НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I

  • 46 612
  • 468
# 255
Аз знам,че сигурно ме хваща.Дори видях че е публикувано като промяна в новият КСО-че от 01.01 2007г,стават 315 дена.Но няма никъде като указ че хваща такива дето са в заварено положение-така,че ако не се напише някъде,виждам как след Нова Година ще стават олелии на много места. #Cussing out
Виж целия пост
# 256
След много дълга пауза аз отново се включвам. Вече като мама на бебче на месец и половина Simple Smile
Тъй като моят болничен за бременност и раждане изтича на 23.12.2006 въпросът за "завареното положение " много силно ме вълнува.
Още в края на август обаче забелязях, че доста от майките се дразнят от това, че изобщо обсъждаме тази тема. Особено афектирано се изказваха майките от Сдружението.
Дори и сега забелязвам, че от време на време някоя майка повдига въпроса, но никой не и обръща внимание.
Затова предлагам на всички майки в това положение и разбира се на всички останали, които желаят да ни подкрепят, да отворим нова тема, специално по този въпрос. За съжаление не мога да разбера как се пуска нова тема, така че имам нужда от помощ.
Там можем да обсъдим проблема и да предприемем конкретни действия. Тъй като аз през тези два месеца, през които не се включвах във форума проучих доста нещата, направих много консултации. Обсъждала съм въпроса и знам, че ние имаме право от 01.01.2007 да се възползваме от новия размер на болничния за бременност и раждане.
Проучила съм и възможностите да дадем по-голяма гласност на проблема. Но трябва да се организираме и да действаме бързо.

Искам да се обърна към майките от Сдружението и най-вече тези, които се притесняват от нашата реакция и мислят че прекаляваме и нямаме основание да търсим каквито и да е права в случая, защото нямаме такива. Първо, искам да ви кажа, че аз, а предполагам и останалите майки, съм много благодарна и високо оценявам това, което направихте. Вярно е, че аз не съм участвала с вас във протестите ви. Никой по никакъв начин не умаловажавам усилията и постиженията ви.
Второто, което бих желала да ви уверя е, че никой няма да използва името и авторитета на Сдружението. Тъй като вие ясно показахте, че не сте съгласни с нашата позиция, няма никакъв проблем в това, ние изрично да се дистанцираме от Сдружението при публичните си изяви, ако това е вашето желание. Но мисля, че имаме право да се защитим, ако се чувстваме ощетени.
Когато раждах, с мен в реанимация лежаха още 5 жени. От тях 4 ще получаваме обезщетение в размер на 135 дни, а две ще получават 315 дни. Това не може да е редно. Родили сме на една дата, а от 01.01.2007 ще получаваме различен размер на обезщетението!

Моля някой да ми помогнем да пуснем новата тема и се надявам майките в "заварено" положение да се включват активно.

Това е засега от мен. Приятен ден на всички.
Виж целия пост
# 257
След много дълга пауза аз отново се включвам. Вече като мама на бебче на месец и половина Simple Smile
Тъй като моят болничен за бременност и раждане изтича на 23.12.2006 въпросът за "завареното положение " много силно ме вълнува.
Още в края на август обаче забелязях, че доста от майките се дразнят от това, че изобщо обсъждаме тази тема. Особено афектирано се изказваха майките от Сдружението.
Дори и сега забелязвам, че от време на време някоя майка повдига въпроса, но никой не и обръща внимание.
Затова предлагам на всички майки в това положение и разбира се на всички останали, които желаят да ни подкрепят, да отворим нова тема, специално по този въпрос. За съжаление не мога да разбера как се пуска нова тема, така че имам нужда от помощ.
Там можем да обсъдим проблема и да предприемем конкретни действия. Тъй като аз през тези два месеца, през които не се включвах във форума проучих доста нещата, направих много консултации. Обсъждала съм въпроса и знам, че ние имаме право от 01.01.2007 да се възползваме от новия размер на болничния за бременност и раждане.
Проучила съм и възможностите да дадем по-голяма гласност на проблема. Но трябва да се организираме и да действаме бързо.

Искам да се обърна към майките от Сдружението и най-вече тези, които се притесняват от нашата реакция и мислят че прекаляваме и нямаме основание да търсим каквито и да е права в случая, защото нямаме такива. Първо, искам да ви кажа, че аз, а предполагам и останалите майки, съм много благодарна и високо оценявам това, което направихте. Вярно е, че аз не съм участвала с вас във протестите ви. Никой по никакъв начин не умаловажавам усилията и постиженията ви.
Второто, което бих желала да ви уверя е, че никой няма да използва името и авторитета на Сдружението. Тъй като вие ясно показахте, че не сте съгласни с нашата позиция, няма никакъв проблем в това, ние изрично да се дистанцираме от Сдружението при публичните си изяви, ако това е вашето желание. Но мисля, че имаме право да се защитим, ако се чувстваме ощетени.
Когато раждах, с мен в реанимация лежаха още 5 жени. От тях 4 ще получаваме обезщетение в размер на 135 дни, а две ще получават 315 дни. Това не може да е редно. Родили сме на една дата, а от 01.01.2007 ще получаваме различен размер на обезщетението!

Моля някой да ми помогнем да пуснем новата тема и се надявам майките в "заварено" положение да се включват активно.

Това е засега от мен. Приятен ден на всички.

Здравей , Зина Ст,
аз също съм от майките, които са в губещата позиция и не разбирам защо трябва да се примиря.На няколко пъти се опитах да сформирам група, но бях освиркана...Аз също не знам как да започна нова тема, но съм с тебе...Имам доста приятелки , които са в същото положение и биха подкрепили подобна инициатива..
Виж целия пост
# 258
След много дълга пауза аз отново се включвам. Вече като мама на бебче на месец и половина Simple Smile
Тъй като моят болничен за бременност и раждане изтича на 23.12.2006 въпросът за "завареното положение " много силно ме вълнува.
Още в края на август обаче забелязях, че доста от майките се дразнят от това, че изобщо обсъждаме тази тема. Особено афектирано се изказваха майките от Сдружението.
Дори и сега забелязвам, че от време на време някоя майка повдига въпроса, но никой не и обръща внимание.
Затова предлагам на всички майки в това положение и разбира се на всички останали, които желаят да ни подкрепят, да отворим нова тема, специално по този въпрос. За съжаление не мога да разбера как се пуска нова тема, така че имам нужда от помощ.
Там можем да обсъдим проблема и да предприемем конкретни действия. Тъй като аз през тези два месеца, през които не се включвах във форума проучих доста нещата, направих много консултации. Обсъждала съм въпроса и знам, че ние имаме право от 01.01.2007 да се възползваме от новия размер на болничния за бременност и раждане.
Проучила съм и възможностите да дадем по-голяма гласност на проблема. Но трябва да се организираме и да действаме бързо.

Искам да се обърна към майките от Сдружението и най-вече тези, които се притесняват от нашата реакция и мислят че прекаляваме и нямаме основание да търсим каквито и да е права в случая, защото нямаме такива. Първо, искам да ви кажа, че аз, а предполагам и останалите майки, съм много благодарна и високо оценявам това, което направихте. Вярно е, че аз не съм участвала с вас във протестите ви. Никой по никакъв начин не умаловажавам усилията и постиженията ви.
Второто, което бих желала да ви уверя е, че никой няма да използва името и авторитета на Сдружението. Тъй като вие ясно показахте, че не сте съгласни с нашата позиция, няма никакъв проблем в това, ние изрично да се дистанцираме от Сдружението при публичните си изяви, ако това е вашето желание. Но мисля, че имаме право да се защитим, ако се чувстваме ощетени.
Когато раждах, с мен в реанимация лежаха още 5 жени. От тях 4 ще получаваме обезщетение в размер на 135 дни, а две ще получават 315 дни. Това не може да е редно. Родили сме на една дата, а от 01.01.2007 ще получаваме различен размер на обезщетението!

Моля някой да ми помогнем да пуснем новата тема и се надявам майките в "заварено" положение да се включват активно.

Това е засега от мен. Приятен ден на всички.

Здравей , Зина Ст,
аз също съм от майките, които са в губещата позиция и не разбирам защо трябва да се примиря.На няколко пъти се опитах да сформирам група, но бях освиркана...Аз също не знам как да започна нова тема, но съм с тебе...Имам доста приятелки , които са в същото положение и биха подкрепили подобна инициатива..


за мен също не е редно едни майки да ползват 135 дни обезщетение а други 315 дни, разлката е огромна. излиза че едните са по-майки от други, а също и децата са по-деца от другите.
Виж целия пост
# 259
Видях как се прави нова тема- на адрес:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=138491.new#new
всеки, който смята че не е редно едни майки да ползват 135 дни, а други 315 при все че и на едните, и на другите дечицата не са навършили 9 месеца към  1.1.2004 , нека ни подкрепят и заедно да решим как да действаме!
Виж целия пост
# 260
Здравейте!
Имам един въпрос (може и да е задаван вече, но нямам време да чета).
90% от брутна или 90% от нетната заплата ще ми изплащат в продължение на 9 месеца?
Виж целия пост
# 261
Здравейте!
Имам един въпрос (може и да е задаван вече, но нямам време да чета).
90% от брутна или 90% от нетната заплата ще ми изплащат в продължение на 9 месеца?
от брутната
Виж целия пост
# 262
Здравейте!
Имам един въпрос (може и да е задаван вече, но нямам време да чета).
90% от брутна или 90% от нетната заплата ще ми изплащат в продължение на 9 месеца?
от брутната
90% от брутната или нетната - която е по-малка Peace
Виж целия пост
# 263
Аз съм доста неинформирана относно тези данъчни облекчения,защото нямам деца.Но явно те ще се отнасят и до мен,тъй като и двамата с мъжа ми работим на постоянни трудови договори.Та аз трябва да родя(термина ми е )на 27.11.06г.Кога по принцип трябва да мога да го ползвам това данъчно облекчение тази година или следващата.И каква е процедурата за възвръщането на парите(нали за това става въпрос?)?Много ви благодаря за отговорите и дано не съм объркала мястото за пускане на въпроса ми!
Виж целия пост
# 264
И моя въпрос е подобен...аз съм в майчинство, мъжа ми си има фирма как ползваме данъчното облекчение за детето ни? По телевизията казаха, че единия родител се възползва само, това работещия ли е в случая, т.е. мъжа ми  и как точно става всичко newsm78
Виж целия пост
# 265
Аз съм доста неинформирана относно тези данъчни облекчения,защото нямам деца.Но явно те ще се отнасят и до мен,тъй като и двамата с мъжа ми работим на постоянни трудови договори.Та аз трябва да родя(термина ми е )на 27.11.06г.Кога по принцип трябва да мога да го ползвам това данъчно облекчение тази година или следващата.И каква е процедурата за възвръщането на парите(нали за това става въпрос?)?Много ви благодаря за отговорите и дано не съм объркала мястото за пускане на въпроса ми!

Ще вмъкна и следващия въпрос, който е подобен :

И моя въпрос е подобен...аз съм в майчинство, мъжа ми си има фирма как ползваме данъчното облекчение за детето ни? По телевизията казаха, че единия родител се възползва само, това работещия ли е в случая, т.е. мъжа ми  и как точно става всичко newsm78

Данъчното облекчение се ползва от единия от родителите, като се подаде годишна декларация по ЗОДФЛ до 15 април на 2007 г. / за 2006 г. /. Намалява се данъчната основа с определена, фиксирана от закона сума и върху получения резултат се начислява годишния данък, определен по подоходната таблица. Най-добре е, ако и двамата родители имат облагаеми доходи за годината да се изчисли и за двамата и да се види, при кой сумата за връщане ще е по-голяма.
Виж целия пост
# 266
И моя въпрос е подобен...аз съм в майчинство, мъжа ми си има фирма как ползваме данъчното облекчение за детето ни? По телевизията казаха, че единия родител се възползва само, това работещия ли е в случая, т.е. мъжа ми  и как точно става всичко newsm78

Ако фирмата на мъжът ти плаща патент не може да ползва облекчението. Ползва го само ако е на договор за управление или е ЕТ с непатентна дейност и се облага с годишен ДОДФЛ
Виж целия пост
# 267
Здравейте на всички, рових се из форума, но неможах да намеря или съм пропуснала подобен на моя проблем. Бременна съм в 16 г.с. От средата на август започнах работа и две седмици след това разбрах, че съм бременна (5-6 г.с.) Броблема ми е в това, че съм в изпитателен срок, който съвпада с дните, около които трябва да излизам в майчинство. Тъй като бременноста ми не е от най-леките, че може да се наложи да излезна по-рано. Притеснявам се, че няма да мога да събера необходимите 6м. и въобще дали ще ме оставят на работа ( нали по време на изпитателен договор могат да те махнат без причина и предизвестие) Преди това съм работила на граждански договори, които са за по 5 работни дни в месеца и доколкото разбрах няма да ми ги признаят. Много ми е притеснено. Поразпитах тук там, но никой неможа да ми даде отговор.
Благодаря предварително на всички.     
Виж целия пост
# 268
Аз съм доста неинформирана относно тези данъчни облекчения,защото нямам деца.Но явно те ще се отнасят и до мен,тъй като и двамата с мъжа ми работим на постоянни трудови договори.Та аз трябва да родя(термина ми е )на 27.11.06г.Кога по принцип трябва да мога да го ползвам това данъчно облекчение тази година или следващата.И каква е процедурата за възвръщането на парите(нали за това става въпрос?)?Много ви благодаря за отговорите и дано не съм объркала мястото за пускане на въпроса ми!

Данъчното облекчение можете да ползвате още тази година. Миналата година, трябваше всеки сам да подава данъчна декларация. От тази година обаче, работещите на трудов договор могат да ползват данъчните облекчения и чрез работодателя си. Единият родител попълва декларация, с която заявява, че няма да ползва облекчението. Другият родител представя тази декларация на работодателя си и той му връща данъка, когато прави годишното изравняване на ДОД.

Добре е да видите кой от вас има по-висока годишна данъчна основа, тъй като в повечето случаи, на него ще му се възстанови по-голяма сума. Още повече, че вие сте в болничен за бременност и раждане и вероятно ( зависи от заплатата ви, но в повечето случаи е така ) ще имате върнат данък в края на годината поради самия болничен.
Виж целия пост
# 269
Здравейте на всички, рових се из форума, но неможах да намеря или съм пропуснала подобен на моя проблем. Бременна съм в 16 г.с. От средата на август започнах работа и две седмици след това разбрах, че съм бременна (5-6 г.с.) Броблема ми е в това, че съм в изпитателен срок, който съвпада с дните, около които трябва да излизам в майчинство. Тъй като бременноста ми не е от най-леките, че може да се наложи да излезна по-рано. Притеснявам се, че няма да мога да събера необходимите 6м. и въобще дали ще ме оставят на работа ( нали по време на изпитателен договор могат да те махнат без причина и предизвестие) Преди това съм работила на граждански договори, които са за по 5 работни дни в месеца и доколкото разбрах няма да ми ги признаят. Много ми е притеснено. Поразпитах тук там, но никой неможа да ми даде отговор.
Благодаря предварително на всички.     

Здравейте. Малко съм объркана, тъй като изпитателния срок не може да е по-дълъг от 6 месеца. Т.е. ако вие сте започнала работа в 3-та г.с. няма как изпитателния ви срок да изтича по същото време, по което започва болничния ви за бременност и раждане. Но това не е толкова важно.

По принцип болничните също са осигурителен стаж, така че излизането ви в болнични, не ви лишава от правото ви да получавате обезщетение за бременност и раждане. Нямате проблем да получавате и обезщетение за временна неработоспособност, но ще го получавате от момента, в който натрупате 6 месеца осигурителен стаж.
Ще ви дам пример. Ако сте започнала работа на 15-ти Август, тогава вие можете да излезете в болничен още утре, но той няма да ви се заплаща. Право на обезщетение ще получите на 15-ти февруари.

Проблем имате само ако работодателя реши да прекрати договора ви, което има право да направи, докато сте в изпитателен срок. Най-добре е да поговорите с него. Имайте предвид, че дори и да сте в изпитателен срок, договорът ви не може да бъде прекратен, докато сте в болничен. Т.е. ако от днес излезете в болничен за задържане и сте в такъв болничен до момента, в който започва болничния ви а бременност и раждане, тогава работодателят ви не може да пракрати договора, докато не изтека 315-те дни забременност и раждане. Съгласно КТ болничните прекъсват срока на изпитване обаче. Така че в момента, в който този болничен свърши, договорът ви може да бъде прекратен, тъй като нямате право на защитата, която ползват майките с деца до 6-годишна възраст.

Освен това, ако обмисляте такъв вариант ( да излезете в болнични от сега ), ви съветвам да се допитате до счетоводител, който да пресметне какво обезщетение ще ползвате. За да не се окаже, че ще получавате минимално обезщетение.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия