Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 621
  • 758
# 105
Предвид създалата се ситуация в момента, на сайта на МВР са публикували бланка - декларация, в която да посочиш реален настоящ адрес, за да можеш да преминаваш през КПП.
Това ще свърши работа на момичето, за да си прибере багажа.
Виж целия пост
# 106
Реален настоящ адрес се доказва с удостоверение от общината, то иначе всеки ще си напише каквото иска.
Виж целия пост
# 107
В бланката, която гледах аз пише "в момента пребивавам", което е добре, не се нуждае от регистрация - те и не препоръчват в момента да се ходи до общината де. Пък като не намерят някого на адреса на пребиваване, имат му ЕГНто сверено с това в ЛК, все някога ще го намерят, ако им е много необходим.
Виж целия пост
# 108
Бланката не е, за да те търсят, а дали изобщо да те пуснат. Като не можеш да докажеш адрес или месторабота, те преценяват дали да те пуснат или не.
Виж целия пост
# 109
Не разбирам защо е този спор.
https://www.mvr.bg/press/%D0%B0%D0%BA%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0 … D0%BE%D0%B2%D0%B5
Виж целия пост
# 110
https://profit.bg/imoti/airbnb-nastanyava-bezplatno-meditsinski- … tnitsi-v-italiya/

Ето това са благородни наемодатели с големи сърца !
Виж целия пост
# 111
А защо смяташ, че тук няма да има такива наемодатели?

А за големите си сърца знаеш ли какво ще получат в България? Ще трябва да платят данък печалба/ДОД или какъвто е там данъкът. Знаеш ли защо в България хранителни магазини, ресторанти и т.н. не даряват продукти, а ги бракуват и предават за унищожаване? Защото трябва да платят ДДС върху стойността на дарените стоки.  И като говорим за големи количества, разбира се, че не желаят да търпят допълнителни загуби в размер на 20% ДДС.
Щото ни е такава държавата.
Виж целия пост
# 112
Според вас ще паднат ли цените на жилищата и наемите? Вчера гледах сайт за обяви и ми направи впечатление, че всичко, което се продава беше в строеж или панел, но аз бях задала търсене на тухла, ЕПК. Преди 2 месеца имаше повече избор.
Виж целия пост
# 113
Не знам честно казано.
Ако последва криза и хората масово останат без работа, може и да има отлив към провинцията, където много хора имат жилища и ако са безработни, то поне наем няма да плащат. В същото време е логично, че животът в столицата ще почне да се възстановява с по-бърз темп от този в по-малките градове...
Виж целия пост
# 114
Крайно време е да паднат - 285 000 лв за Банишора и 1300 лв наем за тристаен в Женския пазар за мен не е сериозно.
Виж целия пост
# 115
Знаеш ли защо в България хранителни магазини, ресторанти и т.н. не даряват продукти, а ги бракуват и предават за унищожаване? Защото трябва да платят ДДС върху стойността на дарените стоки.  И като говорим за големи количества, разбира се, че не желаят да търпят допълнителни загуби в размер на 20% ДДС.
Бракуват, защото са ползвали данъчен кредит!?!
Ако не е ползван такъв, то няма начисления.

Брак(без ддс) е въз осова на изтекъл срок.
И кога този брак се признава за разход?

заповядайте:
- Кога се дължи ДДС за храна с изтекъл срок >
https://trud.bg/%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%B4%D1% … 1%81%D1%80%D0%BE/
- Дарение> Третиране по ЗДДС на дарение на стоки
https://zakonnik.bg/document/view/qanda/158706/308802

ПП Дали да се даряват стоки с изтекъл срок?- или да не се ползва данъчен кредит за евентуалните дарения.
Виж целия пост
# 116
Мразя всичко, свързано с ДДС, данъчен кредит и т.н. Не го разбирам това и не искам да го разучавам.
Но имам слонска памет и съм гледала репортажи по телевизиите за това защо магазини, вериги, ресторанти, заведения не даряват храни в срок на годност за старчески домове/детски заведения/хранителната банка. Причината било ДДС-то, което дължат върху дарението. Защото по-изгодно им излизало да бракуват храната, отколкото да я дарят.

Ако наемодател с голямо сърце, който не е фирма, а обикновен гражданин с 1-2 апартамента в биенби-то настани без пари нуждаещи се медицински работници през платформата, все трябва да си плати данък - патентен ли го измислиха да бъде, не съм следила точно. Ако наемател иска да вземе талон за зона, му искат договор за наем и проверявали служебно дали наемодателят плаща данък и върху каква сума. Ако договорът е фиктивен, примерно за 1 лв. на месец, правят данъчна проверка и изчисляват дължимия данък върху средния наем за сходни имоти в същия район. Ако на наемодател с голямо сърце, който пусне някого безплатно през платформата, му направят проверка от НАП и му начислят данъци върху неполучени доходи, единственият начин да се оправи с НАП, е да си наеме данъчен адвокат, да му плати и да чака съдебно решение с неясен резултат. Това би могло да съкруши което и да е голямо сърце.

Мразя ДДС-то от десетилетия, заради ненавистния ми въпрос в магазини/във фирми - с фактура или без фактура, с ДДС или без ДДС. Побеснявам просто. С времето разбрах какво означава този въпрос - Ще крием ли оборот или няма да стане?

П.С. Обикновен гражданин съм, не съм фирма, и ме вълнува единствено това да знам колко тотал трябва да платя за нещо. Не да ми въртят и сучат, че ако е с фактура, трябва да начислят ДДС, т.е. ще ми струва 20% по-скъпо, пък ако е само с хвърчаща квитанция - печеля 20% по-евтино нещото, а те не отчитат този оборот. Наистина ми е писнало.

Ако ви се случи да пазарувате рано сутрин в Лидъл на Раковска, обърнете внимание колко хора с вид на обикновени работещи/служители си купуват закуска/обяд с фактура на името на фирма. Да, фактура за 2 кроасана, 1 айрян и 2 вафли примерно. Сори, ама не мога да приема това като разходи за дейност.
Виж целия пост
# 117
Народът тъй и не се научи, че крайната цена, която чува, е с включен ДДС. Винаги е включен! Фактурите за фирмите правят разбивка на тази крайна цена, за да може да се върне (евентуално) ДДСто.
Имаше тук потребител, дето се бяха опитали да го шантажират от някаква агенция. Плаща комисионна и пита за платежен документ. А, то с платежен документ било 20% отгоре заради ДДС.
Не им се връзвайте на такива. Най-високата цена винаги е за краен потребител.
Има едни други клиенти пък, които са го научили това, ама не са го донаучили, и питат дали като е без фактура, ще им свалим  ДДСто, да им излезе по-евтино. На всички търпеливо им обяснявам, че не, няма да стане, защото крайни клиенти така, а фирми онака, винаги се плаща тази цена, пък който е с фирма - да представя фактура за връщане на ДДС. Ама си се пробват хората, мое па да мине номера.
Виж целия пост
# 118
Имаше тук потребител, дето се бяха опитали да го шантажират от някаква агенция.. Плаща комисионна и пита за платежен документ. А, то с платежен документ било 20% отгоре заради ДДС.
Агенциите в повечето случаи ( да не казвам винаги ) обявяват 3% ( дори и утвърдените големи на пазара ) ако поискаш документ тогава те уведомяват че ще начислят ДДС -> 3,6 %
Ако купуваш жилище 100 000 лв. - 3 % - 3000 лв. 3,6 % 3600 лв. Колко хора не биха си спестили тези 600 лв. вместо да ги дават на държавата. Още повече, че с тях или без тях агенциите не носят никаква отговорност за въпросната сделка.

Признавам си и като наемател и като наемодател съм си спестявала ДДС-то към брокер.

В задаващата се криза все повече ми се струва че ще го чуваме това пробване.

Мандаринка и мен този данък ми "боде" очите
Виж целия пост
# 119
Ха, аз не се сещам за случай през годините, когато брокер при отдаване под наем (ние сме наемодатели) да ни е давал каквато и да е бележка, дори хвърчаща, за 1/2 наем комисионна. Никога, ползвали сме сигурно 10-ина пъти поне. Никаквичък документ, никога.
То и какъв документ може да ти даде един човек - мъж или жена, който ти води наемател и се стига до капариране или подписване на договор. Договор за наем, едни такива елементарни, сигурно свалени от нет-а, винаги си носят, ама да издадат документ за комисионната - йок! Слагат си парите в джоба и Адио, Рио!

Casual, то в София 100 хил. при продажба си е цената на панелна гарсониера тотал щета в краен панелен комплекс, та в повечето случаи цената е повече. Поне така беше точно преди вируса, сега чакаме да видим накъде ще тръгнат нещата.

И да отбележа, че обясненията "с фактура- с ДДС, без фактура, с квитанция - без ДДС" не съм си го измислила аз. Така казват от разните фирми - като попитам за разликата. И действително - цената без фактура е с 20% по-ниска.
Но пък аз съм си тъпо и упорито - държа си на правилата, и ме гледат като извънземно. Това за стоките.

Като е за услуга и няма фактура, няма фискален бон, а само квитанция от кочан, дето сигурно са по 5 за левче, ясно е, че фирмата нито отчита оборот, нито плаща ДДС, нито възстановява нещо.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия