За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 28 829
  • 748
# 165
На принципа на "студен чай"- предполагам😉
Виж целия пост
# 166
Имам много ябълки и искам да направя сладко/мармалад…Трябва ли да се обелят?


Трябва, да. Аз ги беля, изчиствам семенниците и режа ябълките на средно големи парчета. Сварявам ги отначало с малко вода (да речем, нивото на водата в тенджерата да е до 1/3 от обема на ябълките) и още горещи ги пасирам. Тогава вече добавям захарта и варя мармалада до сгъстяване (въоръжи се с дълги ръкави, ръкавици и гледай около котлона да няма нищо, което да се налага после излишно да миеш и чистиш) към края добавям равна ч.л. лимонтозу. 

А как се прави сок от сушен бъз? Заинтригувахме ме.
Аз не съм правила още, но приятелка го прави по следния начин: залива с вряла вода цветовете и ги кисне така почти до охлаждане, добавя мед и лимонов сок на вкус - така приготвен е за директна консумация, не за консервиране.
Виж целия пост
# 167
Скрит текст:
А как се прави сок от сушен бъз? Заинтригувахме ме.

По горе е посочено. В порцеланов съд за чай запарвам сушения бъз /само цвета, без дръжките/, като изстине добавям захар /мед/ и лимонов сок. Горещ го използвам като чай против кашлица или го добавям към други сушени билки.
 

Скрит текст:
Имам много ябълки и искам да направя сладко/мармалад…Трябва ли да се обелят?

Виж по рецептата. Можеш да направиш само с ябълки.
Виж целия пост
# 168
Имам много ябълки и искам да направя сладко/мармалад…Трябва ли да се обелят?
Не! Не не се обелват, ето и рецептата - ЯБЪЛКОВ МАРМАЛАД
https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2019/10/blog-post_494.html
Виж целия пост
# 169
Имам много ябълки и искам да направя сладко/мармалад…Трябва ли да се обелят?
Не! Не не се обелват, ето и рецептата - ЯБЪЛКОВ МАРМАЛАД
https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2019/10/blog-post_494.html
Това е оня мармалад с пектин, който се реже.
Аз си правя просто мармалад от ябълки, без добавен пектин - в бурканчета (тъкмо за него съм и писала в предишния си пост). Също става много гъст и като гребна с лъжицата, се задържа изцяло формата му. Като обелвам и почиствам предварително ябълките, си спестявам досадното прецеждане на люспи и семки.
Виж целия пост
# 170
На принципа на "студен чай"- предполагам😉
и аз така си го представям
Виж целия пост
# 171
Златни сте! Дадохте ми идея за домашен плодов сладолед. Купих си формички и така навреме да ми дойдоха идеите със замразени плодове.
Формичките са от този вид -
Скрит текст:
Виж целия пост
# 172
Благодаря ви, това ми трябваше всъщност - дали с гореща вода или само в студена се накисват сухите цветове както когато се работи с пресни.
Виж целия пост
# 173
Как панирате манатарки?
Брашно, яйце и галета, или брашно и яйце? Или има и други начини?
Виж целия пост
# 174
Как панирате манатарки?
Брашно, яйце и галета, или брашно и яйце? Или има и други начини?
Taка или брашното и яйцето разбити  и  в тестото и после галетата.
Виж целия пост
# 175
Скрит текст:
Хартиен плик, хартиена кутия, добре изсъхнал - не би трябвало да има проблем 👌.

Аз издирвам една точно определена рецепта, дано се сетите  - беше нещо като баница, тутманик със спанак и други неща... на Pety от Гответе с мен
polly търси тук, но се въоръжи с търпение. Защо ликвидираха този толкова добър сайт не знам....
https://www.gotvetesmen.com/c/recepti
Виж целия пост
# 176
Не става, Норче, поне от шест месеца не мога да отворя нищо там във форума.
Виж целия пост
# 177
Ще правя тас кебап със свинско месо. Слага ли се вино и ще стане ли вкусно и без вино? И ако се слага, какво да бъде: бяло или червено?
И още: Запържвате ли месото или го задушете?
Виж целия пост
# 178
Ще правя тас кебап със свинско месо. Слага ли се вино и ще стане ли вкусно и без вино? И ако се слага, какво да бъде: бяло или червено?
И още: Запържвате ли месото или го задушете?
С  бяло вино правя винения кебап. Така или иначе аз първо задушавам  месото  и ползвам след това бульона му.
Виж целия пост
# 179
Тас кебап е без вино, винения кебап е с вино...инак са си еднакви по състав и рецепта (поне аз така знам - не твърдя, че е енциклопедична достоверност 😀)
Леко запържвам месото заедно със ситно нарязан лук, като започнат да пускат вода, слагам червения пипер и виното, подправките и варя до готовност.

Норче, аз се свързах с Петя, благодаря все пак 😘. Инак  рецептите в сайта и аз ги отварям, но онези ценните, от форума - тц 😏. Толкова добри рецепти се загубиха ....
П.п доматите съм пропуснала 😊 при писането...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия