"Обичам" Топлофикация - тема 6

  • 27 606
  • 761
# 225
Ем, ние плащаме около 3000 лева на сезон, писала съм подробно, даже скоро снимах и изравнителната сметка. Топломери и кранове на радиаторите при нас няма, всичко топли на макс. Вътре, навсякъде е 26-26.5 градуса.
Виж целия пост
# 226
Значи, таман се бях засилила след работа да ходя до топлофикация, и получавам фактура, че за ЮЛИ месец са ми начислили 123лв?!! При равна месечна вноска 97лв… сума за получаване - от 340 стана -116лв?!! Тези нормални ли са?
Виж целия пост
# 227
На мен друго ми направи впечатление, освен високата цена за мегават/час, че ДДС е само 9% при сметката за юли.

Скрит текст:
Дата на издаване/Дата на данъчно събитие - 31.07.2022 г.
Отчетен период: 01.07.2022 - 31.07.2022 г.
Прогнозен отчет
Наименование на стока / услуга                  Мярка    Количество    Ед.Цена,л в./МВтч    Сума, лв.
Топлинна енергия за подгряване на вода  МВтч     0,268765               137,86                       37,05
Топлинна енергия за отопление на имот     МВтч    0,000000               137,86                       0,00
Дялово разпределение на топлинна енергия (1/12 част) бр 1 2,40 2,40
Авансово платени суми лева 0,00
Дан. основа    ДДС    Сума ДДС
2,40                     20%        0,48
37,05                     9%         3,33
Словом: Четиридесет и три лева и 26 ст. ВСИЧКО по фактура: 43,26
Виж целия пост
# 228
На сайта им пише, че ба 1 юли е гласуване увеличение от 98лв на 137лв на мв/ч… който може да смята процентното увеличение.
Виж целия пост
# 229
petiaivanov, да, цената на топлоенергията от юли е с 9% ДДС. А увеличенито на цената е 40%.
А за това количество  Топлинна енергия за подгряване на вода  МВтч     0,268765   знаеш ли колко кубика е средно според изравнителната сметка?
Виж целия пост
# 230
petiaivanov, да, цената на топлоенергията от юли е с 9% ДДС. А увеличенито на цената е 40%.
А за това количество  Топлинна енергия за подгряване на вода  МВтч     0,268765   знаеш ли колко кубика е средно според изравнителната сметка?
За миналата година имаме 37 кубика. Значи 37:12=3.08 кубика на месец
Виж целия пост
# 231
Цената към момента е 137.86 лева/мегаватчас без 9% ДДС, 150,2674 лева е цената с ДДС.
Днес дойде нова фактура за юли и с приспадането (-46 лева) за топла вода дължа 38 лева.
Виж целия пост
# 232
petiaivanov, да, цената на топлоенергията от юли е с 9% ДДС. А увеличенито на цената е 40%.
А за това количество  Топлинна енергия за подгряване на вода  МВтч     0,268765   знаеш ли колко кубика е средно според изравнителната сметка?
За миналата година имаме 37 кубика. Значи 37:12=3.08 кубика на месец
По тази Ви сметка излиза 0.08 мвч за кубик, а в моята сметка е 0.188 мвч, имате ли представа как се изчисляват тези мвч, защото ми се струва адски много? 27 лв на кубик за предния сезон...
Виж целия пост
# 233
На мен ми изчезна юнската сметка. Излезе в ипей и след 5 дни изчезна. Хазяйката не я била плащала, аз не съм я плащала...ми добре.
От изравнителната имам да взимам 168 лв.
Сега излезе юлската сметка - 25 лв и са направили приспадане. Нямам нищо за плащане.
Виж целия пост
# 234
petiaivanov, да, цената на топлоенергията от юли е с 9% ДДС. А увеличенито на цената е 40%.
А за това количество  Топлинна енергия за подгряване на вода  МВтч     0,268765   знаеш ли колко кубика е средно според изравнителната сметка?
За миналата година имаме 37 кубика. Значи 37:12=3.08 кубика на месец
По тази Ви сметка излиза 0.08 мвч за кубик, а в моята сметка е 0.188 мвч, имате ли представа как се изчисляват тези мвч, защото ми се струва адски много? 27 лв на кубик за предния сезон...

Ами просто е, всяка абонатна станция има различна тарифа за подгряване на вода. Кубик в една кооперация е на различна цена от кубик подгряване на вода в друга.
Трябва да проверите Вашата цена, за Вашата абонатна станция.
Виж целия пост
# 235
Мен ме интересува какво е отношението на абонатната станция и как се определя цената на кубик на тази база? За 40+ м3 за Юни са са писали 400 МВч за 38 м3 за Юли 700+ МВч. Отделно тези 38 м3 би трябвало да бъдат 3,8, защото нямаме басейн.
Angry
Виж целия пост
# 236
Мен ме интересува какво е отношението на абонатната станция и как се определя цената на кубик на тази база? За 40+ м3 за Юни са са писали 400 МВч за 38 м3 за Юли 700+ МВч. Отделно тези 38 м3 би трябвало да бъдат 3,8, защото нямаме басейн.
Angry

Ето тук може да се прочете защо: https://www.engineering-review.bg/bg/za-razlikite-v-cenata-na-to … nergiyata/2/1465/
Виж целия пост
# 237
petiaivanov, да, цената на топлоенергията от юли е с 9% ДДС. А увеличенито на цената е 40%.
А за това количество  Топлинна енергия за подгряване на вода  МВтч     0,268765   знаеш ли колко кубика е средно според изравнителната сметка?
За миналата година имаме 37 кубика. Значи 37:12=3.08 кубика на месец
По тази Ви сметка излиза 0.08 мвч за кубик, а в моята сметка е 0.188 мвч, имате ли представа как се изчисляват тези мвч, защото ми се струва адски много? 27 лв на кубик за предния сезон...
Ами да, може. За всяка сграда е различно и зависи от потреблението. Колкото повече хора използват топла вода и отопление, толкова по-евтино излиза. В нашата сграда подгряването на 1 кубик топла вода варира между 8 и 10 лв за последните 5 години, но 90 % от живущите използват ТЕЦ.
Сметката излиза солена, когато в топлофицирана сграда тарикатите се топлят с климатици-  сградата си е топла, те не пускат радиатори, а си се позатоплят с климатици и така товарят финансово използващите отопление на ТЕЦ и викат, че им било по-евтино...сигурно, ама на чужд гръб.
Виж целия пост
# 238
Кой питаше откога започват да приспадат от изравнителните в плюс?
Оказва се, че вече го правят. Сега проверих,  юлската са си удържали от надвзетото. Кеф Simple Smile
Така че, не плащайте вие! Не се знае доколко се засичат фактури, изравнителни, плащания по различни пътища... Не бих се учудила да не се и бързаците да плащат двойно! А после никой нищо да не връща.
Виж целия пост
# 239
Здравейте, някой има ли идея на какво може да се дължи двойно по-висока стойност на единия топломер за този сезон спрямо миналия? Стаята е същата, топлено е еднакво (тоест почти не е, защото е панелна кухня от 8 кв и се топли предимно от тръбите, самия радиатор държим на 2 максимум ако е мн студено, че иначе става супер жега). Предишните сезони все на отчет като стойност е бивало 400-500 ( извинявам се, не знам каква е мерната единица), а за този е над 1000. А потреблението в другите стаи и на вода е много близко до миналите сезони... Не мога да си го обясня. Мога ли нещо да оспорвам?
Бях подготвена, че вероятно ще трябва да доплащам, но изравнителната ми сметка е почти половината стойност на сезон (предишни години съм плащала по 450-500 за целия сезон, а сега само изравнителната е 300).
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия