Онлайн консултации с Даниела Атанасова – сертифициран педиатричен консултант по детски сън

  • 106 922
  • 2 048
# 1 590
Здравейте,
Детето ми е на 8+++ на две дремки.
Събуждане: 6:30, но започва неспокоен сън към 5:50
Интервали: 3/4/4:20
Дневен сън: 2:10, като я будя от дремките
Вечерно заспиване: 20:00
Има ритуал преди вечерното заспиване, както и за дневните дремки.
От 2 седмици насам след 2.30 проплаква на всеки час, но не се събужда. Имаше вечер, в която проплакванията започнаха 1 час след вечерното заспиване. Тогава я оставих да спи повече през деня. Също има пробуждания на 35-40мин на дневните дремки с лек плач.
Мислехме, че зъби я мъчат, но няма. Мисля, че е в скок в растежа. Лази, изправя се. Заспива с галене по гръбчето, като гледам да го минимизирам.
Опитах с намаляване на будуването, на съня, но няма промяна.
На какво може да се дължи това проплакване на всеки час?
Виж целия пост
# 1 591
Здравейте,
Детето ми е на 8+++ на две дремки.
Събуждане: 6:30, но започва неспокоен сън към 5:50
Интервали: 3/4/4:20
Дневен сън: 2:10, като я будя от дремките
Вечерно заспиване: 20:00
Има ритуал преди вечерното заспиване, както и за дневните дремки.
От 2 седмици насам след 2.30 проплаква на всеки час, но не се събужда. Имаше вечер, в която проплакванията започнаха 1 час след вечерното заспиване. Тогава я оставих да спи повече през деня. Също има пробуждания на 35-40мин на дневните дремки с лек плач.
Мислехме, че зъби я мъчат, но няма. Мисля, че е в скок в растежа. Лази, изправя се. Заспива с галене по гръбчето, като гледам да го минимизирам.
Опитах с намаляване на будуването, на съня, но няма промяна.
На какво може да се дължи това проплакване на всеки час?

Здравейте,
Няма как да дам категоричен отговор без да наблюдавам по-индивидуално нещата, но на прима виста бих казала преумора и неправилно разпределение на интервалите
Виж целия пост
# 1 592
Здравейте, отново! Писала съм ви няколко пъти и съветите ви винаги много са ми помагали  затова отново се обръщам към вас.
Синът ми е на 11 месеца. Режима е следния:
Събуждане 6:00, 6:30
Първа дрямка 9:30, 10:00 ( за около час и 10,20 минути)
Втора дрямка 14:30, 15:00 ( за около час и половина)
Вечерно заспиване 20:00, 20:30
Имахме няколко спокойни нощи след пробиването на две зъбчета, с много малко събуждания, които бяха за много кратко. Но от няколко дни започна пак доста неспокойно да спи, и да е невъзможно бързото приспиване. Бих искала да ви попитам виждате ли проблем в режима? Благодаря!
Виж целия пост
# 1 593
Здравейте, отново! Писала съм ви няколко пъти и съветите ви винаги много са ми помагали  затова отново се обръщам към вас.
Синът ми е на 11 месеца. Режима е следния:
Събуждане 6:00, 6:30
Първа дрямка 9:30, 10:00 ( за около час и 10,20 минути)
Втора дрямка 14:30, 15:00 ( за около час и половина)
Вечерно заспиване 20:00, 20:30
Имахме няколко спокойни нощи след пробиването на две зъбчета, с много малко събуждания, които бяха за много кратко. Но от няколко дни започна пак доста неспокойно да спи, и да е невъзможно бързото приспиване. Бих искала да ви попитам виждате ли проблем в режима? Благодаря!

Здравейте,
Детето има доста дневен сън за възрастта - рядко децата се чувстват добре с повече от 2:00-2:15 сумарно дневен сън - първо бих намалила постепенно дневния сън и бих се уверила, че средата за сън е оптимална
Виж целия пост
# 1 594
Здравейте, отново! Писала съм ви няколко пъти и съветите ви винаги много са ми помагали  затова отново се обръщам към вас.
Синът ми е на 11 месеца. Режима е следния:
Събуждане 6:00, 6:30
Първа дрямка 9:30, 10:00 ( за около час и 10,20 минути)
Втора дрямка 14:30, 15:00 ( за около час и половина)
Вечерно заспиване 20:00, 20:30
Имахме няколко спокойни нощи след пробиването на две зъбчета, с много малко събуждания, които бяха за много кратко. Но от няколко дни започна пак доста неспокойно да спи, и да е невъзможно бързото приспиване. Бих искала да ви попитам виждате ли проблем в режима? Благодаря!

Здравейте,
Детето има доста дневен сън за възрастта - рядко децата се чувстват добре с повече от 2:00-2:15 сумарно дневен сън - първо бих намалила постепенно дневния сън и бих се уверила, че средата за сън е оптимална

Аз се опасявах от същото, но когато го събудя да кажем след час, страшно много плаче и до следващото приспиване е в лошо настроение. Добре, ще се опитам да го намаля.
Иначе и дневния и нощния сън са само в спалнята в кошарата. Имаме си и ритуал. Благодаря ви още веднъж!
Хубав уикенд!
Виж целия пост
# 1 595
Здравейте, след тежко боледуване в болница, на близнаците ми  (момче и момиче) режима стана с много късно ставане сутрин. На 2г са. Ставаха към 9:30 в 14:00-16:00 обеден сън, след който ги събуждах трудно и чак 22:30 нощен, момичето дори по късно заспиваше. Започнах да будя всеки ден с 15 мин по рано и в момента стигнах до 8:15, но нощния сън на момчето се развали, започна събуждане в диапазона 4:00 - 5:30 с много рев и трудно приспиване, за около 30 мин заспива, като накрая му давам АМ за да заспи, а искам да избегна асоциация с АМ през ноща, а момичето отново заспива в 23:00 вечер, при нея не се измества часът по рано да легне. Как да оправя нещата?
Скоро ще тръгнат на ясла, ако може препоръки и за това, до колкото разбирам в яслата се спи 2:30 ч, те са напълно способни да спят толкова, защото на обяд аз ги будя и то трудно, за да не стане много късни вечерното лягане и въпреки това, пак лягат късно.
Обобщавам ситуацията в момента
8:15 събуждане
13:15 - 15:15 обеден сън, като момчето едва издържа заради нощното будене вероятно , днес рева още от 12:10, че му се спи, а момичето цял до обяд мрънка заради късното заспиване снощи и малкото нощен сън и трудно се събуждат от дрямката след обяд.
21:45 нощен, момчето заспива, момичето не. Върти се и мрънка в леглото до 23:00.
Виж целия пост
# 1 596
Здравейте, отново! Писала съм ви няколко пъти и съветите ви винаги много са ми помагали  затова отново се обръщам към вас.
Синът ми е на 11 месеца. Режима е следния:
Събуждане 6:00, 6:30
Първа дрямка 9:30, 10:00 ( за около час и 10,20 минути)
Втора дрямка 14:30, 15:00 ( за около час и половина)
Вечерно заспиване 20:00, 20:30
Имахме няколко спокойни нощи след пробиването на две зъбчета, с много малко събуждания, които бяха за много кратко. Но от няколко дни започна пак доста неспокойно да спи, и да е невъзможно бързото приспиване. Бих искала да ви попитам виждате ли проблем в режима? Благодаря!

Здравейте,
Детето има доста дневен сън за възрастта - рядко децата се чувстват добре с повече от 2:00-2:15 сумарно дневен сън - първо бих намалила постепенно дневния сън и бих се уверила, че средата за сън е оптимална

Аз се опасявах от същото, но когато го събудя да кажем след час, страшно много плаче и до следващото приспиване е в лошо настроение. Добре, ще се опитам да го намаля.
Иначе и дневния и нощния сън са само в спалнята в кошарата. Имаме си и ритуал. Благодаря ви още веднъж!
Хубав уикенд!

Здравейте,
Следва да намалите постепенно, за да не е толкова драматично
Виж целия пост
# 1 597
Здравейте, след тежко боледуване в болница, на близнаците ми  (момче и момиче) режима стана с много късно ставане сутрин. На 2г са. Ставаха към 9:30 в 14:00-16:00 обеден сън, след който ги събуждах трудно и чак 22:30 нощен, момичето дори по късно заспиваше. Започнах да будя всеки ден с 15 мин по рано и в момента стигнах до 8:15, но нощния сън на момчето се развали, започна събуждане в диапазона 4:00 - 5:30 с много рев и трудно приспиване, за около 30 мин заспива, като накрая му давам АМ за да заспи, а искам да избегна асоциация с АМ през ноща, а момичето отново заспива в 23:00 вечер, при нея не се измества часът по рано да легне. Как да оправя нещата?
Скоро ще тръгнат на ясла, ако може препоръки и за това, до колкото разбирам в яслата се спи 2:30 ч, те са напълно способни да спят толкова, защото на обяд аз ги будя и то трудно, за да не стане много късни вечерното лягане и въпреки това, пак лягат късно.
Обобщавам ситуацията в момента
8:15 събуждане
13:15 - 15:15 обеден сън, като момчето едва издържа заради нощното будене вероятно , днес рева още от 12:10, че му се спи, а момичето цял до обяд мрънка заради късното заспиване снощи и малкото нощен сън и трудно се събуждат от дрямката след обяд.
21:45 нощен, момчето заспива, момичето не. Върти се и мрънка в леглото до 23:00.

Здравейте,
Относно режима в яслата, ще е необходим още да го изчистите. За жалост, при големи измествания е нормално после и връщането в ритъм да е трудно.
Хубаво е събуждането да е в диапазона 07:00-07:15 за яслата и именно заради многото дневен сън в яслата, който определено не е нужен и предизвика често късно лягане.
Обедният сън трябва да бъде от около 12:30 (именно толкова е и в общинските ясли) до максимум 15:00, идеално до 14:15-30, съответно вечерно лягане в диапазона 20:00- 20:30 за тази възраст.
За жалост, не мога да дам конкретни съвети относно асоциациите, тъй като това са силни такива и съответно при такива големи разлики изисква повече индивидуална работа.
Виж целия пост
# 1 598
За асоциацията. Нощното мляко беше махнато от средата на Юни, единствено заспиваше с мляко само вечер, с преходна чаша, не е с шише с биберон. Върна го от няколко дни, от както разбутах режима. Не знам как да действам, не ми се иска да се връща млякото нощем. И не знам какво да направя за да спра процеса на връщане на АМ в сутрешните часове.
И горе долу колко будуване трябва да имат на 2г. Знам, че е относително, но ориентировъчно.

Здравейте, след тежко боледуване в болница, на близнаците ми  (момче и момиче) режима стана с много късно ставане сутрин. На 2г са. Ставаха към 9:30 в 14:00-16:00 обеден сън, след който ги събуждах трудно и чак 22:30 нощен, момичето дори по късно заспиваше. Започнах да будя всеки ден с 15 мин по рано и в момента стигнах до 8:15, но нощния сън на момчето се развали, започна събуждане в диапазона 4:00 - 5:30 с много рев и трудно приспиване, за около 30 мин заспива, като накрая му давам АМ за да заспи, а искам да избегна асоциация с АМ през ноща, а момичето отново заспива в 23:00 вечер, при нея не се измества часът по рано да легне. Как да оправя нещата?
Скоро ще тръгнат на ясла, ако може препоръки и за това, до колкото разбирам в яслата се спи 2:30 ч, те са напълно способни да спят толкова, защото на обяд аз ги будя и то трудно, за да не стане много късни вечерното лягане и въпреки това, пак лягат късно.
Обобщавам ситуацията в момента
8:15 събуждане
13:15 - 15:15 обеден сън, като момчето едва издържа заради нощното будене вероятно , днес рева още от 12:10, че му се спи, а момичето цял до обяд мрънка заради късното заспиване снощи и малкото нощен сън и трудно се събуждат от дрямката след обяд.
21:45 нощен, момчето заспива, момичето не. Върти се и мрънка в леглото до 23:00.

Здравейте,
Относно режима в яслата, ще е необходим още да го изчистите. За жалост,при големи измествания,е нормално после и връщането в ритъм да е трудно.
Хубаво е събуждането да е в диапазона 07:00-07:15 за яслата и именно заради многото дневен сън в яслата, който определено не е нужен и предизвика често късно лягане.
Обедния сън трябва да бъде от около 12:30 (именно толкова е и в общинските ясли) до максимум 15:00, идеално до 14:15-30, съответно вечерно лягане в диапазона 20:00- 20:30 за тази възраст.
За жалост, не мога дам конкретни съвети относно асоциациите, тъй като това са силни такива и съответно при такива големи разлики,изисква повече индивидуална работа.
Виж целия пост
# 1 599
За асоциацията. Нощното мляко беше махнато от средата на Юни, единствено заспиваше с мляко само вечер, с преходна чаша, не е с шише с биберон. Върна го от няколко дни, от както разбутах режима. Не знам как да действам, не ми се иска да се връща млякото нощем. И не знам какво да направя за да спра процеса на връщане на АМ в сутрешните часове.
И горе долу колко будуване трябва да имат на 2г. Знам, че е относително, но ориентировъчно.

Здравейте, след тежко боледуване в болница, на близнаците ми  (момче и момиче) режима стана с много късно ставане сутрин. На 2г са. Ставаха към 9:30 в 14:00-16:00 обеден сън, след който ги събуждах трудно и чак 22:30 нощен, момичето дори по късно заспиваше. Започнах да будя всеки ден с 15 мин по рано и в момента стигнах до 8:15, но нощния сън на момчето се развали, започна събуждане в диапазона 4:00 - 5:30 с много рев и трудно приспиване, за около 30 мин заспива, като накрая му давам АМ за да заспи, а искам да избегна асоциация с АМ през ноща, а момичето отново заспива в 23:00 вечер, при нея не се измества часът по рано да легне. Как да оправя нещата?
Скоро ще тръгнат на ясла, ако може препоръки и за това, до колкото разбирам в яслата се спи 2:30 ч, те са напълно способни да спят толкова, защото на обяд аз ги будя и то трудно, за да не стане много късни вечерното лягане и въпреки това, пак лягат късно.
Обобщавам ситуацията в момента
8:15 събуждане
13:15 - 15:15 обеден сън, като момчето едва издържа заради нощното будене вероятно , днес рева още от 12:10, че му се спи, а момичето цял до обяд мрънка заради късното заспиване снощи и малкото нощен сън и трудно се събуждат от дрямката след обяд.
21:45 нощен, момчето заспива, момичето не. Върти се и мрънка в леглото до 23:00.

Здравейте,
Относно режима в яслата, ще е необходим още да го изчистите. За жалост,при големи измествания,е нормално после и връщането в ритъм да е трудно.
Хубаво е събуждането да е в диапазона 07:00-07:15 за яслата и именно заради многото дневен сън в яслата, който определено не е нужен и предизвика често късно лягане.
Обедния сън трябва да бъде от около 12:30 (именно толкова е и в общинските ясли) до максимум 15:00, идеално до 14:15-30, съответно вечерно лягане в диапазона 20:00- 20:30 за тази възраст.
За жалост, не мога дам конкретни съвети относно асоциациите, тъй като това са силни такива и съответно при такива големи разлики,изисква повече индивидуална работа.

Здравейте, най-простият отговор за тази възраст ще бъде - просто не давате АМ. Детето е достатъчно голямо и е сигурно, че няма нужда от нощно хранене. Също така на тази възраст не би следвало да има асоциация мляко и за заспиване, т.е млякото без значение дали е кисело, прясно, ам, кърма, в шише, чаша и пр. Да не бъде метод на заспиване, т.е, както казах, работа по асоциацията, която е индивидуална. Но говорите. Период на тестване на граници е.
На тази възраст следвате фиксиран режим на сън, не гледате интервали на будуване, съответно общите числа. Важно е децата да се изморяват качествено и да имат достатъчно тихи игри и време за успокоение преди сън.
Виж целия пост
# 1 600
Здравейте.
Бебка е на 3++ и не съм сигурна, че има правилен режим. Ако може да се говори за такъв.
Заспива късно около 23:00-23:30. Като още от начало заспива с такъв час и не успявам да го променя.
Сама махна нощно хранене, кърмя - събужда се веднъж.
Заспива 23:00-23:30. Спи 6-7ч. Събужда се 5-6ч сутринта. Кърмя я и заспива веднага. Спи още 3-4 часа. Събужда се обикновено към 10-11ч.
ИБ 1:45-2ч.
Сън 30-40мин
Всичко оттам нататък до нощния сън е на този режим. Няма по-дълъг дневен сън.
Средно сън за денонощие - 12-13часа.
Брой дремки през деня - 4.
Проблемът е, че често се прозява доста преди да е дошло време за сън и понякога още със събуждането… въпреки това е енергична.
Опитвах да скъся ИБ, не става.
Опитвах просто да я приспя при първи признак - прозявка. Когато започна да я приспивам - тя започва да играе и се ококорва.
Опитах много пъти, когато се събуди да я доприспя, това също без успех.
От началото имаме еднакви методи за приспиване - затваряне на пердета, затъмняване на стаята, бял шум, люлеене в кошарата.

Къде греша? Какво трябва да направя?
Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 1 601
Здравейте.
Бебка е на 3++ и не съм сигурна, че има правилен режим. Ако може да се говори за такъв.
Заспива късно около 23:00-23:30. Като още от начало заспива с такъв час и не успявам да го променя.
Сама махна нощно хранене, кърмя - събужда се веднъж.
Заспива 23:00-23:30. Спи 6-7ч. Събужда се 5-6ч сутринта. Кърмя я и заспива веднага. Спи още 3-4 часа. Събужда се обикновено към 10-11ч.
ИБ 1:45-2ч.
Сън 30-40мин
Всичко оттам нататък до нощния сън е на този режим. Няма по-дълъг дневен сън.
Средно сън за денонощие - 12-13часа.
Брой дремки през деня - 4.
Проблемът е, че често се прозява доста преди да е дошло време за сън и понякога още със събуждането… въпреки това е енергична.
Опитвах да скъся ИБ, не става.
Опитвах просто да я приспя при първи признак - прозявка. Когато започна да я приспивам - тя започва да играе и се ококорва.
Опитах много пъти, когато се събуди да я доприспя, това също без успех.
От началото имаме еднакви методи за приспиване - затваряне на пердета, затъмняване на стаята, бял шум, люлеене в кошарата.

Къде греша? Какво трябва да направя?
Благодаря предварително!

Здравейте,
Следва да изместите цялостно режима, тъй като в момента сутрешного събуждане е реално към 10 сутринта. Събуждане е след като детето се събуди и направи пълен интервал на будуване.
Започнете постепенно да будите по-рано с по 10-15 минути на 2-3 дни, докато детето започне да става преди 8, съответно така ще се измести и вечерното заспиване.
Виж целия пост
# 1 602
Здравейте,дъщеря ми е на година и седем месеца .. интервалите бяха до скоро 5 и 6 ,НО започна да увеличава последния близо на 7 часа .. проблема е че спи по 2 часа ма обяд ,а вечер й трябват поне близо 11 часа сън за да не е крива... а с този интервал който става близо 12 часа няма как да стане 2 часа дневен и 11 часа нощен ,какво да правя ?
Виж целия пост
# 1 603
Здравейте,дъщеря ми е на година и седем месеца .. интервалите бяха до скоро 5 и 6 ,НО започна да увеличава последния близо на 7 часа .. проблема е че спи по 2 часа ма обяд ,а вечер й трябват поне близо 11 часа сън за да не е крива... а с този интервал който става близо 12 часа няма как да стане 2 часа дневен и 11 часа нощен ,какво да правя ?

Здравейте,
На тази възраст бих препоръчала да следвате фиксиран режим на сън, не интервали.
А иначе, винаги намалявайте първо дневния сън, не нощния, съответно намалете плавно именно него.
Имайте предвид, че на тази възраст за спокоен сън е изключително важно да имате качествено будуване и много изморяващи активности.
Виж целия пост
# 1 604
Здравейте!

Отново аз, но с нов проблем в съня на бебка.
Заспиваше късно и се събуждаше късно, като обаче през нощта след хапване веднага заспиваше. Коригирах часа на заспиване и събуждане.  Заспива около 21:00 и се събуждаше в 8ч сутринта и така около седмица успешно. От почти седмица обаче след заспиването си в 21ч се събужда като след дрямка от 40 мин, яде, видимо й се спи, а трудно заспива. И така след около 1-1.30ч дундуркане заспива. След това се събужда към 5ч сутринта и трудността със заспиването се повтаря. Започват някакви игри и гукане. Реално заспива след едно будуване от 2 часа. Спи още 2 часа.
Дремките през деня са 4, като в повечето случаи са по 30-40 мин и една от тях е 1-1.30ч. ИБ е 2-2.15ч. Интервалът е увеличен откакто промених и часа на заспиване и събуждане. Сама си го показа. Тогава заспива най-лесно и почти самостоятелно.

Какво пак се случи? Къде обърках нещата?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия