Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какви стъпки мога да предприема преди бременността, за да проверя състоянието на шевовете си?
Какви са мненията и опитът на майките относно VBAC (вагинално раждане след цезарово сечение)?
Какви са основните изисквания за успешно вагинално раждане след цезарово сечение?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какви стъпки мога да предприема преди бременността, за да проверя състоянието на шевовете си?
Преди бременността можете да се консултирате с лекар относно състоянието на шевовете си. Важно е да сте подготвени за бъдещата бременност и да разберете дали има нужда от допълнителни прегледи или процедури. Освен това можете да разгледате опциите за визуализация и оценка на шевовете, които могат да бъдат предложени от медицински специалисти.
-
Какви са мненията и опитът на майките относно VBAC (вагинално раждане след цезарово сечение)?
Мненията и опитът на майките относно VBAC (вагинално раждане след цезарово сечение) варират. Някои майки споделят положителни истории за успешни вагинални раждания след предишно цезарово сечение, като подчертават по-бързото възстановяване и емоционалните ползи от естественото раждане. Други съобщават за предизвикателства, като липса на подкрепа от медицинския персонал, страхове и усложнения по време на второто раждане. Важно е да запомните, че всяко раждане е уникално и зависи от различни фактори, включително медицински състояния на майката, готовност за раждането и подкрепа от медицинския екип.
-
Какви са основните изисквания за успешно вагинално раждане след цезарово сечение?
Основните изисквания за успешно вагинално раждане след цезарово сечение включват наличието на лекар, присъстващ от първата контракция до последния момент, готов екип за реакция при евентуална руптура на матката, избягване на индукция на раждането и неопитване на вагинално раждане след сигурно преносване с 10 дни. Други фактори, които се споменават, включват хоризонтален разрез на матката, психическа и физическа готовност на майката и подкрепата от медицински екип.
-
Какви са мненията на майките относно вагиналното раждане след цезарво сечение и други майки?
-
Какви са преживяванията на една майка, която е родила чрез цезарово сечение?
.
. Бях изчела всичко, което ми беше попаднало, но вече знам, че това не беше никак достатъчно. Тогава нямах Интернет. Не съм имала и възможност да ходя на курсове за раждане. Всъщност може и да съм имала, но не съм ги търсила... Пък и още от седмия месец Сашко беше седалищно предлежание и имаше вероятност да родя със секцио. Освен това и майка ми ни е раждала и двамата с брат ми с операции. Та някак си се бях настроила, че може и така да се развият нещата. А иначе цялата ми бременност беше изключително спокойна (е, като изключим началото...), всеки ден си правихме големи разходки до последния момент. Една нощ (бях в 37-а седмица) се събудих от усещане за подмокряне. Разбрах, че ми изтичат водите и събудих мъжа ми да ходим в болницата. Бях чела, че в такъв случай трябва незабавно да се отиде в болница, независимо дали родовият процес е започнал или не. Тук няма да се впускам в подробности, защото целта на разказа ми е друга. Накратко – всичко си вървеше прекрасно. Усещах си контракциите, но без болка. Докато ме бръснеха и правеха клизмата също контракциите продължаваха като на всяко свиване водите се изливаха. И така – докато стигна до предродилна зала вече бях с 4 см разкритие. Ииии... от там нататък започнаха мъките – бъркаха ми всички поред през 5 мин. Накараха ме да легна за да ми сложат монитора и ми забраниха да ставам. Т.е. не че ми забраниха... Ама като казах, че се чувствам по-добре като ходя, те респектиращо ми обясниха, че ако лежа по гръб родовият процес вървял по-добре. Вече знам, че това е едно от нещата, които е предизвикало спиране на естествения процес. Болките се усилваха. Идват лекарите – бъркат. Започнаха да се притесняват, че пъпната връв е заседнала отпред... коментират, че може това да е крачето, ама не е ясно какво е... Естествено и аз започнах да се плаша. Тъй като раждах във ВМИ, капакът на всичко беше, че се изсипаха една тумба студенти да ни зяпат. А аз се гърча и пищя от болка завързана на леглото. През цялото време на страшни мъки бях стигнала до 6 см разкритие и така и не помръдваше повече разкритието въпреки непрестанните болезненеи контрации. Сега вече знам, че това се нарича несъстоятелност на контракциите. Че от силните притеснения се блокира производството на естественото обезболяващо ендорфин и заедно с това се блокира ефективността на контракциите, което пък от своя страна води до още по-големи болки. Когато лекарката дойде и ми обясни, че има някакъв евентуален проблем и ако съм съгласна могат да ми направят операция аз се съгласих с удоволствие (въпреки че, имаше опция да откажа), защото исках да ми спрат болките по някакъв начин. Може би, ако виждах, че разкритието продължава, щях да търпя, но два часа кошмарът само се увеличаваше без да има никакъв ефект. И така...Ако трябва да обобщя: Причина за секциото беше седалищно предлежание при първескиня и несъстоятелност на контракциите при 6 см разкритие. Първото само по себе си не е причина да ме резнат, освен това бебчо беше малък (роди се 2700гр). А второто, както вече ви обясних, беше в следствие от лежането по гръб, бъркането и психичекото напрежение.
. После ме зашиха. Бебе Хриси - 2940гр, 49см, родено в 37-а седмица.
!
Има ли нещо, което мога да направя още сега, преди да забременея, например, да разбера по някакъв начин какво е състоянието на шева ми, или нищо не може да се прогнозира чак до края на бременността? Поли., като те чета, май се оказва, че това, че секциото ми е било планово, без контракции, е голям минус и намалява шансовете ми... 
. Благодаря ви затова, както и за добрите думи
. После пак
!