НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I

  • 46 612
  • 468
# 285
ЗДРАВЕЙТЕ, ИМАМ ЕДИН ВЪПРОС И СЕ НАДЯВАМ ДА МИ ОТГОВОРИТЕ ,МНОГО СЕ ИЗВИНЯВАМ АКО СЪМ ОБЪРКАЛА ФОРУМА. БРЕМЕННА СЪМ В 9 МЕСЕЦ~ТЕРМИНА МИ Е НА 19 НОЕМВРИ~РАЗБРАХ ЧЕ ФИРМАТА КОЯТО РАБОТЯ Е В ПЕРИОД НА ЛИКВИДАЦИЯ И ДО ЕДИН МЕСЕЦ ЩЕ СЕ ЛИКВИДИРА. ЗНАМ ЧЕ ЗАКОНА В ТАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ЗАЩИТАВА БРЕМЕНИТЕ, ВЪПРОСА МИ Е АКО СЕ ЛИКВИДИРА КОЛКО МАЙЧИНСТВО ЩЕ ВЗИМАМ ПРЕЗ ВЪПРОСНИТЕ 9 МЕСЕЦА /ИМАМ ПРЕДВИД БОЛНИЧНИТЕ/ И РАЗБИРА СЕ ИМАМ ЛИ ПРАВО НА НЯКАКВО ОБЕЩЕТЕНИЕ
.. привет .. от 01.01.2007г всички обезщетения /вкл. и за майчинство/ ще се изплащат директно от НОИ .. без "намесата" на работодателя ... така че   bouquet .. и мисли за бебчо
Виж целия пост
# 286
Във връзка с това имам друг въпрос:
В момента съм на трудов договор и ме осигуряват на 160 лв. Ако освен него имам и граждански договор с друга фирма и там ме осигуряват на повече пари, да речем 300 лв., колко майчински ще получавам? Осигуровките по гражданския договор ще ощетят ли другия работодател?
.. това го питаш за 3-ти път .. отговора все още е същия  Tired

Не го питам за 3-ти път!!! Досега питах само за осигуряването на 160 лв. Чети по-внимателно преди да се заяждаш  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 287
Здравейте!  Simple Smile  Четох, четох и не видях отговор на моята чуденка.
На 27 октомври ми свърши болничния за бременност и раждане и счетоводителката ме "застреля" с въпроса: "Сега, като ти приключи болничния, откъде ще си получаваш майчинството?!"   ooooh!
На трудов договор съм, имам достатъчно дълъг стаж, няма никакви особености моя случай. Но некомпетентността на нашето счети ме изуми.  #Crazy  Честно казано очаквах тя да ми каже какво да правя оттук нататък.
Та ви моля за съвет какво се очаква от мен да направя - какви документи и къде трябва да подавам?  Thinking
Предварително ви благодаря!  Hug
Виж целия пост
# 288
Здравейте!  Simple Smile  Четох, четох и не видях отговор на моята чуденка.
На 27 октомври ми свърши болничния за бременност и раждане и счетоводителката ме "застреля" с въпроса: "Сега, като ти приключи болничния, откъде ще си получаваш майчинството?!"   ooooh!

Засега ВСЕ ОЩЕ е от работодателят - поне до края на годината, така, че счетито ви да си "стяга опинците" и да прави това, което трябва - изчислява ти за м.октомври,колк майчинство ще получаваш и до края на тодината - ноември и декември ще ти тегли месечно с инкасо 160 лв Peace
Виж целия пост
# 289
Благодаря, The Sun!   bouquet
Утре ще я подхвана нашата счетка, да си проучва нещата.
Приятна вечер!  Hug
Виж целия пост
# 290
Мили майчета,
По повод разискваното отнемане на майчинство при записване на детето на детска ясла - ето указанията на НАП.
Аз не мога да разбера как може да се приравнява изоставянето на деца в домове и записването на детска ясла.
Това е абсурдно! smile3513
С § 4 се прави и друга промяна в текста на ал. 4 на чл. 53, съгласно която паричното обезщетение при отглеждане на малко дете не се изплаща при настаняване на детето в детско заведение, без оглед на това дали заведението е на пълна държавна издръжка или не. С отпадане на израза “на пълна държавна издръжка” в разпоредбата на чл. 53, ал. 4 от КСО тя се привежда в съответствие с разпоредбата на чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда.
Виж целия пост
# 291
Моля аз помощ, защото съвсем се обърках. В момента съм в болничен 135 дни за бременност и раждане. Родих на 18 септември и на фиша си за октомври имам удръжки за ДОД, ДОО, ПКБ, УПФ и здравна вноска.
Отделно имам:
- облагаема сума по чл. 38 от ЗДФЛ /сумата е цялата заплата/;
- облагаема сума по ЗОВ за сметка на осигуреното лице/сумата е цялата заплата/;
- облагаема сума с ДОО за сметка ан осигуреното лице/сумата е цялата заплата/.

Въпроса ми е трябва ли, при положение, че съм в болничен да имам изобщо такива удръжки и не би ли трябвало облагаемите суми да са 0 лева?

Приятен ден на всички!   bouquet
Виж целия пост
# 292
Да не би да не си занесла болничния от родилния дом в счетоводството?
Виж целия пост
# 293
Моля аз помощ, защото съвсем се обърках. В момента съм в болничен 135 дни за бременност и раждане. Родих на 18 септември и на фиша си за октомври имам удръжки за ДОД, ДОО, ПКБ, УПФ и здравна вноска.
Отделно имам:
- облагаема сума по чл. 38 от ЗДФЛ /сумата е цялата заплата/;
- облагаема сума по ЗОВ за сметка на осигуреното лице/сумата е цялата заплата/;
- облагаема сума с ДОО за сметка ан осигуреното лице/сумата е цялата заплата/.

Въпроса ми е трябва ли, при положение, че съм в болничен да имам изобщо такива удръжки и не би ли трябвало облагаемите суми да са 0 лева?

Приятен ден на всички!   bouquet

След като си родила септември, до от август /говоря приблизително/ си била в болнични поради бременност и раждане, нали? То тогава ти не правиш НИКАКВИ лични удръжки, а сумата /обезщетението/ НЕ ПОДЛЕЖИ на облагане с ДОД, така, че те са в грешка. Единствената  осигуровка , която е дължима е здравната и е от РАБОТОДАТЕЛЯ Peace
Виж целия пост
# 294
Във връзка с това имам друг въпрос:
В момента съм на трудов договор и ме осигуряват на 160 лв. Ако освен него имам и граждански договор с друга фирма и там ме осигуряват на повече пари, да речем 300 лв., колко майчински ще получавам? Осигуровките по гражданския договор ще ощетят ли другия работодател?

Когато бях бременна, работих на две места - на едното на нормален трудов договор, а на другото - на трудов договор по съвместителство на половин работен ден. След консултирането ми с счетоводители и експерти от НОИ се оказа, че за изчислението на болничния ми ще се вземе заплатата от основния трудов договор.
Виж целия пост
# 295

По повод разискваното отнемане на майчинство при записване на детето на детска ясла

Разговарях с адвокати, експерти от НОИ и директора на яслата - всички твърдят, че майчинството не се прекъсва когато детето тръгне на детски ясли. Адвокатът ми каза, че яслите не се тълкували като детски заведения, а като заведения работещи в сферата на услугите. Адвокатът се занимава точно с трудово-правни отношения и консултира учебните заведения, яслите и детските градини и смятам, че е запознат с нещата. Thinking
Имам чувството, че всеки си тълкува закона както му е удобно.   umnikuu При нас в малкия град в яслите има недостиг на деца. Ако майките, които получават майчинство си приберат децата, ще трябва да се затворят яслите. В същото време в големите градове не стигат местата в яслите.
Виж целия пост
# 296

Когато бях бременна, работих на две места - на едното на нормален трудов договор, а на другото - на трудов договор по съвместителство на половин работен ден. След консултирането ми с счетоводители и експерти от НОИ се оказа, че за изчислението на болничния ми ще се вземе заплатата от основния трудов договор.

.. това ме развесели  Laughing ...
Виж целия пост
# 297
Във връзка с това имам друг въпрос:
В момента съм на трудов договор и ме осигуряват на 160 лв. Ако освен него имам и граждански договор с друга фирма и там ме осигуряват на повече пари, да речем 300 лв., колко майчински ще получавам? Осигуровките по гражданския договор ще ощетят ли другия работодател?

Когато бях бременна, работих на две места - на едното на нормален трудов договор, а на другото - на трудов договор по съвместителство на половин работен ден. След консултирането ми с счетоводители и експерти от НОИ се оказа, че за изчислението на болничния ми ще се вземе заплатата от основния трудов договор.


Ако работиш на два трудови договора и си осигурена за всички осигурителни случаи ползваш и от двете места болничен, но после майчинството е само от основния работодател.
За гражданския договор пак зависи дали осигуровките са за всички осигурителни случаи и дали се продължава работата по него или е само нещо инцидентно.


 Picky ако си в болничен наистина осигуровките са само здравни и то за сметка на работотдателя в размер на 3,9% от сумата на обезщетението. Ако можеш се обади в счетоводството и питай дали не е станала някаква грешка в изчисляването на заплатите за м. октомври
Виж целия пост
# 298
Разговарях с адвокати, експерти от НОИ и директора на яслата - всички твърдят, че майчинството не се прекъсва когато детето тръгне на детски ясли. Адвокатът ми каза, че яслите не се тълкували като детски заведения, а като заведения работещи в сферата на услугите. Адвокатът се занимава точно с трудово-правни отношения и консултира учебните заведения, яслите и детските градини и смятам, че е запознат с нещата. Thinking
Имам чувството, че всеки си тълкува закона както му е удобно.   umnikuu При нас в малкия град в яслите има недостиг на деца. Ако майките, които получават майчинство си приберат децата, ще трябва да се затворят яслите. В същото време в големите градове не стигат местата в яслите.
.. сега .. за да избегнеме излишни коментари и  Joy Joy Joy .. хмм .. подигравки даже .. /щото току и аз си лепна едни титли.. експерт .. консултант .. и т.н. не ти е работа/ .. СЛЪНЦЕ .. моля те да постнеш отново становището на НОИ по въпроса .. щото "експерти" бол .. ама  Outta Joint ..
.. мерси предварително   bouquet Hug
Виж целия пост
# 299
Разговарях с адвокати, експерти от НОИ и директора на яслата - всички твърдят, че майчинството не се прекъсва когато детето тръгне на детски ясли. Адвокатът ми каза, че яслите не се тълкували като детски заведения, а като заведения работещи в сферата на услугите. Адвокатът се занимава точно с трудово-правни отношения и консултира учебните заведения, яслите и детските градини и смятам, че е запознат с нещата. Thinking
Имам чувството, че всеки си тълкува закона както му е удобно.   umnikuu При нас в малкия град в яслите има недостиг на деца. Ако майките, които получават майчинство си приберат децата, ще трябва да се затворят яслите. В същото време в големите градове не стигат местата в яслите.
.. сега .. за да избегнеме излишни коментари и  Joy Joy Joy .. хмм .. подигравки даже .. /щото току и аз си лепна едни титли.. експерт .. консултант .. и т.н. не ти е работа/ .. СЛЪНЦЕ .. моля те да постнеш отново становището на НОИ по въпроса .. щото "експерти" бол .. ама  Outta Joint ..
.. мерси предварително   bouquet Hug

И мен ме развесели това за адвокатите, "експертите и тем подобни, RadoMit, които "тълкували" нещо, което точно и ясно е написано в нормативен акт  Mr. Green, а ето и темата:


Във връзка с промяната от 26.08.2006, при който от
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 1 юли 2004 г.) Изплащането на паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 се прекратява при смърт на детето, при даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка.
отпадна "пълна държавна издръжка" и се породиха въпроси, дали ако ползвате майчинствотто си и детето ви е дадено на ясла, то обезщетението ви ще бъде спряно някой е направил запитване и от МТСП е даден отговор, който ще публикувам тук и от който отговор аз си направих някои изводи, за които ще ми бъде интересно и вашето мнение.

Въпрос: 1).Какво означава "детско заведение" според чл.53 ал.4 от КСО?-детска ясла/градина или дом за сираци? 2).какво означава "детско заведение на пълна държавна издръжка" според чл.54 ал.3 от КСО?-детска ясла/градина или дом за сираци? 3).Ако "детско заведение" означава детска ясла/градина, как да разберем дали майката, ползваща отпуск по чл.164 ал.1 от КТ е дала детето си в детското заведение в последствие? Майката ли трябва да ни даде някакъв документ от заведението? Каква е процедурата?

Отговор: Отпускът по чл. 164, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда е платен отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Редът и условията за ползването му са регламентирани в чл.46 от Наредбата за работното време и отпуските (НРПВО). Отпускът се ползва въз основа на писмено заявление на правоимащото лице. Когато заявлението се подава от майката, към него са прилага декларация, че детето не е настанено в детско заведение и че майката не е дала съгласие по чл. 164, ал. 3 от КТ. Съгласно чл. 46, ал. 7 от КТ отпускът по чл. 164 от КТ се прекратява когато детето бъде настанено в детско заведение. В случая става въпрос за детско заведение, в което детето може да бъде или да не бъде на пълна държавна издръжка. Детски заведения, които не са пълна държавна издръжка са например детските ясли и градини, за които се заплащат такси за издръжката на децата. Детските заведения на пълна държавна издръжка са "специализирани институции за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка" по смисъла на § 1, т. 4 от Закона за семейните помощи за деца. Такива са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния и общинските бюджети, без да се заплаща такса. Задължение на ползващия отпуска за отглеждане на дете по чл. 164 от КТ е да уведоми работодателя, разрешил ползването, в случай че детето е настанено в детско заведение. Когато работодателят бъде уведомен за това обстоятелство, той е длъжен да прекрати ползването на отпуска на основание чл. 46, ал. 7 от НРПВО. Задължението за уведомяване възниква по силата на закона, а освен това в декларацията Приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от НРПВО изрично е вписано, че при настаняването на детето в детска ясла или в друго детско заведение, ползващото отпуска лице се задължава да уведоми предприятието, за да прекрати разрешения отпуск. По време на ползване на отпуска за отглеждане на дете се изплаща парично обезщетение по чл. 53 от КСО. Съгласно чл. 53, ал. 4 (в сила до 26.08.2006г.) изплащането на обезщетението се прекратяваше “при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка”. От 26.08.2006г. е в сила изменение на чл. 53, ал. 4 от КСО (Обн., ДВ, бр. 68/2006г.), като изменената разпоредба предвижда обезщетението да се прекратява “при настаняване на детето в детско заведение”, т.е. в такова, което може да бъде или да не бъде на пълна държавна издръжка. Изменената разпоредба на чл. 53, ал. 4 от КСО е приведена в съответствие с разпоредбата на чл. 46, ал. 7 от КТ. По друг начин са регламентирани случаите, когато майката не ползва отпуска по чл. 164, ал. 1 от КТ или лицето, което ползва отпуска, прекъсне неговото ползване. В този случай, съгласно чл. 164, ал. 5 от КТ във връзка с чл. 54 от КСО на работещата по трудово правоотношение майка се изплащат 50 % от обезщетението за отглеждане на дете. В чл. 54, ал. 3 от КСО изрично е предвидено, че плащането на това обезщетение се прекратява ако “детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка”. Това означава, че когато детето бъде настанено в детско заведение, което не е на пълна държавна издръжка (детска ясла или градина, за която се дължи такса) плащането на обезщетението в размер на 50 % не се прекратява. ЛТ/
[/b][/i]
А сега и моите изводи - ако сте в отпуск за отглеждане на дете до 2 години, т.нар.майчинство, то с даване на  детенцето ви в ясла ви се спира изплащането на обезщетението. Но ако вие прекъснете отпускът си по майчинство и се върнете на работа и тогава дадете детенцето си на ясла, то имате право на 50% от майчинството си.

 
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=128432.msg2469322;topicseen#msg2469322

 

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия