Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 63

  • 35 018
  • 752
# 690
Преди години имотите от ЧСИ наистина бяха повече.
От 222 имота в цяла Бургаска област се продават само 4 апартамента в Бургас, като от единия - 1/4 идеална част. Много ли е?
От ваканционните имоти това са предимно такива, чиито собственици са отказали да плащат безумните такси поддръжка и собствениците на комплексите са намерили легален начин да ги изземат. За което бях разказала и в тази тема преди няколко месеца.
Има неделими имоти, има идеални части и всякакви други заплетени случаи. Съвсем не значи, че хората не могат да си плащат кредитите.
Виж целия пост
# 691
Всъщност точно това е и философията на сравнително успешните хора, които познавам. Съобразяване с житейското (и съответно финансово) стъпало, на което се намираш и придобиване на отговарящите адекватно вещи/имоти/коли.

А аз не мисля така. Адекватното на доходите харчене те поставя перманентно на нулата - без дългове, но и без нарастващи активи.  печелившата философия според мен е да живееш ПОНЕ ЕДНО ниво под адекватното за доходите си и да спестяваш и инвестираш разликата.


[/quote]
Вижте какво става в сайта за имоти от съдии изпълнители


Само на мен ли ми се струва, че 77 обяви за София град нищо не са и не говорят за никакви сривове?
Виж целия пост
# 692
Всъщност точно това визирах, но не го казах, понеже наистина се заклеймява като неадекватна постъпка от хората, които имат пари и ги харчат автоматично. Правилното за мен е известно време да живееш именно ПОД възможностите си, за да можеш после да вземеш нещо по-голямо. Аз например изпитвам ужас от лизингите на уреди за дома. Ако нямам възможност да го купя кеш, няма да го купя. Вероятно звучи зловещо за много. Но дълг освен за жилище, за друго не мога да си представя (изключвайки злощастни обстоятелства като здравословни причини).


Всъщност точно това е и философията на сравнително успешните хора, които познавам. Съобразяване с житейското (и съответно финансово) стъпало, на което се намираш и придобиване на отговарящите адекватно вещи/имоти/коли.

А аз не мисля така. Адекватното на доходите харчене те поставя перманентно на нулата - без дългове, но и без нарастващи активи.  печелившата философия според мен е да живееш ПОНЕ ЕДНО ниво под адекватното за доходите си и да спестяваш и инвестираш разликата.


Вижте какво става в сайта за имоти от съдии изпълнители


Само на мен ли ми се струва, че 77 обяви за София град нищо не са и не говорят за никакви сривове?
[/quote]
Виж целия пост
# 693
Mollica, точно, ако си говорим за здрав разум, предприемчивост и готовност за поемане на риск, следващата година- две има много по- добри възможности за инвестиция, отколкото да ги набиете като начална вноска в панелка в краен квартал, най- малко ще можете да си диверсифицирате инвестициите и риска и дори да не сте експерти, ще сте сигурни, че не купувате по върховете. Не знам защо толкова емоционално се хвърлихте да заклеймявате хора с моето мислене като ограничени и безперспективни, като ми цитирате господин Дракър, но е факт, че и човек, който не разбира особено, с малко здрав разум и четене може да направи доходност по- добра от тази на рентиерството в София дори при текущите условия. Стига да не му се налага да си набие всички резерви в панелка в Люлин, разбира се.
Виж целия пост
# 694
Здравейте, прЕатели. Регистрирах се, за да изразя впечатление за "имотния пазар" в България и също за пишещите във форума на бг-мама, както и за последните мнения за по-скромен живот без кредити и надхвърляне на възможностите на Аз-ът. Очевидно е, че имотния пазар е надценен почти в цял свят, заради евтините кредити, които банките отпускаха през последните 3-4 години. Разбира се, че масата хора не разполагат със суми от порядъка на 250-300 ХИЛЯДИ лева, с които да се сдобият с нов дом. Масово се живее на кредит, дори за елементарни неща като микровълнова печка или диван за 700 лв. Това е и големия парадокс, да нямаш възможност да си позволиш дори една печка/диван/пералня без кредит, а да живееш в дом за 300 000 лв, които никога не си изкарал и виждал през живота си. Но всичко това се случва, заради банките. Все по-лесно отдаване на кредити и все повече "мечтатели" и "инвеститори", които "грабват възможността". Ако нямаше кредити и всеки трябваше да разчита на собствените си спестявания и възможности, цените биха били доста различни. Е, скоро лихвите ще се качат доста и на практика няма да има кредити и тогава ще видим истинската стойност на кутийка в краен квартал на София. На "инвеститорите" в сайта, които по случайност са взели кредит 2017-та и са купили на нормални цени апартамент, поздравления. Също забелязах няколко мнения, в които се изказва тезата за оставяне на кредит, тъй като излиза изгоден, въпреки възможността за погасяване на момента. Аз не виждам дори една причина как да оставиш и да влачиш кредит още 5-6-10 години и да плащаш лихви, които иначе не би платил излиза по-изгодно от това да го изплатиш предсрочно. Като цяло мисля, че ще има голямо пробуждане от кредитния сън, в който живее голяма част от света. Бъдете щастливи!
Виж целия пост
# 695
nowitzki211, вероятно имат предвид, че лихвите се плащат примерно първата половина от кредита, след това е само главница. Т.е. след определен период, наистина няма смисъл да го погасяваш, защото лихвите вече са платени. Значение има и реалният лихвен процент, освен това сумата за погасяването има потенциал да носи по- добра доходност от лихвите по кредита. Само предполагам
Виж целия пост
# 696
nowitzki211, вероятно имат предвид, че лихвите се плащат примерно първата половина от кредита, след това е само главница. Т.е. след определен период, наистина няма смисъл да го погасяваш, защото лихвите вече са платени.
Хаха, това е пълна безмислица. Няма такова положение като "платени всички лихви". Просто не знам как на човек може да му хрумне такова нещо. Докато дължиш пари, дължиш и лихва за тях. Сложна лихва се нарича. Лихвата се плаща винаги месец за месец, заедно с някаква част от главницата. Не плащаш лихвите 20 години предварително, защото най-малкото не се знае какъв % лихва ще има през 2042, ще съществува ли банката, ти, държавата, заемът; или ще си го изплатил предварително.

Защо не си погасявам заемите.
Ами познайте от 3 пъти. За да купувам с парите още имоти. Grinning
Виж целия пост
# 697
Защо не си погасявам заемите.
Ами познайте от 3 пъти. За да купувам с парите още имоти. Grinning

И да диверсифицирам инвестициите.

Детайлно разгледах всички имоти от ЧСИ в Бургас. Жилища има десетина, от които си струват само 2-3, 1 от които - в Бургас, при начална цена близка до пазарна, в квартал до Морската градина. Представям си колко ще скочи при наддаването и в какъв вид ще го остави собственикът.
Още две - в Несебър, не в комплекси с такси, в жилищна сграда.
Останалите са тотал щета (пише си в обявата, че не са годни за обитаване), както и имоти на 11-та продан. Представете си този имот щом не се е продал 10 пъти досега при това безумно търсене, за какво иде реч.
И няколко цигански къщи и съборетини.
Виж целия пост
# 698
При пазар на исторически високи нива, никой закъсал нямада остави имота си на ЧСИ, а ще го продаде и ще се рязплати с банката. Какда има при такива обстоятелства ЧСИ имоти?
Виж целия пост
# 699
Танграта, диверсифицирайте малко активите Simple Smile Кредитът се преизчислява при промяна на лихвен процент. Говоря по спомени за собствения ни погасителен план- делът на лихвите във вноската намаляваше с годините, за сметка дела на главницата. Ако имате някаква част в P2P заеми, също можехте да погледнете и да проверите погасителния план на произволен кредит- в някакъв момент частта от вноската, която се пада на лихвата става 0. Говоря от личен опит, не съм в банковия сектор. Затова започнах и с вероятно.
Виж целия пост
# 700
Да имам P2P заеми на 15 %!?

Май сте объркали темата. Flushed
Виж целия пост
# 701
И какво е съотношението лихва/ главница в началото и в края на погасителния план? При мен лихвата в края е нула. Далеч съм от идеята да знам всичко, затова ми е любопитно .Тонът ви е твърде емоционален Simple Smile
Виж целия пост
# 702
Очевидно е, че имотния пазар е надценен почти в цял свят, заради евтините кредити, които банките отпускаха през последните 3-4 години. Разбира се, че масата хора не разполагат със суми от порядъка на 250-300 ХИЛЯДИ лева, с които да се сдобият с нов дом. Масово се живее на кредит, дори за елементарни неща като микровълнова печка или диван за 700 лв. Това е и големия парадокс, да нямаш възможност да си позволиш дори една печка/диван/пералня без кредит, а да живееш в дом за 300 000 лв, които никога не си изкарал и виждал през живота си. Но всичко това се случва, заради банките. Все по-лесно отдаване на кредити и все повече "мечтатели" и "инвеститори", които "грабват възможността". Ако нямаше кредити и всеки трябваше да разчита на собствените си спестявания и възможности, цените биха били доста различни. Е, скоро лихвите ще се качат доста и на практика няма да има кредити и тогава ще видим истинската стойност на кутийка в краен квартал на София.

Изказваш крайно мнение, а истината никога не е в крайностите. Кредитите са инструмент, както например огъня или верижния трион. И с двете може да си свършиш полезна работа, но може и да се осакатиш или убиеш. И ако стане второто в кого е вината - в инструмента, или в този, който не умее да борави с него?  И с банките е същото - те никого не са завлекли насила да взема кредит, а само предлагат тази опция. И е хубаво да я има, защото аз лично не виждам смисъл човек да живее без телевизор и без печка, понеже няма готови пари за тях. Кел файда, ако си ги купи на стари години. И с жилището е така - нали знаеш, че животът е това, което ти се случва докато правиш планове за бъдещето? Та ако планираш да спестиш за жилище до 50-тата си година за мен това не е мъдрост, а пропусната младост.
Но го има и другия момент - кредитите не са средство за набавяне на липсващи пари, а начин за управление на паричните потоци. И ако човек си преценява добре кредитът е полезно нещо, а ако не може да си прави сметката не са му криви банките.
А това, че като се качат лихвите няма да има кредити не е вярно. Лихвите БЯХА ВИСОКИ не толкова отдавна и пак си имаше кредити. Най-много да има временен спад и толкоз.
Виж целия пост
# 703
Регистрирах се, за да изразя впечатление за "имотния пазар" в България и също за пишещите във форума на бг-мама, както и за последните мнения за по-скромен живот без кредити и надхвърляне на възможностите на Аз-ът. Очевидно е, че имотния пазар е надценен почти в цял свят, заради евтините кредити, които банките отпускаха през последните 3-4 години. Разбира се, че масата хора не разполагат със суми от порядъка на 250-300 ХИЛЯДИ лева,
Велика мисъл, гледам, че ти е първи пост, надявам се че имаш още Smiley Междувременно да вметна, че кредитите станаха евтини (по света) преди едно 20г сигурно, ама и други ваааааажни неща станаха покрай това, и затова е такъв наплив за имоти, едно цяло поколение се отгледа от тогава. Но който е следил пазара дългосрочно в миналото, знае че цифрите са въпрос на перспектива, като погледнеш от друг ъгъл е различно. Именно кредитът даде възможност на хората вместо да чакат 20г имотите да станат "250-300 ХИЛЯДИ лева" да си ги купят още преди 20г на неколкократно по-малка цена. Отделно от това (но паралелно) съществуват едни други фактори, като това, че някаква съществена част от "масата хора" се сдобива с наследствени имоти, които пък им дават възможност да съберат тези ГОЛЕМИ ЦИФРИ с доста голяма лекота. А и като се сетиш, че болшинството от "масата хора" въобще нямат намерение да влизат в имотния пазар, стигаме до съвсем различно решение на уравнението ¯\_(ツ)_/¯
Виж целия пост
# 704
Бързо пишете, пък аз чета бавно 🌞
Лора,
Сега ти ще купуваш, за да живееш. Или се чудиш дали да се връщаш в Бг и да живееш. Или какво ти е положението, защото мисля, че пишеш противоречиви неща.

Танграта,
Съвсем съм съгласна с теб. Обаче, ти си много напред с материала, и е трудно начинаещ да ти стигне нивото. Затова каквото обясняваш, ще остане неразбрано за половината хора.

За поста с индийците и колко са пренаселени те: нас не мисля, че ни касае. Те се опитват да се заселят в САЩ, не в София.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия