Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 12

  • 41 618
  • 826
# 375
Най-лесно би било да се дърпат автоматично пари от заплатата за покриване на тези разходи, когато не се плащат навреме. Ако има надлежен ред за това. Така няма не искам, няма забравих, като получиш заплатата или пенсията, автоматично се спира определената сума по банков път.
За това трябва да има съдебно решение, няма как етажна собственост да се разпорежда със сметките на хората !!

Евентуално при закупуване на жилище в договора да е вмъкнато условие, че етажната собственост (която не знам дали е отделно юридическо лице в България?) има право да изисква автоматично плащане от сметката на собственика при непогасени задължения.
Идеята ми е, че сигурно има начини да се изпипа юридически така, че собствениците да не могат да се измъкнат от задълженията си и евентуално да бъдат принудени да продадат жилището си при трайно неплащане и натрупани задължения над определена сума като от продажната цена се взимат пари да се погасят задълженията, та новия собственик да започне начисто.
Мисля че това се прилага и сега … кандидат купувача си проверя тежести, сметки … би трябвало да се разберат кой да изчисти стари плащания.
Виж целия пост
# 376
Задължения към етажната собственост не се проверяват!
Виж целия пост
# 377
Задължения към етажната собственост не се проверяват!

Така ли? И какво пречи на потенциален купувач да намине покрай домоуправителя и да се поинтересува как са нещата? Въпрос на желание. И не виждам кой домоуправител ще изтърве възможността да се погасят евентуални задължения от продавача като условие да мине сделката отколкото ЕС да пие една студена вода.
Виж целия пост
# 378
Задължения към етажната собственост не се проверяват!

Така ли? И какво пречи на потенциален купувач да намине покрай домоуправителя и да се поинтересува как са нещата? Въпрос на желание. И не виждам кой домоуправител ще изтърве възможността да се погасят евентуални задължения от продавача като условие да мине сделката отколкото ЕС да пие една студена вода.
Да не говорим ако е в комплекс … фирмата веднага ще му обясни нещата Simple Smile
Въпреки че и тези фирми са … няма и там нужното законодателство !!
Виж целия пост
# 379
Задължения към етажната собственост не се проверяват!

Така ли? И какво пречи на потенциален купувач да намине покрай домоуправителя и да се поинтересува как са нещата? Въпрос на желание. И не виждам кой домоуправител ще изтърве възможността да се погасят евентуални задължения от продавача като условие да мине сделката отколкото ЕС да пие една студена вода.

Ще кажа какво пречи..продавачът може да се фръцне и купувач т хоп, няма да купи желаното жилище.
Така е в действителност...хич няма да се разправям, защото след мен чакат още насорко да купят. Поне в моя случай бе така - изгодна цена, локация пърфект, ние първи купувачи...
Тааааа...по-различно е в действителност ..

All  seasons има предвид при нотариус че само публични към държавата, задължения, се проверяват. И даже не ги проверява той, а прждавача декларира квот си иска ...
А тези са частноправни задължения.
Виж целия пост
# 380
Мислех, че се подразбира, имах предвид, че нотариуса не проверя задължения към Етажната собственост! А и едва ли някой купувач би се занимавал да проверява, при положение, че тези задължения за периода преди сделката не го касаят.
Виж целия пост
# 381
Здравейте, според вас ако таксите се събират на първо число....Да речем днес за ноември ли събирам или за октомври. Кое е правилно?
Виж целия пост
# 382
Когато ви поставяха обезопасителни решетки / възглавници или щитове под кабината на асансьора, платихте ли допълнително 64 лв. на човек, който проверява дали асансьора е технически изправен и минава годишен технически преглед?!
Виж целия пост
# 383
Когато ви поставяха обезопасителни решетки / възглавници или щитове под кабината на асансьора, платихте ли допълнително 64 лв. на човек, който проверява дали асансьора е технически изправен и минава годишен технически преглед?!

Доколкото знам, ние не сме.
Виж целия пост
# 384
Здравейте, според вас ако таксите се събират на първо число....Да речем днес за ноември ли събирам или за октомври. Кое е правилно?
Няма правилно, това си е ваше решение. Някои входове може да събират днес за октомври, други за ноември.
При мен конкретно се събират около 15-20 число на месеца за текущия месец.
Виж целия пост
# 385
Може ли някой да каже на какъв принцип е правилно да се събират таксите, без тези за ремонт и поддръжка на сградата, на човек или на квадратура … и тук не говорим за удобно смятане , а как е по закон ?!
Виж целия пост
# 386
Когато ви поставяха обезопасителни решетки / възглавници или щитове под кабината на асансьора, платихте ли допълнително 64 лв. на човек, който проверява дали асансьора е технически изправен и минава годишен технически преглед?!
Може, ако ви е съвпаднал периода с ГТП на асансьора или са го забавили умишлено, за да се монтират праговете преди да мине прегледа.
При нас срокът за ГТП е май, тогава съм го платила с квитанция, но ще взема фактурата за него след монтажа на  решетките. Иначе е 60лв. с ДДС.
Виж целия пост
# 387
ГТП на асансьорната уредба се прави всяка година от инспектор от технически надзор, проверката се плаща на място, протоколът със становище и препоръки се получава по-късно от фирмата, която поддържа асансьора. Явно двете неща са съвпаднали при вас. При нас проверката беше по спомен 84 лв.
Виж целия пост
# 388
Здравейте, според вас ако таксите се събират на първо число....Да речем днес за ноември ли събирам или за октомври. Кое е правилно?
Чл. 48, ал. 8 ЗУЕС гласи, че за поддържане на общите части на етажната собственост собствениците, ползвателите и обитателите на самостоятелни обекти правят ежемесечни вноски. В тази връзка при липса на противна уговорка, таксата се дължи за всеки месец като е добре да се определи с решение на ОС или в Правилника за вътрешния ред крайният срок за плащане. Подобно на горния пример, в случай че ОС реши, че таксата ще се дължи за по-дълъг период от 1 месец, то решението ще бъда законосъобразно, в случай че не бъде обжалвано на осн. чл. 40 ЗУЕС.
Виж целия пост
# 389
Amiamo, при нас таксата на инспектора беше 80 лв., буквално преди 5 дни ги платих.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия