"Ще притежавате нищо и ще сте щастливи!"

  • 13 700
  • 378
# 75
Нищо сложно няма да му разбираме на този материал - поредната фантазия как ставаш сутрин с превъзходно кафе, цял ден нищоправиш и си лягаш със симулатор за секс. Имаше един такъв филм със Сталоун и Сандра Бълок. Само да не стане като един друг филм с Крисчън Бейл, където пак живееха в прекрасен нов свят и пиеха хапчета за потискане на чувствата, щото иначе почват да се депресират и да буйстват, понеже животът им е тотално безсмислен.
Виж целия пост
# 76
Политик, жаден за слава. Така или иначе на политиците не може много да им се вярва - при тях фантазията и откровената лъжа често си приличат. Затова предпочитам да гледам бизнесмените или поне политиците като бизнесмени - там вече е достатъчно да следваш парите.
Виж целия пост
# 77
Утопиите имат известна доза истина. Моят живот също не е изключително смислен. Работя, за да изкарам пари и да си платя сметките. Като остане нещо, пътувам и пак ям, пия и спя. Не съм направила нищо значително. Надявам се да съм възпитала добре децата.
От 1984 не са се променили много нещата, но не виждам и проблем. Нямам против да ме следят, нищо криминално не правя и ако някой иска да знае кога ходя в Мола, кога в тоалетната, кога си купувам дюнер, моля, да заповяда.
Виж целия пост
# 78
"Орташките" неща са транспорт, инфраструктура, здравни услуги, обучение. В общи линии всички ги ползваме и плащаме за тях. Малка част от населението не плаща, поради неравностойно положение.

Ползваме ги всички, освен богатите. Но предполагам те просто не са достатъчно далновидни и не са прозрели колко е хубаво човек да не притежава нищо и затова си купуват частни самолети, строят си собствени летища и болници и притежават университети.

И защо си съгласна някой да ти влиза в личното пространство, това не те ли обижда?
Виж целия пост
# 79
Богатите се изолират, защото от един момент нататък ги хваща параноята, а и имат достатъчно милион или милиард причини, за да се пазят. А го има и моментът, че от един момент нататък започват да изпитват нещо между страх и високомерие, не искат да имат нищо общо с плебса.
Виж целия пост
# 80
Много елементарно тълкувате статията. И в момента ползваме "орташки" неща и плащаме за тях. Още не е измислена по-добра система. В едни страни е по-ефективна.
Не тълкувам. Чета. Това за жилището го пише, мога да цитирам.
Виж целия пост
# 81
Дори и богатите ползват електричество, няма как да имат собствени летища, ползват и доставки и не, няма такива със собствени болници, само за тях, нито университети.
Виж целия пост
# 82
'1984' е писана средата на миналия век, за да плаши децата колко е кофти при комунизма. Началото на Студената война.
Не бих нарекла социалните услуги 'орташки', но Китай и Русия дърпат напред по 2 причини - неизчерпаем ресурс от взаимозаменяеми пчелички и големи ресурси от изчерпаеми природни богатства. Не е щото им е много напреднало и социално обществото и имало за всеки. Има, докато си удобен.
Виж целия пост
# 83
Сетих се на какво ми прилича това! Епизод на Семейство Симпсън! В началото всичко е яко, после избухва. 🤣
Виж целия пост
# 84
Дори и богатите ползват  няма как да имат , ползват и доставки и не, няма такива със собствени болници, само за тях, нито университети.

Електричество - повечето централи от всякакъв вид в света са частни.
Собствени летища - в САЩ, където доскоро беше най-голямата концентрация на милионери бол изцяло собствени малки летища, отделно повечето големи летища по света са частни, у нас също вече.
Болници - даже и у нас май частните догониха държавните като бройка.
Университети - чисто частни колкото искаш, такива със смесено финансиране, също. В Итън има английски фамилии, чиито деца завършват винаги там от основаването му преди 4, 5 века. Сигурно в техните родове глупави просто никога не се раждат, или тате и мама са от редовните големи дарители поколения наред, едно от двете...
Магистрали, подземни богатства, земя, вода, технологии, облаци, производства, каквото се сетиш в по-голямата си част е в частни ръце в цял свят.

Преди короната е имало около 2 хиляди милиардера, които са имали повече пари отколкото 5 милиарда простосмъртни.
Сега предполагам са станали още по-богати.
Това са хората, които убеждават другите колко е хубаво да имаш живот под наем. Живот, който те ще ти отдават, на наем, който те решат. Иначе приказките за щастливо бъдеще са хубаво нещо.
Виж целия пост
# 85
Това е цитат от WEF (You'll own nothing And you'll be happy), но темата ми не е конкретно за форума.
Интересно ще ми е да прочета какво вие свързвате с този цитат: плаши ли ви или сте на мнение, че ще бъдем по-щастливи с по-малко ресурси. Харесва ли ви идеята да наемаме всичко и да не притежаваме нищо? Това според вас свобода ли е или робство? Вие как бихте се чувствали най-добре?
Такива теми ме занимават напоследък.. Заповядайте!
“You’ll own nothing. And you’ll be happy. (и добавката): What you want you’ll rent, and it’ll be delivered by drone.” Nerd
Сега, някои пак ще кажат, че става дума за "конспирации". Само че видяхме как уж конспирациите около т.нар ковид пандемия се оказаха съвсем реални постановки. Nerd Ако някой още не може да го разбере, си остава за негова сметка. Има далечна цел на глобалния псевдоелит, окупирал и държащ финансовите и всякакви други лостове за въздействие върху държавите и умовете на отделните хора и на тълпите като цяло. Тоталитарен комунизъм с мащабна депопулация...  Стойте, гледайте и си пейте рефрена за "конспирациите"... Smiley.
Виж целия пост
# 86
И като започнат дори да се учат и да се програмират сами машините, точно какви нови работни места ще създадат? Не говорим за изчезване само на неспециализирани работни места, а и на част от лекарите, на юристи, програмисти, преводачи и т.н. Очевидно не утре, но и не след 1000 години.
В момента проблемът е по-скоро увеличаване на неравенството, ясно че за турбо либерални привърженици е ОК това, но доста хора се безпокоят до какво може да доведе това. Защото обедняващата средна класа хич не е доволна от това, съвсем бедните пък още по-малко. Та и затова се говори за безусловен базов доход, не защото са чели политиците Маркс през нощта. Rolling Eyes

За спането в чужд апартамент, какво е airbnb?! Повечето в темата сигурно сте го ползвали. И много други подобни бяха станали популярни. В големите градове наистина все повече хора наемат кола вместо да купят - не плащаш за поддръжка, паркираш където искаш, оставяш я и друг я прибира и т.н. Много примери могат да се дадат, независимо дали ви/ни харесва, това е тенденцията. КОВИД поспря ръста, но се съмнявам да е за дълго.
А тези частни училища, болници и университети, само те ли ползват преподавателите и лекарите, или заедно с други богати?! Защото нещо ми се изгуби логиката.
Виж целия пост
# 87
Впрочем, Ли Лу моя добра позната ,която живее във Виена непрекъснато говори за този момент, когато ще ни отнемат всичко и ще живеем от базов доход. Какво ви говорят там,...
Не е масова идея, явно просто се движим в сходни кръгове с познатата ти. Занимава се с технологии и/или е в университетски/ образователни кръгове предполагам, където тези теми се обсъждат свбодно.

Иначе аз лично не вярвам да дойде момент, в който някой ще ми отнеме собствеността. По-скоро ще дойде момент, в който ще си наемам например косачка за трева, трамполин за градината, ски - за да са най-нов модел и поддържани, а и да не им мисля мястото, след като не ги ползваме ежедневно. Имам приятелка, която и сега си наема дизайнерски чанти за разни събития, за нея от години това е нормално.

ПП Сетих се и за още две неща, които и сега са нормални - shared homes за почивка и дори размяна на домове вместо чиста продажба. Uber и Airbnb също работят на принципа печалба от частен ресурс.

И ще кажа нещо за базовия доход. Сега, когато хората не можеха да работят, също получаваха от държавата пари, за да си стоят вкъщи. Тези пари не идваха от бюрото по труда, а от бюджета на областите. Това е тук кризисният модел, измислен от много години и се смяташе по формула до 90% + 10%, зависещ от заетостта. Не виждам нищо лошо в това, все пак хората някак трябва да си плащат наемите и храната. А, ако няма как, ще стане гражданска война.

В момента, в който кажат, че всичко ще се доставя с дронове или че нямат нужда от машинисти, хигиенисти, рецепционисти, компаниите, които предлагат технологиите, ще трябва да участват в осигуряването на базов доход. Не виждам иначе как ще стане.. по мирен начин.
Виж целия пост
# 88

А тези частни училища, болници и университети, само те ли ползват преподавателите и лекарите, или заедно с други богати?! Защото нещо ми се изгуби логиката.

Логиката е в притежанието на актив, който осигурява независимост и право на избор. Аз искам детето ми да учи в Итън, независимо че то не е достатъчно умно или майка ми я да я лекува някое светило, независимо че е болна само от грип. Аз притежавам част от университет или болница под една или друга форма и това се случва.
Къде е връзката, остава ли независимост и право на избор, ако приемем за нормално да живеем на помощи и да не притежаваме нищо? Докато си наемаме само чанти и коли нещата са горе-долу безобидни, но после? Ние вече малко или много живеем в този свят и аз не виждам той да е много щастлив. Безимотните пенсионери и малцинствата на помощи са добър пример каква е реалността зад утопията.
Между другото мярнах някъде, че експеримента с базовия доход се провалил в Европа, не знам колко е вярно.
Виж целия пост
# 89
Между другото мярнах някъде, че експеримента с базовия доход се провалил в Европа, не знам колко е вярно.
Не се състоя въобще. Швейцария искаше да гласува и хората казаха със 77% "не", но нямаха нужда. Докато сега покрай пандемията взеха да свикват сигурно с мисълта, че, когато искаш, но не можеш да упражняваш професията си, ще трябва някой друг да ти дава за храна и наем.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия