Правни насоки от адв. Лора Томанова и адв. Светлана Кирева

  • 26 315
  • 241
# 165
Здравейте, Vanq_star,
 В подобни случаи, считаме, че следва да се обърнете към съответната банкова институция и да проведете преговори за евентуална промяна на погасителния план. В случай че банката предяви искова претенция по съдебен ред,  е голяма вероятността да се стигне до осъдително решение, с което длъжникът ще бъде осъден да заплати всички такси, разноски, лихви и юрисконсултско възнаграждение. В случай че договорът за кредит е сключен в условията на солидарност със съпруг,  то те заедно ще отговарят за задълженията към банковата институция. Законът постановява, че независимо на чие име е изтеглен кредитът, двамата съпрузи са солидарно отговорни за неговото изплащане, но само в случаите в които той е предназначен за задоволяване на нужди на семейството. Това може да бъде оспорено по съдебен ред.
Виж целия пост
# 166
Здравейте, pipelot, благодарим Ви за пожеланията.

Интересува ме тази промяна дали би довела до увеличаване на финансовите й задължения при получаване на наследство в България. По-конкретно - когато наследи апартамента ми в България, дали като чужденец ще дължи по-висок данък в България?

Отговорът на въпроса Ви е отрицателен - както поради обстоятелството, че Република България и Република Австрия са членове на ЕС, така и  предвид специалната разпоредба на чл. 31, ал.2 от Закона за местните данъци и такси, съгласно която "Данък върху наследството не се заплаща от преживелия съпруг и от наследниците по права линия без ограничения."

Ще дължи ли И данък наследство в Австрия за имущество, придобито в България? Ако преди отказа от българско гражданство й прехвърля жилището си с учредено доживотно право на ползване за мен ще дължи ли данъци в Австрия?

Предвид международноправното естество на въпросите, отговор на последните от страна на адвокат в България може да се направи едва след проучване на австрийското законодателство в областта на наследственото и данъчното право, което по закон се осъществява единствено и само в рамките на платена юридическа консултация, още повече че въпросът е от компетентността на австрийски адвокат, поради което и Ви съветваме да се обърнете за съдействие към колега в Австрия.
Виж целия пост
# 167
Здравейте, Летящ Кактус, от така зададените въпроси следва да имате предвид, че съществуват различни юридически решения. Изчисляването на наследствените дялове няма как да се осъществи в рамките на консултативната тема без запознаване с наличната писмена документация. Направеното завещание може да бъде оспорено при наличието на определени предпоставки, както и в случаите в които е накърнена запазената част от наследството. Право на запазена част имат низходящите – деца, родители, преживелият съпруг. И в двете хипотези, претенциите могат да бъдат предявени само по съдебен ред.
Виж целия пост
# 168
Здравейте, mimisyta, в подобни случаи, следва да се инициира производство по чл. 127а, ал.2 от Семейния кодекс (т.н. "дело за заместващо съгласие"), посредством подаване на писмена молба, съдържаща подробна информация и доказателства за целта на пътуването, дестинацията, продължителността на престоя и др.,  от страна на родителя, който желае да пътува в чужбина с детето, пред съответния районен съд по настоящия адрес на детето, като в рамките на производството съдът изслушва другия родител, както и може да събира доказателства служебно.
Виж целия пост
# 169
Здравейте адв. Романова и адв. Кирева!  Имам съседи, които са много шумни почти денонощно. Не се съобразяват колко е часа и затръшват желязна врата, това и през нощта,  децата непрекъснато тропат и се гонят с кучетата им три броя, които пък лаят постоянно, дори и нощем, излъчват миризма, цапат във входа. Изтърсват си мръсотии в моята тераса и на всичко отгоре не си плащат дължимото за почистване на входа. Това е от години. Какво мога да направя, за да бъдат по-малко шумни? Тряскането на вратата и гоненицата с кучетата стават и в 2ч чрез нощта, а през деня не спират.
Виж целия пост
# 170
Здравейте,
преди около 9 години прехвърлих лек автомобил на 1 господин със пълномощно пред нотариус, но господинът не я е прехвърлил в КАТ на негово име и така с пълномощно е била прехвърлена още няколко пъти. Ходих да се интересувам в КАТ, данъчното, адвокати, нотариуси, полицията, с надеждата някой да ме посъветва какво да направя за да махна колата от моето име, защото 9 години аз и плащам данъците, но без резултат.
Дори отидох при нотариуса и платих нова такса за разваляне на пълномощното, но се оказа напразно.
Не мога да я пусна за издирване, защото не е открадната.
Не мога да я бракувам,защото талоните са дадени с колата и не са в мен.
Не мога да не и платя данъка, защото на мое име имам друга кола ( на  дъщеря ми) и за да платя данъка на моята кола, трябва да платя данъка и на въпросната кола.
Знам, че е глупаво да се прехвърля кола с пълномощно, но тогава живеех с 1 господин под домашен тероризъм и бях длъжна да изпълнявам неговите прищявки. Дори историята е по дълга: Едновременно с прехвърлянето на моята кола на господина-той прехвърли неговата на мен, но тя много бързо се счупи и господинът с когото живеех  (домашният ми терорист) открадна колата с талоните и аз не пуснах жалба в Полицията от страх.
Виж целия пост
# 171
Здравейте, Летящ Кактус, от така зададените въпроси следва да имате предвид, че съществуват различни юридически решения. Изчисляването на наследствените дялове няма как да се осъществи в рамките на консултативната тема без запознаване с наличната писмена документация. Направеното завещание може да бъде оспорено при наличието на определени предпоставки, както и в случаите в които е накърнена запазената част от наследството. Право на запазена част имат низходящите – деца, родители, преживелият съпруг. И в двете хипотези, претенциите могат да бъдат предявени само по съдебен ред.
Благодаря за включването.
Няма такава документация. Има само завещание.
Какви предпоставки? Какво значи "право на запазена част" , при наличие на завещание, чичото би ли имал повече права?

Интересува ме и още нещо. Става дума за плащане на данък на гарсониера. Когато се изплаща за последните 5 години по давност, може ли плащането да се разсрочи?
От общината твърдят, че не може. Но мой познат, който работи в банка и се занимава с некоректни платци, твърди, че според частният съдия изпълнител, с който работи може да се разсрочи.
Виж целия пост
# 172
В учебните стаи на децата СОП не се поставя ВИДЕО НАБЛЮДЕНИЕ.
За разлика от всички други стаи, помещения, канцеларии, училищния двор, които са оборудвани с Видео Наблюдение. 
Директорът на нашето ОУ ме информира, че това е по закон!
Моля Ви, запознайте ме кои са въпросните законови и/или подзаконови Нормативни актове, съгласно които ВИДЕОНАБЛЮДЕНИЕТО в стаите на децата СОП е забранено.
Благодаря Ви Адв. Томанова
Виж целия пост
# 173
Здравейте, Тревичка,

В подобни случаи може да бъде подаден сигнал (писмен или устен) от страна на съседите  - както до домоуправителя на Етажната собственост, така и до полицията.  По отношение на неплащането на дължимите такси от страна на даден собственик/ползвател/обитател в Етажната собственост, то след провеждане на Общо събрание и вземане на съответното решение с изискуемото по Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) мнозинство,  дължимите суми могат да бъдат претендирани от страна на Етажната собственост по съдебен ред - най-често това се прави в рамките на заповедното производство пред съответния компетентен районен съд.
Виж целия пост
# 174
Здравейте, Евгения Несторова 709677,

Съгласно Закона за движението по пътищата, за купувачите на коли се вменяват задължения за извършването на регистрация на МПС, като при неизпълнение са предвидени финансови санкции, а в определени случаи същите могат да носят и наказателна отговорност. В подобни случаи, следва да се депозира сигнал до МВР и съответната Прокуратура.
Виж целия пост
# 175
Здравейте отново Летящ Кактус,

Под писмена документация следва да се разбира самото завещание, удостоверение за наследници, документ за собственост и всички други придружаващи документи, които могат и да са част от историята на притежаваното имущество – движимо или недвижимо. Съгласно Закона за наследството, когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството. По отношение на втория въпрос, същият не е достатъчно ясен и не съдържа конкретика.
Виж целия пост
# 176
Здравейте, just mom,

Правните аспекти на въпроса за видеонаблюдението в училищата са разгледани изключително подробно и обстойно в Становище на Комисията за защита на личните данни, линк към което за Ваше удобство публикуваме в настоящия пост, като в случай че желаете, можете да се запознаете с него:

https://www.cpdp.bg/index.php?p=element_view&aid=2106
Виж целия пост
# 177
Здравейте,
Преди две години бяхме капарирали апартамент и съответно започнах работа с позната за интериорен дизайн. Всъщност тя се занимава с изработка на мебели по пръчка и се бяхме разбрали да ни направи проект за кухня, дневна, антре и съответно оферта за мебелите и ако купим мебелите от нея, ще ни приспадне цената за проекта, но ако не работим с тях като изпълнител ще си платим проекта и ще си го ползваме с друг изпълнител. Съответно й предплатих цялата сума за проекта. В последствие сделката се разпадна. Тя беше направила само идеен проект на чертеж, като общо имахме две срещи. Преди да започнат работа по технническите проекти тя искаше моето потвърждение, но вместо да й потвърдя, че идейният проект остава такъв, какъвто сме го мислили, аз й казах, че сделката ни е пропраднала, но бих искала да продължим съвместна работа за новото ни жилище, когато го купим. Тя ми каза, че няма проблем. Тъй като е позната не съм си искала парите обратно. Изцяло моя грешка да предплащам и да не си искам парите, но това е друга тема... Когато закупихме новото си жилище бяха минали две години. Когато се свързах с нея, за да работим отново заедно, тя ми каза, че е преустановила дейност. Смятах за коректно, когато преустановява дейност да ме уведоми и да се уточним какво правим с предплатената сума, която съм й дала. Най-малкото можеше да приспадне някаква сума за положения до момента труд и да ми върне остатъка ако не желае да ми върне цялата сума, но тя това не го направи. Когато опитах да я убедя въпреки преустановената дейност да ми помогне, тя не пожела. Моята идея все пак беше да работим заедно, а не да си искам парите, но след като тя явно не искаше да се занимава с мен я помолих поне да ми върне парите. Може да се сетите, че не пожела да го направи. Доста дълго време настоявах, но тя или ме игнорираше, или ми обясняваше как са минали две години и нямало как да ми върне пари, била платила вече на служителката си и не знам си какво... Та въпросът ми е: Има ли някакъв начин да си търся правата в подобна ситуация или каузата е обречена? Не бих искала да предприемам съдебни действия ако нямам никакъв шанс да ги спечеля. Най-много да си загубя времето и да се окажа с допълнителни съдебни разходи. Благодаря за обективното мнение!
Виж целия пост
# 178
Съгласно Закона за наследството, когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството.
Благодаря отново за включването.
Съгласно закона на наследството, бабата оставила завещанието на внук от син, който е покойник, накърнява ли запазената част на живия син ( чичото ) ?

По отношение на втория въпрос, същият не е достатъчно ясен и не съдържа конкретика.
Има натрупан данък на имот - гарсониера. Не е плащан всяка година както трябва, а са се натрупали около 6 или 7 г. , в които не е бил плащан.  Тогава по закон има възможност да се платят последните 5 години по давност. Само, че от общината твърдят, че при такъв вид плащане, трябва да се внесе цялата сума. Интересувам се, дали закона позволява такова плащане да бъде разсрочено.
Виж целия пост
# 179
Добър вечер. Не знам дали това е правилната тема за моите въпроси, но както и да е.
Наскоро загубих баща си, и имам право на наследствена пенсия.
Студент съм в Стопанска академия Д.А.Ценов в Свищов, задочна форма, 3 курс.
От НОИ ми искат удостоверение от Свищов.
Зимният семестър започва през Септември месец, а летния - края на Януари.
Имам три въпроса:
1. Ще получавам ли наследствена пенсия през ваканцията между двата семестъра ?
2. Само за летния ли семестър трябва да искам удостоверение, или и за зимния ?
3(малко отклоняващ се)Прочетох, че имам право на еднократна помощ при смърт на осигурено лице, но когато се допитах, ми казаха, че е само в случай, че лицето е работило(баща ми беше пенсионер).
Благодаря предварително.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия