Гости с пренощуване

  • 21 971
  • 416
# 165
Не забравяйте, че на някои пък това им доставя удоволствие и не гледат на това като цял ден слугуване в кухнята да готвиш и миеш, а по-скоро като чест или разпускане.
Виж целия пост
# 166
Така е, и няма нужда да си го причинява...заведението си е удобство.
Майка ми продължава да ни посреща по стария тертип, за няколко дни сто яденета  предястия, следястия и поне два десерта. Wink
Истината е, че за 20 години не можах да ям като нейната торта Гараш дори в най популярните заведения.
Виж целия пост
# 167
Не забравяйте, че на някои пък това им доставя удоволствие и не гледат на това като цял ден слугуване в кухнята да готвиш и миеш, а по-скоро като чест или разпускане.

Цялата тази подготовка започваше с голямо желание, настроение, дори дребни изненадки, украси и т.н., но завършваше с преумора. Готвенето, в е факир, украсяването, подреждането, разговорите, музиката наистина доставят удоволствие, но покрай тях има и много слугинаж. Особено ако идваха и деца, се правеха 2 маси. Едно изнасяне, пренасяне, пък някой си изпуснал вилицата, друг си бутнал чашата, на някое дете не му се яде месото... По 3 чаши на всеки.
Но такива са били времената и традициите. Освен 2 вида салати имаше и Руска, и Снежанка, които задължително се приготвяха вкъщи, а не се купуваха готови в пластмасови кутии.
Виж целия пост
# 168
Не забравяйте, че на някои пък това им доставя удоволствие и не гледат на това като цял ден слугуване в кухнята да готвиш и миеш, а по-скоро като чест или разпускане.

Цялата тази подготовка започваше с голямо желание, настроение, дори дребни изненадки, украси и т.н., но завършваше с преумора. Готвенето, в е факир, украсяването, подреждането, разговорите, музиката наистина доставят удоволствие, но покрай тях има и много слугинаж. Особено ако идваха и деца, се правеха 2 маси. Едно изнасяне, пренасяне, пък някой си изпуснал вилицата, друг си бутнал чашата, на някое дете не му се яде месото... По 3 чаши на всеки.
Но такива са били времената и традициите. Освен 2 вида салати имаше и Руска, и Снежанка, които задължително се приготвяха вкъщи, а не се купуваха готови в пластмасови кутии.

По клетви и сватби родата идваше с 3 жигули,2 лади и 1 москвич с пъленени агнета,петли,сладки в онези големите фруктиери с целофани,касите с бири и безалкохолно -поне аз това съм видяла с очите си .
Дядо ми беше офицер ,апартамента му от 95кв  е  на 200м от парашутната бригада -сега там е Мол Пловдив ,беше едно голямо веселие и еуфория,винаги у дома му са били добре дошли ...

И не ,не бяха само 2 вида салатите Smiley
Имаше и шопска ,фасулена с лук и вълча
Виж целия пост
# 169
Мале направо ме втресе, 3 жигули, две лади и един москвич...🤣 Данданията ще е грандиозна!
Виж целия пост
# 170
Наистина ли ако каните гости, поръчвате храна? И аз искам така, но тук това би се счело за обидно от гостите. Всеки очаква храна, сготвена от домакините. Уточнява се дали е поканен на вечеря или само на коктейл.
Виж целия пост
# 171
Не забравяйте, че на някои пък това им доставя удоволствие и не гледат на това като цял ден слугуване в кухнята да готвиш и миеш, а по-скоро като чест или разпускане.
Аха, баш разпускане ще да е било. И нашите са с къща на морето, та помня много добре. Вярно е, че повечето ни гости не са оставяли майка ми да шета и слугува с дни, включваха се във всичко. Но все пак... Майка ми е много добра домакиня и готви превъзходно. Купоните с гостите от детството ми са свързани с чудесни спомени. Но много добре знам какво костваше това на майка ми, баба ми, а като по-големи и на нас със сестра ми. Именно защото да се представи като отличен домакин с 1001 ястия, направо се убиваше от готвене и чистене.  Да, после на софрата на всички им беше весело, включително и на нея, но когато това е достатъчно често, хич не е разпускане, а си е жива утрепия.

П.С. А, сега видях, Есме и Теди са описали същото, което беше и у нас. Весело, весело, ама такова нещо днес не мога да си причиня.
Иначе каня гости и ходя на гости, но относително рядко и с много близки приятели.
Виж целия пост
# 172
Не забравяйте, че на някои пък това им доставя удоволствие и не гледат на това като цял ден слугуване в кухнята да готвиш и миеш, а по-скоро като чест или разпускане.
Аха, баш разпускане ще да е било. И нашите са с къща на морета, та помня много добре. Вярно е, че повечето ни гости не са оставяли майка ми да шета и слугува с дни, включваха се във всичко. Но все пак... Майка ми е много добра домакиня и готви превъзходно. Купоните с гостите от детството ми са свързани с чудесни спомени. Но много добре знам какво костваше това на майка ми, баба ми, а като по-големи и на нас със сестра ми. Именно защото да се представи като отличен домакин с 1001 ястия, направо се убиваше от готвене и чистене.  Да, после на софрата на всички им беше весело, включително и на нея, но когато това е достатъчно често, хич не е разпускане, а си е жива утрепия.
Аз го казвам от позицията на главен готвач вкъщи, даже се шегувам с половинката, че няма работа в кухнята. Но разбирам защо някой не би харесал това, има логика. Аз лично разпускам с готвенето и ми доставя огромно удоволствие, даже се случва да раздавам на съседи понякога или на работа. Така че дори да се изморя физически се чувствам отпочинал психически един вид. Самия пазар и после приготовление ме зарежда емоционално. Предполагам и затова така с радост приемам гости.
Виж целия пост
# 173
Наистина ли ако каните гости, поръчвате храна? И аз искам така, но тук това би се счело за обидно от гостите. Всеки очаква храна, сготвена от домакините. Уточнява се дали е поканен на вечеря или само на коктейл.

Да.
И това се предлага взаимно от всички. Казваме на домакинята да не готви, защото ще си поръчаме. Споделяме от кое заведение сме доволни.
Последния път на гости при баща ми си направихме поръчка. Той каза, че има нещо, което ние не ядем и по-добре да си поръчаме. Другия вариант, който предложи, беше да се облече и да отидем на пици, но му спестихме разкарването и поръчахме. Давам този пример, не че нещо особено, но за него не е много характерно това да се поканят гости и да се поръча кетъринг.
И сигурно много зависи кои и какви са гостите. В редките случаи, в които аз ходя на гости, не бих се обидила и домакините го знаят. Или пък не им пука дали ще се обидя. Истината е, че ако си поръчваме, ще си избера това, което обичам и което ми се яде в момента. Ако те готвят, ще ям, каквото са си намислили да сготвят и за каквото са имали възможност. (аз не ям лук, не ям чесън. Предпочитам никой да не се съобразява с това.)
Виж целия пост
# 174
Наистина ли ако каните гости, поръчвате храна? И аз искам така, но тук това би се счело за обидно от гостите. Всеки очаква храна, сготвена от домакините. Уточнява се дали е поканен на вечеря или само на коктейл.
Jenny, аз суши не мога да готвя и смятам безпредметно да се пробвам. Поръчвам без да ми мигне окото. Както и е имало случаи детето да покани накуп деца от класа да правят проект. Не се чувствам длъжна да обслужвам и не мога, поръчвам пица или kfc, който иска яде, който не иска, да се храни в тях. С мои гости предварително уточнявам какво предлагаме. Ако имат много специфични искания, да си носят. Не съм Гордън Рамзи.
Виж целия пост
# 175
Мале направо ме втресе, 3 жигули, две лади и един москвич...🤣 Данданията ще е грандиозна!

Мими,така беше -буквално шумно,готино и весело, за съжаление не се е  повторило вече ...
За справка само да кажа ,че в апаратмент от 95кв са спали 13 човека през 80-те по време на такива поводи ,опресних с дядо ми информацията Smiling Imp
Холоват се била разглабяла,имало е и китеници/губери,които  са постилали по земята+ възглавници = намирало се е начин явно
Виж целия пост
# 176
Наистина ли ако каните гости, поръчвате храна? И аз искам така, но тук това би се счело за обидно от гостите. Всеки очаква храна, сготвена от домакините. Уточнява се дали е поканен на вечеря или само на коктейл.

Даже питам каква храна да им поръчам. Ако пък имам колебания кой какво яде или не яде, пращам менюто. Така правят и приятелите, с които обикновено се събираме.
Виж целия пост
# 177
Това като моите надуваеми легла. Аз много обичам тематичните партита и съм правила къде ли не, като се започне от вкъщи, басейни, поляни, плажове)
Виж целия пост
# 178
Като ми идват гости с нощуване, особено за повече от 1 вечер, нямам специална грижа да им приготвям аз храна, общо взето грижата ми е детето да има ядене и ако има гостуващи деца също да има храна и за тях. С възрастните  обсъждаме къде ще се яде в нас или на вън и ако е в нас, разпределяме задачите. И така. Не са се оплаквали за сега,  всички са достъчно оправни да идат до супера или да свършат някоя задача, за да има какво да се яде ако аз съм на работа примерно, но все пак ако ми е дошъл някой на гости от хиляди километри, не ни е приоритет приготвянето на засукани гозби, нещо по непретенциозно измисляме и се разхождам или си бърборим и т.н.
Като сме се събираме на гости без приспиване, на вечеря например, никой няма очаквания домакинята да готви, просто никой на никой не е длъжен, по-скоро се радваме че сме се събрали е къщата на някой.  Така че поръчваме често, а напитките се взимат от супера,  после делим сметката. Някой път също домакинът държи да организира всичко, защото има повод, но пак винаги се има предвид че може и  да се поръча за улеснение на домакина...и така,  никой не се обижда, всеки работи, влачи деца на ляво на дясно следобедите  и въобще да се нагърби някой с дълги приготовления за 7-8  човека + 3-4 деца, и да си остави ежедневните задачи, често е невъзможно.
Виж целия пост
# 179
Както са казвали тогава "Сърце да е широко!"
И ние сме спали така с братовчед ми - наредени на спалнята на леля, казваха "като сардели". Те ни слагат да спим, ние се хилим и не можем да се укротим. Тъкмо запазим тишина и някой от нас се присети нещо много смешно. С децата на приятелски семейства си разказвахме страшни истории, научени от лагерите.
Но тогава сякаш е имало проблем с транспорта и хората са се съобразявали, че не е толкова просто хем да си доведат децата да играят с техните, хем да стоят до късно, хем да се почерпят с напитки, а накрая и да си отидат. Не знам за тях, но за нас бяха голям кеф подобни сбирки.
И тогава всеки е предпочитал да си отиде вкъщи, да се къпе и да спи, колкото си иска на другия ден, но понякога, рядко, у нас гостите са оставали да спят.

А пък най-голям кеф беше да спим в приятелки. Едната живееше през 3 входа, но ще спим заедно. И разказвахме на целия квартал, че довечера ще спим заедно. Много важно е било всички да го знаят! Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия