Възпитава ли се регистрирането на потенциал и експлоатирането му в максимален вариант?

  • 1 343
  • 23
Говори ли ви се за потенциала?
Във всяко отношение, което може да ви хрумне?
Възпитава ли се да разбереш кога има потенциал и как да го развиеш? Докъде да го развиеш?
Въпрос на културна, материална и социална нагласа ли е?

Дописвам, използвам това значение на думата:Терминът експлоатация може да се отнася за следното:

Използване на предмет, уред, превозно средство или сграда по предвиденото им предназначение[1];...
 Експлоатацията на чужда личност във всичките й форми не бих искала да са тема.
Виж целия пост
# 1
Да, възпитава се, учи се. Всеки учител примерно би трябвало да може да прецени потенциала на учениците си по предмета си или областта си. Същото би трябвало да се отнася и за занаятчиите.
Виж целия пост
# 2
Би трябвало.
А прави ли се, ти си в сферата?
Виж целия пост
# 3
Няма нищо възпитателно в това някой да ти набива в главата, че имаш талант за нещо и трябва да посветиш бъдещето си на това.
Виж целия пост
# 4
Няма нищо възпитателно в това някой да ти набива в главата, че имаш талант за нещо и трябва да посветиш бъдещето си на това.
може би имаш предвид, че не всеки потенциал е желан и ценен за притежателя му.
Виж целия пост
# 5
Имам предвид, че потенциал и експлоатирането му не се възпитава, нещо въпросът е сбъркан.
Виж целия пост
# 6
Не знам как се възпитава потенциал. То, или го имаш или не. Има методи и тестове, за да се открие и развива. Дали трябва да се екзплоатира е ... опасен въпрос. Първата ми асоциация беше Бритни Спиърс и резултатът от експолатацията.
Виж целия пост
# 7
Да, експлоатацията е нещо лошо, още Маркс го е казал 😁
Виж целия пост
# 8
Ааа, не ми е сбъркан въпросът 😆, задала съм го така, както го търся като насока за моабет.
Щом думата експлоатирам не ви харесва да бъде друга дума- развия примерно
И не става дума някой друг да експлоатира мен, а аз да забележа, разпозная, развия, възползвам от потенциала на неизчерпаемите възможности. Като започнем от талант, ситуация, ниша на пазара... и стигнем до промоции на нещо като периода е цял живот.

Разбирам, че Ефибуш визира примерна ситуация: дете се насилва със спорт, език, пеене и каквото там се сетите.
Тук има и друг елемент според мен. От една страна родителите са отговорни да забележат примерно талант на дете и да създадат условия за развитието на този талант, защото детето не осъзнава ценностна на това първо, второ трябва да се научи детето на трудолюбие, в смисъл на целенасочени усилия. Също има и следната ситуация след години детето да упрекне, родителите си, че не са положили достатъчно усилия, защото то е било дете и му е присъщо да се плъзга по пътя на най-малкото съпротивление.
Въпросът ми изобщо не включва само децата, както и крайности. Моля, имайте го предвид. Бритни е крайност...
Питането ми е точно как се науча а човек да вижда и развива потенциалите.
Питам, защото по наблюдения малцина са тези, които го правят отново и отново до изчерпване на възможностите.
Повечето стигаме до някъде, където ни е удобно по различни причини.
Виж целия пост
# 9
Питането ми е точно как се науча а човек да вижда и развива потенциалите.
Педагогиката се занимава с това и съответно на учителите им е в работата, а в училищата има кариерна ориентация. Като родител можеш да запишеш чедото на уроци, да му размахаш пръст като не си пише домашното, да му лепиш рисунките на хладилника у вас и като ритне някой да се похвалиш, че е тренира таекуондо. А после каквото и да излезе от детето то ще се оплаче, че не си му развил кариерата само ако не е успяло да развие своята междувременно. Няма щастлив милионер който да се оплаква, че родителите му не са експлоатирали достатъчно потенциалът му да играе балет.
Виж целия пост
# 10
Да, но ти продължаваш да даваш примери, в които участват други хора.
Когато е въпрос за дете-ясно.
Акцентът бих искала да е върху Аза и както казах за цял живот.
Не от какво се оплаква милионер по отношение на родителските възпитателни методи, а защо аджеба спира дотам да е милионер, а не милиардер ?
Примери много, някои се задоволяват със социални помощи, други се мъчат да изплуват, трети даже започват и да спестяват... Някой от тях става милионер
Не е въпрос само на късмет, възпитание и връзки.
Виж целия пост
# 11
Акцентът бих искала да е върху Аза и както казах за цял живот.
E това вече е просто търсене на оправдание защо не си успял в живота 😁Спокойно може да си щастлив и без реализиран потенциал.
Виж целия пост
# 12
Разбира се.
Това ли е твоят отговор, спираш там, където щастието се пресича с нежеланието да положиш повече усилия, за да надградиш.
Горе - долу и аз така мисля. Обаче се връщам на въпроса от заглавието, възпитава ли се умението да регистрираш потенциал където, когато и в каквото и да е и само въпрос на "мързел" ли е да НЕ извлечеш максимума.
Виж целия пост
# 13
Аз имах потенциал да се занимавам с математика, свирех на инструмент доста прилично, а според учителят ми по физическо трябваше да се отдам н а хандбала. В крайна сметка завърших английска гимназия, медицина и се занимавам с медицина и наука (най-общо). Отдавна не съм свирила на въпросния инструмент, за хандбал не съм и чувала. Обичам изкуството и да речем, че имам усещане към музиката малко повече от средно статистическия индивид. И досега обичам да решавам задачи, спорт само гледам по тв. Не мисля, че ако се бях отдала на музиката или спорта щях да достигна върхове. Тогава не съм била в състояние, но сега мога да с и преценя потенциала. Имам други способности, които съм развила и ми помагат в живота.

Дъщеря ми танцува балет и други видове танци, свири на пиано, пее, има известен потенциал, но за нея също прецених, че няма потенциала да достигне върхове. Според мен трудно би се изхранвала с тези си способности. Затова се насочи професионално другаде, но в свободното си време участва в мюзикъли, сериозни, но любителски постановки и мога да кажа, че е щастлива.
И двете имаме нужда да се занимаваме с изкуство, но не професионално. Аз ходя по концерти, тя си свири на пианото за удоволствие и се занимава с мюзикъли.
Аз съм ЗА развитието на потенциала, но е важно човек да има реална преценка и да използва потенциала си за генериране на доходи или за собствено удоволствие. За мен така стоят нещата с потенциала накратко.
Виж целия пост
# 14
само въпрос на "мързел" ли е да НЕ извлечеш максимума.
Вече не е модерно да се натягаш за максимума и ако се огледаш мнозинството вече е престанало да го прави, не е актуално, нито за хора, нито за институции 😁 Въпрос на ниво на развитие на цивилизацията. Какво ще възпитаваш като родител си е лична работа, всичко може щом ти е в разбиранията ¯\_(ツ)_/¯ В ютюб може да си гледаш видеа как са реализирали потенциала на деца китайчета, правят невероятни неща, дори над потенциала са ги реализирали, значи е възможно. Дали има смисъл е отделен въпрос, ама всеки си преценя.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия