Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 12

  • 41 620
  • 826
# 360
Най-лесно би било да се дърпат автоматично пари от заплатата за покриване на тези разходи, когато не се плащат навреме. Ако има надлежен ред за това. Така няма не искам, няма забравих, като получиш заплатата или пенсията, автоматично се спира определената сума по банков път.
Виж целия пост
# 361
Без да изпадам в подробности - има си ред.
Първо разбира се е покана за доброволно изпълнение на задължението писмена. После тече срок, дъответно нотариална покана - обикновено тук се случват нещата. Ако и така не стане се съдите.
За 100-200 лв. не си струват съдебните разноски + адвоката.
Това е с енарий само при изрядно проведени събрания, взети решения и написани протоколо. Иначе отиде коня у ряката.
Ако е към мен Всъшност законово е или покана или Районен Съд, ако не е така 6 адвоката в Люлин и достатъчно в центъра на София ще трябва да си скъсат дипломите 🫣 ( ЕС  при нас търси 5000 лв  няма да ги видят ама  при нас е с цел обучение,че входни такси и фонд ремонт  не е лошо да се заплащат )
Виж целия пост
# 362
След 29.09.2023 кворумите са други вече Simple Smile
Никой длъжник в ЕС не подписва запис на заповед, че и с нотариална заверка, че признава задължението си. Ако намерите такъв - евала.
Една бърза справка направете с НАРЕДБА № Н-2 от 18 февруари 2020 г. ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ НА ОБРАЗЦИ НА ЗАПОВЕД ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ, ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ИЗДАВАНЕ НА ЗАПОВЕД ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ И ДРУГИ КНИЖА ВЪВ ВРЪЗКА СЪС ЗАПОВЕДНОТО ПРОИЗВОДСТВО
Скрит текст:
Обърнете внимание на следния текст: „Предоставя Ви се възможност в едномесечен срок да подадете в съда писмено възражение по образец, приложен към заповедта, че не дължите изпълнение на вземането по издадената заповед за изпълнение. В случай че възражението е неоснователно, може да понесете разноски в по-висок размер от посочения в заповедта“.
и
Към приложенията на заявлението с е отбелязано, че освен документ за платени държавни такси и пълномощно, се прилага и „договор, от който произтича вземането, заедно с всички негови приложения, включително приложимите общи условия (ако договорът е сключен с потребител)“.
също
"... всеки кредитор вече е информиран от самото заявление, че съдът няма да издаде заповед по чл. 410 или чл. 417 ГПК, ако „искането се основава на неравноправна клауза в договор, сключен с потребител или е налице обоснована вероятност за това“.
Виж целия пост
# 363
Най-лесно би било да се дърпат автоматично пари от заплатата за покриване на тези разходи, когато не се плащат навреме. Ако има надлежен ред за това. Така няма не искам, няма забравих, като получиш заплатата или пенсията, автоматично се спира определената сума по банков път.
За това трябва да има съдебно решение, няма как етажна собственост да се разпорежда със сметките на хората !!
Виж целия пост
# 364
Завелите дело, въоръжете се с търпение, защото ако ви подадат възражение срещу Заповедта за изпълнение, ще преминете към исково производство и делото ще ви отнеме около две - три години. Какво е това "От 4 октомври досега нищо!" Вие какво чакате да стане за по-малко от месец? Simple Smile
Виж целия пост
# 365
Завелите дело, въоръжете се с търпение, защото ако ви подадат възражение срещу Заповедта за изпълнение, ще преминете към исково производство и делото ще ви отнеме около две - три години. Какво е това "От 4 октомври досега нищо!" Вие какво чакате да стане за по-малко от месец? Simple Smile
Не е три-четири години, доста по-къси срокове, поне в София - нашият казус от старта на процедурата през август 2022 получи окончателно решение от СГС около април 2023. Това на първа инстанция, но пък и нямаше обжалване и си платиха въпросните двама длъжници, ведно със законовата лихва, съдебни разноски и тези на нашият адвокат.
Виж целия пост
# 366
Е, защото е нямало обжалване.
Виж целия пост
# 367
Най-лесно би било да се дърпат автоматично пари от заплатата за покриване на тези разходи, когато не се плащат навреме. Ако има надлежен ред за това. Така няма не искам, няма забравих, като получиш заплатата или пенсията, автоматично се спира определената сума по банков път.
За това трябва да има съдебно решение, няма как етажна собственост да се разпорежда със сметките на хората !!

Евентуално при закупуване на жилище в договора да е вмъкнато условие, че етажната собственост (която не знам дали е отделно юридическо лице в България?) има право да изисква автоматично плащане от сметката на собственика при непогасени задължения.
Идеята ми е, че сигурно има начини да се изпипа юридически така, че собствениците да не могат да се измъкнат от задълженията си и евентуално да бъдат принудени да продадат жилището си при трайно неплащане и натрупани задължения над определена сума като от продажната цена се взимат пари да се погасят задълженията, та новия собственик да започне начисто.
Виж целия пост
# 368
Скрит текст:
Най-лесно би било да се дърпат автоматично пари от заплатата за покриване на тези разходи, когато не се плащат навреме. Ако има надлежен ред за това. Така няма не искам, няма забравих, като получиш заплатата или пенсията, автоматично се спира определената сума по банков път.
За това трябва да има съдебно решение, няма как етажна собственост да се разпорежда със сметките на хората !!

Евентуално при закупуване на жилище в договора да е вмъкнато условие, че етажната собственост (която не знам дали е отделно юридическо лице в България?) има право да изисква автоматично плащане от сметката на собственика при непогасени задължения.
Идеята ми е, че сигурно има начини да се изпипа юридически така, че собствениците да не могат да се измъкнат от задълженията си и евентуално да бъдат принудени да продадат жилището си при трайно неплащане и натрупани задължения над определена сума като от продажната цена се взимат пари да се погасят задълженията, та новия собственик да започне начисто.
Предвид как е направен закона за ЕС - ЗУЕС и единствения начин за разрешаване на спорове е по съдебен ред, контрол по спазването му няма никакъв, може да си представим как би изглеждал закон за направеното предложение т.е. ще бъде един голям батак.
Виж целия пост
# 369
Докато има хора, работещи на черно, това няма да върви. Лично за мен по-удачен вариант е сделка да не минава през нотариуса без документ от ЕС, че продавачът няма задължения. Мечти, мечти...
Виж целия пост
# 370
новият собственик няма отношение към дълговете на стария и сега.
няма как някой сега пристигащ да е длъжен да плаща старите задължения на друг човек.
така е и с ВиК, и със сметките за ток и парно.

малко помощ. какви за разликите между обикновен УС и юридическо лице.
нашите са се напънали за второто, а аз не мога да си представя какво го налага.
Виж целия пост
# 371
Сдружение ли искат да регистрирате? За саниране се ползва само, аз поне друга цел да се прави не се сещам...

А, не, ти питаш за професионален управител ли...от мен не. Писали сме много по темата защо не стават...
Виж целия пост
# 372
питам за регистриране на ЕС като юридическо лице.
какви са плюсовете и минусите?
не разбирам защо им е нужно и питам, защото не мога да си отговоря сама.
Simple Smile не питам за професионален домоуправител.
ако се напънат натам ще се навия аз да съм, само да не се забодем в някоя измислена фирма и да се забатачим съвсем.
Виж целия пост
# 373
И аз като st. Dobri не виждам особен келепир ЕС да се регистрира като сдружение. Всичко може да се постигне и без такава регистрация. Но пък ако е сдружение, поне на хартия има някои неща като задължителни в повече - пише го в закона.
Виж целия пост
# 374
За да искат, накой отделен съсоцственик вероятно има, или ще има, келепир....си мисля аз. Току така от нищото да ив хрумне...не знам, подозрителна съм аз.

Сдружение само за програми по еврофондове...саниране, такива неща.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия