Запознайте се с Визикод и се консултирайте с офталмолог

  • 10 714
  • 368
# 75
Мързеливо око- има ли лечение?
Виж целия пост
# 76
Астигматизъм - освен корекция с очила има ли друго решение за проблема?
Виж целия пост
# 77
игри сред природата, по рядко пред комтютъра и телевизора
Виж целия пост
# 78
За мързеливо око, астигматизъм и дори късогледство има упражнения, които при редовно изпълнение могат да доведат до излекуване.
Виж целия пост
# 79
За съжаление не мога да отделя децата от компютрите и телефоните, но се опитвам да следвам съветите на семейния очен лекар- да не гледат телевизия, ползват телефон или лаптоп в легнало положение. И редовни профилактични прегледи.
Виж целия пост
# 80


Какви са последствията от прекомерната употреба на електронни устройства от деца?
Какво е препоръчителното време според възрастта, което могат малчуганите да прекарат пред екрана?

Вижте мнението на детския офталмолог д-р Стела Дикова във видеото.
Виж целия пост
# 81
Здравейте!
Играем на настолни игри или излизаме навън. Позволявам не повече от един час дневно игра на таблета.
Виж целия пост
# 82
Здравейте, дами!
Време е за отговори! Разделихме всички зададени въпроси по теми, за да може да намерите по-лесно своя. Simple Smile

Много от Вас се интересуват от максимално допустимото време, което децата могат да прекарват пред устройствата без това да е вредно.

Цитат
В тази връзка искам да попитам колко е максимално допустимото време за едно дете игра на компютър за деня?

Цитат
Имам и въпрос - до колко време е препоръчително да прекарва детето пред компютъра?

Цитат
Въпросът е колко време през деня и с какъв интервал за почивка е хубаво да прекарват децата на мобилните устройства?

Цитат
Обаче обича да гледа телевизия.Колко е безопасно като време да прекареа пред телевозора?

Цитат
Колко е препоръчително да се стой на телефон и на телевизор за ден, без това да навреди на очите? И има ли предпазни мерки за да се защити зрението?

Цитат
Колко е максимално допустимото време за седене пред екраните (телевизор, компютър, телефон)?

За да отговорим най-точно на въпроса, е нужно да знаем няколко неща. Първо е важна възрастта на детето - до 7-годишна възраст приключва развитието на зрителния апарат, т.е. колкото по-лимитиран е достъпът до електронни устройства, толкова по-добре за здравето на детските очи.
В тази възраст децата нямат нужда от такъв тип забавление -  достатъчно е малко време пред телевизора с някое забавно детско предаване. След 7-годишна възраст препоръчителното време за игра на електронни устройства е до 1 час на ден. Превишаването на препоръчителното време крие опасности не само от страна на зрението, но и от обездвижване, понижаване на концентрацията и способността за учене, нарушение на ритъма сън - бодърстване.
Второто важно уточнение е разстоянието, на което е разположен компютърът. Най-оптималният вариант е екранът да е разположен на 60 см. разстояние от очите. Колкото по-близо е екранът, толкова по-кратко е допустимото време за работа с него.

Поздрави,
Д-р Вероника Михайлова и екипът на Visicode

Цитат
До каква възраст е препоръчително детето изобщо да не се взира в телевизор/компютър/таблет/телефон?

До 7-годишна възраст децата нямат нужда от подобни забавления. Играта навън или с настолни игри е достатъчна да задоволи детското внимание и любопитство. След 7-годишна възраст, т.е. когато завърши развитието на зрителния апарат, е допустимо работа с компютър до 1 час на ден и малко повече на телевизор, при условие,  че екраните не са прекалено близо разположени до очите.


Поздрави,
Д-р Вероника Михайлова и екипът на Visicode
Виж целия пост
# 83
Следващата група въпроси беше за последиците от прекомерното излагане на електронни устройства.
Отговаряме и на тях.

Цитат
Какви са последиците за зрението на деца под 3 години от гледането на телевизиа. От каква възраст е безвредно и с какво времетраене?

Цитат
Здравейте! Единствено мога да го отделя от телефона или таблета (където постоянно гледа видео и играе Майнкрафт), с настолна игра. Купила съм няколко, но това ме ангажира постоянно да играя с него.   Честно казано за мен е по-добре да се занимава с телефона, но знам, че би му навредило на очите, така ли е наистина? Има ли някакъв начин да подпомогна очите му?

Заниманието с телефона и телевизора може да Ви купи малко спокойствие и много от родителите избират именно този подход. За съжаление обаче цената на това спокойствие е доста висока. Освен опасността от намалена физическа активност и развитие, намалена способност за концентрация и учене, пристрастяване към дигиталните устройства и прочие, опасността за детското зрение е също налице. Постоянното взиране в екраните на дигиталните устройства има няколко типа вредни влияния:
-   рядко мигане вследствие на концентрираното взиране в екрана, което води до накъсване на слъзния филм на окото, зачервяване и дразнеща сухота;
-   таблетите и телефоните изискват твърде малка дистанция от очите,което налага децата да фокусират на по-малко разстояние от физиологичното. Това води до конвергенция или събиране на очите и може да причини спазъм на акомодацията (състояние, при което мускулът, който отговаря за отпускането и тегленето на лещата на окото, изпада в спазъм, подобен на мускулна крампа на крака, но много по-продължителен и труден за преодоляване)
-   не на последно място е и вредният ефект на синята светлина, която се излъчва от дигиталните устройства. Тя е най-вредна вечер, когато понижава синтеза на хормона мелатонин (който има значение за съня и биологичния часовник). Синята светлина действа възбуждащо за нашата нервна система, променя биологичния ни часовник - дори да сме уморени вечер, ние не можем да заспим, тъй като нервната ни система е превъзбудена от дългото излагане на синя светлина. Високоенергийната синя светлина прониква в окото до самата ретина, където предизвиква фотохимични и фотооксидативни реакции, водещи в дългосрочен план до преждевременно развитие на макулна дегенерация – заболяване, което може да доведе до загуба на централно зрение.

Поздрави,
Д-р Вероника Михайлова и екипът на Visicode



Въпроси за вида на електронното устройство – имайте предвид, че ще има отделна тема специално за разликите в устройствата и общи препоръки за ползването им.

Цитат
Все пак обаче през определено време дето си иска да гледа филмче. Кое е най-вредно за очите от таблета, компютъра, телефона, телевизора?

Цитат
Въпросът ми е свързан с това, дали телевизорът е толкова вреден, колкото компютрите и телефоните? Едно време тях ги нямаше, но телевизори имаше и не съм чувала някой да се оплаква от тях.

Цитат
Кое по-добре, дете на 4 да гледа детски на ТВ или на телефон? Мм твърди, че ТВ бил по-щадящ вариант. Аз не съм съгласна, тъй-като самата аз съм пострадала от гледане на тв. Много по-удобно ми е да гледам видео на телефона, отколкото на тв или лаптоп. Говоря за фуллхд резолюция и в трите варианта. Телефоните ги избирам много прецизно, обръщам специално внимание на цветовете на дисплея и възможността за опции на корекцията им.

Видът на електронното устройство има решаваща роля за развитието на всякакви зрителни смущения. Поставям устройствата в две групи: първа група са таблетът, телефонът и лаптопът, тъй като с тях най-често се работи от много близко разстояние; втора група са настолният компютър и телевизорът, от които често стоим на по-голямо разстояние. Категорично най-вредни за очите са дигиталните устройства от първа група, с които се работи на много близко разстояние. Малката дистанция на работа с тях налага детето да фокусира на разстояние, много по-малко от физиологично правилното разстояние. Това води до събиране на очите или т.нар. конвергенция, както и до едно състояние, наречено спазъм на акомодацията (проявява се като късогледство в едно напълно здраво око и се преодолява много трудно), които в дългосрочен план може да доведат до конвергентно късогледство. Като допълнение, постоянното взиране в тези устройства води до рядко мигане, изсъхване на слъзния филм, зачервяване и дразнене на очите, главоболие, болки във врата и трудно фокусиране.
Работата на компютър, поставен на 60 см разстояние от лицето на ползващия го, както и телевизор, поставен на по-голямо разстояние, е най- добрият вариант да предотвратим трайни последствия за зрението.

Поздрави,
Д-р Вероника Михайлова и екипът на Visicode
Виж целия пост
# 84
Последната група е за общи офталмологични въпроси:

Цитат
Та въпроса ми е: има ли някакви упражнения, които могат да правят децата, за по-добро очно здраве или откъсването от мониторите е достатъчно?
Откъсването от мониторите и играта навън е напълно достатъчна за правилното развитие на детското зрение. В интернет пространството може да се намерят много упражнения за утвърждаване на зрението, които обаче са с недоказан задоволителен ефект и са насочени предимно към хора в юношеска и по-напреднала възраст, които работят на електронни устройства в продължение на много време и на близки дистанции.

Цитат
Искам да попитам как протича прегледът на малко дете и кога най-рано може да се заведе дете на преглед (на колко години)?
Препоръчително е профилактичните посещения при детски офталмолог да са на 1-, 3- и 6- годишна възраст. Стандартният преглед включва изследване на рефракцията  със специални рефрактометри, разработени за работа с много малки деца, изследване за скрито кривогледство,  оглед на очни дъна.

Цитат
Искам да попитам кога е най-добре да се направи първият преглед на детето , когато има фамилна обремененост, както съм аз с висок диоптър от дете.
Профилактичните прегледи е препоръчително да са на 1-,3- и 6- годишна възраст. Ако забелязвате някакви отклонения в по-ранна възраст (например кривене на едното или двете очи на детето) е необходимо без съображение на възрастта да посетите детски офталмолог.

Цитат
През какъв период от време трябва да се прави профилактичен преглед при деца?
При липса на отклонения при първичните прегледи е достатъчно веднъж на 2 години да се посещава профилактично детски офталмолог.

Цитат
Дъщеря ми е със силно късогледство и астигматизъм. Има и голяма разлика в диоптрите на двете очи. Може ли да приема Визикод?
Визикод е хранителна добавка, която допълва нормалния дневен прием на лутеин, зеаксантин, витамини А и Е, които са необходими за нормалното развитие и функциониране на зрителния апарат. Хората с късогледство са предразположени към изменения в очните дъна и Визикод е подходящ за употреба в случая, особено ако детето работи и с дигитални устройства. При късогледите хора е много важна зрителната хигиена - близката работа да е на най-малко 35 см разстояние, необходимо е осветлението да е достатъчно по сила и по възможност естествена и равномерна светлина; при продължително четене трябва да се даде възможност на очите да отпуснат акомодацията си и да гледат в безкрайност, т.е. да се чете например пред прозорец.

Цитат
Мен също ме интересува до каква степен екраните на телефони, лаптопи и таблети са вредни за очите и предпазват ли наистина очилата, които филтрират синята светлина?
За вредното влияние съм писала в първата група въпроси.
Очилата, които филтрират синята светлина, или очилата с филтър blue blocker действително предпазват очите от вредното влияние на синята светлина. Този допълнителен филтър намалява обременяването на очите при продължителна работа с дигитални устройства около 10 процента. Препоръчително е носенето на такива очила при непрекъсната работа с дигитални устройства над 5 часа на ден .

Цитат
Синът ми е с късогледство. На едното око диоптъра е - 3, на другото е - 3,25. Края на този месец ще навърши 16 г. Кога се препоръчва слагането на лещи? Нашият очен лекар не препоръчва преди да е навършил 16-17 г.
Цитат
Случайно установих, че синът ми има късогледство. Заведох го на офталмолог, по рецепта поръчахме стъкла, избрахме рамка.
Вече влиза в тийнейджърска възраст и "не се харесва с очилата". Попитахме в оптиката, от която взехме очилата - дали може да сложи лещи, но от там ни отговориха, че до 16 години е по-добре да е с очила, заради израстването. В същото време има деца, които от малки носят лещи.... Та, въпросът ми е - може ли да заменим очилата с лещи?
По отношение на слагането на контактни лещи: няма възрастово ограничение за слагането на мека контактна леща. Мека контактна леща може да се сложи във всеки момент, в който родителя или детето са готови да се грижат за хигиенните изисквания при употребата им. Има и няколко противопоказания, които трябва да се вземат предвид преди решението за ползване на меки контактни лещи - прави се задължителна консултация с офталмолог, който провежда тест на Ширмер (да се провери има ли нормална слъзна секреция или е намалена), измерва се очно налягане. При намалена слъзна секреция и сухо око, както и при повишено очно налягане и алергия към самата леща, слагането на мека контактна леща е противопоказано.  Трябва да се вземе предвид и индивидуалната чувствителност на окото на детето - ако то е прекалено чувствително на допир, на колкото и години да е, няма да му е комфортно носенето на контактни лещи. Конкретният диоптър също има значение - до + 2 диоптъра сфери при деца не е оправдано носенето на контактна леща и очила, тъй като запазената акомодация компенсира този диотър; при късогледство диоптърът няма такова ограничение.
Спазването на хигиенните изисквания е от важно значение - чисти контейнери за съхранение, слагане и сваляне на лещите с измити ръце, използване на изкуствена сълза при носене на лещите, редовна смяна на разтвора в контейнера (всеки ден). В никакъв случай при възпаление и съмнение за възпаление на окото да не се слага контактна леща - изхвърлят се и лещите, и контейнера, закупуват се нови и след излекуване напълно на възпалението може да се върнете към употреба на контактни лещи.

Цитат
Имам следния въпрос: преди две години и половина откриха късогледство 1.25 и 1.50 на единия ми син.От тогава е с очила, като препоръката беше "да е с тях предимно като гледа тв. и в училище".
Още от самото начало се чувстваше добре  "мамо, не знаех , че не виждам"...Напоследък предпочита да е от ставането сутрин, до лягането вечер , непрекъснато с очилата си.Това грешка ли е?(за този период няма промяна в диоптъра)
Вие вече имате отговора. Детето вижда и се чувства много по-добре с очилата и постоянното им носене в никакъв случай не е грешка. Това няма да доведе нито до увеличаване на диоптъра,  нито до мързеливи очи. Грешки биха били постоянната близка работа с дигитални устройства , натоварването на очите без почивка, продължително четене от разстояние, по-близко от 35 см, т.е. липса на зрителна хигиена.

Цитат
Гледам да не ползва за дълго телефона, но се е случвало да гледа по 30 мин телевизия след което се оплаква от болки в окото. Излизаме на вън за дълги разходки и игри. В тези моменти дали е удачно да слагам капки за успокоение или е прекалено малка 4г?
Не съм сигурна какво наричате „капки за успокоение“.
Да се направи един профилактичен преглед при детски офталмолог с оглед търсене на евентуален скрит диоптър, който би бил причина за субективните оплаквания след ползването на телефона и телевизора.

Цитат
Въпросът ми е за гимнастиката на очите. Бихте ли казали конкретни упражнения, които да са подходящи и за деца? Колко често е добре да се правят? В ежедневието си човек най-често гледа наблизо и рядко "пуска" поглед надалеч. Как да избегнем това?
По отношение на очните упражнения - при налична някаква патология на очедвигателния апарат на окото се провеждат очни упражнения на специален апарат - синаптофор. Говорейки за профилактични очни упражнения - след работа на близко разстояние играта навън е изключително важна (гледането в далечината отпуска акомодационния апарат на окото и подобрява зрителната острота), а пък слънцето е стимул, който подпомага нормалното развитие на светлочувствителността у детето.

Цитат
Имам въпрос към вашите специалисти - каква е вероятността децата ми да имат астигматизъм, при положение че аз имам такъв, и съответно необходими ли са още по-чести прегледи предвид това?
Профилактичните прегледи на 1-,3- и 6- годишна възраст са напълно достатъчни за откриване на вроден астигматизъм. Ако през тези периоди не е открито нищо притеснително, достатъчно е на всеки 2 години да се правят профилактични очни прегледи. Имайте предвид , че зависи дали астигматизмът е физиологичен или не , зависи и от индивидуалността на всеки организъм - някои са по-чувствителни и дори физиологичния астигматизъм (до 1 диоптър) им създава дискомфорт.

Поздрави,
Д-р Вероника Михайлова и Екипът на Visicode
Виж целия пост
# 85
Здравейте,
Синът ми имаше консултация с офталмолог, когато беше на 6м, заради мои съображения - кафяво петно на иначе зелените му очи. Тогава лекарят го обясни със засилена пигментация на ириса, но не запомних, това израства ли се или ще си остане така? Сега детето е на 2г, кога е препоръчително да го заведа на профилактичен преглед?

Мъжът ми е далтонист. Каква е вероятността и детето да има проблеми с цветовете?
Виж целия пост
# 86
Стремя се да ангажирам вниманието му с какви ли не неща, защото видео игрите са прекалено интересни за него и ако няма други занимания се стига до прекаляване.
Виж целия пост
# 87
Предлагам на детето занимания на открито, а в къщи креативни занимания като рисуване, изрязване, лепене, различни настолни игри, които не са на компютър.
Виж целия пост
# 88
Дъщеря ми е с висок диоптър, както и т.нар. "мързеливо око" (за съжаление и двата проблема са наследени от мен).
Респективно по тази причина, както и бъдещо успешно лечение, ми е крайно важно да я държа далеч от екрани и монитори. Книжките са най-голямото ми спасение - може да ме слуша да й чета с часове Simple Smile  Както и пластилина - моделира без да усети колко време е минало. Което е чудесно и се надявам в бъдеще да видим положителни резултати по отношение на зрението й Simple Smile 
Виж целия пост
# 89
Детето ми има определено време за компютъра като част от сравнително твърдия дневен режим. Не гледа когато му падне, а само вечер, след като е приключило с другите си ангажименти и интересни занимания.
Искам да попитам как да предпазим очите от вредното въздействие на екраните, освен с ограничаване на времето - например да купим ли защитни очила, капки или нещо друго? И още един въпрос - какви са симптомите на увредено от устройствата зрение?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия