За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 32 356
  • 749
# 435
Три води ли хвърляш?
Аз го кисна нощ,като заври хвърлям водата и в новата му сипвам задушен лук,праз,сушена чушка,морков..като се свари добавям нарязани домати или 1-2с.л.едро смляна лютеница,джоджен,сол,масло.
Виж целия пост
# 436
Три води ли хвърляш?
Аз го кисна нощ,като заври хвърлям водата и в новата му сипвам задушен лук,праз,сушена чушка,морков..като се свари добавям нарязани домати или 1-2с.л.едро смляна лютеница,джоджен,сол,масло.

Да! Само дето не му пея на този боб...Благодаря, ще пробвам.
Виж целия пост
# 437
Искам да направя бяло сладко, но досега винаги купувах глюкоза от Кауфланд.Вече не продават нито там, нито в Метро.Търсейки он-лайн, попадам на различни цени, но и малки разлики в наименованието.
В Deco-shop предлагат глюкозо-фруктозен сироп и глюкозен сироп. Каква е разликата и кое е за мен? Благодаря.
https://decoshop.bg/produkt-kategoriya/%d1%81%d0%bb%d0%b0%d0%b4% … 0%ba%d1%82%d0%b8/
Виж целия пост
# 438
Вчера правих боб чорба. Слагам целина (глава и нарязани листа), пащърнак, морков, праз/лук, (сушена) чушка. Подправка - повече джоджен, сол, олио. Десетина минути преди да махна от котлона слагам домати.
За мен е най-лесно и сигурно да готвя боб в страшната тенджера (тенджера под налягане). Слагам всичко и за 20 мин. е готов.
Виж целия пост
# 439
Скрит текст:
Три води ли хвърляш?
Аз го кисна нощ,като заври хвърлям водата и в новата му сипвам задушен лук,праз,сушена чушка,морков..като се свари добавям нарязани домати или 1-2с.л.едро смляна лютеница,джоджен,сол,масло.

Да! Само дето не му пея на този боб...Благодаря, ще пробвам.
Макак така три води бре?!? Че ти му изхвърляш всичкия бульон, как да стане хубав? Киснеш през нощта, измиваш, изхвърляш водата и слагаш да вариш с лъжица сол (количеството варира според вкус и качества на солта). Когато е готов аз правя запръжка от кромид, като се задуши му слагам лъжица брашно, бъркам до златисто, чаена лъжичка червен пипер и свалям от огъня (бързо загаря). Сипвам всичко при боба и го връщам на котлона да заври със запръжката като разбърквам. Накрая добавям джоджен и датс ол. Ние сме почитатели на класическите изчистени храни когато говорим за нашенска кухня.
Виж целия пост
# 440
Скрит текст:
Момичета, помагайте! Темата е боб. Стоя накиснат цяла нощ. В момента завира трети път. Няколко пъти съм пробвала и все не става вкусен боб, а уж по рецепта го готвя, все нещо му липсва. Приемам всякакви съвети.

Все пак зависи и от боба, но виж тази рецепта.
Виж целия пост
# 441
боб готвя основно бавно, може и 10 часа в слоукукър. важно е да е накиснат поне ден. слагам лук, моркови, може и праз, целина глава, сушена чушка/домат, червен пипер, олио,  букет от подправки - джоджен, сминдух, чубрица...ако имам накрая слагам пресен джоджен. домати не. става убиец. друг вариант е тенджерата под налягане.
Виж целия пост
# 442
snow_angel, ами уж заради газовете...явно тотално ми е сгрешена технологията на готвене на боб.
Благодаря и на другите, които се включиха.
Виж целия пост
# 443
Тревичка, газове при бобови са нещо неизбежно. Освен това зависи и от здравословното състояние на човека. Като изхвърлиш бульона това няма да направи бобчетата по-малко "газифициращи", само няма да е вкусно. Иначе бобената салата нямаше да има тоя страничен ефект Simple Smile
Виж целия пост
# 444
trevichka, сложи солта в края на варенето когато боба се е сварил.Ако а сложиш в началото рискуваш да остане недоварен.
Виж целия пост
# 445
Благодаря ви! Залавям се за работа...
Виж целия пост
# 446
избежни са газовете: кисне се поне 24 часа в топла вода, която се сменя периодично; първата вода се изхвърля; вари се дълго на ниска температура или под налягане /може да остане твърд, ако температурата е висока, а не от солта/. и няма газове, освен ако нямаш специфични проблеми.
Виж целия пост
# 447
Да! Само дето не му пея на този боб...
Да ти кажа и аз... Simple Smile
Накисвам боба във вода от предната вечер. После отцеждам, изплаквам и слагам да ври с глава лук нарязана на четири.  От скоро правя така - варя цяла тенджера (за повече готвения) за 30мин., накрая посолявам, махам лука, сипвам в буркани и обръщам с капачката надолу. След няколко часа прибирам на студено за месец, та и повече. И ползвам когато реша да готвя боб. Та тогава запържвам моркови, лук, чесън, целина и чушки, сол п-р (черен) дом. пюре,  джоджен и девисил и сипвам боба, зеленчуков бульон или вода (колкото искам) - варя 15-20 мин. и това е. Simple Smile
Виж целия пост
# 448
Не запържвам нищо, не слагам домати на боба, но му слагам и джоджен и чубрица. На нас така ни харесва.
Виж целия пост
# 449
За по-бързо сваряване на боба и за по-малко газове, някои добавят сода за хляб/щипка или 1/2ч.л./
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия