Какъв процент от доходите си спестявате с цел пасивни доходи?

  • 32 191
  • 740
# 120
Аз също не посещавам наемателите всеки месец да проверявам имота. Като наемател не са ме проверявали никога също. Много е неудобно и за двете страни. Смятам, че ако има проблеми, те ще започнат с неплащане на наем и сметки или оплаквания от съседите за среднощни купони.
Виж целия пост
# 121
Пак теории, теории, без връзка с практиката Simple Smile

пс - противно на всеобщото схващане, че наемодателството е лек живот, като най-тежката част е да вземеш наема на ръка или да го прехвърлиш от една сметка в друга, реалността е съвсем различна. В темата за наемите един потребител-наемодател цветно е описал как са минали последните му три дни Simple Smile
Виж целия пост
# 122
Знам от първа ръка какви строги договори за наем имат в Лондон. И не само това, а за да ти дадат изобщо да наемеш жилище те проучват като за влизане в БКП, имаш си и досие. И в договора наред с другото го има и това с ежемесечната проверка.

Това е друго. И ние бяхме наематели 7г. извън Бг, проверките и изискванията са на съвсем друго ниво и то за да влезеш в съвсем гол апартамент. Без кухня, без лампи дори. Голи стени без ключове за лампи дори, нищо, освен тоалетна чиния и мивка в банята. По 3-4 наема сме плащали депозит и сме представяли какви ли не документи - трудови договори, кредитни извлечения и т.н. Но посещения никога не сме имали.
Виж целия пост
# 123
Аз също не посещавам наемателите всеки месец да проверявам имота. Като наемател не са ме проверявали никога също. Много е неудобно и за двете страни. Смятам, че ако има проблеми, те ще започнат с неплащане на наем и сметки или оплаквания от съседите за среднощни купони.
Ето едни сметки, които издават липсата на опит в тази област.
Виж целия пост
# 124
Аз също не посещавам наемателите всеки месец да проверявам имота. Като наемател не са ме проверявали никога също. Много е неудобно и за двете страни. Смятам, че ако има проблеми, те ще започнат с неплащане на наем и сметки или оплаквания от съседите за среднощни купони.
Ето едни сметки, които издават липсата на опит в тази област.

Simple Smile Абсолютно.
Виж целия пост
# 125
Знам от първа ръка какви строги договори за наем имат в Лондон. И не само това, а за да ти дадат изобщо да наемеш жилище те проучват като за влизане в БКП, имаш си и досие. И в договора наред с другото го има и това с ежемесечната проверка.
Никога никъде в никоя квартира в Лондон за 13 години живот там хазяин не е идвал да проверява жилището си.

Темата ме заинтригува и чета.
Виж целия пост
# 126
Ми не знам, договорът е съвсем пресен, още не е изсъхнало мастилото.
Виж целия пост
# 127
Ми не знам, договорът е съвсем пресен, още не е изсъхнало мастилото.
То в договора  го пише, но никога не са го проверявали. Идват веднъж месечно да си вземат наема и често дори и не влизат вътре, а в коридора си получават чека/ парите.
Виж целия пост
# 128
Имам приятел, за когото писах, че е в Англия от 6 години, преди това беше в Испания.
Сега го питах, не му идват на проверки в жилището. В къща живеят.
Не препоръчвам на никого, но за мен не е ОК да ходя на проверки.
Виж целия пост
# 129
Тук, където съм аз пък, специално има клауза как наемодателят изрично НЯМА право да влиза за регулярни проверки. При пожар и наводнение - да, вкл. ако наемателят в този момент отсъства.

По мое лично мнение, отдаването на имот под наем по начало не е пасивен доход. Когато е новопостроен и новообзаведен апартамент с нови уреди, на практика си е почти пасивен, както го описва ЛъкиХепи, но при апартамент на 15-30 и повече години, все нещо ще се скапе. В България обаче повечето са от втория вид, което прави дохода поне малко "активен". В сравнение с работа от 8 до 5, естествено, отнема някой и друг работен ден месечно, т.е. пак доста по-малко.
Виж целия пост
# 130
И на мен ми стана интересна темата и се зачетох. 5 години съм наемател в Испания, досега не сме сменяли жилище. Апартаментът е нает през агенция, наемът се плаща по банкова сметка на собственичката. Нито ми пише в договора, нито някой си е правил устата да ни посещава. И то веднъж месечно! Първото, което ми казаха от агенцията, когато взех ключовете, беше да си сменя патрона за моя сигурност...
В момента мои близки отдават имот под наем, пак в Испания. Два пъти се наложи да се видят с наемателя по въпроси, свързани с имота, направиха срещите навън.
Виж целия пост
# 131
Колкото повече време вложиш в подбора на правилните наематели, толкова по-малко време ще влагаш в притеснения за жилището след това. Има и доза късмет, разбира се, но е важно и какви наематели искаш да намериш и да предложиш жилище с локация, обзавеждане и цена, каквато ще привлекат хората, които търсиш. Аз не се притеснявам за моят избор на наематели. Досега е бил само правилен. Това, че нещо се е случило на някой наемодател, не означава, че всички наематели са ужасни и трябва да ги следиш.

Аз също не посещавам наемателите всеки месец да проверявам имота. Като наемател не са ме проверявали никога също. Много е неудобно и за двете страни. Смятам, че ако има проблеми, те ще започнат с неплащане на наем и сметки или оплаквания от съседите за среднощни купони.
Ето едни сметки, които издават липсата на опит в тази област.
Виж целия пост
# 132
Всъщност, говорейки за доходи и доходност, София все още е сред европейските столици с висока рентабилност при отдаването под наем. Изследванията, които четох за други страни, сравняват обикн. съотношението м/у покупна цена на кв.м. и наем на кв.м., като се сравняват обикн. 4 вида жилищни имоти - апарт. докъм 30кв.м., такива докъм 50-60 и такива над 80, ккато и къщи / етажи от къщи. За Германия има подобна статистика за повечето градове с над 150-200к души.

Наблюденията ми за България не са така конкретни и се опират на примери от познати и роднини, т.е. 10-15 апартамента от различен клас и площ. По моя груба преценка, 5% доходност/възвращаемост на годишна база за София не е невъзможно. Говоря за апартамент, който купуваш днес на пазарна цена и утре започваш да отдаваш, най-общо казано. Сравнено с други градове, хич не е лошо.

Приемам поправки, ако впечатленията ми не са точни, разбира се. Все пак при такава възвращаемост обаче се връщаме на първоначалната тема, спомената под малко по-различна форма от Милинка, че трябва вложеният капитал да е значителен, за да се издържаш само от това. Ясно, че зависи от хобита, лайфстайл, здравословно състояние и начин на живот, брой на членовете в семейството (евентуално и възрастни родители) и още куп неща, но все пак живот със стандарт над средното става доста сложен при такава годишна възвращаемост и изисква висок първоначален капитал плюс немалко познания как да го вложиш (може и в нещо различно от имоти).
Виж целия пост
# 133
Теоретичната постановка е чудесна. Предвид масата гастролиращи, практическата реализация се разминава сериозно с нея. В България все още няма изградена традиция на живеене под наем и съответно културата на взаимоотношенията наемател-наемодател е в процес на изграждане. Като добавим и нищожната законодателна уредба по въпроса, шансът да се доверя, че подбраните наематели са правилни и да не следя състоянието на имота си е минус хиляда.
Виж целия пост
# 134
Скрит текст:
у бре - ти 6 хилки ли изяждаш на месец?
Аз от тия ще инвестирам поне 2/3 ти ако ги зимах.

Лично аз съм инвестирала всичките си пари както и детските и ги ползвам за да печеля повече пари. Изкарвам по малко като потрябват само.

Виж какво съм писала - ако имаш тези 6 хилки, с 3 ще живееш и 3 можеш да спестяваш. Писах, че може да спестяваш 50%, ако вземаш толкова. Но ако вземаш само 3 не става това със заделяне на 50%.

Никога няма да инвестирам всичко, винаги имам нещо силно ликвидно, макар да не носи доход. Обикновено не е добре да вадиш от инвестираното когато се наложи. Вади се в подходящ момент. Затова малко кеш си е задължително.

Моите инвестиции са силно ликвидни. На тоя етап поне. И при положение, че живея от тях и това им е предназначението няма как да не вадя от тях.

Иначе нямаш право да си посещаваш наемателите освен ако те не те поканят поради някаква причина. Или разбира се има наводнение, пожар или др неотложен проблем.
Интересено че още някои си ходят до наемателите да си получат наема, а не ползват банкови преводи
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия