Въпрос по БЕЛ у теб възниква, мигом знаещ тук откликва - бързо, точно обяснява и така те улеснява

  • 58 152
  • 748
# 420
Малко на прима виста:

1. Горите щяха да бъдат много тихи само ако ги огласяха птиците, които пеят.
2. Крила имат само тия, на които сърцето им иска да лети.
3. А докато е в катакомбите, поне знам къде се намира и се надявам.
4. Той свали бялата пластмасова капачка, хвана намиращия се там предмет, увит с найлон, и го измъкна.
5. Когато е очевидно, че мечтите ти са недостижими, не сменяй мечтите си, а подхода си.

1. Горите щяха да бъдат много тихи, само ако ги огласяха птиците, които пеят.

След "тихи" трябва да има запетая.

В третото изречение и аз смятам, че няма запетая пред "и се надявам".
Виж целия пост
# 421
Не трябва да има запетая пред "и" в това изречение.

Едит: Не трябва да има запетая пред "само ако", тъй като пред съюза "ако" стои уточняващата дума "само". Изключение се прави тогава, когато запетаята е след част, въведена със "само ако". Например: Само ако дойдеш при мен, ще бъда много щастлив.
Виж целия пост
# 422
А докато е в катакомбите, поне знам къде се намира ,и се надявам.
пред и трябва ли да има

Според мен - не, но дано се включи още някой.
Има запетая, която отделя подчиненото изречение в състава на сложното смесено.

От учебник по български език за 7.клас:
Скрит текст:

Подчиненото изречение къде се намира трябва да има знак за край.

Останалите примери на labrex са верни.
Виж целия пост
# 423
sise_to,
Изречението без "поне знам къде се намира"
А докато е в катакомбите и се надявам.
Не трябва запетая.
А аз да питам - кое е вярното:
Виж целия пост
# 424
г
Виж целия пост
# 425
Или недовиждам, или в последните два реда няма грешка?
Виж целия пост
# 426
В и Г.
Виж целия пост
# 427
Точно, В и Г.
Или реинвестиция не е официално приета дума, но се използва, не знам. Реинвестиране има Simple Smile
Г е даден за верен отговор.
Виж целия пост
# 428
аз си мислех, че се пише ре-инвестиция, но след вашите коментари се разколебах. Simple Smile
Виж целия пост
# 429
В и Г
Виж целия пост
# 430
Пак някой не е доогледал нещо, думата "инвестиция" си я има в правописния речник, не виждам защо реинвестиция да няма? Пък и те питат за правописни грешки.

аз си мислех, че се пише ре-инвестиция, но след вашите коментари се разколебах. Simple Smile

Предполагам от англ. е взета думата, там е reinvestment, не би трябвало да се пише разделно.
Виж целия пост
# 431
Ре- то си е така.
Да не би да смятат встъпителен като грешка, но то си има и встъпателен.

Само един ред ли трябва да е верният отговор от условието, lorenca?
Виж целия пост
# 432
h.d., да, само един ред - така е посочено в началото на задачата за всички въпроси. Вероятно по погрешка са оставени два правилни отговора в тази задача.
Благодаря ви много Hug Чудехме се кое не е наред с В.

Имам и още една подобна задачка. Подозирам тук е заради речника от 2012, а задачата е отпреди това.
С кой от изразите е правилно да се допълни изречението
......... разделили бащиния имот:
а/ Двата му сина
б/ Двамата му сина
в/ Двата му синове
г/ Двамата му синове
 
https://kaksepishe.com/sina-sinove/
На мен си ми звучи с б/.
Виж целия пост
# 433
Според Павлина след числителни бройни и двете форми могат да се употребяват, като препоръчителна била "синове", а до 2012 г. - само "сина" е била правилната. Зависи какво са им казали в училище - б или г. Simple Smile Иначе, и на мен ми звучи "двамата му сина", ама то е защото съм учила преди 2012.
Виж целия пост
# 434
Общественик или общественичка се казва за жена?
Изобщо кое е правилно за професиите журналист, преводач, историк, отнасящи се до жени?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия