За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 32 358
  • 749
# 285
нищо не ми изсушава на мен. пека с вентилатор и на моята печка става по-добре с него. имах предвид тестените - на 150 градуса с вентилатор. но всяка фурна е различна.
Виж целия пост
# 286
Здравейте, две въпросчета?
Кекса на кое ниво на фурната печете и с вентилатор ли?
Другото картофки на фурна с вентилатор или без?
Просто ми е трудно да преженя на вентилатор или не да печа и кое?

Кекс и сладки пека на 2 ниво във фурната, обикновено без вентилатор, само с горен и долен реотан. Някои неща стават и с вентилатор и не им пречи изсушаването. Като цяло правилото е, че ако печеш печивото с вентилатор трябва да е с 20-30С по-ниска температурата, от тази в рецептата. Т.е ако кекс се пече на 180С без вентилатор, а ти решиш да го печеш с вентилатор, температурата на фурната не трябва да е по-висока от 150-160С. Но силно ти препоръчвам да си опознаеш добре фурната преди да експериментираш. Също е важно да си наясно с печивата кое как става, за тези експерименти. За начало е добре да спазваш написаното в рецептата.

Картофи на фурна пека с вентилатор на 180С, или първите 20 минути на горен/долен реотан, а допичам с вентилатор.
Пицата става най-добре на максимална температура на фурната (при мен 300С) с вентилатор, на по-горно ниво на фурната. Още по-добре става, ако имаш камък.
Ястия обикновено пека на 180-200С без вентилатор. Ако искам нещо да се запече коричката, накрая пускам програма с вентилатор или с грил.
Виж целия пост
# 287
Наистина ключът е в опознаването на фурната (а има и фурни, с които просто не може да се постигнат добри резултати). Всичко зависи от модела и вида на реотаните (форма и мощност). Дори правилото печенето с вентилатор да е с 20 градуса по-ниска Т не е вярно, просто защото първо програмите с вентилатор могат да са горен и долен реотан плюс вентилатор и отделно заден реотан (винаги работи с вентилатор). Ако задният е с висока мощност, печивото ще се изсуши, няма да стане кексът, ако долният реотан е с ниска мощност (обикновено е и покрит), пак няма да се надигне добре. Най-добре да се пробва на второ ниво, горен и долен реотан, добре загрети. Ако се пробва със задния реотан, няма нужда от предварително загряване, защото обиикновено е мощен, наблизо е до тавата и загрява бързо.
Виж целия пост
# 288
Кекс, питки, хляб, козунаци и подобни пека без вентилатор и да, за мен разлика има. Предишната ми фурна нямаше опция да пече по никой начин без вентилатор (в квартира беше) - е, не ставаха и не ставаха тези печива добре. Покрити ястия печем вкъщи с вентилатор,  не покрити печем без. Ако бързаме, покриваме с фолио тавата и печем с вентилатор (с тесто никога не бързам).
Виж целия пост
# 289
здравейте,
може ли идея с какво да направя крема горе на къп кейковете



И да ми препоръчате някоя хубава бита сметана - трябва ми за топлия шоколад горе Simple Smile
Виж целия пост
# 290
здравейте,
може ли идея с какво да направя крема горе на къп кейковете
Обичайно  с крема сирене, масло и п. захар.
Бита сметана не купувам, не  мога да съм полезна.
Виж целия пост
# 291
здравейте,
може ли идея с какво да направя крема горе на къп кейковете
Обичайно  с крема сирене, масло и п. захар.
Бита сметана не купувам, не  мога да съм полезна.
Или с маскарпоне и пудра захар.
Виж целия пост
# 292
Момичета може ли да ми помогнете с подходяща рецепта за бисквити с жълтъци?!
За семейно тържество ще правя ореховки и целувки, ще ми останат доста жълтъци. Правила съм преди време пак така, като са ми оставали повечко жълтъци, много вкусни бисквитки с масло, жълтъци и брашно, но не помня рецептата. Ако имате някаква подходяща моля споделете. Хем ще оползотворя жълтъците, хем ще има по-голямо разнообразие на дребни сладки. Сладкарството не ми е силната страна, рядко правя сладкиши. Най-много да направя нещо тестено - козунак или кифлички. Дребни сладки правя само с повод, за да не се налага да купуваме сладки пълни с Е-та.
п.п. Благодаря за рецептите за карамелизирания крем, който ми дадохте. Надлежно беше приготвен и скорострелно унищожен. За празниците съм обещала двойна доза.Simple Smile
Виж целия пост
# 293
Миналата година правих едни бисквитки по рецепта на Мики. Тя ще даде рецептата, сигурна съм. Аз не се сещам за името им.
Виж целия пост
# 294
sineva 1, предлагам ти интересна/необичайна алтернатива за жълтъците - супа "крем Брюле".
Бисквити ... мисля можеш да замениш цяло яйце с жълтъци ... поне аз така бих направила. Simple Smile
Виж целия пост
# 295
Скрит текст:
Момичета може ли да ми помогнете с подходяща рецепта за бисквити с жълтъци?!
За семейно тържество ще правя ореховки и целувки, ще ми останат доста жълтъци. Правила съм преди време пак така, като са ми оставали повечко жълтъци, много вкусни бисквитки с масло, жълтъци и брашно, но не помня рецептата. Ако имате някаква подходяща моля споделете. Хем ще оползотворя жълтъците, хем ще има по-голямо разнообразие на дребни сладки. Сладкарството не ми е силната страна, рядко правя сладкиши. Най-много да направя нещо тестено - козунак или кифлички. Дребни сладки правя само с повод, за да не се налага да купуваме сладки пълни с Е-та.
п.п. Благодаря за рецептите за карамелизирания крем, който ми дадохте. Надлежно беше приготвен и скорострелно унищожен. За празниците съм обещала двойна доза.Simple Smile

https://ipeychev9.blogspot.com/2021/12/husarenkrapfen.html


https://ipeychev9.blogspot.com/2021/12/blog-post_76.html
Виж целия пост
# 296
sineva 1, предлагам ти интересна/необичайна алтернатива за жълтъците - супа "крем Брюле".
Бисквити ... мисля можеш да замениш цяло яйце с жълтъци ... поне аз така бих направила. Simple Smile
Супата е разкошна и ще я направя, но сега не ми върши работа, защото тържеството няма да е в домашна обстановка. Сладките приготвям, за да не се купуват готови такива, пълни с кой знае какво.
Принципно мога да заменя жълтък с цяло яйце, но ми се щеше някаква изпитана рецепта, за да съм сигурна, че ще се получат хубави сладки.
Правих пролеттата  мисля такива бисквитки. Пак така бях приготвила много целувки и ми останаха бол жълтъци.  Не помня пропорциите. Получи се доста мазничко тесто от жълтъци, един пакет масло, малко брашно и пудра захар с по един лешник отгоре. Станаха много хрупкави и вкусни, имаха и фасон. Но не си спомням рецептата, в нета я видях, но не съм я запазила.

Peych, благодаря за рецептите. Ще пробвам да направя хусарските бисквитки.
Специално ти благодаря за рецептите за карамеления крем. Simple Smile
Виж целия пост
# 297
Момичета може ли да ми помогнете с подходяща рецепта за бисквити с жълтъци?!
За семейно тържество ще правя ореховки и целувки, ще ми останат доста жълтъци. Правила съм преди време пак така, като са ми оставали повечко жълтъци, много вкусни бисквитки с масло, жълтъци и брашно, но не помня рецептата. Ако имате някаква подходяща моля споделете. Хем ще оползотворя жълтъците, хем ще има по-голямо разнообразие на дребни сладки. Сладкарството не ми е силната страна, рядко правя сладкиши. Най-много да направя нещо тестено - козунак или кифлички. Дребни сладки правя само с повод, за да не се налага да купуваме сладки пълни с Е-та.
п.п. Благодаря за рецептите за карамелизирания крем, който ми дадохте. Надлежно беше приготвен и скорострелно унищожен. За празниците съм обещала двойна доза.Simple Smile
Мари говори за тези бисквити Канестрели, предполагам: https://www.mycookingcreations.com/2020/11/canestrelli.html Само, че са с варени жълтъци.
 
Иначе тези са много вкусни, не са тежки, а цялото яйце може да замениш с 2-3 жълтъка: https://www.mycookingcreations.com/2021/11/biscotti-di-cocco-e-cioccolato.html
Виж целия пост
# 298
sineva1, линцерите на Наталина са с жълтъци. Виж в коледната тема.
Всъщност това е маслено тесто - 500гр брашно, 250гр масло, 3-4 жълтъка, 200гр пудра захар. Това ли е рецептата, която търсиш?
Виж целия пост
# 299
Аз идвам с проста питанка Simple Smile
Къде е правилно ударението на лук шалот- на А или на О.
Гледам Бон Апетит и откачам като го чуя на А...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия