Анемия и други заболявания на кръвта: Попитайте д-р Наум Симоноски

  • 62 437
  • 529
# 525
Здравейте, докторе!
Бременна съм в 30г.с. Това са ми изследванията от днес. Има ли нужда да се прави вливка с Феринжект според Вас? Какво мога да приемам през устата, за да се вдигне феритина?
Виж целия пост
# 526
Скрит текст:
Здравейте, д-р Симоноски,

Обръщам се към Вас за консултация относно дългогодишна борба с желязодефицитна анемия. От 2 години приемам различни железни препарати, за да повиша нивата на серумното желязо и феритина, но до момента без съществен успех.След последния проведен курс с нов препарат (в продължение на месец и половина, със спиране по време на менструация) забелязвам лека промяна. Интересното е, че нарастване има при стойностите на феритина, но не и при серумното желязо.
Първоначалното ми очакване беше, че първо ще се покачи желязото в кръвта, а след това ще започнат да се попълват депата (феритинът)
.В тази връзка имам следните въпроси към Вас:
1. Възможно ли е в рамките на месец и половина прием (с прекъсвания по време на цикъл) феритинът да започне да се покачва първи?
2.Добър клиничен знак ли е тази изолирана промяна във феритина?

Прикачвам снимки с резултатите от предишните и последните ми изследвания за сравнение.
Преди:


След:


Благодаря предварително!
Здравейте,
Данните, които сте посочили, са относно наличието на серумно желязо и феритин. Изключително е важно да имам и цялата кръвна картина, тъй като към момента може и да не сте развили анемичен синдром (хемоглобиново ниво 10 ед,. под долна граница), но това със сигурност ще се случи, ако не се предприемат определени мероприятия.

Успешен ден!
Виж целия пост
# 527
Скрит текст:
Здравейте, докторе!
Бременна съм в 30г.с. Това са ми изследванията от днес. Има ли нужда да се прави вливка с Феринжект според Вас? Какво мога да приемам през устата, за да се вдигне феритина?

Здравейте,
Хемоглобинът не е толкова занижен, за да се приложи феринжект, особено при Вас, визирам бременност и приложение на инфузии. Моята препоръка е, ако имате възможност, да Ви консултирам и да Ви назнача прием на таблетки през устата.

Успешен ден!
Виж целия пост
# 528
Здравейте, д-р Симоноски!
Обръщам се към Вас с въпрос относно изследвания на момиче с доказана коагулопатия. Ежемесечно се влива Вилат500.
Преди 20 дни при постъпване в Национална специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания са направени пълни изследвания и е установено изключително ниско ниво на феритин 1,9 (желязо 10.8, хемоглобин 124).
Преди два дни е приета за вливане на желязо и преди вливането отново е взета кръв за изследване, като този път феритинът е 106,5.

Между първото и второто изследване не е приеман препарат с желязо. Единствено е вливан Вилат500.
Втората проба е взета преди влизането на желязо венозно.

Може ли да става въпрос за лабораторна грешка? Ако не е грешка, какво може да даде толкова огромна разлика за 20 дни?
 
Ако първият резултат е грешен, има ли опасност от странични ефекти от допълнително вливане на желязо (ако реално не е имало дефицит)?

Предварително Ви благодаря!
Виж целия пост
# 529
Скрит текст:
Здравейте, д-р Симоноски,

Обръщам се към Вас за консултация относно дългогодишна борба с желязодефицитна анемия. От 2 години приемам различни железни препарати, за да повиша нивата на серумното желязо и феритина, но до момента без съществен успех.След последния проведен курс с нов препарат (в продължение на месец и половина, със спиране по време на менструация) забелязвам лека промяна. Интересното е, че нарастване има при стойностите на феритина, но не и при серумното желязо.
Първоначалното ми очакване беше, че първо ще се покачи желязото в кръвта, а след това ще започнат да се попълват депата (феритинът)
.В тази връзка имам следните въпроси към Вас:
1. Възможно ли е в рамките на месец и половина прием (с прекъсвания по време на цикъл) феритинът да започне да се покачва първи?
2.Добър клиничен знак ли е тази изолирана промяна във феритина?

Прикачвам снимки с резултатите от предишните и последните ми изследвания за сравнение.
Преди:


След:


Благодаря предварително!
Здравейте,
Данните, които сте посочили, са относно наличието на серумно желязо и феритин. Изключително е важно да имам и цялата кръвна картина, тъй като към момента може и да не сте развили анемичен синдром (хемоглобиново ниво 10 ед,. под долна граница), но това със сигурност ще се случи, ако не се предприемат определени мероприятия.

Успешен ден!
… Аз какво Ви питам Вие какво ми отговаряте Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия