Майчинството счетоводно - 90

  • 36 991
  • 780
# 645
ЛКК издават болнични за по 30 дни. Според мен нещо ви мотаят.
Виж целия пост
# 646
Понеже не обяснявате достатъчно ясно, да уточним че ЛКК няма право да издава болничен лист за повече от 30 дни накуп.
https://www.nssi.bg/forusers/faq/390-qesiseodd/4548-votg22
Виж целия пост
# 647
Здравейте, заради заминаване в чужбина по време на ползване на отпуск по майчинство до 410 дни, прекратих трудовите си правоотношения по взаимно съгласие с работодател в България.
При последващо започване на работа в чужбина по трудов договор от НОИ ми казаха да подам приложение № 2 към НПОПДОО с попълнена в раздел II-ри т. 11 към стария си работодател (този в България).

В тази връзка искам да ви попитам следните неща:

1. Осигурен при осигурител - какво пиша тук - българския работодател към който подавам, или новия такъв, който е в чужбина?
2. Моля, в качеството ми на .... да ми бъде изплащано парично обезщетение за бременност и раждане считано от ...................... 20.... г. - това предполагам не се попълва?
3. Самата т. 11 се зачертава или има друг начин за отбелязване?
4. Дата и град - тук вече пиша града, в който се намирам в чужбина или?

Много благодаря предварително за отделеното време и помощта.
Виж целия пост
# 648
Според вас ако си взема 7 дни болничен преди тези 45 дни преди раждане дали ще ми се отрази много.. Чудя се дали да пускам отпуска тогава или болничен да взема
Виж целия пост
# 649
Здравейте.
Ако съм била през цялата 2021 г. в отпуск по майчинство за гледане на дете до 1 г., мога ли аз през работодател да се подадам и получа данъчното облекчение за сем. с деца? Или трябва през другия родител?
Има ли приета промяна относно сумата за това - досега беше -200 лв. от облагаемия доход, т.е. по 20 лв. на дете?
Виж целия пост
# 650
Здравейте,
Възможно ли е да прехвърля втората година на майчинството на таткото? Или само майката може да се възползва от отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст?
Виж целия пост
# 651
Здравейте,
Възможно ли е да прехвърля втората година на майчинството на таткото? Или само майката може да се възползва от отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст?

Здравейте, да, възможно е. Единственото условие е този човек да се води на ТД
Виж целия пост
# 652
Много благодаря за бързия отговор!
Да, мъжът ми е на трудов договор, както и аз.
Последно уточнение- имат ли законово право от фирмата на мъжа ми да му откажат да излезе в отпуск по гледане на малко дете?
Звучи логично да нямат право да откажат, но все пак ще се радвам на отговор, За да съм сигурна Simple Smile
Виж целия пост
# 653
Нямат
Виж целия пост
# 654
Здравейте.
Ако съм била през цялата 2021 г. в отпуск по майчинство за гледане на дете до 1 г., мога ли аз през работодател да се подадам и получа данъчното облекчение за сем. с деца? Или трябва през другия родител?
Има ли приета промяна относно сумата за това - досега беше -200 лв. от облагаемия доход, т.е. по 20 лв. на дете?

Ти нямаш облагаем доход, че да ползваш облекчение.Трябва да го ползва другия родител.
Има промяна в сумата.
Виж целия пост
# 655
Понеже не обяснявате достатъчно ясно, да уточним че ЛКК няма право да издава болничен лист за повече от 30 дни накуп.
https://www.nssi.bg/forusers/faq/390-qesiseodd/4548-votg22

Това ми е ясно, Пантерка, ама на мен болничните са ми 20+10+10 и след последния 10 любезно и необяснимо ми отказват да ми го продължат. Вместо да ми продължат болничния, ми дават направление за болница. От там да съм си продължавала болничния... Явно трябва да се усвоят някакви пътеки, иначе нямам обяснение... В състоянието ми няма промяна от първия болничен още. Могат ли да ме принудят да вляза в болница, ако вече веднъж съм лежала (но не в тяхната болница, ами в друга)? Пред НОИ ли трябва да се жалвам или пред РЗИ? Трудно ще пропътувам до друг град за друга комисия и те го знаят...
Виж целия пост
# 656
amy_nka, това болничен за задържане ли е? Ако е такъв , вярно много странно ти ги издават. При мен болничен от болницата няма, не че не лежах близо месец , но си бях отпуск. След него ЛКК ми издаваха директно по 30 дни болнични до 45-дневния преди термин.
Виж целия пост
# 657
Здравейте, имам въпрос. Скоро идват 45 те дни, при които влизам в отпуск за бременност. Има ли вариант да продължа да работя официално примерно още 15 дни и да влезна в отпуск 30 дни преди термин?
Виж целия пост
# 658
Мисля, че нямате такъв вариант. Имам някакъв спомен, че задължително се излиза в болнични 45 дни преди раждането. Не съм на 100% сигурна. Нека тези които са да кажат.
Виж целия пост
# 659
Можеш да не го взимаш целия 45дни, но имаше някакво условие. Мисля, че бел. от док., че няма проблем да работиш. Но за второто не съм на 100% сиг. дали е задължително.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия