НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I

  • 46 608
  • 468
# 315
Blagodaria ti za burzia otgovor. Ne mi e iasno slednoto - zdravnite osigurovki sa kum 9lv. na mesec i 6te gi pla6ta rabotodatelia, no pla6ta li se i danuk ob6t dohod i pensionni... kakto kato sum na rabota i ako e taka koi gi pla6ta? I o6te, kato se vurna na rabota (nai-veroiatno sled 9-te meseca) moga li da mina pak na starite uslovia na pla6tane - da polu4avam 500, a da me osiguriavat na 200?

Все още не се знаят минималните осигурителни прагове за 2007 г., а като гледам твоят болничен ще свърши в началото на 2008 г. и не се знае колко ще е минимума за осигуряване. Не се знае също дали работодателят ти ще продължи за плаща по този начин заплатите.
Прави впечатление ако няколко месеца преди излизане в болничен се осигуряваш на висока заплата и после пак на ниска. Вариант е да ти пуснат допълнително споразумение за вътрешно заместване или някокво допълнително заплащане, което да допълни заплатата ти до 500 лв., но пак всичко зависи от доброто желание на работотдателя ти.
Виж целия пост
# 316
З......... Преди това съм работила на граждански договори, които са за по 5 работни дни в месеца и доколкото разбрах няма да ми ги признаят. ..........
.. ами не е така .. има си ред за признаване на този стаж ..  Wink
Можеш ли да ми кажеш какъв е реда за признаването му?

ZinaSt, благодаря за отговора Simple Smile
Виж целия пост
# 317
Хайде,кажете си мнението!Регистрирана съм като земеделски производител,имам дете на 1 година и 1 месец и днес като си подавах документите за превеждане на 160 лева за месец октомври,ми сервират,че понеже не съм регистрирана тази годена като зем.производител,съм получавала неправомерно майчинството си.И това,след като през януари в РУСО експертката ме предупреди,че НЕ трябва да се регистрирам,понеже в този случай ми се полага 1/2 от обезщетението-т.е водя се работеща.
И сега ,10 месеца изтекли от тази година,всеки месец те си ми заверяват документите и в един момент-върнете парите.Как бихте постъпили?Още повече,че редовно съм си плащала всички осигуровки преди да родя,преди да се регистрирам като земеделски производител имам 15 години трудов стаж в държавно учреждение...Много тъжно,пак ми се налага да живея в Абсурдистан.
Виж целия пост
# 318
З......... Преди това съм работила на граждански договори, които са за по 5 работни дни в месеца и доколкото разбрах няма да ми ги признаят. ..........
.. ами не е така .. има си ред за признаване на този стаж ..  Wink
Можеш ли да ми кажеш какъв е реда за признаването му?

ZinaSt, благодаря за отговора Simple Smile
.. казвано е вече ..
.....
За гражданския договор пак зависи дали осигуровките са за всички осигурителни случаи и дали се продължава работата по него или е само нещо инцидентно.
.. колежке .. осиг. на граждански договор са точно фиксирани ..  Wink .. "проблема" там е доказването на осиг.стаж ..  Wink 

При гражданските договори няма вноски за Фонд "Общо заболяване и майчинство"и не се ползват за база за изчисляване на болничен. Иначе осигурителния стаж се доказва със заверена осигурителна книжка на лицето.

Точно така  Peace
Виж целия пост
# 319
.. сега .. за да сме наистина полезни .. имаме мааааалка нужда от конкретика .. на какво основание твърдят че трябва да въстановиш сумите .. най добре сканирай решението за това /акта на ревизорите/ и ми го прати на radomit@data.bg .. за да погледна заедно с юристите ми ..
П.С. .. ако нямаш възможност да сканираш .. пиши ми ЛС да ти дам факс номер ...
Виж целия пост
# 320
Ще пиша за промени
Виж целия пост
# 321
Blue Rose не съм Радо, но ще се включа в темата  Peace
За посочения период - 25 март - септември ти изобщо осъществявала ли си някаква дейност? Това, че не си регистрирана, като зем. производител идва да покаже, че не осъществяваш дейност, т.е. не работиш. Защо си получавала 50 % от майчинството? На какво основание ... Thinking
Виж целия пост
# 322
И аз не виждампроблем, освен ако не иска да се заяжда или не е разбрал че има грешка и иска да я скрие.

Дейзи, надявам се да няма проблеми жената, защото е много неприятно .... Praynig

Здравейте сигурно този въпрос е разискван много пъти но нямам време да чете така че искама да попитам знае ли някой къде трябва да се регистрира човек за да получава помощ за майчинство. Преди това искам да кажа че се очаква да родя април месец. Надявам се да ми пратите линк или да ми дадете някакъв отговор защото не съм запозната с мн неща
Виж целия пост
# 323
Аз съм получила пълният размер от 160 лева,но тъй като не съм регистрирана за тези шест месеца трябва да върна парите,които съм получила .И не знам какво мога да направя.Съпругът ми  е питал  през февруари и служителка в РУСО му отговаря,че не трябва да се регистрирам. Сега грешката вече е наша,защото или той не я е разбрал,или тя е имала друго наум.Но факта си е факт-нямам право на това обезщетение.
Чувствам се толкова гадно,защото съм свикнала всичко да ми е изпипано,нямам икономически знания и съжалявам,че не съм се консултирала с икономист.
Оттук той можело да ме назначи при него на работа,за да получавам майчинството си и т.н.Не,не знам как да постъпя ,не познавам хора,които могат да ме посъветват.Ако вие можете-моля ви!
Сега ми връчиха заповед за ревизия и след това ,предполагам,ще ми връчат ревизионен аякт,на чието основание ще трябва да възстановя 960 лева.
Виж целия пост
# 324
И аз не виждампроблем, освен ако не иска да се заяжда или не е разбрал че има грешка и иска да я скрие.

Дейзи, надявам се да няма проблеми жената, защото е много неприятно .... Praynig

Здравейте сигурно този въпрос е разискван много пъти но нямам време да чете така че искама да попитам знае ли някой къде трябва да се регистрира човек за да получава помощ за майчинство. Преди това искам да кажа че се очаква да родя април месец. Надявам се да ми пратите линк или да ми дадете някакъв отговор защото не съм запозната с мн неща

Ако не работиш по трудов договор или не си самоосигуряващо се лице, то се подава декларация в Дирекция Социално подпомагане, за да се получат помощите за бременност, раждане и отглеждане на дете.
Виж целия пост
# 325
И аз не виждампроблем, освен ако не иска да се заяжда или не е разбрал че има грешка и иска да я скрие.

Дейзи, надявам се да няма проблеми жената, защото е много неприятно .... Praynig

Здравейте сигурно този въпрос е разискван много пъти но нямам време да чете така че искама да попитам знае ли някой къде трябва да се регистрира човек за да получава помощ за майчинство. Преди това искам да кажа че се очаква да родя април месец. Надявам се да ми пратите линк или да ми дадете някакъв отговор защото не съм запозната с мн неща

Ако не работиш по трудов договор или не си самоосигуряващо се лице, то се подава декларация в Дирекция Социално подпомагане, за да се получат помощите за бременност, раждане и отглеждане на дете.
Майка ми ходила в тази Дирекция и й казали чак след като родя да подавам някаква декрарация, за да вземам евентуално пари всеки месец. Не работя, а си плащам само здравните осигуровки.
Виж целия пост
# 326
Благодаря на ДейзиГ, RadoМit, The Sun.
Виж целия пост
# 327
И аз не виждампроблем, освен ако не иска да се заяжда или не е разбрал че има грешка и иска да я скрие.

Дейзи, надявам се да няма проблеми жената, защото е много неприятно .... Praynig

Здравейте сигурно този въпрос е разискван много пъти но нямам време да чете така че искама да попитам знае ли някой къде трябва да се регистрира човек за да получава помощ за майчинство. Преди това искам да кажа че се очаква да родя април месец. Надявам се да ми пратите линк или да ми дадете някакъв отговор защото не съм запозната с мн неща

Ако не работиш по трудов договор или не си самоосигуряващо се лице, то се подава декларация в Дирекция Социално подпомагане, за да се получат помощите за бременност, раждане и отглеждане на дете.
Майка ми ходила в тази Дирекция и й казали чак след като родя да подавам някаква декрарация, за да вземам евентуално пари всеки месец. Не работя, а си плащам само здравните осигуровки.

Имаш право и на еднократна помощ за бременност по Закона за семейни помощи за деца, ако доходът на член от семейството за предходните 12 месеца е под 200 лева, а също и еднократна помощ за раждане, която не зависи от доходи.
Виж целия пост
# 328
Ето и обещаната статия

Условия и peg за „преотстъпване" на майчинство - Красимира Атанасова, юрисконсулт в НОИ
[/b]

В последните години все повече семейства решават отпускът за отглеждане на дете до навършване на двегодишната му възраст да се ползва не от майката, а от бащата или от някой от техните родители, т.е. от баба или дядо на детето. Връщането на майката на работа преди да е изтекъл отпускът по майчинство е чудесна възможност да се съвместят професионалното развитие на жената и запазването нивото на доходите в семейството с поемане на грижите по отглеждането от най-близките хора, които в повечето случаи са в предпенсионна възраст и за тях временното откъсване от работа не е свързано в такава степен със загуба на позиции и доходи, както при по-младите и добре платени специалисти.

     След изтичане на отпуска поради бременност и раждане, независимо дали той е реално използван или не, ако детето не е дадено за отглеждане в детско заведение, работещата по трудово или служебно правоотношение майка има право на допълнителен отпуск за отглеждане на дете, чиято продължителност е диференцирана в зависимост от поредността на детето (има се предвид броя на родените и/ или осиновени от майката деца, които са живи към момента на ползване на отпуска) - за първо, второ и трето дете отпускът се разрешава до навършване на 2-годишната му възраст, а за всяко следващо дете - до 6 месеца. Ползването на този отпуск може да бъде упражнено от бащата, както и от един от родителите на бащата или майката на детето. Правната възможност за така придобилото популярност „преотстъпване на майчинство" е уредена 6 чл. 164, ал. 3 от Кодекса на труда, който предвижда, че, със съгласието на майката, отпускът по чл. 164, ал. 1 от КТ се разрешава на бащата или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение. От нея могат да се възползват и държавните служители, по силата на препращащата норма на чл. 63 от Закона за държавния служител.
     През време на отпуска по чл. 164, ал. 3 от КТ на лицето, което е поело отглеждането на детето, чрез работодателя, но изцяло за сметка на Държавното обществено осигуряване, се из плаща месечно парично обезщетение по чл. 53 от Кодекса за социално осигуряване, чийто размер е еднакъв за майките, ползващи лично отпуск за отглеждане на дете и за лицата, поели отглеждането със съгласието на майката и ежегодно се определя със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. През 2006 г. това обезщетение е в размер на 160 лева (чл. 10 от ЗБДОО за 2006 г.). В случаите, кога то майката се върне на работа, но е „прехвърлила" ползването на отпуска и получаването на обезщетението на бащата, баба или дядо на детето, тя няма право на обезщетението по чл. 54, ал.1 от КСО в размер на 50 % от обезщетението за отглеждане на дете.
     Правото на парично обезщетение за отглеждане на дете е предпоставено от въведеното от 01.07.2004 г. с разпоредбата на чл. 52а от КСО изискване лицето, ползващо отпуск за отглеждане на дете да има най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица. То се отнася както за „титуляра" на правото - майката, така и за лицата, на които тя може да преотстъпи ползването на отпуска u получаването на паричното обезщетение. Без значение е дали 6-месечният осигурителен стаж като лице, осигурено за изискуемите от закона социални рискове, е прекъснат или е без прекъсвания, както и кога е придобит - отдавна или непосредствено преди настъпване на риска майчинство.
При изчисляване на 6-месечния осигурите¬лен стаж, необходим за придобиване право на парично обезщетение за отглеждане на дете се включва:
   - стажът по трудово или служебно правоотношение, с изключение на стажа по договор по чл. 114 от КТ - за работа при един или повече работодатели за не повече от 5 работни дни или 40 часа през календарния месец, т.к. в тези случаи осигуряването е само за инвалидност, старост и смърт и трудова злополука и професионална болест, не и за риска „майчинство";
   - стажът по програмата „От социални помощи към осигуряване на заетост";
   - стажът като член-кооператор;
   - стажът като изпълнител по договор за управление и контрол на търговско дружество или на изборна длъжност - напр. като управител на юридическо лице с нестопанска цел;
    - времето, през което самоосигуряващо се лице - упражняващо свободна професия и/или занаятчийска дейност, ЕТ, собственик на ЕООД или съдружник в търговско дружество, регистриран земеделски производител или тютюнопроизводител, е внасяло по свое желание вноски за фонд „Общо заболяване и майчинство", т.е. осигурявало се е за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица;
    - времето на платен и неплатен отпуск за временна неработоспособност, за бременност, раждане и отглеждане на малко дете, както и неплатеният отпуск до 30 работни дни през една календарна година;
При изчисляване на 6-месечния осигурите¬лен стаж, необходим за придобиване право на парично обезщетение за отглеждане на дете, не се включва:
    - стажът на лицата по чл. 4, ал. 2 от КСО, задължително осигурени за инвалидност, старост и смърт и трудова злополука и професионална болест като наети на работи при един или повече работодатели за не повече от 5 работни дни или 40 часа през календарен месец;
    - стажът, зачетен за работа по граждански договор;
   - времето, през което самоосигуряващо се лице – упражняващо свободна професия и/или занаятчийска дейност, ЕТ, собственик на ЕООД или съдружник в търговско дружество, регистриран земеделски производител или тютюнопроизводител, се е осигурявало само за пенсия;
   - времето, през което лицето е получавало парично обезщетение за безработица;
   - времето по чл. 9, ал. 3 от КСО, за което се дължат вноски само за фонд „Пенсии” – през което лицето не е работило поради незаконно недопускане или отстраняване от работа, поради уволнение, признато от съда за незаконно, поради задържане от органите на властта, което е признато от съда за неоснователно по предвидения в закона ред.
  С оглед реализирането на правото лицето, което поема отглеждането на детето, следва да представи на своя работодател следните документи:
  1. ЗАЯВЛЕНИЕ до работодателя, с което в свободен текст и форма изразява желанието си да ползва отпуск по чл. 164, ал. 3 от КТ. От своя страна работодателят е длъжен да разреши отпуска от датата, посочена в заявлението, стига лицето да има право на този отпуск.
  2. СЪВМЕСТНА ДЕКЛАРАЦИЯ /приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските/ за ползване на отпуск по чл. 164, ал. 3 от КТ от бащата или от един от технинте родители, подписана от майката и от лицето, което ще ползва отпуска, с която деклараторите заявяват, че първият от тях, като майка е съгласен, а вторият, като баща, баба или дядо приема да ползва допълнителен отпуск за отглеждане на дете с посочени трите имена и дата на раждане. В декларацията се уточнява началната и крайната дата на отпуска, потвърждава се задължението за уведомяване на работодателя за случаи, в които отпускът за отглеждане на малко дете се прекратява – смърт на детето, даването му за осиновяване или настаняването му за отглеждане в детско заведение.
  За Ваше улеснение е приложен образец на съвместната декларация Приложение № 2 към чл. 46, ал. 3.
  3. СПРАВКА ОТ РАБОТОДАТЕЛЯ НА МАЙКАТА (Приложение N° 3 към чл. 46, ал. 3 от НРВПО), с която се удостоверява, че майката работи като осигурена за Всички осигурени социални рискоВе, посочВа се периода, В който същата е ползвала отпуск по чл. 164 от КТ за отглеждане на детето, индивидуализирано с трите му имена и дата на раждане и се определя остатъка от полагаемия се отпуск за отглеждане на това дете в дни. В случаи, че майката работи по срочен трудов договор, това следва да бъде указано в справката, като се посочи и срокът на договора.
  За Ваше улеснение е приложен образец на справката от работодателя на майката - Приложение N° 3 към чл. 46, ал. 3.
  Декларацията и справката, които се прилагат към заявлението, се изготвят в два екземпляра, като по един от тях се съхранява в личните трудови досиета на майката и на ли цето, което е поело отглеждането на детето по чл. 164, ал. 3 от КТ.
С писмено заявление до сбоя работодател майката може по всяко време да оттегли даденото от нея съгласие отпускът да се полза от бащата или от баба или дядо на детето и да продължи да ползва отпуска лично, да го „преотстъпи" на друго лице от изброените или да не го ползва изобщо.
Тъй като титуляр на правото на допълнителен отпуск за отглеждане на малко дете е майката и упражняването му от лицата по чл. 164, ал. 3 от КТ е обусловено от съгласието й, прекратяването на трудовото правоотношение на майката води до прекратяване на отпуска на лицето, което е поело отглеждането на детето.
За работодателя не съществува задължение да внася осигурителни вноски за лице, ползващо отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст. В чл. 9, ал. 2, т. 1 е регламентирано, че отпускът за отглеждане на дете се зачита за осигурителен стаж, въпреки че не се правят осигурителни вноски. Работодателят е задължен да внася единствено дължимата от него част от здравноосигурителната вноска на свой работник или служител, полващ отпуск за отглеждане на дете, което се определя върху размера на обезщетението, т.е. при изплащане на обезщетението, работодателят следва да внесе своите 65% от здравната вноска в размер на 6% от 160 лв. Или 6,24 лв. За 2006 г.

Виж целия пост
# 329
Здравейте, не знам дали е питано вече(темата е много дълга, а нямам време да я прочета цялата), но ме интересува дали ако почна работа и пусна детенцето си на детска градина, ще запазя правото си да получавам 50% от майчинството си или това е възможно само ако не ходи на детска
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия