Разчитане на резултати от медицински изследвания - тема 8

  • 52 777
  • 830
# 390
Здравейте, питането ми е по повод резултат от изследване на холестерол при млад мъж на 24 години :

Холестерол 7.9 ммол/л при рефер.стойности 2.3 - 5.3
LDL холестерол 5.4 при граници до 3.8
Триглицериди 1.34 при граници 0.7 - 2.3

Има ли нещо притеснително?

Младежът е висок 195 см с тегло 82 кг, което е ниско за неговият ръст. Води активен начин на живот, работи, като през работно време се храни не много здравословно, сандвичи, скара и от сорта.
Виж целия пост
# 391
ЛДЛ си е висок, а от него се вдига и общия, че той се изчислява. Килограмите често нямат отношение, важен е метаболизма. Често завишен ЛДЛ има при проблем с щитовидната жлеза, но не е задължително. Хубаво е поне едни Омега 3 да вземе да пие, но е хубаво и лекар да посети според мен.
Виж целия пост
# 392
Благодаря!
И още един въпрос. При наличие на проблем с хормоните на  щитовидната жлеза, виждат ли се изменения в самата жлеза при ехографски преглед?
Виж целия пост
# 393
Не е задължително.
Изменения по жлезата има предимно при автоимунно заболяване т.нар. Хашимото, но и то ако е в началото все още, може и още да няма. Хормоните показват как функционира жлезата, т.е. от тях се вижда евентуално понижена или повишена функция, а тези две състояние не е задължително да вървят с автоимунно заболяване.
Може да има само проблем с функцията на жлезата.
Виж целия пост
# 394
Mibobo, много ти благодаря!
Виж целия пост
# 395
Здравейте. Ще помоля ако някой може да разчете тези изследвания. Правих обременяване с глюкоза след гестационен диабет и раждане. Минали са 7 седмици от раждането. Със захарта проблем не виждам, но инсулина ме притеснява.  Това показател за пред диабетно състояние ли е? Утре съм на ендокринолог, но все пак да питам защото на 60 и 120 мин са завишени стойностите. Благодаря на отзовалите се!

Виж целия пост
# 396
Не знам на какво лечение си била и дали има някаква връзка, както и времето след раждане...коментирам, все едно е стандартен случай.
Да, това е преддиабетно състояние т.нар. инсулинова резистентност, тя се вижда освен от високия инсулин и от ниската кръвна захар на гладно. Високия инсулин сваля много захарта и стават хипогликемии. Завишени са  на 60 и 120 мин защото след приема на глюкоза се вижда как организма я обработва, докато първата стойност е на гладно и може привидно да изглежда добра.
Виж целия пост
# 397
На диета съм била през бременността.
И аз така си помислих, че най-вероятно са  резултатите, на реших да питам. А в такъв случай назначават ли се лекарства или отново е като с гестационния диабет - тоест първо опит с диета и след това ако не се подобрят нещата, тогава вече лекарства/инсулин?
Виж целия пост
# 398
Аз не съм съгласен, че това е преддиабет. Да вижда се известна инсулинова резистентност, каквато я имат 50% от населението в световен мащаб, но за преддиабет на този етап не може да се говори. Трябва А1С да се покачи над 6.0 за се разсъждава в подобна насока.

И макар да е възможно ниската кръвна захар сутрин да е причинена от (остра) ИР, не винаги е такъв случаят. Нужни са повторение на изследванията в различни периоди, за да се направи такова заключение.

Не бих вземал никакви препарати, на ваше място.

Нисковъглехидратна диета, без преработени храни и повече движение и спорт, за да може излишната захар в кръвта да отива там където ѝ е мястото - мускулите.
Виж целия пост
# 399
ИР си е преддиабетно състояние реално погледнато.Дали ще стане или не диабет зависи от ред фактори.
Виж целия пост
# 400
Здравейте,

Моля за разчитане на следните резултати от щитовидни хормони ТАТ, ТСХ и МАТ:
                                  Резултат          Референтна област
TSH                   1.16       mIU/L     0.27 - 4.20   
ТАТ (Tg Ат)          20.2       IU/mL     0 - 115   
A-TPO (MAT)           11.3           IU/mL     0 - 34
Виж целия пост
# 401
На диета съм била през бременността.
И аз така си помислих, че най-вероятно са  резултатите, на реших да питам. А в такъв случай назначават ли се лекарства или отново е като с гестационния диабет - тоест първо опит с диета и след това ако не се подобрят нещата, тогава вече лекарства/инсулин?

Аз бих направила само изследване на инсулин, на гладно. Да речем, през две седмици, две или три изследвания. Ако е завишен, нисковъглехидратен режим и проследяване във времето.
Виж целия пост
# 402
ИР си е преддиабетно състояние реално погледнато.Дали ще стане или не диабет зависи от ред фактори.
Hb1AC 5.2 и преддиабет? Моля ви се. Ако ИР беше толкова изострена, гликираният х-н щеше да е доста по-висок. На този етап нивата на инсулин държат захарта ниска. Да има известна ИР, казахме го, но преддиабет, за мен лично, категорично няма.

Здравейте,

Моля за разчитане на следните резултати от щитовидни хормони ТАТ, ТСХ и МАТ:
                                  Резултат          Референтна област
TSH                   1.16       mIU/L     0.27 - 4.20   
ТАТ (Tg Ат)          20.2       IU/mL     0 - 115   
A-TPO (MAT)           11.3           IU/mL     0 - 34
Нормални.
Виж целия пост
# 403
ИР си е преддиабетно състояние реално погледнато.Дали ще стане или не диабет зависи от ред фактори.
Hb1AC 5.2 и преддиабет? Моля ви се. Ако ИР беше толкова изострена, гликираният х-н щеше да е доста по-висок. На този етап нивата на инсулин държат захарта ниска. Да има известна ИР, казахме го, но преддиабет, за мен лично, категорично няма.

Здравейте,

Моля за разчитане на следните резултати от щитовидни хормони ТАТ, ТСХ и МАТ:
                                  Резултат          Референтна област
TSH                   1.16       mIU/L     0.27 - 4.20   
ТАТ (Tg Ат)          20.2       IU/mL     0 - 115   
A-TPO (MAT)           11.3           IU/mL     0 - 34
Нормални.
Много ви благодаря, мила Слийк.Simple Smile Успокоихте ме.
Виж целия пост
# 404
Липсва изследване на Т3 и Т4. Едно ТСХ не е достатъчно.
ТАТ и МАТ също не са много ок. Трябва да са към 0.
Не се успокоявайте от тълкуванията точно на слийк, ами потърсете мнение от ендокринолог, както и пуснете Т3 и Т4.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия