Работа, CV-та, HR-и, съвети - 81

  • 25 205
  • 902
# 75
Аз да се върна на здравното. При мен винаги е “работело” с фактура или чрез фонда. Нужно е да знаеш какви документи да изискаш и къде да ги подадеш, ако ползваш възстановяване на разходите. Изплащали са ми фактура за 120 лв при професор за преглед, покривали са ми лекарства (не всички, Микомакс например не приемат), покривали са ми изследвания за хормони, които както знаем не са евтини и обикновено лекаря не ти назначава само 1-2 хормона. Има си и някои особености. Например Рамус не приемат фонд в събота, когато на мен ми е най-удобно да отида сутрин на гладно и да не бързам за работа. Бодимед приемат да ти вземат пробите, но могат след 9 ч да звъннат, за да им потвърдят дали фонда одобрява тези изследвания. Ако ги откаже, трябва да отидеш да си платиш и тогава можеш да видиш резултатите си. При Рамус не може да се оправиш след това, или фонд, или платено.  При този случай с Рамус използвах възстановяване на разходите и ми ги изплатиха. Най-важното е да имате амбулаторен лист, фактура и касов бон. Преглеждайте си документите преди да ги подадете. На едни ми липваше дата, защото беше амбулаторен лист написан на Word. И ми го приеха. Най-лесно и чисто е да ходите при лекари, които работят с фонда ви. Например в супердок може да видите при всеки лекар как работи - само платено, по каса, с фонд. За мен здравното е най-хубавата социална придобивка.

За мен също е една от най-важните придобивки. Абсолютно всеки път, когато кандидатствам някъде питам какво е здравното и колко широк пакет предлагат.

Честно казано големи проблеми с изследвания и възстановяване на разходи не съм имала. Гледам да ходя сутрин преди работа, просто уведомявам, че ще закъснея ако се наложи и после си отработвам. И аз като теб в супердок си търся лекари, работещи с моя фонд. После минавам само с картата. Като имам назначени изследвания отивам с амбулаторния лист в лаборатория, с която фонда работи и пак не плащам. Вариант е да платя и да подам претенция за възстановяване. Понеже е занимавка, старая се да ходя там, където имат договор.

Правила съм си три пъти ЯМР и нито веднъж не съм плащала. Ходих на 20 процедури физиотерапия, пак през фонда (тези по ЗК също са 20 и реално може общо да се ползват 40).
Вариант е да се обадиш предварително на фонда и да кажеш, че имаш изписани изследвания и да получиш потвърждение преди да си отишъл в лабораторията. Така съм правила с Цибалаб, дадоха ми един код от фонда, казах го като ме регистрираха и не съм плащала нищо.

За съжаление това положение не важи за повечето хора. Рядко човек може да си намери работа за толкова кратко време, освен ако не е много търсена специалност или при недобри условия.


Със сигурност и при мен имаше доза късмет, защото позицията беше много специфична, аз вече имах опит в компанията (бивш служител съм) и реално спестиха много от обучение при мен, защото съм наясно с много неща, процеси и т.н. Но за тия три дни успях и да намеря други позиции, по които имах уговорени интервюта, като цяло ако не беше сегашната ми работа, пак щях да намеря за седмица, две.
Виж целия пост
# 76
На мен също ми е най-удобно със супердок и предпочитам да ползвам фонда, но понякога може да се наложи и с фактура. Също така повечето фондове съдействат за намиране на доктор. Звъниш и казваш кога си свободна и в кой район се намираш. Те ти търсят доктор и ти запазват час. Дженерали имат и своя клиника, но на мен на Дондуков ми е адски неудобно. За ЯМР съм чувала, че личния трудно дава направления, защото са ограничени и после много се чака за час. С фонда не е така. Може би причината е, че фондовете по-бързо им изплащат парите, а Здравната каса ги бави, за това с фонд често минаваш бързо и безпроблемно. Ако имаш пакет “Бременност”, там също доста можеш да си спестиш. Здравното е плюс от всякъде, дано не се налага да го ползваш, но стигнеш ли до него, определено си спестяваш доста.
Виж целия пост
# 77
В една от темите прочетох съвет за борсата и обещетението от нея. При напускане по взаимно съгласие обещетението се изчислява върху брутната заплата за последните 18 месеца или е минималното?
Чета съвети към младите за повишаване на квалификацията и различни курсове/ езици, които ще им помогнат в намирането на по-хубава, желана работа. Какъв съвет бихте дали на хората в средна възраст? Хора работили в ниските нива, но все още с желание за поне малко промяна?
Виж целия пост
# 78
Обезщетението е минимално, ако сте напуснала по взаимно съгласие.
Виж целия пост
# 79
Какъв съвет бихте дали на хората в средна възраст? Хора работили в ниските нива, но все още с желание за поне малко промяна?

Никога не е късно за промяна, но не очаквай нещо голямо. Изкарай курс по компютри, език, прицели се в по-високи позиции, ходи по интервюта, все някъде ще изкочи нещо.
Виж целия пост
# 80
В една от темите прочетох съвет за борсата и обещетението от нея. При напускане по взаимно съгласие обещетението се изчислява върху брутната заплата за последните 18 месеца или е минималното?
Чета съвети към младите за повишаване на квалификацията и различни курсове/ езици, които ще им помогнат в намирането на по-хубава, желана работа. Какъв съвет бихте дали на хората в средна възраст? Хора работили в ниските нива, но все още с желание за поне малко промяна?

Да учите език, ако не знаете. Ако знаете, да научите втори. Също така добиване на умения, към които имате някакъв интерес.
Има ли нещо, което Ви влече?

Аз лично не мисля, че е късно за промяна. Все пак в момента хората се пенсионират на 60 и кусур години. Ако сте около 40, остават ви минимум 20 години трудов стаж и след това не се знае дали няма да работите още. Затова не мисля, че е късно да се пробва нещо ново.
Виж целия пост
# 81
Досега съм се носила по течението. Усвоявала съм нови умения в течение на работата, но всичко на ниво обикновен работник. Наясно съм, че вече няма за кога да вдигам нивото кой знае колко, но ми се иска поне малко по-специфична работа.
Търсенето на нова работа на най-ниските позиции става все по-трудно. Прости бачкатори като мен - много. Simple Smile
Виж целия пост
# 82
Аз пък мисля, че в производство и като цяло физически труд могат да се правят добри пари. Дори жени, които се занимават с почистване на домове изкарват доста читав доход.

Но все пак зависи, защото понякога физическата работа изхабява или просто в даден етап вече здравето не позволява да се раздаваш физически.

Иначе за производство - взимат и повече от нас в офисите.

Въпреки това не мислете, че Ви разубеждавам, напротив, пробвайте, но се ориентирайте какво горе-долу Ви се иска да правите.
Виж целия пост
# 83
Има интеесна анкета в Джобса: Бихте ли предпочели оферта с по-ниско възнаграждение, ако Ви дава възможност да работите изцяло дистанционно?
Не. Не бих. Всичко поскъпна страшно много.
Сега се очаква индексация на заплатите за всички освен "повишените", щото то вече се съдържало. И въпреки, че годишното ми представяне е максималното, нищо няма да получа. Та за по- ниско хептен не бих се хванала.
Виж целия пост
# 84
Кечър, даже в последно време за теб си мисля. Вече по-рядко пишеш. Надявам се скоро да намериш нещо, което да те удовлетворява повече!
Виж целия пост
# 85
Мерси Шери! : ))
Уж ме повишиха леко, но то голям бардак стана всичко и е време.
Виж целия пост
# 86
Аз пък мисля, че в производство и като цяло физически труд могат да се правят добри пари.
...
Иначе за производство - взимат и повече от нас в офисите.
Къде това?
Работя в производствено предприятие, в много малък град от селски тип, между два областни.
В производството са 100 човека, на 3 смени, в администрацията сме 20тина. Автоматизация има голяма, хиляди тонове се произвеждат.
Отзад взимат пъти по-малки заплати... Да не говорим, че ако имат основно образование е постижение. И текучеството е огромно, едвам събират за смяна читав екип - напускат, от днес за утре, никаква култура работна или етична, болнични нон-стоп.. пълен цирк е в самото производство.
Това е в хранителен бранш. Ако заплатите се увеличат като на администрацията, почва рев защо млякото е 3 лв, защо лютеницата е 5, хляба 2... В тоя ред на мисли.

Уточни, моля, в какво производство взимат по 2-3-4 бона, че да е повече от администрацията?? Обикновено в хранителния бранш заплатите са около 1000 (1200 с извънредни ако правят), с работа на смени, нощни и т.н.
И аз искам да работя на поточна линия и да пъхам кисели краставички в бурканче за 3 бона, ама после в лидълската тема ау...
Виж целия пост
# 87
Даже имаме съфорумка, която пише в темата и си позволявам да коментирам това, което тя е казала - 4 к заплата за производство. Разбира се има значение и какво се произвежда.

Например читав баничар да намериш е постижение, а баничарниците като гледам все са пълни. Ако не даваш добра заплата този труд никой няма да го работи. Първо, изисква се майсторлък, второ работата е тежка. И да, там се изкарват пари, на каква цена вече е друг въпрос.

Не съм казала, че във всяко предприятие се изкарват много пари в производство, а че има и такива производства с по-добри заплати.

Понеже едно е да пълниш кисели краставички в буркан, но друго е да въртиш банички в баничарницата.
Виж целия пост
# 88
Здравейте,
Бих искала да получа съвет. В началото на юни започнах работа в голяма международна компания като Старши счетоводител. На интервюто доста неща бяха спестени. Оказа се, че през м.май са прехвърлили всички процеси към външна индийска компания и от началото на юли не остава никой от стария екип. В рамките на един месец се опитах да поема максимално информация от 5 човека от стария екип, но на практика се оказа невъзможно. За мен като счетоводител с дълги години опит, не е нормално да работя без да познавам бизнеса и процесите. Поради тази причина, реших да напусна и да си търся нова работа. Преди това бях по договор за заместване и си възстанових правата на борсата.
Какво  бих могла да изтъкна като причина за напускането ми при евентуално интервю за работа, за да не се приеме от бъдещия работодател  като несериозно отношение към работата или бягсво от отговорност?
Благодаря на тези, които ще се отзоват!
Виж целия пост
# 89
Даже имаме съфорумка, която пише в темата и си позволявам да коментирам това, което тя е казала - 4 к заплата за производство. Разбира се има значение и какво се произвежда.

Например читав баничар да намериш е постижение, а баничарниците като гледам все са пълни. Ако не даваш добра заплата този труд никой няма да го работи. Първо, изисква се майсторлък, второ работата е тежка. И да, там се изкарват пари, на каква цена вече е друг въпрос.

Не съм казала, че във всяко предприятие се изкарват много пари в производство, а че има и такива производства с по-добри заплати.

Понеже едно е да пълниш кисели краставички в буркан, но друго е да въртиш банички в баничарницата.
Да, изпуснала съм - кое е това производство за 4х?
Баничарница не е производство, а малък бизнес, в много случаи семеен. Производство е съвсем друго нещо.
https://www.zaplata.bg/tag/pekar/ - на прима виста
Освен една странна обява в началото, заплатите баш не са по 4х, да не говорим в страната.
После що баничката станала 2-3 лв...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия