Адв. Мирослава Кръстева отговаря на вашите правни въпроси

  • 100 167
  • 651
# 645
Здравейте!
Казус с наследство:
Почива майката, 2 от 3те деца се отказват от наследство от нея(третото е малолетно),  нейните родители(бабата и дядото са живи).
Почива и бабата. В нейното удостоверение за наследство излизат внуците, чиято баба тя е по майчина линия.

Двете наследства имат ли връзка?
При отказали се от наследство от майка си това означава ли, че автоматично са се отказали и от баба си? Ако да, защо излизат сега в удостоверението?
Ако двете наследства нямат връзка приемайки от бабата, може ли някой някога да оспори отказа от майката?
Ако имат връзка, означава ли, че по закон не се отписват автоматично, но трябва да подадат отказ и за бабата, за да няма проблем с отказа от майката?
Здравейте,
Отказът от наследство действително поражда последствия и към новооткритото наследство. Вписването в УН не се заличава, но се при нужда се представят заедно с отказа. Не смятам, че е нужно да се подава заявление за отказ от наследство на бабата.

Успех!
Виж целия пост
# 646
Здравейте! Ако човек си смени името по съдебен ред и има имоти на старото си име, какво се случва, как се доказва че имотите са негови?
Здравейте,
Удостоверение за идентичност на имената или декларация за същото биха били достатъчни.
Успех!
Виж целия пост
# 647
Здравейте,
Треньорите по извънкласни спортни дейности в училищата задължени ли са да издават касови бележки? В детската градина идваха треньори и касиерът на ДГ ми издаваше бележки за платени такси. Но не е така при извънкласна спортна дейност в училището. Някакъв треньор записва на едни листа кой е дал пари (води го членски внос), но не дава разписка за платената сума. Доколко същият е задължен да издава фискален документ и подлежи ли на проверка от НАП?
Здравейте,

Честа практика е за членски внос да не се издават касови бележки, тъй като това не е приход, а участие в клуба. Не мисля, че са задължени да издават фискален документ.

Успех!
Виж целия пост
# 648
Здравейте, г-жо Кръстева,
Майка и баща правят пълномощно на сина си, да продаде техния дял от апартамент (живеят надалеч). Пълномощното е безсрочно (с много листи да ги представлява навсякъде, където трябвя), конкретно за продажба на този имот. Минало е почти 11месеца от тогава. Виждам, че личните карти, които са упоменати и на двамата, са валидни до април 2026г. Т.е. вече са си направили нови. Това проблем ли е?
На последната страница ги има преснимани личните им карти и се вижда, че са изтекли наскоро.
Много ще съм благодарна на отговор!

Здравейте,
Не, не е проблем, пълномощното може да бъде използвано.

Успех!
Виж целия пост
# 649
И мен ме интересува този въпрос. За декларация-пълномощно за извеждане на дете извън страната от единия родител е моят казус. Бащата си е сменил личната карта, а в пълномощното са данните от старата карта. Трябва ли ново пълномощно?
Здравейте,

Не, не е нужна нова Декларация- съгласие.

Успех!
Виж целия пост
# 650
Привет.
Уча във ВУЗ, кръгъл сирак съм под 26 год в специалност платено обучение, според ЗВО имам право на освобождаване от семестриална такса, но според правилника на ВУЗ-а освобождаването е само при специалности държавна поръчка - кой вариант е правилния ?
Здравейте,

Без да познавам правилника на ВУЗ си мисля, че приоритет имат законовите норми. За потвърждение- моля, консултирайте се с колега от Вашият град.

Успех
Виж целия пост
# 651
Скрит текст:
Здравейте,

Моля за правен съвет относно следния случай.

Апартамент е прехвърлен с нотариален акт на внук, който е единствен собственик на имота. Той е на 28 години. В нотариалния акт е записано, че съпругата на прехвърлителя (на дядо му) има право на ползване на жилището до края на живота си. След нейната смърт това право на ползване отпада.

Жената вече е починала.

След смъртта ѝ в жилището е останал да живее нейният син. Той не е собственик, не фигурира в нотариалния акт, няма право на ползване и няма друго вещно право върху имота. За уточнение – той не е роднина на собственика на жилището.

Първоначално е било проявено разбиране и му е дадено време да си уреди положението, но вече няколко месеца отказва да напусне доброволно.

Потърсено е съдействие от социалните служби. Те са посетили лицето и са му предложили варианти за социална подкрепа и настаняване, но той не е потвърдил желание да се възползва от тях и не е предприел необходимите действия.

В момента продължава да живее в жилището против волята на собственика.

Въпросът ми е:

Каква е законовата процедура в България за освобождаване на имот в подобен случай? Към коя институция трябва да се обърне собственикът и какви конкретни действия следва да предприеме, когато лице без право на собственост и без право на ползване отказва доброволно да напусне жилището?

Благодаря предварително.

Здравейте,

Процедурата се развива пред съд - по местонахождението на имота, така че се обърнете към колега от Вашия град, за да образува надлежно съдебно производство.
Успех!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия