Интервално хранене/периодично гладуване/ фастинг тема 11

  • 47 555
  • 672
Здравейте на всички, които биха искали да се запознаят с идеята на Интервалното хранене. Опитах да събера и синтезирам достъпната на български език литература по въпроса. Постът стана дълъг, но според мен всеки който реши да следва подобен начин на хранене трябва да бъде запознат с всичките му аспекти, с предимствата и недостатъците му, както и евентуалното отражение върху здравето на човека Simple Smile


Какво са интервално хранене, периодично гладуване, Фаст, Fasting?

Из BB team:
Периодично гладуване (ПГ) - Intermittent fasting
Това е методика за редукция на мазнини, която разчита на периодично лишаване от калории за периоди от 20 до 36 часа, които могат да се редуват с нормално хранене за определени периоди от време, а могат и да бъдат всекидневни в система, отново за определен период от време. Методиката има доста разновидности и разностранно приложение, но при всички тях винаги има периоди на лишаване от храна (калории), т.е. гладуване. Причината гладът да е основа на системата е в това, че за кратки интервали от време върши няколко неща, които системното три-четирикратно и повече пъти на ден хранене няма възможност да направи:
Увеличава инсулиновата чувствителност - така по-малко молекули инсулин могат да свършат повече работа и да не се стигне до отлагане на мазнини. По време на глад тялото не произвежда или произвежда малки количества инсулин и те биват достатъчни, за да се свърши цялата работа по транспортирането на вещества в тялото.
Създава отрицателен калориен баланс в мащаба на калорийната седмица и чрез ежедневната активност и основната метаболитна обмяна (BMR) се реализира сериозен разход на енергия. Периодите са достатъчно дълги, за да започне изгаряне на мазнини и недостатъчно дълги, за да започне сериозен спад в общия обем на метаболизма.

Разновидности на Периодичното гладуване
Според дължината на гладуването и периодите между две гладувания методите, ползващи принципа, биват:
Гладуване 1 до 3 пъти на седмица;
Ежедневни гладувания (воинска диета, Leangain, Fast -5);
Смесени методики.
Гладуване в 1 до 3 пъти седмично (1-3/седмица)
Простичко казано, гладува се веднъж до три пъти седмично през ден или през два по 20 до 36 часа, като в периода се включва и времето за сън.
Пример: Ако изберем да гладуваме във вторник, гладът стартира след ранната вечеря в понеделник и приключва с късен обяд в сряда. Тази система е вид калорийна и въглехидратна ротация и притежава всички положителни страни върху инсулиновите нива. Тя позволява постигане на отрицателен калориен баланс на седмичен принцип и по-голям потенциал за снижаване на седмичния порцион килокалории в сравнение с монотонните режими (консумиране на същите ккал/ден всеки ден).
Ежедневни гладувания (Воинска диета, Leangain, Fast -5)
Този тип хранене принуждава тялото да е в режим на ускорен катаболизъм на веществата през по-голямата част от денонощието, най-често активната, през която се изразходва енергия.
Основните калории за деня, включително по-голямата част от въглехидратния порцион се консумира в тесен прозорец от време, от четири до пет часа на денонощие.
Най-често това е времето от късния следобед до вечерята. Конкретиката варира при различните популярни методи, използващи принципа на ежедневните гладувания.
Смесени методики
Тук се комбинират няколко големи гладувания с няколко малки и дни с нормално хранене.
Пример: понеделник, сряда и петък нормално хранене, вторник и четвъртък - глад, а през уикенда глад през активната част от деня и хранене в тесен интервал от време от късния следобед до вечеря.
Съществуват доста различни комбинации. Принципа на разпределение на глада е - в активната част на деня, за да може да се разчита на максимално оползотворяване на мастните депа

Диетологични и здравословни предимства на Периодичното гладуване
Скрит текст:
Подобрява инсулиновата чувствителност. Смята се, че увеличава клетъчната готовност за съпротивление срещу токсичен стрес, породен от кислороден недостиг. Ефектът наподобява резултатите от системно спортуване. В това число има протективна роля върху централната и перриферна нервна система и сърдечно-съдовата система.
Дава възможност за постигане на най-голям калориен дефицит за седмица/месец и минимум забавяне на метаболизма в сравнение с другите известни методики. По-лесно е в сравнение с най-близкия като ефект (забавяне на метаболизма) вариант - ротационни хранителни режими. Не поставя забрани върху храни, стига да се спазват определени норми според периодиката на глада. Работи отлично при обездвижени хора, възрастни хора със свръхтегло (затлъстяване), хора с висок процент мазнини и ниско активно тегло, които не могат да индуцират допълнително енергоразход със спорт заради нисък потенциал за това (липса на тренинг) и/или бавно възстановяване. Ендоморфите печелят най-много от ПГ методиката. Спомага за "изчистване" на храносмилателната система. Отличен хранителен режим за хора с кондиционни или скромни фитнес цели, занимаващи се с интелектуален труд или ниска физическа активност в работния си ден.

Диетологични и здравословни недостатъци на Периодичното гладуване

Скрит текст:
Отразява се зле на гликогеновите депа в мускулите и намалява саркоплазмения прираст в мускулната маса.
По-рядко можете да спортувате и няма как да извършите тренировка с голямо общо повдигнато тегло или енергоразход, защото възстановяването на мускулатурата ще бъде възпрепятствано по време на гладуването. Иначе казано, ако сте атлет с бърз метаболизъм (високо активно тегло + голям обем ккал/ден), дори и да имате 20% подкожни мазнини - този метод на хранене може да ви бъде повече във вреда, отколкото от полза. Използването на ПГ не е в синхрон с висок атлетизъм по отношение на функционални или визуални критерии. Ако искате да сте изчистени или да вдигате тежко, не се захващайте с него.

Ефективността на метода спада рязко при неконтролируем прием на храна в дните с храна. Причината не е в свръхприема, а във възможността да се яде по-малко, отколкото е нужно. Това води до консервиране на метаболизма и редукция на активно тегло. При спортуващи - до претрениране.
Може да доведе до спад в кръвното налягане и снижена кръвна захар.
Не се препоръчва на инсулинозависими диабетици, заради чисто прагматични проблеми в регулацията на инсулиновия прием.
Води до раздразнителност в "гладните дни". Увеличава агресивния поведенчески модел. За хиперактивните и нервни хора е по-добре да се откажат от ПГ. Възможни са пристъпи на "тъпчене с храна".
Гладуването е проблем при язви и гастрити. С ПГ не бива да се занимават хора с нестабилна психика и проблеми със себевъзприятието и приемането. В това число булимици и анорексици или склонни към залитане в крайности.

Научна основа на методиката
Скрит текст:
Изследвания, провеждани с плъхове, показват удължаване на живота при хранене по модела на периодичното гладуване дори и без съществен калориен дефицит.
Смята се, че причината за общото благотворно въздействие на ПГ се корени в намаления обем на приетите калориии и умерената кетоза.
При изследванията с лабораторни животни, подложени на няколко седмици ПГ се споменават следните потвърдени биохимични параметри: увеличена инсулинова чувствителност, намалени нива на глюкоза в кръвта, увеличен растежен фактор IGF-1, намалени нива на лептин, увеличени нива на бета-хидроксибутират.
Ефектите са по-добро оползотворяване на инсулина, увеличени стимули за растеж, намаляване на отлагането на мазнини, увеличена активност на мазнините в метаболизма, увеличена антиоксидантна активност и по-добра защита срещу токсини и срещу свободни радикали. Изследванията с хора са в самото си начало, но потвърждават голяма част от откритията при животните
.

Повече за видовете периодично гладуване/интервално хранене (Наричани още фастинг протокол).

Войнска диета. Информация от BB team и Петър Савов:
Скрит текст:
Воинската диета (т.нар. Warrior Diet) е нетрадиционен хранителен режим, който се обръща към вродените човешки инстинкти и се отличава със свободата, която предлага. Създателят на диетата г-н Ори Хофмеклер черпи идеите си от начина на хранене на древните римляни и гърци.
Фазата на недояждане
Този етап трае през по-голямата част от деня – от момента на събуждане до 16-18 часа, като продължителността й зависи от индивидуалната адаптация към такъв начин на хранене. По време на този период се приемат много течности – вода, кофеинови напитки (по желание), пресни плодови сокове. Храната включва сурови плодове и зеленчуци с нисък и среден гликемичен индекс. Те се приемат в умерени количества при наличие на глад. Важно е да отбележи, че гладът е контролиран – целта е пречистване на тялото. Адаптираният към този режим организъм не усеща глад и е с повишена умствена и физическа енергия през целия ден. Не бива да се стига до моменти на  сериозни енергийни спадове или болки в стомаха.
Какво се случва с тялото, докато е в зоната на недояждане?
Понижават се нивата на инсулин, което позволява по-ефективно изгаряне на подкожни мазнини.В същото време се повишават нивата на глюкагон и на растежен хормон, които ускоряват допълнително мазнинното разграждане. Организмът се пречиства от токсини. Елиминират се мъртви и ненужни клетки (включително туморни). Засилва се имунната система. Малките количества плодове и зеленчуци увеличават ензимната активност. Ензимите подобряват усвояването на храната в следващата фаза и забавят процеса на стареене. Засилва се концентрацията и цялостната работа на нервната система.
Фазата на преяждане
Тя се случва в момента, когато тялото е подготвено за пълноценно усвояване на голямо количество храна. От значение е да знаем как да преяждаме. Препоръчително е вечерята да започва със салата, след нея – храни, богати на протеини и мазнини, и накрая – въглехидратите. Най-добре е в менюто да се включва възможно най-разнообразна храна по отношение на вкус, миризма, твърдост и температура. Естествените храни винаги са по-добрият избор за сметка на преработените. Спрете храненето, когато започнете да се чувствате много по-жадни, отколкото гладни. Повтарям - няма броене на калории, няма страх от въглехидрати.  Ако след първата вечеря имате желание за втора или дори трета – така да бъде! Слушайте тялото си, то знае кое е добре за него.
Как контролираното преяждане влияе на тялото? Попълват се запасите от гликоген, за да може тялото да има енергия за следващия ден. Подобрената усвояемост на белтъчините ускорява покачването на мускулна маса. Обилното хранене наведнъж ускорява метаболизма. Въглехидратите, приети в края на вечерята, не се преобразуват в мазнини. Значително се увеличава емоционалното удовлетворение от храненето. Обърнете внимание, че гладът и храненето са контролирани. Подходите на диетата имат конкретни цели и научна обосновка. Адаптацията към Воинската диета трае между няколко дни и 2-3 седмици. В периода на приспособяване могат да се приемат ядки или малки количества протеин (месо, яйца) по време на фазата на недояждане. По-лесно се свиква, ако този период постепенно нараства – в началото, например, поддържате контролиран глад до обяд и с всеки изминал ден увеличавате продължителността с час. Най-удачно е тренировката да е в късния следобед или около час преди вечеря. Така се постигат оптимални нива на растежния хормон.

Диетата 5:2 – Fast 5:2 diet д-р Майкъл Моузли
Идеята е същата, като другите видове периодично гладуване, но в теорията на д-р. Моузли в дните на фаст са позволени до 400-500 калории за жените и 500-600 за мъжете. Имам книгата, ако някой се интересува мога да дам по-подробна информация.
Източници на английски език – сайт на д-р Моузли, в който има книгата на английски език и още полезна информация https://thefastdiet.co.uk/

20 часа фаза на нехранене –
Яж, спри да ядеш
- http://www.eatstopeat.com/?utm_expid=.wXlKXQOLTG673G9-6R7ExQ.0&u … Fwww.google.bg%2F

И книгата в pdf формат : https://newsstand.joomag.com/en/eat-stop-eat-pdf-ebook-free-down … 48836001493714027
Информация на български от Инес Субашка
24 часа фастинг
Какво представлява?

24 часа фастинг е точно това, което си мислите – не ядете в продължение на 24 часа. Ако последното ви хранене е в събота, в 8 вечерта, това означава, че следващото ви хранене ще е в неделя в 8 вечерта. Препоръчва се да се практикува между 1-3 пъти в седмицата. Някои хора правят комбинация от ежедневен фастинг (16 часа фастинг с 8 часов прозорец за хранене) и правят 1 ден 24 часов фастинг.
Всеки, който се е интересувал от 24 часа фастинг е чувал за Брад Пилон и книгата му Еат Стоп Еат.
Не искам да ви обременявам с мнението си, но четох книгата и честно казано не ме впечатли. Може би заради начина, по който е написана, но определено не беше от книгите, които нямам търпение да затворя, за да приложа наученото на практика.
Какви са ползите от 24 часа фастинг?
На практика е доста лесно – просто решаваш да е ядеш 24 часа и го правиш. Няма кой знае какви правила и ограничения, с които да се обременяваш.
Другият плюс е, че 24 часа без храна, определено понижават приема на калории за седмицата. Ако всеки ден ядете по 2,000 калории, това прави 14,000 калории всяка седмица. Ако правите 24 часов фатсинг два пъти в седмицата, това означава, че ядете 4,000 калории по-малко и дори и някой от дните да се опитвате да компенсирате, със сигурност ще бъдете в калориен дефицит. Това в комбинация с повече движение, определено води до резултати.
В книгата си, Брад Пилон, споделя за изследване, според което най-големите плюсове от фастинга идват след 18-тия час. В схемата можете да видите графиката и как продължителността на фастинга(м/у 18ч. И 24 ч.) има правопропорционална зависимост със степента на изгорени мазнини. На практика най-големите ползи са, че този протокол е гъвкав, може лесно да се пригоди към начина на живот и е подходящ за хора, които не могат да си наложат ежедневен фастинг, но въпреки това искат да получат част от ползите от този краткотраен пост.
Този протокол е много подходящ и за хора, които практикуват .Ако имате чийт ден, бихте получили доста ползи от това да направите 24 часа фастинг след пируването.


16 часов фастинг с 8 часов прозорец
Инес Субашка
Какво представлява?

Скрит текст:
При този протокол фастингът е 16 часа, последван от 8 часов прозорец за хранене. През прозореца за хранене, могат да се ядат 2-3 хранения (ако се налага и 4, макар че според мен 4 е изключение).
Какви са ползите от този протокол?
Най-голямата полза от този протокол е, че е доста приемлив и не е труден за спазване, като отново се получават всички ползи от хормоналния статус по време на поста. Освен това е подходящ и достъпен за ежедневно практикуване.
Този протокол позволява да се изгради ежедневна рутина. Не се преминава през остри пристъпи на глад и позволява 2-3 хранения, които дават възможност приема на храна да се разпредели равномерно. Това води до усещане за лекота и енергия, а не за тежест и преяждане.
Какви са недостатъците?
За сега не мога да изтъкна някакъв недостатък. Може би за разлика от другите два протокола има малко повече „правила“, като препоръката за тренировка по време на фастинга и препоръката първото хранене да е веднага след тренировка.
Недостатъците се появяват, ако си изградите режим, който следва график, несъвместим със разпространеното социално поведение и навици. Какво имам предвид? Ако разпределите фастинга така, че последното ви хранене да е в 4 ч. следобед, тогава ще ви е по-трудно. Повечето хора се събират и излизат вечер с приятели. Повечето социални събирания са свързани с ходене в ресторант. Освен това, ако си лягате в 11ч. вечерта, ще са минали 7 часа от последното ви хранене и е много вероятно да сте гладни. Лично аз не мога да заспя, ако усещам глад. Затова е важно как ще разпределите прозорците.
Допълнителни материали:
WATER FASTING: The Complete Guide (Fastest Fat Loss Method) https://www.youtube.com/watch?v=DghrZNUP5vo&t=676s
Лечение на организма със собствени сили, Филанов, Сергей http://www.spiralata.net/biblioteka/?fbclid=IwAR0zL60FOm24bhyO4E … exmfXS72xazXjyjkQ

популярни протоколи за интервално гладуване: https://www.healthline.com/nutrition/6-ways-to-do-intermittent-f … g#TOC_TITLE_HDR_2


Предишни теми:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=531176.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=519862.new
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=513525.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=508651.0
http://www.bg-mamma.com/?topic=718672
https://www.bg-mamma.com/?topic=1005169
https://www.bg-mamma.com/?topic=1132225
https://www.bg-mamma.com/?topic=1194129 - тема 9
https://m.bg-mamma.com/?topic=1335020.msg45939834#msg45939834 тема 10
Моля, всеки който реши че иска да се присъедини, да сподели какъв тип начин на хранене и гладуване е избрал, за да няма недоразумения, защо едни от нас ядат нещо, а други не ядат нищо в периода на гладуване.
Успех на всички Simple Smile)
Виж целия пост
# 1
Здравейте Simple Smile Записвам се в темата.

Искам да опитам фаст 16/8 на първо време, а после може и 18/6 или 20/4.
Часовете за тренировки  всеки път са ми по едно и също време след работа - около 18-19 ч. до 20.30 ч . съм се прибрала вкъщи.. Като часове мисля, че най-добре ще се получи да ям 13-21 ч. или 14-22 ч. заради тренировките.

Обикновено си смятам калориите, сега ще видя как ще бъде. По принцип целя мускулна маса във фитнеса и най-вече глутеус и тн., тоест трябва ми протеин в режима. Нещо П110, М35 В100-120 ми се струва окей. Би трябвало да станат около 1300-1600 ккал. Много ще ми е трудно да не ям до 13-14ч., защото съм свикнала да закусквам, а и работя пред компютър и доста често се сещам за храна.

Някой с подобен случай?
Виж целия пост
# 2
Такаа, отговарям на въпросчетата от предната тема: 43г, 168см и 65-66кг в момента.
През годините държах постоянно 60-62кг, след което неусетно почнаха да се увеличават и задържат, последно качих в края на лятото 2кг и от тогава не мога да ги сваля. Така, че не е да се насилвам да съм по-слаба отколкото тялото ми иска, а да махна излишното.
Целта ми е да се върна на 60кг, защото всичко това отгоре тежи. Не мисля, че съм свалила на см, а и не тренирам усилено, за да си въобразя, че е мускул. Нямам ИР, не съм в предменопауза все още, кръвната ми захар е ок.

Мисля, мисля и единственото, което ми хрумва е, че или превишавам калориите, или от стрес/постоянно вторачване в кантара тялото ми да е решило да ми прави напук.
Затова питам в темата за помощ, ако някой е минавал през нещо подобно и има идеи как да изляза от този застой.
Наистина не ми се броят отново калории, това е най-стресиращото нещо на света, карали са ме преди треньори и в един момент ме хващат лудите и зарязвам всичко.
Виж целия пост
# 3
Maroonka,  аз - 42г, 173см, 67кг. Качени 3-4 кг за последните 2г. и нямат сваляне. Опита с броене на калории, продължи 2мес., гладна и свалила 2кг, качила 2кг. Фастинг ми пасва най-много, не ме затруднява особено, нямам странични неразположения. На 18/6 задържам, на 20/4 свалям. Проблемът е, че 20/4 не успявам всеки ден и още се напасвам. В момента е нещо такова - 18/6, 20/4, 13/11 Joy и сначле
Виж целия пост
# 4
А щитовидните ви хормони как са?
Виж целия пост
# 5
Нямам проблем с щитовидната… всяка година се изследвам.
Виж целия пост
# 6
Нямам проблем с щитовидната… всяка година се изследвам.
Смени прозореца за хранене.
Виж целия пост
# 7
Нямам проблем с щитовидната… всяка година се изследвам.
Какви са ТСХ, ФТ3, ФТ4? Не само в референции, а оптимални стойности.
Виж целия пост
# 8
записвам се с 36 часов фаст в понеделник
вчера правих профилактични изследвания, ТСХ е 12 и вие точно за това си говорите
сега на ендокринолог и още изследвания Sad
пфуууууу
Виж целия пост
# 9
А Т4, Т3, B12, D3, селен, фолат как са ти? ТSH, само по себе си нищо не значи.

PS Мерила съм и TSH 69 като слабеех. Тръгнах от 2.5 преди диетата. След 4 месеца беше спаднало само до 1.5. Йодът качва TSH.

Нямам проблем с щитовидната… всяка година се изследвам.
Смени прозореца за хранене.

+1. Ако и това не проработи аз сменям резбата и почвам да ям често, но протеин, зеленчуци и чисто.
Виж целия пост
# 10
Над две години съм на фастинг, къде по 16, къде по 18 и над 24 ч. Съответно две или едно хранене. Чувствам се чудесно. От 80+ вече съм 59 кг. На 42 г. съм, 162 см. Отскоро отново започнах тренировки във фитнеса с тежести. Отделно и колоездене по няколко часа на ден.
От 85 см. талия вече е 73 см. Ханша от 105 см на 98 см.
Виж целия пост
# 11
Хора, с най-добри чувства го казвам, но защо си разбърквате организма с гладуване? Знам какъв е режима и съм го спазвала, но искам да кажа следното. След като спазвах какви ли не строги режими (високо мазнинни, ниско въглехидратни), включително и фастинг, освен да си объркам метаболизма и хормоните друго не видях, колкото и да се счупвах от тренировки. Ефектът е временен, вечно бях гладна и дори цикълът ми се наруши. Сега ям по 4-5 пъти на ден (да, имам и нощно хранене). Ами, едно че имам сила, второ, чувствам се жизнена, спокойна и изглеждам по-добре. И, да, и с мазнинки се простих. Но и храненето ми е премерено с доза и съдържание, а не тъпчене с какво ли не. Моля ви, не залитайте по подобни моди. Замислете се, че това е далеч от нашата природа и няма как да е здравословно. Приемам го само като изключение за специфични активни спортисти, които трябва да чистят веднага и на всяка цена. Но дори и всеки спортист, след даденото състезание не живее така. Поздрави!
Виж целия пост
# 12
Съгласна с тебе, freak. Всичко, което стане режим и навик, спира да действа. Приспособяваме се.
Виж целия пост
# 13
Твърдението, че интервалното хранене е далеч от нашата природа е невярно. Всеки има индивидуален опит с различни режими и няма как да се поставяме под общ знаменател. Интервалното хранене има основни принципи и всеки, който твърди, че е гладуване в класическия смисъл на думата, не е спазвал въпросните принципи. Дори и да тръгне дискусия от това ми мнение, аз няма да участвам в нея. Темите във форума си имат заглавия, които дават достатъчно ясна индикация. Аз не бих влезнала при спазващите 90 дневната да им обяснявам с най-добри чувства защо според мен диетата им не работи. Във форума има място за всички и е хубаво да уважаваме чуждите избори.
Виж целия пост
# 14
След като спазвах какви ли не строги режими (високо мазнинни, ниско въглехидратни), включително и фастинг, освен да си объркам метаболизма и хормоните друго не видях, колкото и да се счупвах от тренировки. Ефектът е временен, вечно бях гладна и дори цикълът ми се наруши.

При драстично намаляване На калории и кетогенен режим с цел отслабване не се препоръчва никакъв интензивен спорт, защото след края на режима метаболизмът пада и остава нисък, така че като започнем да ядем повечко, връщаме всички кила и отгоре, но на същия режим повече не можем да ги свалим. Има си и име - the biggest looser effect. Цаката е в запазване на нещо, а драстична промяна на другото. Спорт и ядене или глад и покой и смяна на режим. Добре е и да има дни с повече ядене и покой, с много повече ядене и спорт.

Аз също влязох в хипоталамична аменорея след драстично отслабване, но с намаляване на спорт и повече ВХ се оправи. Махам мазнините от менюто като ям ВХ ако не искам да дебелея.

Няма нищо противоестествено в периодичния пост. Даже и тревопасните постят понякога, защото в сухия сезон няма много трева и вода. Човечеството е оцеляло, защото е могло да преживее и гладни периоди и времена.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия