Имате ли спестени пари?

  • 35 345
  • 560
# 330
Пестя от както съм започнала да работя. Благодарение на това успяхме да платим скъпа операция на мъжа ми, да си купим кола и къща без кредити. Разбира се и доходите на мъжа ми влизат в тези спестявания.
Той е с много широки пръсти и аз съм счетоводство и икономист у дома.
Примерно аз си купувам предимно дрехи втора употреба,  така или иначе не се побирам в анориксичните китайски дрехи,на така си купувам датски и италиански, които не можеш да кажеш че не са нови. Обувки имам малко, класически цветове - черно, кафяво и бяло (само едни любими червени) кожени, които не са мръднали вече дълго време.
Храна пазаруваме само със списък веднъж на месец и половина средно, лятото правя много зимнина, почти всички сладко е домашно, чайовете си правя сама, подправки като джоджен, мащерка, целина, магданоз, копър, чубрица си гледам сама.
На сина ми пазарувам дрехи и обувки само есен преди училище и пролетта, преди лятото.
На ресторант ходим, в нашия град всеки ресторант има обедно меню, което е доста богато, прясно и доста прилично. За около 15-20лв се храним трима. Един път месечно ходим до областен град за по специална вечеря.
Лятото не използваме климатик, къщата е ъглова и поддържа 25°, зимата отопление на дърва ни излиза около 700лв за около 8 месеца, от които 6 са активна зима.

Wow. Това вече ми звучи доста сериозна концепция за спестяване! Аз за себе си съм далеч от подобен подход ..
Виж целия пост
# 331
Доня.....карай го по-полека, няма да векуваме на този свят, веднъж се живее. Интересно ми стана как пазарувате средно веднъж на месец и половина? А нещата, които бързо се развалят? Или пък се изяждат, свършват бързо?
Виж целия пост
# 332
Явно имат двор и купуват само базови неща.
Виж целия пост
# 333
Доня.....карай го по-полека, няма да векуваме на този свят, веднъж се живее. Интересно ми стана как пазарувате средно веднъж на месец и половина? А нещата, които бързо се развалят? Или пък се изяждат, свършват бързо?

Имам два хладилника , огромен фризер и маза. Дори хляб замразяваме и като го размразя е като нов. Плодове правя на компоти, сладка, нектари, горски плодове замразявам.
Може би по-често купувам плодове и зеленчуци сега, преди да са станали нашите. Основно пазарувам сезонно, зимата например не купувам домати и краставици, сега няма да си купя грозде.
Иначе имам слабост - хубави маркови парфюми и грим. Но пък това не са неща които купувам често. И отивам в безмитен магазин и пазарувам пълна кошница.
Не е до векуване, не е и до липса на финанси, имам маркови дрехи с етикети, които седят във вакуумни торби, трябва или да ги продам, или раздам. Просто с времето разбрах, че много не ме прави щастлива, така или иначе си имам любими дрехи, които нося постоянно. Като им свърши живота, купувам нови. Но със сегашния си акъл, няма да дам 70лв за блуза, като мога да дам и 7лв.
Преди 10г, мъжът ми претърпя инцидент, загубихме абсолютно всичко - къща в САЩ почти изплатена, спестявания, трябваше да платим 150хил.долара лечение, при това неуспешно. Та ако не бяха моите малки спестявания, да му направим операция в България, сега щеше да е в инвалидна количка. И понеже видях как колелото се върти, днес имаш, утре нямаш си промених приоритетите. Нито ще стана по млада, нито по здрава, на 40г съм и трябва да се застраховам.
Виж целия пост
# 334
Пестя от както съм започнала да работя. Благодарение на това успяхме да платим скъпа операция на мъжа ми, да си купим кола и къща без кредити. Разбира се и доходите на мъжа ми влизат в тези спестявания.
Той е с много широки пръсти и аз съм счетоводство и икономист у дома.
Примерно аз си купувам предимно дрехи втора употреба,  така или иначе не се побирам в анориксичните китайски дрехи,на така си купувам датски и италиански, които не можеш да кажеш че не са нови. Обувки имам малко, класически цветове - черно, кафяво и бяло (само едни любими червени) кожени, които не са мръднали вече дълго време.
Храна пазаруваме само със списък веднъж на месец и половина средно, лятото правя много зимнина, почти всички сладко е домашно, чайовете си правя сама, подправки като джоджен, мащерка, целина, магданоз, копър, чубрица си гледам сама.
На сина ми пазарувам дрехи и обувки само есен преди училище и пролетта, преди лятото.
На ресторант ходим, в нашия град всеки ресторант има обедно меню, което е доста богато, прясно и доста прилично. За около 15-20лв се храним трима. Един път месечно ходим до областен град за по специална вечеря.
Лятото не използваме климатик, къщата е ъглова и поддържа 25°, зимата отопление на дърва ни излиза около 700лв за около 8 месеца, от които 6 са активна зима.
8мес със 9куб дърва е абсурдно.6мес активна зима освен ако не седите на студено,при това,че лятото къщата вие хладна, какво остава за зимата?
Виж целия пост
# 335
Пестя от както съм започнала да работя. Благодарение на това успяхме да платим скъпа операция на мъжа ми, да си купим кола и къща без кредити. Разбира се и доходите на мъжа ми влизат в тези спестявания.
Той е с много широки пръсти и аз съм счетоводство и икономист у дома.
Примерно аз си купувам предимно дрехи втора употреба,  така или иначе не се побирам в анориксичните китайски дрехи,на така си купувам датски и италиански, които не можеш да кажеш че не са нови. Обувки имам малко, класически цветове - черно, кафяво и бяло (само едни любими червени) кожени, които не са мръднали вече дълго време.
Храна пазаруваме само със списък веднъж на месец и половина средно, лятото правя много зимнина, почти всички сладко е домашно, чайовете си правя сама, подправки като джоджен, мащерка, целина, магданоз, копър, чубрица си гледам сама.
На сина ми пазарувам дрехи и обувки само есен преди училище и пролетта, преди лятото.
На ресторант ходим, в нашия град всеки ресторант има обедно меню, което е доста богато, прясно и доста прилично. За около 15-20лв се храним трима. Един път месечно ходим до областен град за по специална вечеря.
Лятото не използваме климатик, къщата е ъглова и поддържа 25°, зимата отопление на дърва ни излиза около 700лв за около 8 месеца, от които 6 са активна зима.
8мес със 9куб дърва е абсурдно.6мес активна зима освен ако не седите на студено,при това,че лятото къщата вие хладна, какво остава за зимата?

Броя от септември до април, като есента и пролетта се пуска отопление само сутрин и вечер, защото през деня е топло. Къщата е на един етаж и се отоплява само с камина, а у нас е толкова топло, че гостите молят зимата да отваряме прозорци. Юго-изток изложение, изолация, хубава дограма и цялата къща върху маза много влияят. Аз не съм си крила разпределението , слагала съм снимки тук, за хора които не вярват, а много съфорумки са ми станали лични приятели и са идвали на гости.
Виж целия пост
# 336
Явно имат двор и купуват само базови неща.
Привет. Simple Smile
Практичната DeVa. Wink

Много симпатична ми стана Доня Дафина. За първи път я засичам из форума.

Доня, много колоритен живот си имала и претърпявала, изживявала, прeборила, преминала.
Поздравявам те за куража и мисленето. Simple Smile Hands Plus1
Не всеки успява да се вдигне след кататарзиси, кризистни периоди в живота и семейството, като цяло.
Много ми хареса как си "преоткрила" важните неща в живота и го споделяш публично.
Точно така - материалното не е важно, акцентът трябва да е другаде.
Все още си доста млада.
Случайно ако си в България, и ако те интересува, мога да съм полезен със "застраховането".
Пиши ми на лично, ако желаеш, имам конкретно предложение, точно за хора като теб. Simple Smile
Виж целия пост
# 337
Изобщо не е абсурдно 8 месеца с девет кубика дърва. Ние купуваме по 10 кубика, около 2 или малко повече ни остават всяка година, за 7 месеца, от октомври до април.
Виж целия пост
# 338
Браво, Доня! Поздравления!
И да обясняваш, повечето ще търсят за какво да се хванат и да оспорват.
Малко хора умеят да пестят, така че да не им се нарушава комфорта. Затова отхвърлят по начало възможността и не вярват.
Вчера имахме разговор с колежката, изобщо не пробвах да я убеждавам, че за жилище миже да се пести от заплата, тя иронизираше друга колежка, която го прави.
Виж целия пост
# 339
Може да се пести за жилище стига да не живееш под наем. Иначе не виждам смисъл да не се премине към ипотека.
Виж целия пост
# 340
След моя горчив опит с жилище на кредит, вече купувам само ако имам в брой. Много мои приятели на по 30г се заробиха с 20 годишни ипотечни кредити, кола на кредит, почивка на кредит, живот на кредит. Така живеят в САЩ и си сърбат попарата. Моя мъж, направи 1 грешна стъпка и едва оцеля и тогава загубихме всичко, почти напълно изплатено. И той имаше много добре платена работа, дори за американския стандарт.
За това казвам, че колелото се върти, какво става, ако човек се разболее, загуби доходи, ето сега както се предвижда криза? Колко хора сега изнемогват да си плащат кредитите?
Нямам дори и дебитна карта, още по малко кредитна.
Виж целия пост
# 341
Никак не ми се вижда по-добре да си под наем и да се разболееш, да изгубиш доходи и т.н. Ако живееш при родители - те ще те издържат, ако трябва и с пенсиите си, ок. Но не всеки е навит да живее така.
Виж целия пост
# 342
Да, ако не си под наем.
Иначе е по-добре да се тегли кредит, вместо да се налива в бездънна каца - наем.
Доня, кредитна карта и аз нямам, но дебитна да, заплата как получаваш?
Освен това плащам с нея онлайн, също и в магазини с ПОС терминал.
Виж целия пост
# 343
Да, ако не си под наем.
Иначе е по-добре да се тегли кредит, вместо да се налива в бездънна каца - наем.
Доня, кредитна карта и аз нямам, но дебитна да, заплата как получаваш?
Освен това плащам с нея онлайн, също и в магазини с ПОС терминал.
Заплатата са ми я изплащали също в кеш лично, в краен случай по банков път, отивам в банката и тегля. Всяка транзакция от банкомат е поне 2лв хвърлени на вятъра. И въобще като не виждам парите си физически реални, никак не мога да си направя сметка.
Едно е да не можеш да си платиш квартира, друго да ти почука частен съдия, тогава всичко може да ти вземат, и четката за зъби.
Виж целия пост
# 344
Хареса ми практичността на Доня.Но аз нямам село,нито мъжът ми.Живеем в София  в блок,а не къща.Не мога да правя зимнина,защото излиза толкова ако го купиш от магазина.Сложи ток,продукти от магазина,вода не излиза на сметка.Благородно завиждам на хора,които могат да си направят зимнина собствено производство и да спестят.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия