Имате ли спестени пари?

  • 35 345
  • 560
# 225
Следете си фирмите строители, утре ще цъфне в търг регистър съобщение за несъстоятелност и ще изпуснете сроковете. Засега уж не са засегнати пряко, но не се знае кой ще се пробва да излезне на бързо с кеш в ръка.
Виж целия пост
# 226
Да, Магдалена, като имаш предвид, и че половината, ако не и повечето фирми, са перачници с неясни капитали на "приближени" хора.
Ще си проличи за какъв балон е ставало дума.
Затова, никакви кредити и ипотеки със заробване 20-30 г., никакво "на зелено".
Евентуално, ако му потрябва на човек и има високи доходи, пести поне 40-50% самоучастие, взима частичен за горницата и къс срок 7-10 г., и по възможност стиска задник още 2-3, макс 4 години и изплаща предсрочно.
Ипотека се взима, ако не се "усеща", остава достатъчно буфер за форсмажорни ситуации, и да не влияе на стандарта на живот. Не двамата да са на 1000-2000 лв., 40-50% да отива за разходите, и да на леБ и сол, боза и баничка с извара, дюнери и т.н., но всеки си преценява. А дойде ли дятето, бутането е гарантирано, ако не е поне три-четиристаен. Приоритети.
Виж целия пост
# 227
Затова, никакви кредити и ипотеки със заробване 20-30 г., никакво "на зелено". За зеленото - ОК, ама за кредита? Там е банка, не някаква перачница.
Евентуално, ако му потрябва на човек и има високи доходи, пести поне 40-50% самоучастие, взима частичен за горницата и къс срок 7-10 г., и по възможност стиска задник още 2-3, макс 4 години и изплаща предсрочно. А ако няма високи доходи какво прави? И докато спести 50% (+100 000 евро) пак какво прави? Свива се и мечтае как ще си поживее като стане на 50? Иначе звучи много добре и е правилна стратегия, ама не е приложима универсално.
Ипотека се взима, ако не се "усеща", остава достатъчно буфер за форсмажорни ситуации, и да не влияе на стандарта на живот. Правилно, тук съм съгласна.
Виж целия пост
# 228
Черна станция, какво за кредита?
Който иска да си робува, да изплаща, да пълни гуши на банки, мислейки си, че му правят "услуга".

Ако няма високи доходи, и не само, стои си на село, в родното място, бори се и блъска там, произвежда.

Днес ми беше удоволствие да си карам из града и околията - празно, никакъв трафик. Върнах се 15 г. назад поне.

Не казвам правилно ли е нещо или "приложимо универсално", или не, а сценарий, при който аз евентуално бих се ангажирал.
Да, свива се, но му е спокойно. Не трепери ще го съкратят ли, ще дойде ли следващият вирус или криза, ще "потръгне" ли бизнеса и т.н.

Е, с нещо и ти да си съгласна, не че има значение. Wink
Виж целия пост
# 229
Черна станция, какво за кредита?
Който иска да си робува, да изплаща, да пълни гуши на банки, мислейки си, че му правят "услуга".
Ами услуга си е - който няма как да си купи сега със свои пари, може да си позволи да си купи ползвайки услугата и да си роди и отгледа децата в свястна сред. И тази услуга си има цена. Естествено, че е по-добре да няма нужда, но не мисля, че това важи за всеки.

Ако няма високи доходи, и не само, стои си на село, в родното място, бори се и блъска там, произвежда. Според теб няма хора с недостатъчни доходи и в София??? Само "селяните" са така?

Не казвам правилно ли е нещо или "приложимо универсално", или не, а сценарий, при който аз евентуално бих се ангажирал. И аз така правя, но това не значи, че кредитите безусловно са нещо лошо. Те са инструмент и като всеки инструмент ефектът е в умението да се използва.

Да, свива се, но му е спокойно. Не трепери ще го съкратят ли, ще дойде ли следващият вирус или криза, ще "потръгне" ли бизнеса и т.н. Опонираш ми с краен вариант, при който човекът няма никакви резерви. Това аз не съм го препоръчвала. Но и не харесвам стая и хол да живее семейство с деца докато станат пълнолетни.

Е, с нещо и ти да си съгласна, не че има значение. Wink
Виж целия пост
# 230
ЧС, разбира се, че разбирам разсъжденията ти, не са грешни или неверни. На всеки животът му се стича различно.
Не важи за всеки, да. Всеки си избира житейския път. Simple Smile

Естествено, че не за "доходите". Много в провинцията даже имат повече от софиянци. Я гурбетчия роднина, я земя, ала-бала, бизнесчета.

Добре, ефектът е в умението да се ползва. Универсално правило. Много хора "превъртат" едни пари през кредити и имоти, пределно ясно ми е.
Останалите са wannabe-та софиянци.

Естествено, че стая и хол за "с дете" не е комфортно меко казано. Казал съм - тристаен за 1 дете, за две - четиристаен, ама по "старото правило" и квадратури, разпределения, за да е ок дългосрочно. Който иска.

P.S. Не мога да си представя Сирената как се бутат с 3-те деца в двустайката, освен ако не са "ъпгрейднали" междувременно.
И Free Agent (Rockstar) се оплакваше, че с 2 деца в двустайка е тясно.
Виж целия пост
# 231
Сирената търси усилено.
Не знам дали и трите деца са при тях, или само момичетата.
Има значение за стаите. Simple Smile
Виж целия пост
# 232
Сирената търси усилено.
Не знам дали и трите деца са при тях, или само момичетата.
Има значение за стаите. Simple Smile
Жива и здрава да е, поне се бори и бута, и си седи в града, не е тръгнала към "лудницата" София.
Сигурно, защото вече не е 20-25, иначе мечта за момичетата, космополитността и т.н. лудница.
Виж целия пост
# 233
Сирената търси усилено.
Не знам дали и трите деца са при тях, или само момичетата.
Има значение за стаите. Simple Smile
Жива и здрава да е, поне се бори и бута, и си седи в града, не е тръгнала към "лудницата" София.
Сигурно, защото вече не е 20-25, иначе мечта за момичетата, космополитността и т.н. лудница.
Тя търси от няколко години и се бори и бута, но само на дивана. Седи си в града, защото се беше пробвала в "лудницата", но не можа да добута и се върна от където си е.
Виж целия пост
# 234
Сирената търси усилено.
Не знам дали и трите деца са при тях, или само момичетата.
Има значение за стаите. Simple Smile
Жива и здрава да е, поне се бори и бута, и си седи в града, не е тръгнала към "лудницата" София.
Сигурно, защото вече не е 20-25, иначе мечта за момичетата, космополитността и т.н. лудница.
Вероятно 1 или 2ро поколения столичанин го изживява много тежко, понеже селяните идват и се бутат в града му..
Виж целия пост
# 235
4-то, за любопитните, щом те вълнува.
Толкова е "тежко", че не спя, да знаеш. Joy
Не гадай, не ти с удава теорията на вероятностите.
Виж целия пост
# 236
Супер, 4-то се приравнява на синя кръв за столичани.
Като гледам наистина  не те хваща сън от дерт, че селяните идват и превземат градО
Виж целия пост
# 237
Супер, 4-то се приравнява на синя кръв за столичани.  1./
Като гледам наистина  не те хваща сън от дерт, че селяните идват и превземат градО  2./
1./ Топло.
2./ Нямам против девойките.
Виж целия пост
# 238
Точно в този момент май не е късмет да си  от и в  София....общата карма се е задействала..
Виж целия пост
# 239
Точно в този момент май не е късмет да си  от и в  София....общата карма се е задействала..
Човек може да излезе от село,но селото от него никога!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия