Криминални досиета

  • 636 416
  • 7 709
# 6 840
То точно повозване си е отнемане, да. Иначе има и кражба.
Това с отнемането е тръгнало оттам, че за да не доказват намерение за присвояване, са започнали да внасят всичко с коли само като отнемане.
До степен, че през 90-те въведоха при отнемането квалифициращи (утежняващи) признаци, някои от които логически се изключваха с отнемане, тоест с липса на намерение за присвояване, и отнесоха много критики, аз тогава май бях студентка, но така си остана. Тук специално грешката не е в НК изначално, а в инерцията на прилагането и чак после - на измененията.

Съвсем различно е да искате да се нарича непременно изнасилване нещо, което самият НК не е имал идея да го брои за такова, но пак е престъпление, само защото на някой да се нарича иначе му звучи недостойно.


______

Категорично не мисля, че някога през 20 век е имало смъртни наказания за чисто сексуални престъпления (без убийство след това или поне тежко физическо осакатяване). От 1968 насам със сигурност не е, мога да проверя и по НК от 1952, ако някой го вълнува.
Виж целия пост
# 6 841
Отвращавам се от тази ситуация, но и от използване на думата “чукане” и дете. Как се използва изобщо не ми побира ума… Не искам да обиждам никой, но в повече ми идва.
Виж целия пост
# 6 842
Отвращавам се от тази ситуация, но и от използване на думата “чукане” и дете. Как се използва изобщо не ми побира ума… Не искам да обиждам никой, но в повече ми идва.
Само го говорим, а някои го правят, ясна ти е идеята.
Виж целия пост
# 6 843
Съжалявам, че давам линк, но в момента нямам време за скрийншотове. Която от вас има ИГ, може да види.

https://www.instagram.com/p/DHlfKvJoh9T/?img_index=7&igsh=MjFycDJ4Z2Rqd2N6
Повече вярвам на него, отколкото на тях.
https://trafficnews.bg/krimi/strasti-kyuchuka-ne-sam-dokosval-zh … napadnaha-340237/
Дава подробности за случая и включва роднини на "жертвите", които явно могат да потвърдят думите му и са на негова страна. Спор за имоти - типично за роднини, в който той казва, че се е намесил(не им е роднина) и от тогава са започнали враждите.
Виж целия пост
# 6 844
Добре, чета днес че полицайката дето дала стълба, за да избяга онзи, който блъсна и уби хора е осъдена на 5г. Не че я защитавам, но как такова деяние има присъда от 5г, а педофил никаква🙄
Виж целия пост
# 6 845
Добре, чета днес че полицайката дето дала стълба, за да избяга онзи, който блъсна и уби хора е осъдена на 5г. Не че я защитавам, но как такова деяние има присъда от 5г, а педофил никаква🙄

Всичко е точно. Всичко е наред.
Магденчото вика, че законите са перфектни и съдиите са перфектни. Те са най-готините хора, прилагат съвестно законите и наказват лошите.
Няма грешка, повтарям, всичко е точно.
Joy

Разбирам. Ако не я бях употребила аз, нямаше да те отвращава.

Показва нивото ти и истинското ти отношение към такива случаи.
Виж целия пост
# 6 846
Да ви споделя какво ми мина като заглавия вече в няколко таблоида, но ме е страх да отворя да прочета, защото е прекалено близо до нас. Заглавията бяха, че по време на войната в Босна и Херцеговина богаташи от Запада са ходили на "военен туризъм" там, и е можело срещу няколко десетки хиляди платени на сръбски военни да убиват хора.
Това го имам като спомен от някакъв филм.
Виж целия пост
# 6 847
Да дадеш условна присъда на това нещо е безумие.
Съдията НЕ е дал условна присъда.

Осъден е на 4г. и 6 месеца, но се е за признал за виновен, затова съдията няма избор и е намалил присъдата с 1/3 и така става 3г. Според чл.66 от НК я изменя в условна. Съдията не е виновен, че това са законите.
Виж целия пост
# 6 848
Снощи се бях зачела из ФБ в публикация, с която издирваха изчезнали баща и син от Видин. Един коментар гласеше, че ако са прекарвали мигранти и са ги пипнали в Сърбия, директно полицията застрелва и каналджии и мигранти и ги закопават някъде по полетата.
Някои предполагаше, че са минали Дунав нелегално и без лодка. Явно съм много тъпа, защото не мога да се сетя как ще минеш Дунав така, това не е поток все пак.
Намерили са айфона на единия, ама вече година не могат да го отключат.
Виж целия пост
# 6 849
Да дадеш условна присъда на това нещо е безумие.
Съдията НЕ е дал условна присъда.

Осъден е на 4г. и 6 месеца, но се е за признал за виновен, затова съдията няма избор и е намалил присъдата с 1/3 и така става 3г. Според чл.66 от НК я изменя в условна. Съдията не е виновен, че това са законите.

Цитат
Чл. 66. (1) Koгaтo cъдът нaлaгa нaĸaзaниe лишaвaнe oт cвoбoдa дo тpи гoдини, тoй мoжe дa oтлoжи изпълнeниeтo нa нaлoжeнoтo нaĸaзaниe зa cpoĸ oт тpи дo пeт гoдини, aĸo лицeтo нe e ocъждaнo нa лишaвaнe oт cвoбoдa зa пpecтъплeниe oт oбщ xapaĸтep и aĸo cъдът нaмepи, чe зa пocтигaнe цeлитe нa нaĸaзaниeтo и пpeди вcичĸo зa пoпpaвянeтo нa ocъдeния нe e нaлoжитeлнo дa изтъpпи нaĸaзaниeтo.

https://gpk.caselaw.bg/norms/nk-66/

Ок, ето го тоя член тъп, намерих го.
Пише до три години.
Съдията викаш дал 4 години и 6 месеца.
Какво общо има тогава с тоя тъп член?
Виж целия пост
# 6 850
Дал 4.6, редуцирал я на 3 и те така.
Виж целия пост
# 6 851
Пак това е станало по преценка на съда, а не, че съдът императивно е бил длъжен да я измени в условна. Императивно е длъжен да я редуцира с 1/3 и толкоз.
Виж целия пост
# 6 852
За съжаление, не е само в закона проблемът.
Видни са редица зависимости по цялата верига, от полицията, през прокуратурата та до съда. Човешкият фактор е много важен.
Също така, юристите, чрез професионалните си организации, и парламента имат право да изискват законодателна промяна.
Подобни дела, като въпросното с детето, никога не стигат до горна инстанция, защото прокуратурата няма желание да обжалва, а жертвата няма адекватно представяне.
Ако обаче се разгледат други дела, в които има адекватно представителство на жертвата или обвиняемия, ясно се вижда, че не само в законодателството е проблемът.
Колко решения падат на по-горни инстанции? Колко падат на международно ниво? Това ясно показва или неадекватност, или зависимост.
Виж целия пост
# 6 853
Пак това е станало по преценка на съда, а не, че съдът императивно е бил длъжен да я измени в условна. Императивно е длъжен да я редуцира с 1/3 и толкоз.
Преценката се базира на законите и на съдебната практика. И влизането в затвора не е императивно.
Виж целия пост
# 6 854
По-смислено би било това дело да се проследи на няколко инстанции, но това едва ли ще стане, ако прокуратурата не се задейства, а като гледам, не проявява особена активност.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия