Ако съвсем нямаше опции, супер качествени деца, топ състезатели по разни науки сред тях има даже, нямаше да остават тук. Не е само до средства, никой не отрича, разбира се, важността им, но със стягане на колана, с учене и паралелна работа нещата биха се получили. Тоест изборът им да останат тук по една или друга причина си е съвсем съзнателен. Ситуацията днес позволява (не е като някога) и без да учиш навън да имаш досег до чуждата култура, да имаш възможности за усъвършенстване на езика и за създаване на контакти и приятелства (не виртуални при това),  за придобиване на смостоятелност. Само около нас, в радиус от една кооперация вляво и вдясно, без майтап, живеят трима Еразъм студенти - една испанка, един италианец, една германка. В квартала вече ги познават. А самостоятелност някои бг деца  придобиват още с излизането си от родния град  след  7 клас за по-добро  средно образование, не за висше... Да не говорим, че някои български студенти, баш в най-големите градове на Германия, Австрия, Холандия и т.н се  надушват и поддържат най-вече контакти помежду си, волно или неволно се изолират от местните.
Виж целия пост
# 217
Русалка, коментарът ми беше общ, не конкретно към твоя. Разбира се, че и тук има добри възможности. Но все пак за езика е много по-добре да си непрекъснато в среда и всички  около теб да говорят на него, а преместването от Бургас в София е различно от преместване от София в  Берлин (например), където срещаш представители на всякакви европейски нации плюс немалко не-европейски, създаваш приятелства с тях, опознаваш културата им и те твоята, ходите си на гости и т.н. И разбираш колко е голям светът и колко е малка България всъщност. За мен това е безценно.
Виж целия пост
# 218
Аз май повтарям Попеа, но да. Когато човек е млад, няма семейство и тепърва изгражда мирогледа си, трябва да пътува, да вижда и опознава чужди култури, да разбере какво е да си гражданин на света. А също и да не подценяваме, че да живееш и да се оправяш сам в чужбина чисто житейски те учи да се адаптираш, да си самостоятелен, да изградиш самочувствие, че можеш да се справиш във всяка ситуация и в крайна сметна наистина сам да контролираш живота си.
Обаче никога няма да кажа на децата си, че тук е зле и ако могат да се махат. Напротив. И наистина очаквам да се върнат. Могат да работят където искат, но не искам България (без значение колко е мръсна, неподредена, корумпирана), да им стане чужда и неразбираема. Не за друго, а защото освен криле, ти трябват и корени. Всичко, през което са минали предците ти, ти е повлияло, макар да не го осъзнаваш. Житейският опит от миналите поколения трабва да се предаде на бъдещите. Хубаво е да разбираш тази приемственост, а не да режеш корена.
Имаме много добър приятел, който от дълги години живее в щатите. Децата му не говорят български, те даже не го разбират, а го взимат на подбив като започне да ги поучава, разказвайки опита си от България. А какъв хилеж настава при опит да се обясни нещо като: уйде коня у реката. Сега са тийнейджъри и всичко им е смешно, но си мисля, че един ден много ще им липсва, че тази връзка е скъсана.

Иначе да, какво му е на ФМИ на Софийския, или АУБГ, ако ще давам пари за треторазяден (или дори второразяден) университет в чужбина, ще предпочета българските алтернативи. И силно се възхищавам на тези, които имат широко отвоерни врати пред себе си и избират да останат. Възхищава ме, че са малки, но вече толкова добре знаят какво искат, къде тежат и какво ще ги направи щастливи. Мисля си, че те вече са едно ниво над моя мироглед.
Виж целия пост
# 219
Тинкърбел, ти се ядоса/разочарова от една училищна администрация и премести детето си, приеми, че съм се разочаровала от държавната администрация и затова искам да "преместя" дъщеря си.
Скрит текст:
Мога да дам десетки конкретни примери на моето разочарование, но ще напиша 3, за да не се отплесвам прекалено:
1. СО през наш имот 2000кв.м прекарва уличка и го прави 400кв.м. След 7 години съдебни разправии осъждаме СО, след още една година СО благоволява да ни обезщети с "общински имот". След 6 месеца на вратата ми звъни ЧСИ да ме уведоми, че частно лице ме е осъдило! без да зная, че има дело срещу мен, че въпросният имот не е бил общински, а частен. Естествено трябваше да заплатя разноски по делото, разноски по чужд адвокат и разноски за ЧСИ. След повече от 5 години (при 5 годишна давност) дойде друг ЧСИ, който поиска да му се плати за същото. Естоствено трябва първо да му платиш и после да обжалваш, защото иначе не разполагаш с никакви средства, защото ЧСИ е блокирал всичките ти сметки. И най-важното, повече от 5 години СО още прехвърля съдебното ми решение и ми пише, че не може да ме включи в бюджета и за следващата година.
2. Друг наш имот в широкия център на София. Мутренските времена. Виждаме, че са започнали строителни дейности. Баща ми задава въпрос какви сте вие и какво правите в имота ми. Внушителен батко му обяснява кой е решил, че това място е идеално за него да развива бизнес там и да не пречи на строителството, защото въпросният господин много добре знае, че баща ми има деца. До ден днешен не можем да владеем мястото си както ние желаем, а трябва да сме благодарни, че получаваме 100лв (точно 100) месечен наем, защото господинът вече е доста по-силен.
3. Пред нас вече е зелена зона. Прекрасно решение. Паркирала съм си колата на разрешено място и съм отишла на служебна среща с метрото. Вечерта решавам да излеза и виждам, че колата ми я няма. През деня СО са сложили знак за инвалидно място пред колата ми и паяк я е преместил. Е толкова ли е трудно като ще слагаш знак и видиш, че има паркирала кола със стикер, да въведеш номера и в базата данни да видиш номера на телефона на собственика (попълвах го когато плащах годишния стикер) и да му пратиш смс до час, два или ден да премести колата си? Или пък ако е толкова зорно паякът да премести колата на съседното място, тъй като улицата вече е празна и места за паркиране - бол. Но, не! Колата беше на наказателен паркинг, имам акт и глоба за престой в паркинга плюс репатрирането за около 100лв.
Та личните ми разочарования са мнооого. Не зная какво родолюбие, какви корени трябва да ме задържат тук. И тук не говоря за това, че дишаме мръсен въздух или ядем боклуците на Европа.
Мисълта ми за образование в университет от топ 10 в света и завръщане в БГ е, че тук не можеш да имаш такава реализация, каквато предполага да получиш в развития свят. Нима ако си завършил молекулярна биология, атомна физика или авиоконструиране в топ университет ще предпочетеш да се върнеш в БАН, а не да отидеш например в Церн? В България можеш да следиш за качеството на киселото мляко и с образование от СУ. Какво ако мога да проектирам небостъргачи или сгради, каквито има в Сингапур и Дубай, нима някой в БГ ще инвестира в такава сграда, а и да се появи един такъв, кой точно ще спечели проектирането, този с познатите, не този с дипломите, не че дипломата ти дава опита да проектираш, какъвто можеш само с работа да натрупаш, а такава работа няма в БГ. Всъщност най-охолно живеещият ми познат в България е приятелка от детството, като и тя, и мъжът ѝ завършиха трудно 11 клас в кварталното училище, не следваха, не знаят и дума на чужд език, тя няма и ден трудов стаж, "работи красавица", има десетки "подобрения", няколко апартамента в София и на морето, скъпи коли, децата им учат в добро ЧУ. Моето учи е училище с подбор. Но 10% от всеки випуск са деца неотговарящи на критериите за подбор, но пък деца на хора, за които правилата не важат, хора с достатъчно власт и средства, които нямат скрупулите да нарушават всякакви правила, а ние очакваме те да ги създават, за да бъде държавицата ни добре. Е, какво родолюбие ми кажи?
Скрит текст:
Имам трима братовчеди извън Европа, с различно образование и различна реализация. Всеки от тях е щастлив. Децата им не говорят български и не виждам да страдат от този факт или това да пречи на реализацията им. Всъщност нямам нито един приятел или роднина, който да се е върнал в България след като е заминал. Зная, че има много такива случаи, но нямам пряк достъп до такъв човек, за да го питам какво го връща тук.
Виж целия пост
# 220
Аз имам доста познати, които се върнаха, и такива, които останаха.
Познавам и хора-идеалисти, които наистина вярват и се борят да подобрят нещо в България, и имат малки победи. Много се надявам да не се откажат в един момент, защото човек се изчерпва. Преди 6-7 години аз лично виждах развитие към добро тук, но напоследък  започвам да мисля точно обратното. Струва ми се, че положението се влошава, няма чуждестранни инвестиции, инерцията от влизането ни в ЕС се загуби, корупцията вместо да намалява се увеличава и т.н.
Имам и други познати, които се върнаха във филиали на западни фирми и използваха това като трамплин за изкачване на ръководни позиции, които щяха да са по-трудно постижими в чуждата страна. Някои се върнаха обратно, други заминаха за други държави на същите или по-високи позиции. Един познат така поживя в три страни, работейки за една и съща фирма, и накрая пак се върна в БГ, а можеше да остане във Франция.
Друг познат си отвори стоматологична клиника в България. Предполагам, че в чужбина това щеше да е много по-трудно.
Според мен дали човек ше се върне и дали ще има хляб за него в БГ, много зависи от конкретната специалност и дали има деца.
Мъжът ми имаше колега, който се върна в чужбина, защото л-вата, необходими за детето му, спряха да ги внасят в България и на системата не й пукаше.

Попеа, по-горе говорех за неголям град и не съм си формирала мнението от жълти вестници, нито пък имам намерение да си пращам детето в Москва или да подклаждам спорове за бежанците. Споделих какво би ме притеснявало, защото наблюденията ми преди и след са преки. Така или иначе за нас рибата е не в морето, ами направо в океана, така че ще видим как се развиват нещата.
Виж целия пост
# 221
Всеки има причина да се върне и извадена от контекста на неговия живот не е меродавна и обобщаваща за други. И завръщащите се в моя кръг се капсуловат в щастливата си и успешна действителност, без да се интересуват от всичко заобикалящо. Заминаващите са много повече обаче. Все хора над 40-те с професии и кариери, собствени жилища и т.н.
Да, у нас има специалности, които са конкурентноспособни, но се броят на пръстите на едната ръка. За всичко останало е по-добре второразреден университет в чужбина, отколкото НБУ или СУ. В моята област финанси това се вижда болезнено силно. Дори юристите вече започнаха да не се задоволяват само със СУ, а карат допълнителни специализации и магистратури в чужбина.
Виж целия пост
# 222
Според мен дали човек ше се върне и дали ще има хляб за него в БГ, много зависи от конкретната специалност и дали има деца.

С това съм напълно съгласна. Едва ли някой, който заминава да учи космическо инженерство или автомобилостроене си прави планове да се реализира в БГ.
Дъщеря ми учи в Германия една доста конвертируема специалност - медицина. Имаше леко замисляне дали да не учи в България, а да специализира там. Но сега с благодарност казва "Добре, че ме подкрепихте да замина за Германия". Постоянно прави сравнение с база, начин на преподаване, изискване, научен материал, работа в болниците и за съжаление сравнението не е в полза на обучението в България. Тя има приятели, които учат медицина и стоматология в България, кара стаж в българска болница, така че има добра представа.  Споменавала съм и в други дискусии - лично за нашето семейство следване на медицина в Германия е по-леко от финансова гледна точка в сравнение с такова в България. Дъщеря ми, както всички български студенти там и немалка част от германските, работят в клиниката и на практика почти се самоиздържат. Засега поемаме университетската такса (колкото тази в БГ, но с включен безплатен транспорт) и самолетните билети (да живеят нискотарифните компаниии). Скоро и тези пера може да отпаднат.

За немската система на здравеопазване няма впечатления като пациент (слава богу), но факт е , че в университетската клиника, където учи и работи, пристигат пациенти от цяла Европа, включително и такива с объркано лечение от България.

След време ако реши може да се върне в България, може да отиде в друга държава, избори колкото иска. Разбира се, след като завърши и специализацията си, защото у нас ще е трудно, да не кажа невъзможно.

И малко във връзка с предишните спорове, да вметна, че добро средно образование с възможност за успешно следване в Европа може да се постигне не само в София и не само в дискутираните две-три училища. Дъщеря ми завърши Първа ЕГ във Варна и изцяло само с поготовката по немски и природни науки от училище следва съвсем успешно вече трета година. И далеч не е изключение, разбира се. Има много успешни студенти от Кърджали, Хасково, Велинград, Стара Загора, Бургас и др. - възпитаници на местните езикови гимназии предимно.
Виж целия пост
# 223
Ясмина, много добре, че се включи, това е за Шарки, която твърдеше, че ЕГ в провинцията били зле. Аз познавам завършил ЕГ в Ловеч, ами по нищо не се различава от кое да е дете от софийските ЕГ - умно, амбициозно, 2 езика на ниво С1, учи в Германия добра специалност. Имам поглед и върху възпитанци на смолянската ЕГ,  ами само хубави неща мога да кажа за тях.
Дъждец, не знам как е в малък град, но предполагам, че на малко население концентрацията на бежанци ще се отрази много по-силно негативно, отколкото в големия град, където инциденти и с, и без бежанците стават, а и има повече възможности за контрол от полиция и служби. Иначе да, между бежанците има всякакви, за съжаление, но това не означава, че трябва да им се обърне гръб, а че трябва повече контрол и мерки за възпиране и наказание на такива прояви. От такива елементи страдат и самите бежанци, нали се сещаш какво ще му е на само младо момиче от Сирия в бежанския лагер. Да, не е моето или твоето дете, но все пак е нечие дете, нали? И никой няма гаранция, че няма да попадне в подобна ситуация. Темата е дълга и сложна, и е свързана с политика и интереси. За съжаление.
Виж целия пост
# 224
Ясмина, същото написах и аз назад, но споделено от човек на място с дете там е по-показателно. В една от изминалите години, Шарки, май и на първо, и на второ място на националния кръг по немски бяха деца от ЕГ Варна, та не е западнала, спокойно. В челната шестица май имаше още едно дете от същото училище. Ама нали и олимпиадата е на МОН , та и тя няма да е показателна за някои.
 Наблюденията ми са същите като на Ясмина,  масово деца от ЕГ в страната, забележи не от МГ, учат в Германия  инженерни специалности.  Обяснимо е те да са  повече като бройка  заради владеенето на езика, не защото са по-добри математици ( в общия случай разбираемо не са), но е достатъчен фактът, че със средно от езикова  съвсем успешно завършват тежки специалности.  Та нека не обобщаваме на база нечия единична подредба на желания, включваща ЕГ от трето място надолу,  че съответната е  залязваща като  ниво на обучение.
Е, Попея, не е твърдяла Шарки за всички езикови извън София, а само в частност за варненските и бургаските.  Обобщаващо ако ги беше подкарала, щеше да засегне неминуемо ЕГ Пловдив и да влезе в противоречие със собствената си теза за добра гимназия.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия