Какъв процент от доходите си спестявате с цел пасивни доходи?

  • 32 191
  • 740
# 585
Скрит текст:
От миналия век - Първата световна война, Световната икономическа криза, Втора световна война, разпадане на бретънудската валутна състема и последвалата я световна петролна и икономическа криза. Ипотечната криза от 2008 година. Това са само световните кризи, без да броим локалните. Винаги при тях бедните са ставали по-бедни, а тези които се мислят за играчи за изгаряли. При 5 сериозни кризи, вероятността за 6та е неизбежна. А при кризите и недай си боже катаклизъм има как да се защитиш ако си достатъчно далновиден
Пансът да спечелиш от тотото (пиша го за да не си помислиш че съм го копирала от интернет) е елементрен за смятане според теорията на вероятностите. За да излезне първочо число шансът е 6 към 49, за да излезне второто (махаме вече изтегленото първо) е 5 към 48. Тези две топки, заедно с другите четири ги умножаваме и излиза някъде към едно към 15млн (смятам на ум) за шестица. Ако си пуснал цял фиш от три колонки с различни числа, шансът ти е 1 към 5млн. Каква е вероятността да изтеглиш два попа поред от пълно тесте карти? 4/52х3/51. Или 12 към 2000 или около половин процент... Всякакви вероятности могат да се сметнат ако имаш нужните изходни данни.
И затова ти казвам, че при следващата криза изгарят дребните играчи - като всеки път...

изгарят НЕадаптивните. Ако си находчив и деен можеш да намериш начин да печелиш при всякакви сътресения. И много хора го направиха. Ако с "дребни играчи" визираш бачкаторите, дето могат едно нещо и като ги спрат от работата оставят без идеи, без доходи, без нищо.... Или глупаците, които се хвърлят на фондовата борса и се скъсват от правене на глупости понеже толкова им е акъла, като преди това са взели и заем за трейдинг...
При това положение съм съгласна, че тия изгарят. Но това далеч не са всички хора. До човек си е.
Виж целия пост
# 586
Абе, аз помня Виденовата зима и тя ми стига да имам едно наум. Не да се панирам, ама все пак да търся диверсификация, макар и не от най-доходния вид. Потенциалната опасност са емигрантите за момента, могат да променят много. От глобалното затопляне идва суша, от там глад, и тълпи бежанци.
Виж целия пост
# 587
Тъй като става въпрос и за борсова търговия - вижте какво почна да се търгува миналата седмица за първи път в човешката история. И тогава не катаклизъм, ами апокалипсис предвещавам близките 200 години...
Виж целия пост
# 588
Тъй като става въпрос и за борсова търговия - вижте какво почна да се търгува миналата седмица за първи път в човешката история. И тогава не катаклизъм, ами апокалипсис предвещавам близките 200 години...

какво?
Виж целия пост
# 589
Водата винаги е била безценен ресурс и се търгува отдавна, просто на фондовата борса е от миналата седмица.
Новите реалности са такива.
Виж целия пост
# 590
Не ви разбирам спора честно казано. Става дума за избора къде да вложиш парите си и при какво ниво на риск каква доходност би могъл да постигнеш. Катаклизми, сътресения и апокалипсиси са way beyond the point, защото сигурността на земята до степен, в която който има земя, ще има какво да яде, са буквално апокалиптипчни и силно невероятни сценарии. Дори след WW2, относително бързо се възстановяват производства, търговията също, отделно не вс страни са били еднакво засегнати. Войната е пример за една истинска хуманитарна катастрофа и дори тогава не всеки е обработвал земя. Останалите икономически и финансови кризи са напълно несравними и изискват познания, четене и различни стъпки, за да предпазиш това, което имаш. Напълно несравними са тези стъпки обаче с това да обработваш земя, за да имаш храна, защото всичко друго се е разпаднало.

Изобщо, не виждам как е възможно да обединяваме двете тематики.

Разбира се, че бидейки актив с физическо покритие, земята е нискорискова инвестиция. Въпросът обаче беше и за доходност, а пък при обработваемите земи в България,тя не е особено висока. Изключвам наследените такива, от които нещо си капе и си стоят.
Виж целия пост
# 591
То първо няма милиони български пенсионери по селата, второ, аз и по селата не съм виждала толкова самозадоволяващи се пенсионери, че нищо да не купуват, а всичко да си произвеждат или пък да произвеждат толкова много, че да продават излишното и парите да са достатъчни за разходите по производството и всичките им останали разходи за живот. Само сметни за един скромен живот колко храна купуваш за година и виж дали можеш да произведеш с малки инвестиции и мотиката от баба гарантирано поне 2-3 пъти по толкова, че да компенсира слабата реколта от определен продукт, унищоженото от природните сили и пр., и да остане някой лев за разходи и това, което не можеш да си произведеш. За мащабно производство се изисква техника - за обработка на земята, за придвижване, за прибиране на реколтата, за гледане на животните, плюс площи по-големи от средностатистическия селски двор, поради което е изнесено извън него, стопански помещения за съхранение на продукцията, собствен водоизточник и пр., и пр.
Виж целия пост
# 592
Водата винаги е била безценен ресурс и се търгува отдавна, просто на фондовата борса е от миналата седмица.
Новите реалности са такива.

нормално беше да се стигне и до тук.
А ето статистика от най-големите банки, манипулатори на пазарите, как са се облажили от ентусиасти лузъри

https://www.reuters.com/article/us-usa-banks-breakingviews-idUSK … OjYGajZqA_FbbkP5Q
Виж целия пост
# 593
То първо няма милиони български пенсионери по селата, второ, аз и по селата не съм виждала толкова самозадоволяващи се пенсионери, че нищо да не купуват, а всичко да си произвеждат или пък да произвеждат толкова много, че да продават излишното и парите да са достатъчни за разходите по производството и всичките им останали разходи за живот. Само сметни за един скромен живот колко храна купуваш за година и виж дали можеш да произведеш с малки инвестиции и мотиката от баба гарантирано поне 2-3 пъти по толкова, че да компенсира слабата реколта от определен продукт, унищоженото от природните сили и пр., и да остане някой лев за разходи и това, което не можеш да си произведеш. За мащабно производство се изисква техника - за обработка на земята, за придвижване, за прибиране на реколтата, за гледане на животните, плюс площи по-големи от средностатистическия селски двор, поради което е изнесено извън него, стопански помещения за съхранение на продукцията, собствен водоизточник и пр., и пр.

Пълни глупости говориш. Явно не познаваш живота по селата. Аз имам реален пример от живота си - майка ми - изхранваше 5 човека години наред (като през цялото време работеше на пълен работен ден и земеделието и беше след работа и уикендите) с продукцията от двете си ръце и мотиката като единствена техника. Пенсията на пенсионерите отива за ток, вода, отопление и лекарства. Евентуално хлебец и кисело млекце. Това че си купуваме кво ли не от супера не значи, че не можем да се изхранваме от собствено производство. Че и по-качествена еко храна ще ядем. Градските хора не вярват, но да идат малко па с очите си да видят за кво става дума.
Виж целия пост
# 594


Разбира се, че бидейки актив с физическо покритие, земята е нискорискова инвестиция. Въпросът обаче беше и за доходност, а пък при обработваемите земи в България,тя не е особено висока. Изключвам наследените такива, от които нещо си капе и си стоят.
В момента доходността ми е 4-5% спрямо сегашната цена и 10-12% спрямо покупната цена преди 5 години.  И това без да си мърдаш пръста. На всичко отгоре рентата е освободена от данък и ти се смята за доход.
А спрямо цените на същата обработваема земя по света, България има доста да догонва.
От криптото май само Биткойн се доближава до съшността на земята и златото - изчерпаем е. На другите нямам особено доворие. А пък на валутите изобщо.
А по повод спорът с Тангра - аз лично затова пиша, ограмотявам се, гледам накъде духа вятъра Trollface
Виж целия пост
# 595
Тъй като става въпрос и за борсова търговия - вижте какво почна да се търгува миналата седмица за първи път в човешката история. И тогава не катаклизъм, ами апокалипсис предвещавам близките 200 години...

Айде сега да помислим позитивно и да си кажем за колко време светът се е възстановявал от тези катаклизми?

Аз също мисля, че катаклизмът те удря само ако не си подготвен да те удари и имаш нереални очаквания.

Катаклизъм предвещавам на оптимистите, които:
- четат модните тенденции и слагат пари във финансови пирамиди и непроверени фондове,
- ползват препоръки на приятел,
- не четат дребния шрифт на банките,
- очакват в инстаграм да намерят съвети,
- мислят, че ако бай Иван е спечелил милиони от Биткойн то непременно ще се случи и на тях
- ползват непроверени брокери ....
- верват, че всичко, което лети се яде
- слагат си всички пари в банка и спестяват за старини като дядо ми и баба ми
- слагат яйцата в една кошница
- мързи ги да четат
- теглят кредити, за да ги вложат в биткойн
..... ще ме заболи ръката ако продължавам, ама масово са такива.

Като тегля чертата се чудя как да я изчисля тази вероятност, май ще дойде доста голяма.

и трето - аз също се замислих за инвестиция във вода и ако не беше ETF сигурно щях да прочета повече за това.

За апокалипсис е ясно - който е чел Талеб и Черният лебед знае. Също така знае как да действа, за да се пази от това.
Виж целия пост
# 596
На всичко отгоре рентата е освободена от данък и ти се смята за доход.

Това е огромен плюс според мен - не просто, защото доходът е нетен, а защото не се подава ДД и не се набива човек в ничии очи. Хем са бели доходи, явни и доказуеми, хем не ги развяваш като знаме.
Виж целия пост
# 597
iddi, какво те смущава в ETF-и те? Стана ми интересно.
Виж целия пост
# 598
Водата винаги е била безценен ресурс и се търгува отдавна, просто на фондовата борса е от миналата седмица.
Новите реалности са такива.
Това вече е притеснително. Hushed
Виж целия пост
# 599
iddi, какво те смущава в ETF-и те? Стана ми интересно.

Нищо засега. Добре са си, просто станаха твърде много и твърде популярни. Това ме смущава.

второ: предпочитам сама да инвестирам и да нося отговорност за собствените си пари

и трето - много хубава статия на Стойчо Недев по въпроса, имаше и още един пост, който е страхотен, но не мога да го намеря в момента:

https://www.vivainvest.eu/fondove-etf-bonds/?fbclid=IwAR1qfmpjT2 … PbTsPv-WF696ybvBc
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия